Uutta kansaa muuttokuormineen

Tervehdys Pirkanmaan Parkanolaiset! Olemme perheen kanssa muuttamassa kesällä Vammalasta Parkanoon työn perässä ja tarvitsisimme luonnollisesti ison asunnon. Aluksi olemme ajatelleet vuokralle, jotta näemme kuinka viihdymme teidän kaupungissanne ja muutenkin kuinka sopeudumme sinne. Kyselisimme tämän kautta yksityisiltä henkilöiltä että onko kenelläkään vuokrattavana isoa asuntoa tai omakotitaloa?
261745
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

On tosiaan viisasta olla sijoittamatta omaisuuksia asuntoon, josta pitää päästä vuoden kuluttua eroon. Toisaalta, jos ihminen sopeutuu sotaan ja vankilaankin, niin miksei sitten Parkanoonkin.
Tervetuloa, joukkoon tummaan.

Äänestä

Tervetuloa vaan Parkanoon!Ihan kiva paikka asua ja elää.Mielestäni se on kyl niin,että riippuu ihmisestä itestään miten palloonsa pyörittää,et kyseisellä paikkakunnalla viihtyy.Työ kuitenkin tärkeintä,varsinkin tämänpäivän Suomessakin.Minä ainakin olen viihtynyt Parkanossa jo kohta 50vuotta.Valitettavasti en nyt tiedä vuokrattavista asunnoista Parkanossa,mutta toivon,että sellainenkin löytyy.Kesä tulloo ja viihdytään Parkanolaiset.

Äänestä

Täällä toinen muuttava porukka, hei vaan!

Jonkun toisen linkin takana joku suositteli laittamaan ilmoitusta Ylä-Satakunta-lehteen, sieltä voisi ainakin löytyä. Toisaalta kannattaa myös päivystää kaikki tori.fi, nettiasunto.fi ja vastaavat palvelut, josko tärppäisi. Täällä sama homma vireillään vaikka muutto onkin vasta loppukesästä.

Onnea asunnon etsimiseen!

Äänestä

Hei,

tiedän yhden mukavan omakotiltalon parkanossa vuokralla:) Kiinnostaako?

Äänestä
  • Kiinnostaa, vai onko jo mennyt?

    Äänestä

Hei, laita mailiosoite, niin tarjoan yhtä vaihtoehtoa.

Äänestä
  • Minuakin kiinnostaa, vai joko on myöhäistä?

    Äänestä

  • ocean8 kirjoitti:

    Minuakin kiinnostaa, vai joko on myöhäistä?

    Laita osoitetta? Tässä on kyse siis myytävänä olevasta osakkeesta.

    Äänestä

En ole alkuperäinen aiheenaloittaja, mutta myös meidän perheemme etsii omakotitaloa Parkanosta. Olemme muuttamassa Turun suunnalta ja asunnon etsiminen on ollut käynnissä jo useamman kuukauden, mutta vielä ei ole tärpännyt.

Jos jollain sattuu olemaan kohtuullisen kokoista, esim. 3-4 h k, omakotitaloa tai rivitaloasuntoa vuokrattavana, olisin hyvin kiinnostunut kuulemaan lisää vaikkapa sähköpostitse, [email protected]

Meillä ei ole lemmikkejä, emme tupakoi ja luottotiedot ovat kunnossa.

Äänestä

Tervetulo Parkanoon täällää viihtyy ja jos on tarvetta eräoppaaseen marjastuksen merkeissä sekin onnistuu. Tietysti niin että poimitte marjanne itse näytän vain paikat :)

Ei tämä sen kummempi pitäjä ole kuin muutkaan tällä alueella. Kerron mieluusti lisää laita säpöä [email protected]

Äänestä
  • Eräopas onkin Parkanossa todella tarpeen, jotta selviytyy tässä metsäläisessä ympäristössä.

    Äänestä

Miten voi olla näin hankalaa löytää asuntoa?

Kaupungin vuokrakämpistä myydään "ei-oota", yksityisiä vuokranantajia ei vain ole(?), tai ilmoittavatkin "ähäkutti, ei me sittenkaan haluta tätä vuokrata". Mistä te jo Parkanossa asuvat oikein löydätte vuokrakämppiä vai asutteko kaikki omissa (pankin) asunnoissa?

Anteeksi vuodatus, turhauttaa vain niin kovasti.

Äänestä

Elokankaalle pääsee aina vuokralle 6 tai 8 taloon tai sit 10.

Äänestä

Heips!
Ymmärrän täysin turhautumisesi! Sama ongelma meillä. Olemme kans etsineet useamman kuukauden isompaa omakotitaloa tai rivaria vuokralle ja mistään ei löydy :( Meillä vielä tuo vauvan syntymä vaan lähenee ja muutto pitäisi pikemmiten hoitaa alta pois.. Hiukan stressaavaahan tämä on...

Äänestä
  • Myös täällä jo yli 4kk etsinyt yli kolmen huoneen vuokra-asuntoa, tuskaista!

    Äänestä

  • Ocean 4 kirjoitti:

    Myös täällä jo yli 4kk etsinyt yli kolmen huoneen vuokra-asuntoa, tuskaista!

    Ostakaa oma,kyllä löytyy

    Äänestä

Aina ei ole mahdollista ottaa heti lainaa ja tuntuu aika riskaabelilta ratkaisulta ostaa asunto/talo paikkakunnalta, joka ei ole vielä tuttu. Meidän sakki päätyi lopulta majailemaan ahtaasti kerrostaloon, mutta katsellaan nyt sitten tässä vaikka kevääseen ja ehkä (toivottavasti)sitten lainaa anomaan... Ja tämänkin kämpän saamiseen meni nelisen kuukautta, hurraa.

Toivottavasti reea2 löytyy teillekin koti, kannattaa ilmoitella lehdessä ja tietty puskaradio on aina hyvä kanava, jos sitä pystyy käyttämään!

Äänestä

Moikka!
Löysimme kans paikan mihin pääsemme muuttamaan ja näin aluksi se on oikein sopiva.Kyllä iso taakka putosi hartioilta kun edes jokin paikka löytyi mihin jotenkin edes mahdumme :) Nyt vaan pakkailemaan ja odottamaan että pääsemme muuttamaan!
Ihanaa kesää!

Äänestä
  • Edelleen etsin, kun Elokankaankatu ei houkuttele. Onnea teille paremmin pärjänneille....!

    Äänestä

Täällä olisi mahdollisesti vuokrattavana iso rivari keskutasta. Laita sähköpostiosoitetta, jos kiinnostaa!

Äänestä

mansukoskelta vapautuu kohta vuokratavaksi omakotitalo

Äänestä


  • Mikä talo Mansukoskentieltä? Väri?

    Äänestä

  • värillä kirjoitti:

    Mikä talo Mansukoskentieltä? Väri?

    Ilmeisesti se sininen, kaksio. Ollut myytävänä aiemmin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


J.Jokipelto kirjoitti:

Tervehdys Pirkanmaan Parkanolaiset! Olemme perheen kanssa muuttamassa kesällä Vammalasta Parkanoon työn perässä ja tarvitsisimme luonnollisesti ison asunnon. Aluksi olemme ajatelleet vuokralle, jotta näemme kuinka viihdymme teidän kaupungissanne ja muutenkin kuinka sopeudumme sinne. Kyselisimme tämän kautta yksityisiltä henkilöiltä että onko kenelläkään vuokrattavana isoa asuntoa tai omakotitaloa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu