Jatkosota loppui syyskuun alussa 1944 ja välirauhan sopimus allekirjoitettiin 19.9.1944. Näistä tapahtumista huolimatta Neuvostoliittolaiset pudottivat kaksi vakoilijaa (desanttia) niinkin myöhään kuin 14.10.1944. Nämä henkilöt olivat Aleksi Mod sekä amerikan-suomalainen radisti Inga-Lill Gåsström.
Heistä Mod oli jo 30-luvulla Neuvostoliittoon muilutettu kommunisti. Gåsström taisi olla Amerikasta Neuvostoliittoon siirtynyt.
Mitä heille tapahtui Suomeen tulon jälkeen?
Viimeiset desantit
3
509
Vastaukset
- Anonyymi
Inga-Lill Gåsström jäi asumaan Suomeen. Hän oli naimisissa Helsingin kommunistien ydinryhmään kuuluneen Kauko Heikkilän kanssa. Hän työskenteli useissa NL-peräisissä liikeyrityksissä ja NL:n ohjastamassa Maailman Rauhanneuvostossa.
- Anonyymi
Kommunistit kun ovat niitä ikuisia "rauhanpuolustajia".
Nyky-Venäjä on kyllä rehellinen verrattuna NL:ttoon, ei vatkaa jatkuvasti tuota "rauhanliturgiaa". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kommunistit kun ovat niitä ikuisia "rauhanpuolustajia".
Nyky-Venäjä on kyllä rehellinen verrattuna NL:ttoon, ei vatkaa jatkuvasti tuota "rauhanliturgiaa".Venäjä ei tunnusta sotivansakaan, joten mitäpä tarvetta puhua rauhastakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743610Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472866Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1572757Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572361Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3592103- 1601830
- 761505
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231358Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391322- 251272