Mitenkäs tämmöinen?
Tiekunnan alueelle rakennettiin tila, johon tuli heppoja. Käsittääkseni 2 on heidän omiaan ja sitten on 4, jotka ovat vuokrapaikoilla, eli jonkinlaista ratsutalli toimintaa.
Sen tiedän, että ns. jokamiehenoikeudella tiellä saa ratsastaa, mutta koskeeko se koko tiekunnan tietä, vai vain sitä osaa josta ao. talli tiemaksua maksaa.
Hieman ongelmallista tämä nyt on.
Ykstyistiet ja hevost
18
503
Vastaukset
- Uudet yksiköt vaan
Tällaisessa tapauksessa kun kyse on liiketoiminnasta, ratsastuksesta aiheutuva lisäkulutus on otettava huomioon hevostilan tieyksiköitä määritettäessä. Tässä vaiheessa selvitetään, missä ratsastetaan, kuinka paljon ja miten se lisää tiekunnan kustannuksia. Kun tämä on tehty, ratsastajat voivat käyttää tietä koko pituudeltaan omistajan oikeudella.
- Niin kyllästynyt
Hevoset ovat paha riesa yksityistiellä. Tiemaksua on mahdoton korottaa niin korkeaksi että hevosten säännöllinen ratsastus tai raviharjoitus tuhoaa tietä. Etenkin kelirikko aikana. Renkaat pyörivät sentään tasaiseen, mutta hevosenkavio tekee suoran iskun maahan. Ja se kuoppien paljous riippuu hevostoimminnan määrästä. Pahimmillaan se estää polkupyörällä ajon ja lastenrattaitten työnnön tai pitää olla masokistiluonne, kun rengas pomppii kavion tekemästä kuopasta toiseen tahtiin ta-ta-ta-ta-ta-ta... Kelirikko aikana hiesu nousee soraistuskerroksen läpi yhtä herkästi kuin kengän pohjalla naputtelet hetken tien pintaa, niin vesi hiesu lillinki on vähän päästä tien pinnalla, saman tekee hevonen kavioillaan mutta muutaman sadan kilon iskuvoimalla. Hevosenpaskan tuomasta ilosta en kehtaa puhua mitään, kun koira haisee lenkilläkäynnin jälkeen hevoselta ja jos talvella tykkää hiihdellä niin tienpohjien käytön voi unohtaa sen sonnan takia.
- Tieläinen
Tiekokouksessa ratsutallin omistaja istutettiin hoitokuntaan ja alustavasti sovittiin uudesta pidettävästä tietoimituksesta vuoden sisällä, missä katsotaan koko tiekunnan tilanne,koska ed. tietoimitus ollut 15 v. sitten. Eiköhän se siitä sitten.
- Tienvarsi
Ettei siinä nyt taas Tieläinen sekoita ihanasti tietoimitusta ja tiekunnan yksikköjakoa keskenään?.
- Tieläinen
Tietoimituksella tarkoitan toimitusta, joka pyydetään ulkopuoliselta, yleensä kunnan tieasioita hoitavalta "instanssilta".
Tässä toimituksessa määrätään ja sovitaan uudet osakkaiden tieyksiköt, eli kyseessä sama asia, tietoimitus missä määrätään osakkaiden tieyksiköt.
Ei sen kummempaa. - Tienvarsi
Tieläinen ei ymmärrä tietoimituksesta enempää kuin sika hopealusikasta.
Tietoimitusta ei pyydetä miltään kunnan "instanssilta", vaan se anotaan Maanmittaustoimistolta.
Lue Yks.tielain 5 luku.- tietoa on
Tietoimitus voi olla myös kunnan tekemä jos rasitteet kunnossa. Yleensä halvempi.
- Pelkästään utelias
tietoa on kirjoitti:
Tietoimitus voi olla myös kunnan tekemä jos rasitteet kunnossa. Yleensä halvempi.
"tietoa on", niin voisitko kertoa tarkemmin?
http://www.maanmittauslaitos.fi/node/872?part=1&item=0 - Pelkästään utelias
Pelkästään utelias kirjoitti:
"tietoa on", niin voisitko kertoa tarkemmin?
http://www.maanmittauslaitos.fi/node/872?part=1&item=0Hinnasto unohtui
http://www.maanmittauslaitos.fi/sites/default/files/Hinnasto_kiinteistotoimitukset_2013.pdf - tietoa on
Pelkästään utelias kirjoitti:
"tietoa on", niin voisitko kertoa tarkemmin?
http://www.maanmittauslaitos.fi/node/872?part=1&item=0Katso yksityistielaki 52 pykälä. Siinä on sanottu kunnan tielautakunnalle kuuluvat tehtävät ja toimivalta.
- 19000
Tietoimitus: tien uudelleen linjaaminen, oikaisu yms. Suorittaa maanmittauslaitos.
Yksikköjaon uusiminen: osakkaiden tietojen päivitys ja / tai yksikköjako perusteiden
muutos. Tehdään tiekunnan yleisen kokouksen päätöksellä. - Tieläinen
Kiitokset 19000 oikaisusta ja tää toinen, turha on ruveta kalsareita repimään.
- hommin vaan
saako silti repiä jos huvittaa?
- vmäinen vinkki
Ajattakaa mursketta tien pintakerrokseksi. Siihen loppuu hevostelu. Terävä murskekivi kengän ja kavion välissä on sellanen juttu että yksikään järkevä ratsastaja/ hevos immeinen ei sellaiselle tielle hevosta vie.
- ruoka vinkki
Näin on, ei muuta kuin kalliomursketta vaikka 16-32 pintaan niin loppuu ruualla leikkiminen.
Kokemusta on ja toimii. - Renkaanpuhkontaa
ruoka vinkki kirjoitti:
Näin on, ei muuta kuin kalliomursketta vaikka 16-32 pintaan niin loppuu ruualla leikkiminen.
Kokemusta on ja toimii.Saattaapa tuollaisella 16 - 32 mm pikkusepelillä tulla jokunen korvausvaatimus rengasrikoista vuoden mittaan. Kalliomurske on terävää tavaraa ja siinä pitää olla hienompaa seassa. 0 - 12 kuulostaa järkevämmältä, jos tiellä on tarkoitus liikkuakin.
- molemmat oikeassa
0-32 on parasta tielle, pieni sitoo ja isompi vahvistaa, eli siis kestää käyttöä.
- kallliokunkku
Pientä kaaliomursketta (0-6) ei kannata ajaa tielle ollenkaan, se liejuuntuu sateella ja kostealla ilmalla. Muuten kalliomurske on hyvää tavaraa tielle. Kalliomurskeen sidonnan hoitaa murske itse ajan saatossa kun se jauhautuu renkaan alla, tällöin liejuuntuminen on pienempi ongelma.
Niin ja gummithan pitää olla kunnossa, kyllä ne kestää 6-32 murskeen kun se painautuu kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232528- 1351935
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631276Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1151271Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351122En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771121HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio271100Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451079Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉831029Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse57973