Itseä on askarruttanut tuo jarrulevyasia, että mitä merkitystä sillä on jos ne on hieman syöpyneet tai ruosteessa. Levyn pintaan tulee kevyt ruoste jo kun se auto yön seisoo vaikka sateessa. Parilla jarrutuksella se siitä irtoaa. Viimeksi katastusmies löysi jotai ruostetta takapöyrän sisäpuolelta elikkä sieltä alta välistä elikkä aika hyvin oli tähystetty. En viitsisi kurkkia. Palat muotoutuvat levyihin parin jarrutuksen jälkeen ja pidon luulisi vain paranevan jos levyt on hieman karheat.
Ei niitä viitsisi huvikseen vaihdella. Vasta 105000 km ajettu noilla levyillä. Palt vaihdoin 65000 kohdalla. Joka pyörään kaksi kipaletta.
Onkohon sillä jokin liikenneturvallisuuteen vaikuttava asia. ???? Siinä jarrutestissä ei sitten millään saanut eroa vaikka kuinka yritti eli 0 % pukkasi eroa kummalekin akselille. Käsijarrussakin oli eroa vaivaiset 20 % (sai olla 70 %)
Jarrut on hyvät. Ja palatkaan ei kulu kun ei ole niitä jarrupalatehtaiden keksimiä ajonvakautusjärjestelmiä sun muita aivan joutavia järjestelmiä, jotta kuski voisi olla viisas kuin apina ja painaa vaan menemään.
jarrulevyistä
2
173
Vastaukset 2
- Old driver.
Jarrulevyjen pitää olla todella pahasti syöpyneet, että olisi riski, että hajoaisivat.
Noin uudessa autossa tuskin mahdollista, tai sitten jarruja on suorastaan lioteltu maantiesuolalitkussa.
"... että mitä merkitystä sillä on jos ne on hieman syöpyneet tai ruosteessa..."
Eli ei ole mitään merkitystä.- neon 2005
Sitähän minäkin. Siis noista jarrulevyistä. Mulle sattuu aina se kaikein huonoin katastusmies. Jotain kitinää joka kerta. Siinä neonissa on jarrurevyjen takana kun ottaa pyörän pois semmottinen pelti. Siis takana ja eessä on samanlaiset levyt. Tässä lx-mallissa on jarrurystingit ihan kivat. Ja on siinä sillein, ettei lukkiinnu jäällä eli ns. lukiutumattomat, pohjin täristää kun ompi talvella täysjarrutus, kesällä taas ei. Siinä ei varmaan takana ole sentti mistä pääsee alta kurkimaan siinä pellin ja levyn välis ja siitä kehtas kitistä. Se on ihan p-katastusasema, mutta siitä hyvä kun ei ole minun lisäksi koskaan ketään muuta asiakasta. Pääsee heti pukille vaikkei ole varannut aikaa. Sitä arvostaa kun työt semmottiset, ettei aina arvaa missä sitä on. Erään kerran käskivät säätää vaimon Yarikseen valoja vaikkei niissä ollut mitään vikaa. Aivan pelleporukkaa. Näin stadis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911684
- 861433
- 1041068
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..17975- 48939
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su44858Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.133701Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83676Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30661Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45607