Eli olen 17v poika joka täyttää tässä heinäkuussa 18v opiskelen lukiossa ja viimeinen vuosi siellä nyt kesän jälkeen.
Kova hinku olisi muuttaa pois, vanhemmilta en saa yhtään tukea ajokorttiin,autoon,asuntoon tai mihinkään eli saman tien voisin yksin asua.
Mutta koska olen opiskelija niin pystyykö sossu maksamaan vuokraa? vai pitäisikö olla työtön.
tililla runsaat 600e ja niillä pitäisi lähteä rakentamaan oma elämä, täksi kesäksi ei töitä saanut.
Eli jos muutan pystyykö sossu maksamaan opiskelijan vuokran ja mitä tukia voisin saada, pystynkö elättämään itseni?
pitäisi muuttaa
2
298
Vastaukset 2
- gsfgsdf
"Kova hinku olisi muuttaa pois, vanhemmilta en saa yhtään tukea ajokorttiin,autoon,asuntoon tai mihinkään eli saman tien voisin yksin asua."
Luuletko sitten saavasi nuo jutut sossusta jos asut pois vanhempien luota? Ei, et saa autoa tai muutakaan kivaa. Saatat ehkä saada sen verran rahaa, että saat ruokaa ja jonkun kämäsen luukun. Ja senkin (enimmäkseen) Kelasta opintotuen&asumislisän muodossa. Olisiko kuitenkin mukavampi pysyä kotona äidin ruuissa?
Kuinka pitkään muuten luulet työllistyväsi pelkillä yo-papereilla? Kuinka kauan viihdyt kaupan kassalla (tosin sinnekin hinkuaa jo niin paljon tradenomeja, ettei sinulla taida olla paljoa mahdollisuuksia)?
Niin, ja miten ihmeessä tämä kysymyksesi liittyy kiinteistöihin? Ajattelitko ihan talon ostaa sossun rahoilla? - .k..
Asumistukea voit saada parisataa, mutta ei se riitä edes vuokraan.
Kela katsoo vanhempien tulot ja ne pienentävät etuuksia.
Sossu ei kyllä maksa mitään opiskelijalle... kehottavat ottamaan opintolainaa tai pyytämään vanhemmilta avustusta.
Jos et saa työtä, niin tiukkaa tulee olemaan.
Tilillä olevarahasi riittä tuskin takuuvuokraan...
Omassa kämpässä alkaa tulla laskuja: sähkö, vesi, vakuutus, netti, ruuat....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163941
- 86780
- 57751
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?71711- 46633
- 60572
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71556Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35545Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44537- 26531