Miksi enkelit kuvataan pieninä lapsina tai ystävällisivä/kauniina ihmisinä? Kuitenkin kyseessä on taivaallinen sota joukko jonka tulisi voittaa paha eikö voisi olettaa että enkelit ovat vähintäänkin aikuisia miehiä?
Miksi enkelit
9
231
Vastaukset
- toiooooo
Aloittaja kattonu liikaa b luokan roskatoimintaleffoja :D
- Enkelit<3
Munki mielest ne kuuluis ol jotai muskelikkait miehiii ku pienii lapsii... Ne hän on sotajoukkoja....
- ei ole enkeleitä
Raamatussa enkelit kuvataan taivaalliseksi sotajoukoksi.
Kokonaan eri kysymys on, mihin ihmeeseen kaiken tietävä ja kaikkeen pystyväinen jumalolento voisi sotajoukkoa oikein tarvita?
Kuulostaa ennemmin siltä, että ihminen joka aikoinaan kuvitteli tuon jumalolennon ominaisuuksia, ajatteli hänet mahtavan kuninkaan kaltaiseksi. Ja mahtavilla kuninkaillahan on aina sotajoukkoa, koska he ovat kuitenkin vain tavallisia ihmisiä.
Tässä yksi esimerkki siitä, miten ihmisen mielikuvitus näkyy raamatun saduissa.- palvelevia henkiä
Enkelit ovat Jumalan palvelijoita. He toimivat Jumalan käskyläisinä ja lähettiläinä, enkelit toimivat palvelevina henkinä (Hepr 1:14) Jumalan enkelit ovat lähettiläitä, sotureita, sanansaattajia, suojelijoita.
Monet pitävät autuuden perijöitä palvelemaan lähetettyjä pyhiä enkeleitä kuolleiden ihmisten henkinä. Mutta Raamattu todistaa, että ne eivät ole vainajien henkiä. Enkelit olivat olemassa ennen ihmisen luomista, sillä kun maan perustukset laskettiin, "aamun tähdet riemuiten karkeloivat ja Jumalan pojat huusivat ääneen iloaan" Ihmisen lankeemuksen jälkeen, ennen kuin yksikään ihminen oli kuollut, lähetettiin enkeleitä vartioimaan elämän puuta. Enkelit ovat ihmistä korkeampia olentoja.
Profeetta sanoo: "Valtaistuimen, olentojen ja vanhinten ympärillä näin, suuren joukon enkeleitä ja kuulin heidän äänensä." Kuningasten kuninkaan luona he palvelevat - nuo "voimalliset sankarit, jotka hänen sanansa kuulette ja hänen käskynsä täytätte", "tuhansittain enkeleitä". Jumalan lähetteinä he kiitävät edestakaisin "salamoiden lailla". Vapahtajan haudalle ilmestynyt enkeli, "hohtava kuin salama", pelästytti vartijat niin, että nämä "kaatuivat maahan kuin kuolleet"'. Kun Sanherib pilkkasi Jumalaa ja uhkasi Israelia, "Herran enkeli lähti yöllä liikkeelle ja löi assurialaisten leirissä kuolleeksi satakahdeksankymmentäviisituhatta miestä".
Enkeleitä on lähetetty armonviejinä Jumalan lasten luo: Abrahamin luo viemään siunauslupausta; Sodomaan pelastamaan Lootin; Elian luo, kun hän oli nääntymäisillään nälkään erämaassa; Elisan luo tulisilla vaunuilla ja hevosilla, kun viholliset olivat piirittäneet hänet; Danielin luo, kun hänet oli heitetty leijonien luolaan; Pietarin luo, kun tämä oli kuolemaan tuomittuna Herodeksen vankilassa, vankien luo Eilippissä; Paavalin luo merelle myrskyisenä yönä; avaamaan Korneliuksen mielen evankeliumille; lähettämään. Pietarin viemään pelastussanomaa tuntemattomalle pakanalle.
Näin pyhät enkelit ovat palvelleet Jumalan kansaa.
- onko myös siivet
Enkeli on kaksimetrinen valkea aikuinen olento. Kaikki ihmiset pelästyvät nähdessään tuollaisen suuren valkean olennon. Enkeleitä saattaa olla, kuten mainitsit iso joukkokin. Enkelit kuitenkin ilmestyvät vain harvoin ihmisille.
- ei ole enkeleitä
Ette nyt höyrypäät ymmrrä...
jos leikitään etää jumala on kaikkialla samaan aikaan, tietää kaiken (myös tulevan) ja pystyy ihan mihin vaan..... niin ei sellainen olio TARVITSE sanansaattajia, palvelijoita tai sotajoukkoja.
Ne ovat vain ihmisten keksintöä kun aikoinaan kuvittelivat keksimälleen jumalalle suuren kuninkaan piirteitä.
Enkelit ovat siis vain osa satua. Vähän samaan tapaan kuin tontut joulupukilla. - Jumalalle kiitos!
Enkelit on palvelevia olentoja. On kuitenkin hyvä muistaa, että osa enkeleistä on langenneita. Jumalan enkelit eivät ota vastaan palvontaa, vaan ymmärtävät että palvonta kuuluu yksin Jumalalle.
- Näin On!
Enkeleitä ei Rukoilla ,Palvota,ei mitään,ne on vain palvelioita ja sotajoukkoa,ja Enkelit ovat isoja Miehiä,eikä mitään siivekkäitä lapsia tai yleensäkkään siivekkäitä,ne kulkee ajatuksen saattamana,mihin ne haluaa mennä ,ne ajatusväläys,ne on jo sielä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1375318Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii514734Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta333727Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom133051Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole462988Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1462740Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862603Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin692337Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt581987Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1531824