Korkosidonnaisuuden muutos vanhassa as.lainassa

Oliko kellään vastaavia kokemuksia, että pankki vaihtaa yksipuolisesti korkosidonnaisuutta ja lainaan ei tehty mitään muutoksia ei vakuuden vaihtoe ei
lykkäystä vaan maksettu normaalisti maksusuunnitelma mukaisesti.Vaihdettu 3 kk:n
eb.stä pankin omaan viitekorkoon pankilta vain kirje, että tästä päivästä lähtien
korkosidonnaisuus on tämä taitaa pankin vakavaraisuus olla kovilla.(kirje lähtee Fivalle)
16216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ei onnistu.

Lieneekö huono trolli? Marginaalien nostosta on ollut puhe, ei viitekoron vaihdosta. Ja sitäkään ei siis yksityisasiakkaille ole tapahtunut.

Äänestä

On mahdollista.
Jos nimittäin on sovittu lainaa otettaessa, että pp.kk.vvvv asti korolla X ja sen jälkeen korolla Y.

Äänestä

No. mutta kun ei ole sovittu mistään x korosta ja y korosta vaan sama viitekorko
koko lainaajan joten ei mahttolista

Äänestä

Tuottoja keksittävä keinolla millä hyväänsä:Hesari 10.5.2013 EU:n pankkisääntely
laittaa pikkupankit ahdinkoon

Äänestä

Olis hyvä tietää mikä pikkupankki tekee noin, koska myös käytäntönä myös
se, että perivät kertakorvauksena palkkion menetetyistä koroista tosi
härskiä toimintaa

Äänestä
  • Ei mikään pankki tee noin. Kyseessä oli trolli.

    Kertakorvaus menetetyistä koroista tulee, jos teet kiinteäkorkoiseen lainaan jotain sellaisia muutoksia, jotka vähentää pankin korkotuloja. Se ei ole mitenkään härskiä toimintaa, koska olet itse sen (=lainaehdot) hyväksynyt allekirjoittamalla lainapaperit.

    Äänestä

Ei mikään trolli ensin tekivät yksipuolisen päätöksen vaihtoivat 3 kk:n eb omaan
primeen ja sen jälkeen olisin halunnut vaihtaa 12 kk:n eb jolloin ilmoittivat, että
perivät kiinteän maksun menetetyistä koroista(valitus on jo fivalla)

Äänestä
  • No kerrohan nyt, mikä pankki on kyseessä?

    Ilman tuota tietoa (= faktojen tarkistusmahdollisuutta) olet lähtökohtaisesti trolli.

    Äänestä

  • 100 % varmasti olet trolli. Tuota samaa paskaa on tänne yritetty tunkea eri palstoille jo muutaman vuoden, luultavasti juuri sinun toimestasi. En ymmärrä mikä pakkomielle sinulla asiasta on, ja mitä iloa saat tuosta.

    Kuvaamasi tapaus on täysin mahdoton. Pankki EI VOI yksipuolisesti nostaa marginaaliasi tai vaihtaa viitekorkoa, jos et ole itse ensin tehnyt jotain asiaan vaikuttavaa (maksusuunnitelman muutos tms). Jos todellakin jollakin pankilla olisi sellainen taloudellinen tilanne että joutuisivat noin tekemään, niin sen pankin vakavaraisuus olisi niin heikolla pohjalla että asiasta olisi aivan kaikki lehdet täynnä juttua.

    Jos sinulle todellakin on käynyt noin, ota yhteyttä mihin hyvänsä lehteen, todista asia heille (näytä pankin kirje) ja takaan että muutaman päivän sisällä on massiiviset otsikot asiasta. Tuollainen juttu olisi jokaiselle tiedotusvälineelle massiivinen herkkupala. Tule sitten takaisin tänne ja linkitä siihen juttuun.

    Muuten on täysin selvää että jauhat sillkkaa paskaa.

    Äänestä

Tarina on tosi ja antaa fivan selvittää asia kun ilmoitus on sinne jätetty sillä
nehän valvovat Suomalaisten pankkien toimintaa.

Äänestä
  • No höpö höpö.

    Äänestä

  • Kuule eiköhän se Fiva olisi tämän asian jo ehtinyt selvittää 1,5 vuoden kuluessa jos olisi mitään selvitettävää. Kyseessä olisi niin suuren luokan katastrofi (pankin lähes välittömässä tulevaisuudessa oleva nurinmeno) että asia olisi selvittetty välittömästi.

    Äänestä

Onhan Suomessa 90-luvulla pankkeja pilkottu kilpailijoille

Äänestä
  • Miten se liittyy tähän käsiteltävään asiaan?

    Edelleenkin, jos joku pankki tekisi noin kuin tämä sepittäjä sepustaa, me kaikki tietäisimme siitä. Se olisi ollut jo aikapäiviä sitten isoilla kirjaimilla jopa iltaseiskapäivää-tason lehdissä, talousmedioista puhumattakaan.

    Äänestä

  • kjhfg kirjoitti:

    Miten se liittyy tähän käsiteltävään asiaan?

    Edelleenkin, jos joku pankki tekisi noin kuin tämä sepittäjä sepustaa, me kaikki tietäisimme siitä. Se olisi ollut jo aikapäiviä sitten isoilla kirjaimilla jopa iltaseiskapäivää-tason lehdissä, talousmedioista puhumattakaan.

    No mistähän sen nyt lehdistölle olisi vuotanut jos mitään ilmoitettu !

    Äänestä

  • ÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖ kirjoitti:

    No mistähän sen nyt lehdistölle olisi vuotanut jos mitään ilmoitettu !

    No kyllä sillä Fivallakin on tapana vuotaa julkisuuteen noita tutkimuksiaan. Viimeisen kuukauden aikanakin useampia.

    Ja jos joku pankki tekisi noin kerran, niin ihan varmasti sitä tapahtuisi useamminkin, ja joku "uhreista" ihan varmasti kertoisi asiasta kaikille mahdollisille tahoille.

    Tällainen yhtä asiakasta koskeva erikoistapaus voisi olla mahdollista vain, jos asiasta on jostain syystä sovittu erikseen etukäteen pankin ja asiakkaan kesken. Mutta siltikin on vaikea ymmärtää missä tapauksessa pankki edes yrittäisi periä "menetettyjä korkoja" vaihtuvan koron lainasta, kun ei niin tehdä muuta kuin kiinteän koron tapauksissa.

    Niin että ilman riittäviä lisäfaktoja tuo tarina luokitellaan jatkossakin huonoksi iltasaduksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Härskiä kirjoitti:

Oliko kellään vastaavia kokemuksia, että pankki vaihtaa yksipuolisesti korkosidonnaisuutta ja lainaan ei tehty mitään muutoksia ei vakuuden vaihtoe ei
lykkäystä vaan maksettu normaalisti maksusuunnitelma mukaisesti.Vaihdettu 3 kk:n
eb.stä pankin omaan viitekorkoon pankilta vain kirje, että tästä päivästä lähtien
korkosidonnaisuus on tämä taitaa pankin vakavaraisuus olla kovilla.(kirje lähtee Fivalle)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu