Olkapään tekonivel

teko-olka

Onko kellää nettiosoiteitta tai tietoo olkapään tekonivelleikkauksen onnistumisista ja lähinnä siitä, mitä rajoitteita nivel tuo normaali elämään kotona ja töissä.

Ite oon 45-vuotias töissä käyvä ja hullunlailla urheilua harrastava poikanen. Olkapää on leikattu kolmesti ja nyt ovat luunpinnat paljaina ja kipu sen mukainen. Ylilääkäri ehdotti tekoniveltä ja ilmeisesti tuloo ajankohtaiseksi lähiaikoina. Nyt on viikko edellisestä leikkauksesta.

Töissä joudun käyttämään käsiä epäsäännöllisesti ja joskus tilanteet vaativat runsastakin voiman käyttöä. Lähinnä pelottaa, miten nivel kestää rasitukset ja onko siihen joitakin suositusohjeita esim kilojen muodossa. Yrittänyt googlettaa, mut en oo löytänyt.

5

7041

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen teko-olka

      Asiasta tosiaan löytyy huonosti tietoa, ainakaan suomeksi, tuossa vähän isompi paketti, mutta englanniksi sekin:
      http://www.biomet.fi/resource/1725/Nham Shoulder handbook.pdf

      Mulla on sama homma edessä ilmeisesti edessä kuin sullakin. Paha nivelrikko, eikä muuta leikkaushoitoa enää tarjolla kuin tekonivel. Muutaman vuoden olen sua vanhempi ja ilmeisesti liian reipas kuntosaliharjoittelu on mun olkapäille ollut liikaa.

      Oletko asiasta jotain lisätietoa saanut tai jo mahdollisesti tuon operaation läpikäynyt. Jos, niin kertoisitko kokemuksistasi?

    • Olkaongelmainen

      Täällä kanssa yksi tietoa janoava. Olen alle 40-vuotias, aikanaan urheiluvammasta alkanut toisen olkapään leikkauskierre joka lopulta johtanut nivelrikkoon. Minulle on puhuttu ns. pinnoitetekonivelestä, koska luut ja ympärillä olevat lihakset ovat vahvat eikä kyseessä ole esim. reumaperäinen sairaus minulla. Pinnoitetekonivel-leikkaustenkin tuloksista on aivan älyttömän vaikea saada tietoa mistään. Ilmeisesti ovat niin harvinaisia, etenkin tämän ikäisillä? Edellisen kirjoittajan liittämän materiaalin kuvitus kertoo olennaisen ongelman: olkapään nivelrikko ja tekonivelleikkaukset ovat vanhojen mummoikäisten naisten juttu. Lähtötilanne leikkaukseen ja tavoitteet sen jälkeen ovat mummolla vaan aivan toinen kuin aktiivisella 40-vuotiaalla liikkujalla, siksi niitä ei voi verrata. Eikä oikein viitsisi lähteä kirurgien koekaniiniksi...

      • jlt

        minä olen menossa pinnoitukseen joka kromi kopolttia laitetaan nivelen väliin molemmat olkapäät. mitenkähän elimistö suhtautuu näitä tehdään visiin alle sata vuodessa.kivut kuulemma poistuvat.hieman jännitää


      • Anonyymi
        jlt kirjoitti:

        minä olen menossa pinnoitukseen joka kromi kopolttia laitetaan nivelen väliin molemmat olkapäät. mitenkähän elimistö suhtautuu näitä tehdään visiin alle sata vuodessa.kivut kuulemma poistuvat.hieman jännitää

        Miten tuo tehtiin ja onnistuiko ?

        Pyytäisin vastausta jos joku tietäisi ?
        Minulla tuo on edessä, ortopedi laittoi asian vireille. On niin epätietoutta, kun googlettaa niin tieto on hattaraa ja niukalti.

        Auttakaa, auttakaa


    • Anonyymi

      mulle vaihethin vasmmanpuolenen olkapään nivel . painorajotus sanottiin 5 kg ..kivut ei lähtenyt kaikki ( elättelin että olis päässyt lääkkeistä eroon ) .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      371
      1511
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      969
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      76
      859
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      815
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      803
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      779
    7. 57
      722
    8. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      68
      715
    9. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      65
      706
    10. 59
      705
    Aihe