Mikä mobiili paras?

Kaikki mobiilit laajakaistat pätkivät, kun niitä käyttää kotitietokoneella mokkulan kautta.

Mutta kenen operaattorin mobiili laajakaista toimii Ikaalisissa parhaiten?

Itselläni on Saunalahti. Se toimii kohtalaisesti (asun keskustassa), mutta ei voi kieltää, etteikö pätkintää esiintyisi.
17305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Tuohon et saa yleispätevää vastausta. Toinen toimii paremmin illalla kuin toinen. Toinen tai sama toimii 100 metrin päässä paremmin. Muuttuvia tekijöitä on liikaa. Sitten siihen vaikuttaa vielä millainen mokkula on tullut hommattua, niitäkin on huonoja ja ei niin huonoja. Signaalin voimakkuus ja laatu sanelee paljon, kuten myös samaan aikaan samassa mastossa/solussa olevien muiden liittymien määrä.

Aika turha oli tämäkin kysymys. Osta kiinteä niin ei tarvitse jännittää sattuuko toimimaan just tänään edes välttävästi.

Äänestä

Huomenta ketjuun,

"mobile killer" veistelee asiaa, langattomissa yhteyksissä on paljon muuttuvia tekijöitä ja siksipä käsittääkseni kaikilta operaattoreilta saa nettitikun (yleensä) 14 vrk kokeiluun.

Siinä ajassa kerkee huomaamaan että miten se yhteys toimii siellä missä itse sitä käytteleepi. Joten suosittelenkin että otat tikut kokeiluun, siinähän tuo selviää että mikä on just sulle se parhain :)

Tero@SoneraPartio

Äänestä

Kiinteä laajakaista maksaa Ikaalisissa yli kaksi kertaa enemmän kuin mobiili.

Äänestä
  • Ja toimii. Lisäksi monella alueella ikaalisissa toimii myös Soneran kiinteä.

    Rahalla saa parempaa palvelua myös nettiyhteyksissä.

    Äänestä

On monta keinoa, miten mokkulan saa toimimaan paremmin, kiusallanikaan en kerro.

Äänestä
  • Siis välttävästi?

    Äänestä

tele ventola on paras, kuuluu ihan missä vaan mokkuloista ylivoimaisin.

Äänestä

Sonera lakkas jostain syystä pelittämästä jo vuosia sitten. Kiinteä on kallis. Tämä keskustelu on tarpeen Ikaalisissakin. Tampereella sama yhteys puolet halvemmalla ja toimi erittäin hyvin, nopeuskin aivan toista luokkaa.

Toissaalta taas uskoisin, että Ikaalisissa kiineteä yhteys olisi luotettavampi, tiedä häntä pitääkö paikkansa. Toivonkin asiallista keskustelua tästä aiheesta. Maaseudullakin pitäisi olla toimiva, hintakilpailukykyinen nettiyhteys jo pelkästään työmahdollisuuden takia.

Äänestä

DNA toimii ei mitään ongelmaa.

Äänestä
  • Mulla ei

    Äänestä

Älä ainakaan ota IPP:n liittymää. Itsellä toimii Sonera 3g suht hyvin ja on yli puolet halvempi. Paikallinen pulju osaa kyllä repiä rahat ihmiseltä. Onneks enskerralla osaan lukea ehdot kannesta kanteen..... Prkl.

Äänestä
  • Niin, otitko kantaa hintaan vai toimivuuteen. Kysyjää kiinnosti se toimivuus ja hinta oli ilmeisen toissijainen tekijä.

    Yrittäkää nyt ymmärtää että joillekin se yhteyden luotettavuusja nopeuden pysyminen riittävällä tasolla myös ruuhka-aikaan on merkittävämpi tekijä kuin se hinta. Hinnanhan jokainen voi nähdä tuotetta ostaessaan, mutta laatutekijöihin ei voi etukäteen oikein tutustua joten niiden kysele on hieman relevantimpaa kuin sen hinnan.

    Äänestä

IPP:lle tulee uusi 100 metriä korkea masto Jämijärvelle, minkä takia, kuulemma siitä voidaan vuokrata tilaa muillekin operaattoreille. Ei se ainakaan Ikaalislaisten kännykkäverkon kuuluvuutta tiemmäni paranna mitenkään.

Äänestä
  • Niin no, ei kai ole tarkoituskaan? Jämi on harjuista aluetta, jossa on paljon katveita. Hyvä vaan että sinnekin saadaan sivistys bittien muodossa.

    Äänestä

Jämillä toimii jo 4 G. Jämin alueella on niin hyvät 3 G yhteydet, ettei mitään valokuituja tavallisen ihmisen kannata edes harkita. Kaikkien operaattorien mastot pelittää mukavasti paitsi DNA:n, joka toimii huonommalla ja vanhenmalla taajuusalueella. Laskettelurinteessä nyt vähän pätkii paikka paikoin, mutta sieltä voi tulla pois.

Äänestä
  • IPP:lle vaan kukaan ei vuokraa tilaa mastosta, niinpä se täytyy itse rakentaa. No laskujen maksajat sen maston maksavat.

    Äänestä

  • Jeskatapalpulis kirjoitti:

    IPP:lle vaan kukaan ei vuokraa tilaa mastosta, niinpä se täytyy itse rakentaa. No laskujen maksajat sen maston maksavat.

    Sama kai se on joka firmalla, asiakkaat ne kulut loppukädessä aina maksavat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


11+2 kirjoitti:

Kaikki mobiilit laajakaistat pätkivät, kun niitä käyttää kotitietokoneella mokkulan kautta.

Mutta kenen operaattorin mobiili laajakaista toimii Ikaalisissa parhaiten?

Itselläni on Saunalahti. Se toimii kohtalaisesti (asun keskustassa), mutta ei voi kieltää, etteikö pätkintää esiintyisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu