Sudet

Hei,

Rehellistä mielipidettä ihmiset!
Mitä mieltä olette susista? Pitäisikö ne häätää kokonaan muka pois Suomesta. Ymmärrän että ne ovat harmiksi ja varsinkin syrjäisillä seuduilla koirat ovat vaarassa, mutta itse rakastan susia.

Mitä mieltä olette? :)
11160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

No aika turha ja provosoiva keskustelun aihe kieltämättä mutta tehdään nyt pelin avaus ja todetaan että vallitseva yleinen mielipide Suomessa aiheesta Susi kertoo valitettavasti sen että punahilkkaa on luettu lapsille aivan liikaa. Susipelko ja -viha näyttää tulevan jo äidinmaidosta, valitettavasti. Itse olen sitä mieltä että Susi (Canis Lupus) on upea ja uljas eläin. Kenenkään ei ole tarvis syrjäkylillä asustella vaan kyllä sieltä pitäisi uskaltaa ja kyetä muuttamaan ihmisten ilmoille jos sudet niin pelottaa!

Äänestä

Sitä mieltä olen että Suomen pitäisi kartoittaa tämän hetkinen susitilanne kunnolla ja luotettavalla tasolla. Sen jälkeen pitäisi laatia uudet kaatolupamäärät sekä miettiä millä tavoin ihmiset voisivat suojata itsensä, eläimensä ja omaisuutensa susilta ja pohtia voisiko valtio tukea tätä suojautumista jotenkin. Susi kuuluu Suomen luontoon ja ihmisen on opittava elämään sen lajin kanssa, koska kyllä me molemmat tänne mahdumme.

Äänestä
  • Tota kannatan että ne susikannat laskettaisiin oikein kun tuntuu olevan vähä arvailu se laskenta nytten.

    Äänestä

Susi on ihmiselle hyödytön tuhoeläin ja tuhoeläimet voi huoletta tappaa.

Mitä ihmeen lisäarvoa sudella on annettavanaan? Helsingin vihreiden teinityttöjen paha mieli on ainoa todellinen haitta, mikä susien hävittämisestä seuraa.

Äänestä

Jos ajatellaan eläimiä ja ihmisiä tuholaisina, niin kumpikohan on se pahempi tuholainen? Ihminen aiheuttaa omilla toimillaan ilmastonmuutosta, otsonikatoa, vesistöjen reheväitymistä, jätettä, liika väestönkasvu on yksi pahemmista ongelmista tällä hetkellä. Huvittaa miten jotkut näkevät suden noin kovana uhkana, vaikka ihminen on itselleen, ympäristölleen, muille eliöille se pahin tuolainen. Kysyt että mitä annettavaa sudella on? Sudella on tärkeä rooli ekosysteemissä esim. haaskojen tuottajana. Susien pääasiallinen ravinto on hirvieläin, joka osallaan piettää hirvieläinkannat tasapainossa. Mitä hyötyä esimerkiksi sinusta on ympäristölle, muille ihmiselle, eläimille? Taidat olla yksi turhake syöpäläinen joka vaan kuluttaa luonnonvaroja.

Äänestä
  • entä mitä hyötyä sinusta on?

    Äänestä

Vihreitä arvoja kunnioittavan ihmisen tulee asua vihreällä maasudulla, muutoin arvot ovat pelkästään keltaisia kuten mielipiteetkin.

Äänestä

Minusta ei ole ympäristölle ja luonnolle mitään hyötyä, samanlainen luonnonvarojen kuluttaja olen kuin moni muukin, sen vuoksi minusta on aika ristiriitaista kutsua susia pedoiksi ja tuholaisiksi kun me itse olemme paljon pahempia tuholaisia ja petoja. Aika pelottova ajatus kun ihminen näkee luonnon ja luonnoneläimet vain haittana tai hyötyänä. Eikä nähdä että luonto itsessään on arvokas.

Äänestä
  • Kummalliset käsityket sinulla. Ei ihminen ole mistään avaruudesta maapallolle tippunut, vaan ihan samaa "luontoa" me olemme susien kanssa. Et voi väittää, ettei sinusta ole mitään hyötyä luonnolle, sillä olet itse osa luontoa. Ei ole olemassa minkään ideaalisen "luonnon" kannalta hyödyllisiä tai vahingollisia eläinlajeja.

    Ihmisellä on monia kilpailijoita, loisia ja tuholaisia, miksi ihmeessä niitä pitäisi sääliä? Ei mikään muukaan laji ole kiinnostunut paskan vertaa toisten lajien hyvinvoinnista.

    Äänestä

Siitä voidaanki tehdä sellainen johtopäätös, koska sudet ovat myöskin osa luontoa ja siksi hyödyllisiä, joten miksi sanot että sudet ovat hyödyttömiä? Sudesta on kyllä turhaan tehty joku paholainen.

Äänestä

Susi=Hyödytön !!!! tämä on sinulle...

Mietis tätä jos ei susia ole niin sen myötä muuta olis liikaa ja sehän on luonto muokannut että luonto pitää tasapainon yllä ei se ihminen osaa muuta kuin olla tuhooja joka ei käsitä että luonto on se mikä määrittelee asiat. Missä utopias olet asunut kun et tuollaista seikkaa ota huomioon. Karhu, Susi, Ahma, Ilves monet muut ne karsii vain sairaita yksilöitä pois ja pitää kannat kunnossa.

Mietitäämpä tätä seikkaa tässä vielä : Kumpi vie elintilan toiselta ? Kumman varpaille toinen hyppii ? Kumpi tuhoaa ja kumpi tekee selvää maapallon ekosysteemist yms yms tätä listaa voisi jaktaa vaikka kuinka ! jotkut tuos mainitti että punahilkka sadut (musta maalataan luonto kappaleita) että eläin on se paha tässä tapaukses. ei se ihan taida näinkäänä mennä...

Ihme ja kumma kun minäkin olen susia hoitanut ja vielä hengis olen...

Että järki käteen...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


WulfieLuver kirjoitti:

Hei,

Rehellistä mielipidettä ihmiset!
Mitä mieltä olette susista? Pitäisikö ne häätää kokonaan muka pois Suomesta. Ymmärrän että ne ovat harmiksi ja varsinkin syrjäisillä seuduilla koirat ovat vaarassa, mutta itse rakastan susia.

Mitä mieltä olette? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu