Jeesus on mahtava

Jeesus kristus on aivan mahtava mies. Hän eli noin 33-vuotiaaksi tekemättä koskaan syntiä ja uhrasi itsensä kuolemaan tuskallisen ja häpeällisen kuoleman ristillä syntisten puolesta. Syytön kärsi rangaistuksen syyllisten puolesta. Siinä on isälle Jumalalle sopiva uhri syntien sovitukseksi, jotta hän voi antaa anteeksi syyllisille ja antaa armoaan niille, jotka sitä eivät syntiensä ja syntisyytensä vuoksi ansaitse.

Niin ihmeellinen on Jeesus...
1096
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Raamatussa sanotaan " ihmisuhrit ovat jumalalle kauhistus". Mitähän sinäkin palvot, itse en saa teloituksista mitään kiksejä. Sairasta touhua ja sairas oppi.

Äänestä

Kun Jeesus oli noussut haudastaan, Hän ilmestyi opetuslapsilleen useaan kertaan:

Ap. t. 1:3 Heille (opetuslapsille) hän myös monin kiistattomin todistein osoitti kuolemansa jälkeen olevansa elossa. Hän näyttäytyi heille neljänkymmenen päivän aikana useasti ja puhui Jumalan valtakunnasta.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Sitten koitti aika, jolloin Jeesuksen piti palata takaisin sinne, mistä Hän oli tullutkin. (Saarn. 3:1) Kaikella on määrähetkensä, aikansa joka asialla taivaan alla.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeesus lupasi opetuslapsille, että he tulevat saamaan voiman todistaa Hänestä maailmalle, kun he saavat Pyhän Hengen. Sitten "he näkivät, kuinka hänet otettiin ylös, ja pilvi vei hänet heidän näkyvistään (Ap.t.1:9)."

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Kun Jeesus oli noussut taivaaseen, opetuslasten viereen ilmestyi kaksi enkeliä, jotka sanoivat Jeesuksen tulevan kerran pilvissä takaisin (Ap.t.1:10-11).
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ensi torstaita vietetään Kristuksen taivaaseen astumisen muistojuhlapäivänä. Nimi helatorstai ei minulle ainakaan kerro mitään juhlan uskonnollisesta merkityksestä.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Vaikka Jeesus nousi taivaaseen, Hän on yhtä elävänä täällä meidän keskuudessamme nyt kuin silloinkin, ennen taivaaseen astumistaan, koska Hän lähetti tänne Pyhän Henkensä. Jeesus on kanssamme Pyhän Hengen välityksellä. Pyhä Henki antaa voiman todistamiseen, ja me todistamme Hänestä, Jeesuksestamme niin kauan, kunnes näemme Jeesuksen tulevan pilvissä takaisin.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Niin Ihmeellinen Ystävä on Jeesus...

Äänestä
  • Taivaallinen Taika-Jim. Mikäs siinä.

    Äänestä

  • Elvis elää kirjoitti:

    Taivaallinen Taika-Jim. Mikäs siinä.

    Kiva että Jeesus kiinnostaa sinua niinkin paljon että jaksat pyöriä tällä palstalla. Kaikkea hyvää sinulle toivotan.

    Äänestä

Hän kutsuu ihmisiä Israelista alkaneeseen kristinuskoon, Jerusalemin herätykseen:
http://www.Jeesus-on-Herra.com/jerusaleminheratys.htm

"Niin ihmeellinen on Jeesus, ja rakkaus pohjaton. Hänen verensä siunattu voima, vielä tänäänkin sama on!"

Äänestä

Linkistä löytyi tällainen juttu:

"JERUSALEMIN HERÄTYS JATKUU !!!

Kaksi vuosituhatta sitten alkoi koko maailmaa järisyttänyt hengellinen herätys. Tämä herätys alkoi Siionin vuorelta, Golgatan kummulla olevalta ristiltä! Siellä Jeesus Kristus, Jumalan Poika kärsi ihmiskunnan syntien rangaistuksen! Hän oli sijaisuhri! Tämä herätys sai voiman helluntaipäivänä Jerusalemin kaupungissa olevassa Yläsalissa. Siellä Jeesuksen opetuslapset saivat Pyhän Hengen tulikasteen. Tässä Voimassa he lähtivät voittamaan sieluja Jeesukselle!

Herätys jatkui, kunnes seuraavina vuosisatoina tapahtui apostolisesta uskosta luopuminen sekä kirkon perustaminen. Kirkko sammutti elävän uskon sekavaan muotomenojensa ja sakramenttiensa suohon. Mutta herätys ei päättynyt siihen. Se jatkui pienessä mittakaavassa perustettujen laitoskirkkojen ulkopuolella. Näin on edelleen. – Koko kaksituhatvuotisen historiamme aikana on paikka paikoin herännyt Jeesuksen opetuslapsia, jotka ovat palanneet takaisin juurilleen, Jerusalemin herätykseen. He eivät ole voineet kuulua Raamatulle vieraisiin uskontoihin. Mutta yleensä (ikävä kyllä) nuo siunatut herätyksen tulet ovat sammuneet, kun ne on järjestetty ns. ”seurakunniksi” uskonsuunniksi, kirkoiksi.

Suomessakin toimii tämä 2000 vuotta sitten Jerusalemista alkanut herätys! Olemme palanneet takaisin seurakuntamme alkuun. Tunnustaudumme vain tähän Pyhän Hengen johtamaan toimintaan. Jatkamme siitä, mihin apostolit jäivät! Sivuutamme KAIKKI kahden tuhannen vuoden aikana perustetut uskonsuunnat.

Jerusalemista alkanut herätys ei milloinkaan ole lakannut. Älä siis odota ja rukoile UUTTA herätystä, vaan tule mukaan JO OLEMASSA OLEVAAN JA TOIMIVAAN JERUSALEMIN HERÄTYKSEEN! Täällä heräät itsekin!

Tämä ei siis ole jokin uusi herätysliike, vaan päinvastoin, poistuminen uusista ja palaaminen takaisin vanhimpaan kristilliseen seurakuntamuotoon.

Äänestä

Täydellinen totuus.
Jumala asettaa seurakuntansa ennalleen, sellaiseksi kuin se oli valmis apostolisena aikana, noin vuonna 100 jKr.

Äänestä

Minun mielestäni raamtun kertomukset Jeesuksesta ovat epäuskottavia ja vaikuttaa siltä, että ainakin osa on plagioitu Kreikan mytologiasta.

En lähtisi fanittamaan tuolta pohjalta. Yhtä tyylitöntä kuin fanittaa uusintafilmatisointeja missä on enemmän räjähdyksiä kuin alkuperäisessä leffassa.

Äänestä
  • Hyvin harva uusintafilmatisointi on minusta ylittänyt alkuperäisen. Näitä kuitenkin on. Esimerkkinä vaikkapa Oceans 13 ja Ladykillers. Päinvastaisia on lukemattomia, jopa (ja varsinkin) sellaisia, joissa alkuperäinen leffa on pyritty toistamaan käytännössä kohtaus kohtaukselta (To be or not to be).

    Mitä Raamattuun tulee, kreikan (ja egyptin, ja monen muun maan) mytologia on loistavaa ja inspiroivaa satua. Raamatussa on lähinnä kopioita siitä, joskin osat siitä ovat mitä ilmeisimmin alkuperäisiä (lähinnä VT:n osalta ja Paavalin kirjoitukset). Valitettavasti nuo alkuperäiset osat ovat suorastaan oksettavia.

    Äänestä

Tuo oli hyvä näkemys, ettei kirkkouskovaisuus ole sitä, mitä kristinusko oli alkujaan, Jerusalemista alkaneena ja rakkauden täyttämänä, rehellisten Jeesukseen uskovien yhteisenä elämänä.
Jokainen kaipaisimme tuollaista yhteisöä. Mutta on se vain teoriaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jesus fan kirjoitti:

Jeesus kristus on aivan mahtava mies. Hän eli noin 33-vuotiaaksi tekemättä koskaan syntiä ja uhrasi itsensä kuolemaan tuskallisen ja häpeällisen kuoleman ristillä syntisten puolesta. Syytön kärsi rangaistuksen syyllisten puolesta. Siinä on isälle Jumalalle sopiva uhri syntien sovitukseksi, jotta hän voi antaa anteeksi syyllisille ja antaa armoaan niille, jotka sitä eivät syntiensä ja syntisyytensä vuoksi ansaitse.

Niin ihmeellinen on Jeesus...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu