vaikka uusia malleja tulossa myydyimpään luokkaan ensikuussa,esim sport touring
http://www.autoalantiedotuskeskus.fi/ajankohtaista/tiedotteet/huhtikuussa_rekisteroitiin_9_850_uutta_henkiloautoa.742.news
kunhan uudet mallit tulee niin etumatka vain kasvaa
http://www.autoalantiedotuskeskus.fi/ajankohtaista/tiedotteet/huhtikuussa_rekisteroitiin_9_850_uutta_henkiloautoa.742.news
kunhan uudet mallit tulee niin etumatka vain kasvaa
Vastaukset 45
Vanhimmat
Uudistetut ja uudet mallit kun tull markkinoille, Toyotan etumatka kasvaa vain loppuvuotta kohden ja uudet miljoonaluvut lyödään uusiksi Toyotan toimesta
www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/toyota sinnitteli yha maailman ykkosena/201307465747
Mistähän tämä Toyotan ylivoimainen paremmuus johtuu ja koostuu ?
www.autobild.fi/artikkeli/uutiset/t_v_raportti_2011_katsastustilastojen_parhaat_ja_huonoimmat
Toyotan ylivoima johtuu ylivoimaisesta teknisestä osaamisesta ja parhaimmasta insinööri osaamisesta
Auto on niiden silmäterä. Eilenkin ihastelin yhden Corolla Verson omistajan touhuja paikallisen liikuntahallin parkkipaikalla. Odotteli lapsiaan liikuntatunnilta. Olettekos nähneet kenenkään muiden puhdistavan ajan kuluksi paperinenäliinalla takaluukun kaasujousien varsia, tarkasti ja hartaasti?. Luit oikein: kaasujousien varsia!!!
Jep. Ja tunnollisesti teetettävät katsastushuollot, jatkuvat öljynvaihdot, välillä tuplaöljynvaihdotkin.... Ja tiellä mennään aina 20 alle rajoitusten, jotta moottori ei rasitu ja että ei karkaa lapasesta ja että päästään kertomaan mökkireissulta uusimmat pihistyslukemat.
Sellaista se on Tojottajien meininki. Tarkkaa puuhaa. Not for me.
pyyhi nyt sentään joskus oma pikku vartesi ja miehisty
Kirjoituksestasi päätellen muut ei sitten autojaan huollakkaan ja sen kyllä huomaa. Aina hajalla ja pajalla
. . .
. . .
. .
. . .
. . .
. . .
. . .
. . .
Jos olet yhden pilkun tarkan nähny niin tarkottako se automaattisesti ,että kaikki on sellasia!!! Ite en pese autoa kun, joskus ja jouluna ja hyvinpä tuo näyttää pelittävän!
Ei ruostetta ei vikoja ! Seitsemäs vuosi menossa ja kilsoja 90000 mittarissa!
Toyota on todella maailman ykkönen, kun laatua ja kestävyyttä ostetaan eniten
Toyota oli elokuun myydyin Suomessa
www.tuulilasi.fi/uutiset/ensirekisteroinneissa-pieni-valonpilkahdus-toyota-elokuun-ykkonen
Toyota otti myös kaksoisvoiton elokuun myynnissä, kun Auris mallia myytiin eniten. Jo puolet uudesta Auris farmarista myydään Hybridinä
www.savonsanomat.fi/erikoissivut/autot/autotalli/farkku-siivitti-toyota-auriksen-myyntikarkeen/1372120
Toyota on edelleen v. 2013 uusimman ja virallisen tilaston tiedon mukaan maailman eniten myydyin automerkki
www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/toyota sinnitteli yha maailman ykkosena/201307465747
Toyotan myynti kasvaa yhä maailmalla ja Toyota tulee ensimmäisenä kääntämään historian sivut uusille miljonalukemille - Laatu, kestävyys ja huolettomuus kun myi parhaiten
www.kauappalehti.fi/auto/uutiset/toyota aikoo rikkoa maailmanennatyksen/201307468239
Ja taas laski Toyotan myynti Euroopassa.
Toyotan myynti on noussut yhdessä kuukaudessa euroopassa yhden prosentin
Toyota Groupin myynti on laskenut tänä vuonna Euroopassa enemmän kuin muiden merkkien myynti keskimäärin.
Merkeistä Lexuksen myynti on pudonnut toiseksi eniten Alfa Romeon jälkeen. Myyntiään ovat nostaneet Dacia, Mercedes, KIA, Mazda, Seat, Honda, Land Rover ja Jaguar.
Älä lässytä vastaan koko ajan, kun olet aina väärässä ja valehtelet
täysin, jonka vain itse uskot. Muut nauraa hupijutuillasi, koska vain virallinen tieto kelpaa
Toyotan markkinaosuus
on euroopassa kovassa nousussa, kun muilla tulee tappiota miljardeittain.
Toyotan markkinaosuus
on jo pidempään ollut
4,5% euroopassa, mutta nyt noussut
yhdessä kuukaudessa 5,4 % hyvän hybridien
myynnin ansiosta, joiden myynti nyt vain kohoaa.
Esim. hybridien osuus
viime vuoden myynnistä oli jo 13 % ja nyt tänä vuonna tulee olemaan 20 % ! ! !
Linkissä on kaikki fakta, jonka olen jo tiennyt ajat sitten muita kautta
www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/toyota+vyoryttaa+hybridimallistoa+markkinoille/201309504051
Toyota tekee sellaisia hybridi autoja, johon muut eivät kykene
www.tuulilasi.fi/uutiset/frankfurt-2013-toyota-tavoittelee-menestysta-hybrideilla-tahan-ei-kukaan-kilpailijoista
Toyota Groupin myynti on laskenut tänä vuonna Euroopassa enemmän kuin muiden merkkien myynti keskimäärin. Myynti on laskenut vuoden takaisesta elokuusta 4 %.
Ylintä linkkiä kun lukee, siellä selvästi kerrotaan Toyotan myynnin nouseen 4,5 prosentista 5,4 prosenttiin pienessä ajassa euroopassa
No se ei kylläkään pidä paikkaansa. Toyotan markkinaosuus (WESTERN EUROPE (EU15 + EFTA Countries) oli 4.3 % elokuussa.
Lopeta pikkumies valehtelu, kun faktat ja totuus on nähtävisså linkeistä
Toyotan Euroopan myynnin 2013 puolivuositiedote tammi - kesäkuu
Auris-malli pitää
Toyotan kovassa nosteessa Euroopassa
Toyota Motor Europen
(TME) toisen kvartaalin myynti jatkui tasaisena
riippumatta
markkinoilla
vallitsevasta
laskusuhdanteesta.
TME julkaisi
tiedotteen, jonka
mukaan yhtiö on
myynyt toisella
vuosineljänneksellä
yhteensä 215 734
Toyota- ja Lexus-autoa.
Yaris Hybridin hyvin
suotuisa myynti nosti
Toyota-hybridien
ensimmäisen puolen
vuoden myynnin
huimaan 113,9 %:n
kasvuun.
Kokonaisuudessaan
Toyota- ja Lexus-
hybridejä myytiin
vuoden 2013
ensimmäisten kahden
kvartaalin aikana
yhteensä 75 407
kappaletta, mikä
tarkoittaa 67,5 %:n
kasvua vuoden
takaiseen vastaavaan
ajankohtaan verrattuna.
Toyota Motor Europen
toisen kvartaalin myynti ovat kehittynyt
suunnitelmiemme
mukaisesti ja säilytimme 4,5 %:n
markkinaosuutemme
Euroopan
autoteollisuuden
markkinoiden
laskusuhdanteesta
huolimatta.
Erityisesti C-segmentin Aurisin ja
Auris Hybridin myynti
ovat rohkaisevia, sillä se on kasvanut 40 %
jokaisella kvartaalilla,
kertoo TME:n myynnin
ja markkinoinnin
varatoimitusjohtaja
Daniel Schillaci.
Auris Touring Sportsin
ja sen hybridiversion
sekä maailman
ostetuimman auton
Toyota Corollan,
lanseerausten ansiosta odotamme vahvaa loppuvuotta, jatkoi Schillaci.
Hybridimyynti kasvoi
suotuisasti Euroopassa
Huhti–kesäkuussa Yaris Hybridin myynti nousi voimakkaasti. Koko Yaris-malliston
kokonaismyynti oli
47 838 kappaletta, joten malliston myynti kohosi 4,1 %.
Toyota Aurisin ja Auris
Hybridin myynti kasvoi
menestyksekkäästi, ja
niitä ostettiin toisella
kvartaalilla yhteensä
29 630 kappaletta, mikä tarkoittaa 37,5 % myynnin kasvua.
Vuoden alusta lähtien
Auris Hybridin myynti
on kasvanut 61,4 %, ja sitä on myyty kahden kvartaalin aikana yhteensä 22 494 autoa.
Toyotan ensimmäistä
pistokehybridiä, Prius
PHEV:tä, myytiin kahden ensimmäisen kvartaalin aikana yhteensä 2 233
kappaletta. Prius PHEV
onkin Euroopan eniten ostettu pistokehybridi.
Myös vuoden alussa
lanseerattu uusi RAV4
on kasvattanut
myyntiään ja toisella
kvartaalilla sitä myytiin 28 671 kappaletta, mikä
on vuoden takaiseen
periodiin verrattuna 80 % parempi.
Myös helmikuussa
markkinoille tulleen
Verson myynti kasvoi
10,4 %
kokonaismyynnin, ollen 10 936 kappaletta.
Toyota on tälläkin hetkellä maailman myydyin ilman euroopan apujakin ja myynti nousee yhä, ollen nyt jo 5,4 % nousussa kuukauden takaisesta euroopassa!
Etkö osaa todellakaan lukea tilastoja? Toyotan myynti tippui Euroopassa elokuussakin.
Toyota on edelleen säilyttänyt asemansa euroopassa, kun lähes kaikilla muilla on erittäin rajuja pudotuksia myynnissä.
Elokuussa koko EU:n
henkilöautorekisteröinnit vähenivät 5,2 %.
Alkuvuonna EU:ssa
rekisteröitiin 7 841 596 henkilöautoa, mikä on pienin tilastoihin merkitty lukema aikoihin.
Iso-Britannia pysytteli
elokuussakin kasvussa ja siellä rekisteröinnit
lisääntyivät hyvin 10.44 %.
Miinusta keräsivät
Espanja -3,6 %, Italia
-9,0 %, Saksa -6,6 %
ja Ranska -9,8 %.
Euroopan eniten myydyin on edelleen tietenkin Volkswagen,
vaikka sen osuus
markkinoista on laskenut eniten v. 2012 tammi-elokuun jaksosta, v. 2013 tammi-elokuun jaksoo verrattuna hurjat 82 348 kpl. Toyotan pudotus ei ole kuin saman jakson aikana alta 15 000 kpl. Toyota on siis edelleen ottanut kiinni johtavaa Vokswagenia 67 345 kpl kyseisessä jaksossa, kun tilanne n. kuukausi sitten oli n. 47 000 Toyotan kiinni ottamana.
Kuukaudessa Toyota kuristi siis tilannetta hyväkseen n. +20 345 kpl. edukseen
Toyota on siis pitänyt markkinaosuutensa ja jopa nostanut sitä 0,9 %, kun lähes kaikilla on pudotuksia.
Ylempänä kerroin virheellisesti
, että Toyota olisi ottanut kiinni johtavaa Volkwagenia 47 000 kpl edellisestä n. kuukausi sitten olevasta euroopan automyynnistä. Luku piti olla 17 000 kpl.
Virhe oli siis 30 000 autoa, mutta se ei muuta asiaa miksikään koska todellisuudessa se vain kasvatti ja kuristi tilannetta Toyotan hyväksi kuukaudessa
50 345 kappaleeseen
uusimmassa tilastossa, eikä 20 345 kpl. Huima kiinniotto siis kuukaudessa 17 000 kappaleesta, nyt uusimpaan olevaan 50
345 kappaleeseen.
Euroopan autonvalmistajat odottavat kuudetta rajua laskuvuotta, kun taas Toyotan markkinaosuus on noussut euroopassa 4,5 % jo nyt olevaan 5,4 % yhdessä kuukaudessa.
Euroopan autokauppa jatkoi todella rajua supistumistaan Elokuussa ja esim. euroopan/saksan markkinajohtaja Volkwaagenin myynti putosi peräti - 11 %, Audin
- 6,4 %,
Skodan - 4,6 % ja Seatin
- 3,1 %.
Koko VAG-konsernin raju myynnin lasku on ajanut lähes tappiolliseksi Euroopassa/Saksassa
!
Peugeot
/Citroenin myynti rojahtati peräti elokuussa - 18 %,
Fiat - 4,9 % ja Ford - 0,9 %
Toyotan markkinaosuus on noussut euroopassa 5,4 % erittäin hyvin nousevan hybridien myynnin anriosta ja kaikki on tapahtunut yhdessä kuukaudessa. Nousukiito on siis vasta alkanut Toyotalla, kun muilla on erittäin voikkaasti laskeva ja tappiollinen myynti.
Euroopan autonvalmistajat sulkevat yhä enemmän autotehtaita, kun taas Toyota avaa lähiaikoina uusia maailmalla. Myös vuokraneuttelut ovat vielä kesken useammasta jo Euroopassa suljetuista autotehtaista, joihin Toyotalla on aikomus päästä valmistamaan yhä laajenevaa hybridi tuotantoa, joka kasvaa räjähdysmäisesti.
Euroopan heikot faktat ovat luettavissa kyseisestä linkistä:
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/euroopan+autovalmistajat+odottavat+kuudetta+laskuvuotta/201309508727
..jatkuu!
Tuossa linkissä on selitetty mikä uusimmissa Kialan väittämissä on valhetta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11701966#comment-63578237-view
Aika pahasti vag konsernin automerkit ja mallit tippuneet, peräti -11%
VW-konsernin rekisteröintimäärien muutos (WESTERN EUROPE (EU15 + EFTA Countries) tänä vuonna verrattuna viime vuoteen oli tammi-elokuussa kuitenkin vain -4,8%, kun se Toyota Groupilla oli -6,3%. Mitä tästä seuraa? Toyotan Goupin merkkinaosuus ei kasvanut, Volkswagen Groupin kasvoi palstan pellen, KV:n ennustusten ja valheiden vastaisesti.
Saksalaisten VAG-tuotteiden heikko menekki -11 % lasku euroopassa johtuu heikentyneestä laadusta, pahasta ruostumisesta ja ylihinnasta. Toyotan myynti sen sijaan nousee kohisten ja markkimaosuus on noussut yhdessä kuukaudessa 5,4 %, vanhasta 4,5 %:a
http://www.talouselama.fi/uutiset/saksalaisen+laatuauton+uusi+ongelma+ruoste+kukkii+ja+asiakas+maksaa/a2204468?mobileRedirect=false
Toyotan myynti Euroopassa on LASKENUT enemmän kuin kaikilla merkeillä keskimäärin ja VW Groupin myynti on laskenut vähemmän kuin muilla merkeillä keskimäärin. VW Group onnistui lisäämään markkinaosuuttaan mutta Toyota menetti markkinaosuuttaan EU-alueella.
Toyotan kuristi hyväkseen tilannetta
kuukaudessa
50 345
kappaletta
uusimmassa
tilastossa, kun se oli jo enemmin kuristanut tilannetta 17 000 kpl vanhimmassa tilastossa
..kuka kuristaa ja ketä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11732561
Aivan totta kyllä ja kyseinen linkki ja tieto löytyy uusimmasta Tuulilasista
Euroopan myydyin
on edelleen
Volkswagen,
vaikka sen osuus
markkinoista on laskenut eniten v. 2012 tammi-
elokuun jaksosta, v. 2013 tammi-elokuun jaksoon verrattuna 82 348 kpl. Toyotan pudotus ei ole kuin saman jakson aikana alta 15 000 kpl.
Toyota on siis edelleen ottanut kiinni johtavaa
Vokswagenia 67 345 kpl. kyseisessä jaksossa, kun tilanne n. kuukausi sitten oli n. 17 000 kpl. Toyotan
kiinni ottamana.
Kuukaudessa Toyota
kiristi siis tilannetta n. +50 345 kpl edukseen.
Toyota on siis pitänyt
markkinaosuutensa ja
jopa nostanut sitä 0,9 %, kun lähes kaikilla on pudotuksia. Toyotan markkinaosuus on nyt 5,4 % ja aijemmin 4,5 % - nousua siis vajaa 1 % yhdessä kuukaudessa, kun muilla tuki isot tappio prorentit
Vokswagenin myynti laskenut v. 2012 tammi-elokuun jaksosta, v. 2013 tammi-elokuun jaksoon verrattuna 82 348 kpl, joka on eniten
Totuus Toyotan viime kuukausien myynnin kehityksestä on jotain aivan muuta kuin mitä Kiala Viulu täällä eri nickeillä yrittää vääntää!
Tässä on lukuja Toyotan Länsi-Euroopan maiden (WESTERN EUROPE (EU15 EFTA Countries) henkilöautojen rekisteröinneistä touko-kesä-heinä-elokuussa 2013:
Toukokuu 39148kpl
Kesäkuu 43072kpl
Heinäkuu 41687kpl
Elokuu 28620kpl !!!!
Tällä markkina-alueella on siis täysin käynyt päinvastoin kuin täällä annetaan ymmärtää. Noista kolmesta kuukaudesta heinäkuu on ollut muutama tuhat yksikköä suurempi kuin edellisenä vuonna ja selittyy sillä, että uutta Touring Sportsia on rekisteröity esittelyautoiksi tuhansia kappaleita ympäri Eurooppaa. Muut kuukaudet olivat selkeästi miinusmerkkisiä edelliseen vuoteen verrattuna.
Tämän kehityksen selittäminen parhain vaatii aimo annoksen lapsenomaista mielikuvitusta ja uskoa Toyotan markkinamiesten höpötyksiin sekä vainoharhaisuutta luotettavinta, suurinta ja virallisinta rekisterinpitäjää vastaan. Kialalla niitäkin näyttää löytyvän
http://www.acea.be/images/uploads/files/20130618_PRPC-FINAL-1305.pdf
http://www.acea.be/images/uploads/files/20130716_PRPC-FINAL-1306.pdf
http://www.acea.be/images/uploads/files/20130917_PRPC-FINAL-1308.pdf
Älä viljele vääristeltyjä, olemattomia ja virheellisiä ACEA:n tietoja, jotka puhuvat vain oman euroopan puolesta. Euroopan oma kattojärjestö ACEA vain puolustaa tahallisen virheellisesti tietojaan ja muokkaa niitä mielensä mukaiseksi, kuten on aina tehnyt. ACEA:n tilastot eivät ole mitään virallisia tuloksia ja laitan aina aina viineisimmät viralliset linkit ja tulokset.
Uusimmat ja viralliset faktat ovat tässä ja kuten edellä oli jo uusimmat ja viralliset euroopan tilastoista ote, jotka ovat Tuulilasi lehden verkkosivuilla nähtävissä. Luvut täsmäävät täysin ne tarkistettuani
Toyotan markkinaaosuus on pyörinyt Euroopassa
vuodesta toiseen 4,5
prosentin tuntumassa, mutta viime kuussa se kuitenkin jo nousi 5,4 prosenttiin.
”Se johtui
mallistouudistuksista,
muun muassa Auriksen uudesta farmarista ja
uudistetusta RAV4:sta. Nyt niiden myynti on täydessä vauhdissa, ja se lupaa hyvää loppuvuodelle”
Hybridien osuus nousi rajusti; +13 %:a, nyt olevaan uuteen ennätykseen + 20 % yhdessä kuukaudessa
www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/toyota+vyoryttaa+hybridimallistoa+markkinoille/201309504051
Euroopan oma automyynti pieneni rajusti 2013 elokuussa ja vähensi kaikkien omien merkkien myyntiä todella paljon. Suurimpia pudottojia oli Peugeot/Citroen -18 % ja Volkswagen -11 % heikon laadun vuoksi.
Koko VAG-konsernin merkkien ja mallien myynti rojahti rajusti tappiolle heikon laadun vuoksi
www.kauppalehti.fi/etusivu/euroopan+autovalmistajat+odottavat+kuudetta+laskuvuotta/201309508727
Saksalaisen VAG konsernin kaikkien merkkien ja mallien myynti supistui rajusti, jopa -11 % heikon laadun vuoksi pienessä ajassa. Tähän alkaa vaikuttamaan jatkuvat jo monia vuosia olleet moottori- ja jakoketjuongelmat, vaihteiston hajoamiset lähes kaikista autoista joissa on DSG-vaihteisto ja kaikkien VAG-merkkien ja mallien paha ruostuminen lyhyessä ajassa.
Asiakkaat ja omistajat ovat nyt totaalisesti kyllästyneet kaikkiin vikoihin/ruostumiseen ja purkavat tuntojaan VAG- merkkien omilla palstoilla rajusti.
www.talouselama.fi/uutiset/saksalaisen+laatuauton+uusi+ongelma+ruoste+kukkii+ja+asiakas+maksaa/a2204468?mobileRedirect=false
Kyllähän Tuulilasin linkki löytyi pienen hakemisen jälkeen euroopan uusimmasta tilastosta ja olet täysin oikeassa.
Kirjoituksesi on täysin vedenpitäviä tilastojen ja linkkien kanssa
Kuka uskoo juttujasi. Varmempaa ja parempaa tietoakin on saatavana kuin keksityt juttusi, joiden kanssa asut palstalla
ACEA:n tilastot ovat ainoita virallisia koko Eurooppaa koskevia tilastoja ja ne on koottu Euroopan maiden kansallisista tilastoista. Voit kernaasti verrata ACEA:n tilaston Suomea koskevaa tilastotietoa Autoalan tiedotuskeskuksen elokuun tilastoon ja huomata, että tiedot täsmäävät täysin.
Elokuun rekisteröinnit Suomessa:
2013 2012
ACEA 7729 7545
Autoalan
tiedotuskeskus 7729 7549
http://www.acea.be/images/uploads/files/20130917_PRPC-FINAL-1308.pdf
http://www.autoalantiedotuskeskus.fi/files/571/Ensirekisteroinnit_elokuu_2013.pdf
Sama Saksasta elokuu 2013:
ACEA 214044
Kraftfahrt-
Bundesamt 214044
http://www.acea.be/images/uploads/files/20130917_PRPC-FINAL-1308.pdf
http://www.kba.de/cln_031/nn_330190/SharedDocs/Publikationen/PM/2013/pm__26__13__fahrzeugzulassungen__08__2013__pdf,templateId=raw,property=publicationFile.pdf/pm_26_13_fahrzeugzulassungen_08_2013_pdf.pdf
Saksan tilastosta voitte myös nähdä, että siellä Toyota on yli 10% miinuksella edelliseen vuoteen verrattuna ja markkinaosuus on tänä vuonna vain 2,5%
Sama Iso-Britanniasta elokuu 2013
ACEA 65937
SMMT 65937
http://www.acea.be/images/uploads/files/20130917_PRPC-FINAL-1308.pdf
http://www.smmt.co.uk/2013/09/august-new-car-registrations-rev-up-ahead-of-september-plate-change/
Britannian tilastosta voitte nähdä, että yhtään Toyotaa ei uusista malleista huolimatta ole 10 myydyimmän joukossa, vaikka siellä Toyota on kotimainen auto. Sen sijaan Nissan löytyy.
Summa summarum:
ACEA:n kuukausitilastot ovat 100% luotettavia.
Kiala Viulun käsitykset tilastoista ja Toyotan markkinaosuuksien kehityksestä ovat 100% huuhaata.
kiala valehtelee nyt korkkimaana. tojotan takaisin kutsut rassaa kialaa.vie yöunet kun tojota ei korjaa vikoja vaan tojo tero maksaa kiltisti omasta pussista. samalla tojotan myynti laskee suomessa huonon laadun vuoksi..
Mitäs takaisinkutsuista, kun ne
ovat omistajalle täysin
veloituksettomia
toimenpiteitä, jotka voidaan
suorittaa lähes aika normaalin
huollon yhteydessä ilman
erillistä käyntiä.
Toyota-merkissä on myös silti
vähiten vikoja
kokonaisuudessa maailman
suurimpaan
valmistusmäärään nähden, kun
otetaan huomioon vikaindeksi
taulukko joka suhteuttaa
vikamäärät 100:a tai 1000:ta
autoa kohden. Silloin
Toyotassa on ylivoimaisesti
vähiten vikoja.
Muissa merkeissä
on huomattavasti enemmän
vikoja, vaikka valmistusmäärät
piemempiä. Muiden merkkien
vioista vain ei
puhuta, eikä lehtiin paineta
suurin otsikoin. Toyota-
merkille kun tapahtuu jokin
pienikin naksahdus, on netin
verkkosivut kaikkialla tukossa
ja lehdet kirjoittaa isoin
otsikoin. Tamå kaikki johtuu
Toyotan maailman
markkinoilla olevasta
parhaimmasta ykkösvalta-
asemasta, jota muut yrittää
horjuttaa kirjoittelullaan siinä
mitenkään onnistumatta.
Toyotan ykkösasema pysyy
tulevaisuudessakin maailmalla,
mutta saavathan kateelliset ja
hävinnee jotain
harmistuksissaan kirjoittaa,
häviöpaineita purkaakseen.
Niitä
muiden merkkien vikoja
korjataankin jopo salaa
asikkaan tietämättå huoltojen
yhteydessä, kuten esim kaikki
VAG-konsermin umpiheikot
tuotteet.
Pienten ja vähäisten
valmistusmäärien omaavien
valmistajien onkin helppo olla,
koska valmistamattomaan
autoon ei voi tulla vikaa ja
auton kuvaa ei tarvitse korjata,
eikä tule takaisinkutsua.
Korkeintaan lehtipaalaamolle.
Toyota merkkiä sentään
valmirtetaan 10 milj. kpl/
vuodessa ja nämä korjaus
- ja takaisinkutsun saaneet ovat lähinnä jo
10 v vanhoja, paljon ajetteja
yksilöjä.
Muissa merkeissä on huomattavasti enemmän vikoja, joita ei korjata takuuseen eikä takaisinkutsuin. Autonvalmistajat vain vetoavat kierästi auton normaaliin kulumiseen, ikään ja kilometreihin - näin saadaan viat maksatettua auton omistajilla, eikä tarvitse edes autoa laittaa takaisinkutstn piirihn. Muut autonvalmistajat siis osaavat ovelasti väistellä kaiken ja laittaa omistajan maksumieheksi, kuten tavallista.
Valmistusmäärin nähden
Toyotassa on vähiten vikoja,
kun lasketaan autojen määrä;
1000 kpl/vikaindeksi.
Yksikään muu valmistaja ei
rupea kyseiseen työhön
korjaamaan 10 v vanhoja
autojaan takaisinkutsuin
takuuseen, vaikka
aihetta riittäisi ja viat vain
salataan
tai kerrotaan vikojen tulleen
iän myötå. Viat siis
määritellään tahallaan
normaaliksi kulumiseksi ja
vedotaan usein auton
kilometreihin. Onkin näin
helpompaa siirtää vastuu
omistajalle ja maksattaa kaikki
viat asiakkaalla. Samalla
säästetään autoyhtiön varoja
ja vältetään ovelasti Trafille
ilmoitusvelvollisuus vioista.
Toisaalta muihin merkkeihin ei
kerkiä vikoja ja takaisinkutsuja
tulemaankaan, kun heikkojen
merkkien yleiskestävyys
rajautuu n. 10 v ikään, jonka
jälkeen auto paalataan
romuttamon kautta. Toyota
kestää reilusti yli 20 vuotta.
On siis edullisempaa tehdä
yleisheikko auto, jota ei keritä
takaisinkutsua korjaksen kun
on jo romuttamolla.
Autotehtaat saavat myös näin
kierron nopeamaksi ja
omistajat on pakotettu uuden
hankintaan. Näin yritetään
saada tehtaille supervoittoja ja
asiakkaat maksaa leikin.
Toyota ei tähän
leikkiin ryhdy vastuullisena
valmistajana ja kutsuu kaikki
autonsa ilmaiseen
korjaukseen/tarkastukseen
kaikelta osin iästä riippumatta.
Toyotan kestävyys ylittää
kaikki normit ja siksi myynti
sujuu muita paremmin ja siksi
Toyota oli v. 2012 myydyin
maailmassa 10 milj. auton
myynnillä ja 10 miljardin euron voitolla, joka oli suurin autovalmistajista, kuin myös kpl. määräisessä valmistuksessa.
Laadullisinta myydään aina eniten, koska on kestävin ja huolettomin omistaa. Toyotan myyntiin myös vaikuttaa markkinoiden paras jålleenmyyntiarvo käytettynä. Toyota siis pitää hintansa parhaiten käytettynäkin maailmalla.
Toyotalla ei voi olla yhtään sen enempää takaisinkutsuja suorittamatta kuin muillakaan valmistajilla, koska ne ovat pakollosia suorittaa kaikilla merkeillä. Jos takaisinkutsu on suorittamatta, ei auto meme katsastuksesta edes läpi - automaattinen hylkäys. Trafin tiedostoihin kun on tietenkin kaikilla katsastustoimipaikoilla pääsy ja sieltä mäkee onko takaisinkutsu suoritettu.
Trafi voi myös määrätä auton liikennepoistoon, jos takaisinkutsu korjausta ei tehdä kirjallisesta kehotuksesta huolimatta.
Toyota merkkiä ei siis voi olla yhtään enempää takaisinkutsuja suorittamatta, koska ei menisi katsastuksesta läpi! Toki jos uuden auton on hankkinut, voi takaisinkutsua siirtää kolme vuotta koska uutta autoa ei tarvitse katsastaa kolmena ensimmäisenä vuonna. Tämäkään ei monesti ole mahdollista, koska autossa on takuu ja lähes kaikki käy merkkihuollossa takuu aikana huollossa ja silloin tehdään takaisinkutsu- ja takuukorjaukset automaattisesti. Jos huollot jättää takuuaikana suorittamatta, raukeaa takuu.
Takuuaikana voi myös huollot suorittaa muuallakin kuin merkkihuollossa, eikä takuu raukea. Muualla tehtyjen huoltojen ollessa kyseessä, muut huoltokorjaamot eivät pysty tekemään takaisinkutsu korjauksia koska tiedot tulee vain autokohtaisesti merkkikorjaamoihin korjattavista kohteista.
Takuuaikana myös siksi kannattaa käydä merkkikorjaamolla, koska he vain tekevät takuukorjaukset veloituksetta. Muut korjaamot veloittaa kaikista korjauksista, vaikka olisi takuu voimassa.