Oma palkka armeija

Ei mennä Natoon vaan perustetaan oma palkka armeija, koska yleiseen asevelvollisuuteen ei jatkossa ole mahdollisuuksia.

Sotilasaines saadaan erittäin edullisesti Afrikan ja Aasian maista. Heillä on myös taistelukokemusta, jolloin esim. alokasajasta voidaan luopua.
Teknisesti osaavia ja sotimiseen motivoituneita sotilashenkilöitä saataisiin myös Venäjältä.

Tällöin suomalaiset voisivat keskittyä vanhus- ym. palveluihin.
550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Johan on taas neronleimaus! Palkka-armeija tulee huomattavasti kalliimmaksi kuin nykyinen asevelvollisuusarmeija!

"koska yleiseen asevelvollisuuteen ei jatkossa ole mahdollisuuksia."

Ja miksi ei? Koetapa etsiä perusteluja?

"Sotilasaines saadaan erittäin edullisesti Afrikan ja Aasian maista. Heillä on myös taistelukokemusta, jolloin esim. alokasajasta voidaan luopua."

Eli ulkomaalaisia kurkunleikkaajia maa täyteenja heille kaikki maan aseet? Ei kuulosta kovin järkevältä?

"Teknisesti osaavia ja sotimiseen motivoituneita sotilashenkilöitä saataisiin myös Venäjältä."

Venäläisillä on täysi työ saada aikaan edes jonkinmoinen armeija itsellään!

"Tällöin suomalaiset voisivat keskittyä vanhus- ym. palveluihin."

Niinkö? Ei vanhustenhoidossa ole pulmana henkilöt vaan palkkakulut, joissa valtiovalta haluaa säästää.

Kansantaloudellisesti ajatelmasi ontäysin pönttö? Maksetaan miljoonatolkulla palkkaa kymmenille tuhansille ulkolaisille palkkasotureille Ja kuvitellaaqn, että näin säästyisi valtiolla rahaa? Kyllä tuo on täysin Aku Ankka-tasoista talousajattelua:-)

Äänestä

Ei palkka-armeijaa kannata perustaa. Sinne rekrytoituisi vain Olet hullun kaltaisia idiootteja niin kuin USA:ssa ja monessa Nato-maassa.

Suomen puolustusvoimien pitää käyttää hyväkseen maailman älykkäintä, koulutetuinta reserviään, maistereita ja tohtoreita ja kehittää Suomeen älyarmeija.

Se vetelisi USA:ta ja Natoa 50-0.

Vasn komentaja Puheloinen ei uskalla kun itse ei ole maistereiden ja tohtoreiden laatua. Menisi vaikka työpaikka.

Äänestä
  • "Ei palkka-armeijaa kannata perustaa. Sinne rekrytoituisi vain Olet hullun kaltaisia idiootteja niin kuin USA:ssa ja monessa Nato-maassa."

    Hehe. Ei eläkeukot mene enää armeijaan:-)

    "Suomen puolustusvoimien pitää käyttää hyväkseen maailman älykkäintä, koulutetuinta reserviään, maistereita ja tohtoreita ja kehittää Suomeen älyarmeija."

    Varusmiehistä se armeija yleensä koostuu.

    "Se vetelisi USA:ta ja Natoa 50-0. "

    Ja arvatenkin Venäjää vetelisi 100 - 0.

    "Vasn komentaja Puheloinen ei uskalla kun itse ei ole maistereiden ja tohtoreiden laatua. Menisi vaikka työpaikka. "

    Puheloisella on takanaan kaksi tutkintoa. Se on tasan kaksi enemmän kuin sinulla:-D

    Äänestä

Suomen armeja voidaan lakkauttaa. Kyseinen instituutio on käytännössä täysin torso. Rahat olisi käytettävä rajavalvontaan, poliisiin ym.

Venäjän miljoonalukuinen sotaväestö kyllä hoitaa suomen puolustuksen jos NATO tai USA hyökkää suomeen!

Äänestä
  • Kyseinen instituutio on yhä hyvin halpa ja toimiva.

    Natolla ei ole mitään syytä hyökätä Suomeen. Sen sijaan Venäjä (ja sen edeltäjät) ovat joko sen tehneet tai voiivat tehdä.

    Sinun lisäksesi kukaan muu Suomessa ei halua päätyä suuren konkurssipesän maakunnaksi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Edullinen armeija kirjoitti:

Ei mennä Natoon vaan perustetaan oma palkka armeija, koska yleiseen asevelvollisuuteen ei jatkossa ole mahdollisuuksia.

Sotilasaines saadaan erittäin edullisesti Afrikan ja Aasian maista. Heillä on myös taistelukokemusta, jolloin esim. alokasajasta voidaan luopua.
Teknisesti osaavia ja sotimiseen motivoituneita sotilashenkilöitä saataisiin myös Venäjältä.

Tällöin suomalaiset voisivat keskittyä vanhus- ym. palveluihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu