pitäisi muuttaa

hyvinvointivaltio-.-

Eli olen 17v poika joka täyttää tässä heinäkuussa 18v opiskelen lukiossa ja viimeinen vuosi siellä nyt kesän jälkeen.
Kova hinku olisi muuttaa pois, vanhemmilta en saa yhtään tukea ajokorttiin,autoon,asuntoon tai mihinkään eli saman tien voisin yksin asua.
Mutta koska olen opiskelija niin pystyykö sossu maksamaan vuokraa? vai pitäisikö olla työtön.
tililla runsaat 600e ja niillä pitäisi lähteä rakentamaan oma elämä, täksi kesäksi ei töitä saanut.
Eli jos muutan pystyykö sossu maksamaan opiskelijan vuokran ja mitä tukia voisin saada, pystynkö elättämään itseni?

2

243

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gsfgsdf

      "Kova hinku olisi muuttaa pois, vanhemmilta en saa yhtään tukea ajokorttiin,autoon,asuntoon tai mihinkään eli saman tien voisin yksin asua."

      Luuletko sitten saavasi nuo jutut sossusta jos asut pois vanhempien luota? Ei, et saa autoa tai muutakaan kivaa. Saatat ehkä saada sen verran rahaa, että saat ruokaa ja jonkun kämäsen luukun. Ja senkin (enimmäkseen) Kelasta opintotuen&asumislisän muodossa. Olisiko kuitenkin mukavampi pysyä kotona äidin ruuissa?

      Kuinka pitkään muuten luulet työllistyväsi pelkillä yo-papereilla? Kuinka kauan viihdyt kaupan kassalla (tosin sinnekin hinkuaa jo niin paljon tradenomeja, ettei sinulla taida olla paljoa mahdollisuuksia)?

      Niin, ja miten ihmeessä tämä kysymyksesi liittyy kiinteistöihin? Ajattelitko ihan talon ostaa sossun rahoilla?

    • .k..

      Asumistukea voit saada parisataa, mutta ei se riitä edes vuokraan.
      Kela katsoo vanhempien tulot ja ne pienentävät etuuksia.
      Sossu ei kyllä maksa mitään opiskelijalle... kehottavat ottamaan opintolainaa tai pyytämään vanhemmilta avustusta.
      Jos et saa työtä, niin tiukkaa tulee olemaan.
      Tilillä olevarahasi riittä tuskin takuuvuokraan...
      Omassa kämpässä alkaa tulla laskuja: sähkö, vesi, vakuutus, netti, ruuat....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      71
      4831
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3525
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      38
      3326
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      49
      2813
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2728
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2169
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      23
      2061
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      199
      1970
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      398
      1581
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1488
    Aihe