Moottorinesteen lämpötila seilaa edestakaisin!

HuolestunutMicramies

Hei,

Kyseessä huippupeli, nissan micra -94, 1.3 litranen "turbopeli" ja ajettu vain rapiat 200 000km. Koskaan ei ole ollut mitään vikoja. Lähtee käyntiin hyvin ja muutenkin aivan upea peli.. Nyt kuitenkin ilmaantunut seuraava ongelma:

Käynnistän auton ja lähden ajamaan. Lämmöt nousee tasaisesti ja on yleensä n. 5 km ajon jälkeen mittariston puolivälissä. Yhtäkkiä kuitenkin lämmöt nousee aivan mittariston yläpäähän (punaiselle alueelle). Kohta lämmöt laskee hieman, sitten taas nousee, sitten taas laskee. Tällaista ikävää seilausta tapahtuu varsinkin kaupunkiajossa, eli siis ensin nousee punaiselle ja sitten tippuu aina hieman puolivälin yläpuolelle ja sitten menee taas punaiselle alueelle.. Maantieajossa lämmöt pysyvät aika hyvin mittarin mukaan puolivälissä, mutta välillä varsinkin mutkissa ja ylä/alamäissä saattaa käydä punaisella alueella ja sitten taas yllättäen tippua puolivälin tuntumaan..

Mikä ihme siis micraani vaivaa? Ajamista en nyt ole välttänyt koska lämmöt ei ole siis kokoajan siellä punaisella, vaan seilaavat ikävästi edestakaisin. Välillä vaihtelu on niin nopeaa (tippuu ihan parissa sekunnissa punaiselta alueelta puolivälin tuntumaan), että epäilen josko itse mittarissa olis jotain häikkää. Olen myös havainnut että moottorin kierrokset jää joskus päälle, siis esim liikennevaloissa jonkun aikaa korkealla, niinkuin painaisi kaasua, kunnes kuitenkin rauhottuu.

Ja jäähdytysnestettä on tarpeeksi, tarkistin asian ja oli suunnilleen min ja max välissä.

Missä vika? Anturissa, tiivisteissä, vesipumpussa, moottorissa, termostaatissa?

Mitä nyt pitäisi tehdä? Ostaa uusi micra (koska pidän sitä ainoana järkevänä vaihtoehtona automarkkinoilla) vai korjata vanha micra?

Ja nyt niitä kuuluisia asiantuntijalausuntoja. Kiitos.

4

3064

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autokorjaus

      Sähköflekti ei toimi tai termostaatti.

    • hepjea

      Oliskohan järjestelmässä ilmakupla jossain lämpötila-anturin lähistöllä?

    • Mulla on juuriki sama ongelma ,tosin erilaisessa autossa Chevyn 5,0 litrasessa. Syyksi paljastui imusarjan tiiviisteen vuoto,sieltä vetelee ilmoja jäähdytysnesteeseen ja ilma aiheuttaa nämä lämpöheittelyt. Toki sama ilmiö jos vetelee muualtakin ilmoja. Aja kone lämpimäksi ja pysähdy kuivalle asfaltille ja katso tuleeko tippoja.

    • gar

      Meille ilmestyi sama ongelma Nissan terranoon, lisäksi moottorinohjauksen vikavalo palaa ja ei puhalla lämmintä ilmaa sisälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      57
      1778
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      24
      1402
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1052
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      800
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      773
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      20
      589
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      28
      581
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      523
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      508
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      443
    Aihe