Ruokajonot

Kenellä on "moraalinen" oikeus käydä ruokajonossa? Eihän Suomessa oikeasti ole niin köyhiä, joilla ei ole varaa ostaa ruokaa? Toimeentulotuki on kuitenkin 477/kk per ja sillä elää hyvinkin jos ei a) polta, b) juo, c) ostele jotakin älytöntä.

Ketä on ne oikeasti köyhät, jotka ei pärjää ilman ruokajonoja?

Onko Hurstin toiminta oikein? Eikö juoppoja pitäisi ohjata hoitoon, eikä mahdollistaa kännejä joka päivä tarjoamalla ruuat ilmaiseksi, joista voi osan myydä kaljan puutteessa?

Entäs jos ei juo eikä polta? Onko oikein käydä ruokajonossa, jotta voi säästää rahaa ulkomaanmatkaan? Vai onko vain juopot oikeita köyhiä?
613412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 61

Vanhimmat

Kyllä ne ruokajonot ovat tarpeesta tulleet.Silti sitä minäkin ihmettelen että miksi jonoissa seistään ykköset päällä ja odotellessa puhellaan uutukaisiin kännyihin.Ruoan haun jälkeen hypätään parkissa olevaan kalliiseen autoon ja kannetaan eväät omistusasuntoon.Saatetaan puhua venäjää ja jonoissa etuillaan kun ei sääntöjä osata.
Olen nähnyt ja kuullut tällaisista.
Mulle se oli suuren itsetutkiskelun paikka ennen kuin jonoon lähdin.Ei ollut mitään muuta vaihtoehtoa enää.
Ei kukaan ole tilitysvelvollinen miksi apua tarvitsee mutta yllä kertomani juttu pistää kyllä miettimään sitä moraalia.

1Äänestä

No ei se toimeentulotuki ole kaikille tuo summa, saattaa olla alennettu tai saattaa iso osa mennä vuokraan ja halvempaa asuntoa tosi vaikea saada. Eikä se perusosan alennus ole joka tapauksessa oma vika, itsellä alennettiin kun menetin työkkärin rahat kun sain väärää informaatiota sieltä.
Saattaa ihmisillä olla esim. lainijen maksuja jotka vievät ison osan perusosasta. Itselläni oli monien vuosien opintolainamaksut ja eron jäljiltä kodin perustamiseen otettu luotto. Ei jäänyt kuukaudessa paljon mitään millä olisit ruokaa ostanut.

Äänestä
  • Hyvä pointti. Ymmärän, että nuo kaikki on päteviä syitä olla rahapulassa. Pääkaupunkiseudulla on haastavaa löytää kohtuuhintaista asuntoa.

    Entäs eläkeläiset, joita ruokajonoissa on sankoin joukoin? Julkisuudessa kuulee usein syyksi sen, että on niin korkeat lääkekustannukset, mutta maksaahan sos.virasto lääkkeet. Mihin ne eläkeläiset sitä ylimääräistä rahaa tarvitsee?

    Äänestä

  • Väärin. Sos.virastosta ei saa muuta ku lämmintä kättä ja sitäkin hätäisesti. Neuvottiin sairaalalaskun kanssa menemään Kelaan, ei tippunut mitään, menin sossuun , ei mitään . Lääkkeet sairaalalaskun 388€ ambulanssi 25€ jälkeen oli 110€ ja kaikki omasta pussista. Asumiskulut siihen päälle. Niin ja syödäkin olisi kiva

    Äänestä

  • zzzssszzz kirjoitti:

    Hyvä pointti. Ymmärän, että nuo kaikki on päteviä syitä olla rahapulassa. Pääkaupunkiseudulla on haastavaa löytää kohtuuhintaista asuntoa.

    Entäs eläkeläiset, joita ruokajonoissa on sankoin joukoin? Julkisuudessa kuulee usein syyksi sen, että on niin korkeat lääkekustannukset, mutta maksaahan sos.virasto lääkkeet. Mihin ne eläkeläiset sitä ylimääräistä rahaa tarvitsee?

    Olet erehtynyt pahasti jos kuvittelet että sos.puoli tms.maksaisi eläkeläisille lääkkeet ym. On todella vakava väittää noin sillä asia ei todellakaan ole noin. Juuri eläkeläisillä on kaikista tiukinta ja siksi onkin erittäin hyvä asia että eläkeläiset löytää ruokajonoihin. Se on parasta mitä olla voi🤔

    Äänestä

Sitä mäkin mietin mihin usein ahneet eläkeläiset ,lue sennarit tarttee kahmia parhaat päältä??? =O En tajuu..
Itse olen käyny pari kertaa ja oli nöyryyttävää.Todellakin densoja ja uusiin kännyihin puhuvia oli paljon.Tuli sellanen olo et ei kai ne jakajat ajattele et mäkin olen joku laitapuolen kulkija..Eläkeläiset kahmi parhaat päältä ja olivat ylipainoisia..
En mene enää ennen kuin loppuu ruoka lapsilta,olen ennemmin ite vaikka syömättä,pärjään tosi vähällä kun olen pienikokoinen ja tottunut vähään.Nöyryyttävää touhua.Mukavampi ostaa lahjakorteilla mutta niitä saa yleensä vain jouluisin.Rahat riittää jos tinkii omista jutuista mikä ei aina ole kivaa,esim uudet linssit pitäs silmälaseihin mutta koska toiseen linssiin tarttis erikoishionnan niin sosku ei maksa kokonaan,saman syyn takia en uusi koko laseja.jos on lapsia niin kaikki tietää rahan menon,uusia kenkiä,vaatteita jne tarttee uusia ja aina ei kirppiksiltä ja nettimyynnistä löydä käytettynäkään,toinen on koulun retket,meilläkin nyt 40e kevät retki ja en halua että lapseni ainoa joka ei rahan takia siine pääse,käyttörahaakin on annettava mukaan,uudet kengät ostettava,vanhat pienet jne että ilman rahaa vähän hankalaa.Ei ole muuta keinoa kuin tinkiä omista jutuista,viime kädessä ruuasta että penskat saa mitä tarttee.Aikuinen osaa olla ilmankin sitten,lapset ei

1Äänestä
  • Aika järkyttävä tarina. Asia ei mulle tietenkään kuulu. Mutta mun mielestä sun kannattaisi käydä ruokajonossa. Oot vaan passiivinen jonossa ja katselet vaikka lähiseudun puita ja lintuja. Ja otat sen minkä saat etkä turhia ajattele.

    "Aikuinen osaa olla ilmankin sitten,lapset ei"

    Ei kannata alkaa tinkimään ruoasta. Lapsille tietysti ruoka, vaatteet, lepopaikka ja paljon ulkoilua. Mutta ruoka-apu tiukassa tilanteessa vapauttaa varoja kaikkeen edellämainittuun.

    Se tosiaan on hämmästyttävä piirre minkä mainitsit nuo röyhkeät eläkeläiset, jota selvästi näkevät, että esim. joku on vaikka ennen heitä jonottamassa niin tullaan pönöttämään niinkuin ei toista nähtäisi ja etuillaan. Mutta siinäkin voi, pitää ja saa kyllä napakasti sanoa, että rouvan (yleensä kyseessä rouva) paikka on kyllä tuolla jonon hännillä.

    Kaikkea hyvää kaikille teille.

    Äänestä

  • Aika sairas tausta sinulla, jos haukut eläkeikäisiä. Työikäisen työttömän kunnia-ajatus pitäisi olla työssäkäynti eläkeläisiä varten, ja jos ei ole työpaikkaa työikäisellä työtömällä, ei ainakaan eläkeikäisten haukkuminen ole kunniallisen tarve. Vai väittääkö joku 1960- tai 1970-luvulla syntynyt pässi, että hänen omien ikäluokkiensa velvollisuus olis käydä työssä hänen lapsiaaan varten?

    Äänestä

Ensinäkin ruokakassiin saa vain myönnetyllä kirjallisella kortilla, jonka saa anomalla henkilökohtaisesti Diakonissalta. Kortissa on yksilöityinä haku kerrat eikä se ole mikään loppuelämän aikainen, tilanne tarkastetaan säännöllisin välein.

Toiseksi; Suomessa on toimeentulotuki lainsäädännössä 1982 alkaen.
Sosiaalihuoltolaki 17.9.1982 > eli nykyinen toimeentulolaki.

Joku Suomi24 kirjoittaja ei todella ole pätevä arvioimaan hakijoiden elämää tai taloudellista tilannetta.

http://yle.fi/uutiset/luvut_pienituloisista_julki_nain_moni_elaa_enintaan_1140_kk-tuloilla/6472515
" Pienituloisia on vuosittain noin 700 000 henkilöä."

Käsitteet ovat totaalisesti sekaisin jos kaikki köyhät ovat toimeentulotuen saajia tai peruspäivärahalla.

Tilastoraportti: Toimeentulotuen menot lisääntyneet asiakasmäärän vähenemisestä huolimatta

22.5.2012

Toimeentulotuen bruttomenot olivat koko maassa yhteensä 647,9 miljoonaa euroa vuonna 2011. Toimeentulotuen bruttomenot lisääntyivät vuoteen 2010 verrattuna noin kolme prosenttia. Toimeentulotuen menot vähenivät kuitenkin reaalisesti noin prosentin, koska inflaatio oli 3,4 prosenttia vuonna 2011.

Toimeentulotukea saavia kotitalouksia oli koko maassa arviolta 236 000. Toimeentulotukea saavien kotitalouksien määrä väheni vuonna 2011 vuoteen 2010 verrattuna arviolta kaksi prosenttia.

Toimeentulotuen suuruus tukea saavaa kotitaloutta kohden on lisääntynyt samalla kun siitä on tullut osalle saajistaan entistä pitkäaikaisempi tukimuoto.

Vuonna 2011 noin 88 prosenttia toimeentulotuen bruttomenoista oli perustoimeentulotukea ja noin kahdeksan prosenttia täydentävää toimeentulotukea. Ennalta ehkäisevän ja kuntouttavan toimeentulotuen sisältämää muuta toimeentulotukea myönnettiin noin kolme prosenttia.

Lue lisää toimeentulotuen menoista

Äänestä
  • http://www.thl.fi/fi_FI/web/fi/tilastot/aiheittain/aikuisten_sosiaalipalvelut/toimeentulotuki/toimeentulotuen_menot

    Toimeentulotuen menot lisääntyneet asiakasmäärän vähenemisestä huolimatta

    Toimeentulotuen bruttomenot lisääntyivät vuonna 2011 vuoteen 2010 verrattuna noin kolme prosenttia. Toimeentulotuen menot vähenivät kuitenkin reaalisesti noin prosentin, koska inflaatio oli 3,4 prosenttia.

    Vuoden 2011 toimeentulotuen bruttomenot olivat koko maassa yhteensä 647,9 miljoonaa euroa. Keskimääräinen arvio toimeentulotuen suuruudesta oli vuonna 2011 noin 2 486 euroa tukea saavaa kotitaloutta kohden.

    Toimeentulotuen suuruus tukea saavaa kotitaloutta kohden on lisääntynyt samalla kun siitä on tullut osalle saajistaan entistä pitkäaikaisempi tukimuoto.

    Toimeentulotukea saavien määrä seuraa työttömien määrää. Vuonna 2011 oli työttömänä 209 000 henkilöä kun vuonna 2010 työttömiä oli vielä 225 000.Työttömien määrä väheni vuodesta 2010 vuoteen 2011 yhteensä 7,1 prosenttia.

    Kuntakohtaisten summatietojen perusteella toimeentulotukea saavia kotitalouksia oli koko maassa arviolta 236 000. Toimeentulotukea saavien osuus väheni edellisvuodesta 1,7 prosenttia.

    Äänestä

  • Kaala Kalle kirjoitti:

    http://www.thl.fi/fi_FI/web/fi/tilastot/aiheittain/aikuisten_sosiaalipalvelut/toimeentulotuki/toimeentulotuen_menot

    Toimeentulotuen menot lisääntyneet asiakasmäärän vähenemisestä huolimatta

    Toimeentulotuen bruttomenot lisääntyivät vuonna 2011 vuoteen 2010 verrattuna noin kolme prosenttia. Toimeentulotuen menot vähenivät kuitenkin reaalisesti noin prosentin, koska inflaatio oli 3,4 prosenttia.

    Vuoden 2011 toimeentulotuen bruttomenot olivat koko maassa yhteensä 647,9 miljoonaa euroa. Keskimääräinen arvio toimeentulotuen suuruudesta oli vuonna 2011 noin 2 486 euroa tukea saavaa kotitaloutta kohden.

    Toimeentulotuen suuruus tukea saavaa kotitaloutta kohden on lisääntynyt samalla kun siitä on tullut osalle saajistaan entistä pitkäaikaisempi tukimuoto.

    Toimeentulotukea saavien määrä seuraa työttömien määrää. Vuonna 2011 oli työttömänä 209 000 henkilöä kun vuonna 2010 työttömiä oli vielä 225 000.Työttömien määrä väheni vuodesta 2010 vuoteen 2011 yhteensä 7,1 prosenttia.

    Kuntakohtaisten summatietojen perusteella toimeentulotukea saavia kotitalouksia oli koko maassa arviolta 236 000. Toimeentulotukea saavien osuus väheni edellisvuodesta 1,7 prosenttia.

    " Pienituloisia on vuosittain noin 700 000 henkilöä."

    "Toimeentulotukea saavien määrä seuraa työttömien määrää. Vuonna 2011 oli työttömänä 209 000 henkilöä"


    Eli pienituloisista vain 28 % elää toimeentulotukea nostaen..

    "Keskimääräinen arvio toimeentulotuen suuruudesta oli vuonna 2011 noin 2 486 euroa tukea saavaa kotitaloutta kohden."
    JA TOIMEENTULOTUKI OLI KESKIMÄÄRIN 207 €/kk talouksilla jotka sitä saivat.
    Asumistukea myönnetään vain asumiskustannuksiin, joihin luetaan erillinen vesilasku.
    Pitää olla melkoinen vatipää, jos tuosta saa tuhannen euroa
    taloutta kohden.

    Äänestä

  • Kaala Kalle kirjoitti:

    http://www.thl.fi/fi_FI/web/fi/tilastot/aiheittain/aikuisten_sosiaalipalvelut/toimeentulotuki/toimeentulotuen_menot

    Toimeentulotuen menot lisääntyneet asiakasmäärän vähenemisestä huolimatta

    Toimeentulotuen bruttomenot lisääntyivät vuonna 2011 vuoteen 2010 verrattuna noin kolme prosenttia. Toimeentulotuen menot vähenivät kuitenkin reaalisesti noin prosentin, koska inflaatio oli 3,4 prosenttia.

    Vuoden 2011 toimeentulotuen bruttomenot olivat koko maassa yhteensä 647,9 miljoonaa euroa. Keskimääräinen arvio toimeentulotuen suuruudesta oli vuonna 2011 noin 2 486 euroa tukea saavaa kotitaloutta kohden.

    Toimeentulotuen suuruus tukea saavaa kotitaloutta kohden on lisääntynyt samalla kun siitä on tullut osalle saajistaan entistä pitkäaikaisempi tukimuoto.

    Toimeentulotukea saavien määrä seuraa työttömien määrää. Vuonna 2011 oli työttömänä 209 000 henkilöä kun vuonna 2010 työttömiä oli vielä 225 000.Työttömien määrä väheni vuodesta 2010 vuoteen 2011 yhteensä 7,1 prosenttia.

    Kuntakohtaisten summatietojen perusteella toimeentulotukea saavia kotitalouksia oli koko maassa arviolta 236 000. Toimeentulotukea saavien osuus väheni edellisvuodesta 1,7 prosenttia.

    Mamut joita on 8% vie toimeentulotukirahoista 27%. Siis alle kymmenes vie yli neljänneksen!

    Suomi on nykyään koko maailman ja varsinkin Afrikan sossu!

    Hurstin ruokajonosta ei saa nykyään kuin kansalaisuuden todistavalla asiakirjalla ruokaa. Eipä ole näkynyt mamuja siinä jonossa muutenkaan. Yksi kaverini sai muuten pilaantuneesta jauhiksesta vatsavaivoja.

    Ett sillai tää Suomi makaa nykyään...

    Äänestä

Sinä aloittaja, ja muut sairaat kadehtijat jotka täällä käytte räksyttämässä!
Vaihtakaa ihmeessä osia näitten kadehtimienne leipäjonoissa ja sossunluukulla jonottavien kanssa!
Uskon, että saatte heti 500 000 vapaaehtoista (laitoin noin vain heittämällä tuon luvun) jotka kiljuen vaihtaisi osia teidän kanssanne!
Suomalaiset on uskomattoman kamalia ihmisiä! Kiitän Luojaani että siitä maasta 16 vuotta sitten lähdin, enkä ikinä koskaan milloinkaan takaisin tule! Ennemmin kuolen!

Äänestä
  • Mistä tiedät etten käy sossun luukulla tai ruokajonossa? Tai etten harkitse ruokajonoon menemistä, sillä käyn sossun luukulla?

    Äänestä

En usko moraaliin, mutta kyllähän se niin on, että sinne ruokajonoihin valuu se pohjasakan kaikkein alimmainen kerros.

Äänestä
  • Onko alinta kastia mielestäsi mersuilla sinne tulijat. On muitakin upouusia autoja joilla eräät niihin tuppaa,enpä usko että ihan alinta kastia ovat. Voi jokainen mennä vapaasti niihin jonottelemaan näkee silloin paremmin🙂

    Äänestä

Pelkkää tietämättömyyttä ei sosku tai ruokajono ole mikään valintatalo missä voi oman mielen mukaisesti saada mitä haluaa hyvä et saa leivän päälle muutakin kuin ylä huulta

Äänestä

Ehkä sinä et sitten tarvi, joten et voi sitä sitten tietää.

Maailmassa on paljon asioita jotka eivät ole moraalisesti oikein.
Ihmisen nälkä ja rahanpuute on tätä päivää, kaikilla ei ole samanlaista onnea kuin sinulla, että pitää ihmetellä jos joillakin ei ole ruokaa eikä rahaa, ole onnellinen että sinulla on. Miksi sitten vitetä aikaasi täällä jöyhyyspalstalla? Onko se moraalisesti oikein, kyseenalaistaa ihmisiä joista ei tiedä miä on heidän taustansa?

Heitä asioita arvailujen varassa, oletko tutkinut asiaa?

Ilmeisesti et.

Älä kysele täällä, vaan mene ihmisten keskelle, ja kysele, miski olet köyhä, miski olet ruokajonossa, tarvitko rahaa oiekesti... et sinä vastauksia täältä saa.

Äänestä

Minusta meidän turva paikanhakijoille Valtio kustantaa erityisen hyviä ja maukkaita aterioita ja ruokaa kuulemma jää ylikin useassa pakolaiskeksuksessa.
Miksi ei leipä jonolaiset vosi käydä aterioimassa siellä lämmin ateria ja hyvä ruoka.
Osahan maahanmuuttajista boikotoikin ruokaa,miksi Valtio sallii tämän. Maassa maan tavalla.

Myös terveydenhuolto, ambulanssi kyyditykset sekä automatkoja tehdään heille tuon tuosta. Näitähän ei esimerkiksi suomalainen saaja usein ambulanssikaan ei vie vaan kehottaa tilaamaan itse taksin.

Nyt päättäjät hoitamaan näitä ruokajonojen asioita.

Sopeutumiseläkkeet kansanedustajilta pois ja rahat ruokaan vähäosaisille ja Karpela, Linden oikeaan työhön hehän ovat jo saaneet sopeutumiseläkkeitä lähes 20-vuotta.
Miksi he eivät mene oikeaan työhön? Ammatit on ja kortistoon vaan tälläiset luuserit.
Hävetkää, he eivät ole edes kortistossa kuten muut joutuvat mikä ero heillä on työttömiin?

Otappa Jari Lindström tästä koppi ja hoida asiaa!

Hävetkää! Entiset päättäjät ja suomen Valtio miten kohtelette eriarvoisesti kansalaisia!

Äänestä
  • Ja bula bula! Kyllä jokaiselle suomalaiselle on tarjon ihan samat eväät, kuin muillekin. Se on vaan siitä kiinni, että urpot ei osaa hakea tukia ja ilmaisia ruokia.

    Ja kansanedustajien sopeutumisrahaan en puuttuisi, siinä jos missä on köyhälle sudenkuoppa, jos se poistetaan. Ei kaikilla ole pakastevirkaa odottamassa eduskuntatyön jälkeen, kyllä se duunarikansanedustaja putoaa eduskunnasta todella tyhjänpäälle.

    Juuri tapasin erään eduskunnasta pudonneen (sd.) ex-kansanedustajan, joka oli jopa ministerinäkin jossain vaiheessa. Sopeutumisrahalla sinnittelee, kukaan ei ota töihin tälläistä politiikassa leimautunutta. Toinen kaveri (vas.) putosi yhden kauden jälkeen eduskunnasta ja ei mitään sopeutumisrahaa, eikä mitään töitäkään. Edes kunta ei ole tarjonnut mitään, vaikka kaveri lobbasi sen yhden kauden (4 vuotta!) kotikuntaansa eduskunnassa ja kaikessa mahdollisessa tilaisuudessa kunnan eduksi.

    Siis kuka järkevä köyhä ihminen enään lähtee edes pyrkimään eduskuntaan, jos sopeutumisraha poistetaan? Eduskunnasta tulee pelkästään rikkaiden paikka silloin ja kyllä demokratia kärsii pahemman puoleisesti. Nykyinen systeemi sentään takaa jotenkin, että köyhäkin voi lähteä kansaa edustamaan eduskuntaan.

    Äänestä

Mistäs sinä maksat asumiskustannukset,ei tuolla summalla Suomessa saa asuntoa ja ruokaa!

Äänestä

Ruokajakelut lopetetteva kun siellä moni käy piruuttaan kun kyllä yksinäiselle maksettava toimeentuloki n, 500eur riittävä ja siinä vielä 8eur per pv varattu ruokaan, omaa tyhmyyttä jos tuki alennettu.
Kaljaa,tupakkia yms on kyllä varaa ostaa. Ollaan niin köyhiä kun joillakin vielä autokin huh huh.

Äänestä

"Ruokajakelut lopetetteva"
No mihin kauppa hävittää vanhenevat tuotteet jos näin tehtäisiin ongelmajätelaitoksellekko?
Kuka maksais "jätteen" hävityksen?
Ei kaupan työntekijöillä ole aikaa avata pakkauksia muovi alumiini ties mitä ja erotella
biojäte muusta jätteestä?

Äänestä

Myydään+esim,+asiakkaille+isolla+alennuksella+-+70%+ja+aikas+hyvin+kun+s-+ryhmittymä+ottanut+käytäntöön+että+illalla+isot+alennusprosentit.Väärinkäytökset+arveluttaa+mitä+nämä+avustuspaikat+saa+ni+niillä+itsellä+pakastin+pursuaa+ruokia+ni+onko+moraalisesti+oikein.

Äänestä

Trollin aloitus kai tuokin, ei pitäisi sanoa mitään. Köyhyyttä pahana asiana yhteiskunnallisesti pitävä kysyisi asiaa niin päin, että kenellä on oikeus tehdä poliittisia päätöksiä, että leipäjonoja on ja että vauraaseen yhteiskuntaan ylipäätään syntyy leipäjonoja. Onko pyrkimys tehdä ruoasta asia, josta sivistysyhteiskunnassa taistellaan? Kahden kerroksenko ruokamarkkinat tulevaisuudessa, rikkaille laaturuokaa, köyhille bulkkia - tulevaisuudenvisioko? Olisi loogista niiden kannalta, jotka hyvin tietävät, että ruoka on taantumayhteiskunnassa melkein ainoita asioita asumisen lisäksi, jonka osalta myös köyhillä voidaan tehdä "bisnestä". Koskaan ei pidä erehtyä luulemaan, että sellainen olisi sattumaa, että iltapäivälehtien uutisissa yhtäkkiä jopa leipäjonoissa väitetään olevan rikkaita jonottamassa ilmaista ruokaa...

Äänestä

Ei minulla ole tähän mitän lisätävä.

On varman totta että joku satta käyttä hyväksi mutta miten sen tarkista mahdoton tehtävä.

Rikas voi myös olla rahan putessa esim. firma mennyt konkurssin.

Känykkä on vältämättömys tänä päivänä ne mitä tule autoilla kuiteskin tulevat halvoilla romuilla.

Tosin autokin satta olla vältämättömyys jos aasu kaukana.

Tosin harmitta että joku satta käyttä hyväksi mutta miten sen tarkista esim isot tulot eivät sano mitän esim jos on ylivelkantunut esim firma mennyt kokurssin.

Minä olsin varman pärjännyt ilman mutta kela otti takautuvasti oli kela maksannut lian paljon.

Halaisin vain sano jos joku tietoisesti käyttä hyväksi niin älä tee sittä koska on oikeasti sellaisia jolla ei ole mitän ja hengissä on pakko pysyä.

Haluasin sanoa että sen on nilttä pois jolla ei oikeasti ole mitän.

Valitetavasti minulla ei ole mahdollisutta tarkista eli en voi ketän syttä mutta kun siellä odotta ja puhenaiheista kunellen.

He keskustelevat sittä mitän on sannut ja koska on jännyt ilman ja mitä jonotus numeroitta on sattunut tuleman joskus on jänyt hänille jokus on pästy heti.

Ja tietkin juuri puhenaiheista pätelken tuntu kun jos jotkut olisvatkin vain hakemassa ylimäräistä ilmaista ruoka.

Mutta en voi ketän sytettä en halua vahingossa otta sittä riskiä että syttän joku joka oikeasti tarvitse.

Halusin vain sanoa että kun joku hake ilmaista ylimärästä ruoka se on nilttä pois joka oikesti tarvitse ja jos joku tämän tietä niin toivoisin että hän ei käyttäisi hyväksi.

Alkoholista puhen ollen olen ollut 17 vuotta ilman mutta sekin on saairaus toivoisin että nillä jolla on sen kanssa ongelmia miettisivät asia uudellen.

Tuppakasta sanoisin sen verran että polttanut 30 vuotta monta kerta yrityänyt lopetta ei onnistu olen luovuttanut.

Johtu varman sittä että nikotini rippuvus on kovempi kun heroini rippuvus.

Tietenkin lulen että jotkut pysty lopptan helpommin kun toiset kun ihmiset ovat erilaiset esim läkket toimi eri ihmisillä eri tavalla.

Minulla on Huawei älykello ja 400,- hopeaketjut joten ihmiset lulevat minusta varman että olen röyhkeä hyväksi käyttäjä.

Mutta minulla on oikeasti 5 centtiä pankki tilillä ja 20 centtiä lonpakossa ja aptekkista en saa läkkettä laskut monta kukautta myöhässä.

Hopea ketjut älykello ostin yli vuosi sitten syy oli se että silloin oli erilainen rahatilanne eli tarkoitta että raha oli sillon enemän nyt ei ole raha yhtän mutta jos tilanne tästä parane ostan ruoka itse käy ainostan silloin ruoka jonossa kun ei ole mitän.

Tuskin rahatilanne tulevasudessa parane perintöä ei ole tulossa ne tuli aiemmin olin tuperä ostin loisto autoja.

Nyt kun kotitalo myytin olin visampi osti asunnon mistä jäi velka ja eläke on pieni en ole ollut työissä mutta yrittä tuulevaisudessa elä sitten että en osta mitä ylimäräistä yrittän että sais eläken rittämän ruokan eli yrttän syödä halpa ruoka esim makarpneja makkara.

Joku ihmettele miksi en myy hopea ketjuja eli olen kyllä laittanut myynti ilmoituksia ja muutakin on myynissä mutta on ihan typillistä että kun heti tarvitsisi raha että saa ruoka ja laitta kaikkea myyntin niin ei teitenkän ole ainuttakan joka edes vahingossa olis kinnostunut.

Hyvä kesän jatkoa kaikille teille.

Äänestä

Ei tarvita mitään leipäjonoja kun perus toimeentulotuki n, 500 eur kk ja 8 eur varattu ruokaan. Työpalvelus niille jotka hakevat ruokansa noista avustuspaikoilta, esim, ulkoalueiden siivousta heh heh hakijat vähentyis.

Äänestä
  • Varmaan loppuisi leipäjonot kokonaan, jos siihen tulisi joku työvelvoite. Aikoinaan 30-luvun pula-aikana tuttavani isä varakkaan talon isäntänä järjesti leipää vastaan työtä, kun häneltä pyydettiin ruoka-apua. Nämä leivän pyytäjät ajoivat karjanlantaa latoon ja toiset pyytäjät ajoivat ne pois ladosta, seuraavat taas takaisin latoon... Rehti systeemi, kukaan ei tullut turhaan pyytämään häneltä ruoka-apua, mutta todelliseen tarpeeseen hakijat saivat aina ruokaa.

    Äänestä

  • 2000€/kk olisi sopiva eläke. Sillä saattaisi pärjätä jo Ilman ruokajonoissa värjöttelyä. Hallitus saisi viimein laittaa köyhien asiat kuntoon ja jokaiselle köyhälle lisäksi ylimääräinen tili/2-3 kertaa vuodessa. Samoin kuin lapsilisät lapseperheille😨

    Äänestä

"Kenellä on "moraalinen" oikeus käydä ruokajonossa?"
Määrittele "moraalinen" oikeus.
(mun mielestä se on kuin persreikä jokaisella on omansa?)
Jos mun lapsi tarvii 1500€ lääkkeet mulla on "moraalinen" oikeus vaikka ryöstää et se saa ne?
Jos naapurin kakara tarvii lääkkeet ei sen vanhemmilla oo oikeutta (edes moraalista) kajota mun huviveneeseen.

Äänestä

Minä ainakin käy hakemassa ilmaista EU-ruokaa, kun sitä kerran jaetaan ja olen veroillani ne maksanut. Ja ilman mitää omantunnon tuskia vielä!
Jakelu on lähella marketin parkkipaikkaa, joten samalla auton parkkeeraamisella voi käydä hakemassa ilmaiset eväät seurakunnan jakelusta ja ostaa sitten marketista loput. Toinen jakelu on parin korttelin päässä, mutta siinä on huono parkkipaikka, niin en viitsi siellä käydä, enkä ala kävelemään kauempaa sinne jakeluun.
Ja muutenkaan en näe mitään moraalista ongelmaa, että haen sitä EU-ruokaa, kun se ei edes kelpaa kaikille, niin sitä menisi kuitenkin hukkaan. Kuvitelkaa, että sikanauta säilykkeet eivät kelvanneet, kun niiden aukaisemiseen tarvittiin purkinavaaja!!! Repäisykannella varustetut säilykepurkit oli kelvanneet, mutta ei ne joihin piti olla purkinavaaja. Saatiin niitäkin sikanautasäilykkeitä iso laatikollinen.

Äänestä

Mulle tuodaan kotio ku ei huvita lähteä jonottaan, eilenkin pihviä,makkaraa,hedelmiä, 6 rasiaa broilerinfileeleikettä,kahvia, röyyyh, olutta koneeseen

Äänestä

Vain työtä tekemällä saamme suomen nousuun. Kannustinloukut on purettava, jotta työn vastaanottaminen saadaan kannattavaksi. Ulkomailta on saatava uutta työvoimaa, koska suomalaisille sohvaperunoille ei työ maistu.

Äänestä
  • Asiaa kirjoitat, tuet voi hyvin puolittaa ja osan itsestään selvyyksistä, kuten lapsilisät voi muuttaa kokonaan sosiaalisin perustein myönnettäviksi.
    Mallia voi ottaa muualta maailmalta, vaikkapa Virosta.
    Ei ole mitään järkeä elättää yhteiskunnan kustannuksella työhaluttomia, jotka pitävät yhteiskunnan kustannuksella elämistä ihan selviönä. Samoin täysin turhaa kustantaa lapsilisillä äitien kalliita harrastuksia tai jotain rahastosijoituksia. Lapsilisät vain todelliseen tarpeeseen!

    Äänestä

  • tuetvoihyvinpuolittaa kirjoitti:

    Asiaa kirjoitat, tuet voi hyvin puolittaa ja osan itsestään selvyyksistä, kuten lapsilisät voi muuttaa kokonaan sosiaalisin perustein myönnettäviksi.
    Mallia voi ottaa muualta maailmalta, vaikkapa Virosta.
    Ei ole mitään järkeä elättää yhteiskunnan kustannuksella työhaluttomia, jotka pitävät yhteiskunnan kustannuksella elämistä ihan selviönä. Samoin täysin turhaa kustantaa lapsilisillä äitien kalliita harrastuksia tai jotain rahastosijoituksia. Lapsilisät vain todelliseen tarpeeseen!

    Nimenomaan Virosta ei pidä Suomen ottaa mallia: parasiittivaltio, jonka talousnousu on täysin EU:n rikkaimilta mailta virranneiden tukien ansiota, vaiko suositteletko seuraavaksi Suomea ottamaan "mallia" kenties Romanian sosiaaliturvajärjestelmästä? Et edes taida itse olla suomalainen, jos mielestäsi suomalaisissa on" työhaluttomia"? Suomalaisena työikäisenä sinkkunaisena voin sanoa, että viimeinen asia, mitä haluaisin verovaroillani elättää, olisi vaikka Virossa asuvat virolaiset kotirouvat kotihoidontukineen Suomen sosiaaliturvalla. Laskin ja katsoin just palkkakuittejani opintotukieni nauttimisen ajoilta, se oli aina paria euroa vaille maksimi vuosittain, mitä tienasin vuosittain, koska suomalainen opiskelija ei saa tienata ja käydä töissä opiskeluaikanaan kuin tietyn verran vuosittain, tai muuten olis peritty sitä surkeaa opintorahaakin takaisin, jos olisin ahkerampi ollut. Esimerkiks yhdestäkin kesätyöstä joka kesti kaksi ja puoli kuukautta, maksoin lähemmäs kaksituhatta euroa veroja, toivottavasti ei mennyt sekin virolaisten kotiäitien leppoisaan olemiseen kotona omien lastensa kanssa....

    Sellaisten tuet voi puolittaa, jotka ei omalla työllään ole elintasoaan tehneet. Ei muiden. Tosin: sadistisesti kun toiveenne on ilmeisesti alimpien sosiaaliturvamuotojen määrien puolittaminen, voin kertoa, että jo nytkään niitä ei joko ole tai niillä ei kukaan pysyisi hengissä Suomessa.

    Äänestä

Liian helpoksi mennyt kun ruokaa jaetaan ilmaiseksi mikä ei sitten ole mistään kotoisin. Passivoittaa liikaa ihmisiä saakura kun ensin nukutaan päivät pitkät ja lyllerretään hakeen jotain leipiä.
Sanohan Jutta Urpilainenkin aikoinaan että ruokajakelut lopetettava. Toimeentulotuki aivan riittävä.

Äänestä

  • Siinä tapauksessa, että jos toimeentulotuki- niminen tukimuoto tulisikin yhteiskunnalta ja kaikille siihen tukeen oikeutetuille vuosittaisverotulojen mukaan määritellysti samansuuruisena, vois puhua "toimeentulotuen olevan riittävä". Lapsilisistä en ymmärrä, miksei niitä veroteta progressiivisesti. Ja missä muka "lyllerretään hakemaan "ilmaisia leipiä? Onko tuo vihaa ylipainoisia vaiko vanhuksia vaiko ketä kohtaan, kuka on "lyllertäjä"? Ei meillä Suomessa kukaan saa mitään ilmaista. Helsingin keskustassako "lyllerretään hakemaan leipää", missä niitä ilmaisia leipiä muka on? Hyvä kommentti kyllä tuokin sikäli, että ei kannata hakea toimeentulotukea. Liian leimaava tukimuoto ja etenkin jos pärjää ilmankin, vaikka vtuttaa, että valtio saa valehdeltua kirjoihinsa köyhälle maksetun riittävän sosiaaliturvan.

    Äänestä

  • Ei noissa ruokajakeluissa mikään muu ärsytä kuin se saamattomuus mikä ihmisillä nykyään, kaikki pitäisi prkl saada tarjottimella.
    Mitä siellä notkuu ruokajakeluissa kun toiset tekee töitä. Pöty puhetta etteikö töitä olis....kyllä on. Vedotaan siihen että saan sitä ja tätä korvausta mutta mitään ei tehdä. Niin tyhmää porukkaa ettei osaa edes hävetä..... ruoka-avustuksia buuuuaaahhh buuuaaaahh buuaaahhhh

    Äänestä

  • pannukuumanaaaa kirjoitti:

    Ei noissa ruokajakeluissa mikään muu ärsytä kuin se saamattomuus mikä ihmisillä nykyään, kaikki pitäisi prkl saada tarjottimella.
    Mitä siellä notkuu ruokajakeluissa kun toiset tekee töitä. Pöty puhetta etteikö töitä olis....kyllä on. Vedotaan siihen että saan sitä ja tätä korvausta mutta mitään ei tehdä. Niin tyhmää porukkaa ettei osaa edes hävetä..... ruoka-avustuksia buuuuaaahhh buuuaaaahh buuaaahhhh

    Minua häiritsee paljon enemmän asuntovelkaisten työikäisten asuntolainalyhennysvapaat ja itseäni kymmemen kertaa persaukisempien laspiperheiden ylimielinen velkainen ökykulutus, koska ne vie minulta edes minimisosiaaliturvan, kuin ainakaan ruokaa leipäjonoissa jonottavat parat. Sille en mitään voi, että sinulla pellellä todellakin olisi pitänyt olla keskiluokkainen perhetausta, jotta ymmärtäisit olla solvaamatta, ainakin mun taustani ihmiset teki kaikkensa, että sinä ja sun mitkälie sut synnyttäneet vanhempasi olis voineet elää inhimillistä elämää, kun ei mun yli nelkytvuotta viitisenkymmentä vuotta putkeen työssä käynyt kahden vanhemman perhe maksanut lähes puolta rahoistaan veroihin siksi, että idiootti syyttelee keskiluokkaa tai köyhiä internetissä.

    Äänestä

  • kajsshdufhkrught kirjoitti:

    Siinä tapauksessa, että jos toimeentulotuki- niminen tukimuoto tulisikin yhteiskunnalta ja kaikille siihen tukeen oikeutetuille vuosittaisverotulojen mukaan määritellysti samansuuruisena, vois puhua "toimeentulotuen olevan riittävä". Lapsilisistä en ymmärrä, miksei niitä veroteta progressiivisesti. Ja missä muka "lyllerretään hakemaan "ilmaisia leipiä? Onko tuo vihaa ylipainoisia vaiko vanhuksia vaiko ketä kohtaan, kuka on "lyllertäjä"? Ei meillä Suomessa kukaan saa mitään ilmaista. Helsingin keskustassako "lyllerretään hakemaan leipää", missä niitä ilmaisia leipiä muka on? Hyvä kommentti kyllä tuokin sikäli, että ei kannata hakea toimeentulotukea. Liian leimaava tukimuoto ja etenkin jos pärjää ilmankin, vaikka vtuttaa, että valtio saa valehdeltua kirjoihinsa köyhälle maksetun riittävän sosiaaliturvan.

    "Ei meillä Suomessa kukaan saa mitään ilmaista."
    Ja höpö höpö, jokaisessa kaupungissa ja kunnassa jaetaan leipää ja muutakin ruokaa ilmaiseksi EU-ruoka-apuna, jos vain sitä viitsii hakea. http://www.mavi.fi/fi/tuet-ja-palvelut/jarjesto-seurakunta/Ruoka-apu/Sivut/default.aspx
    Lisäksi vielä eri järjestöjen ja yhdistysten jakamat leivät ja ruuat. Muutakin ruokaa jaetaan ilmaiseksi, mm. osakaskunnat jakavat hoitokalastuksessa tulevaa kalaa ilmaiseksi halukkaille. http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2014/10/14/vesijarven-antimet-jakoon-ilmaiseksi---tarjolla-yli-kilo-kalaa-jokaista-asukasta-kohti
    http://www.keski-uusimaa.fi/artikkeli/243325-ilmaista-kalaa-suoraan-tuusulanjarvesta
    Eihän ne tietty antajilleen ole ilmaisia, mutta ei niistä saajien mitään tarvitse maksaa, riittää kun vääntäytyy paikalle noutamaan.

    Äänestä

  • ksjdfhrjhgtugt kirjoitti:

    Minua häiritsee paljon enemmän asuntovelkaisten työikäisten asuntolainalyhennysvapaat ja itseäni kymmemen kertaa persaukisempien laspiperheiden ylimielinen velkainen ökykulutus, koska ne vie minulta edes minimisosiaaliturvan, kuin ainakaan ruokaa leipäjonoissa jonottavat parat. Sille en mitään voi, että sinulla pellellä todellakin olisi pitänyt olla keskiluokkainen perhetausta, jotta ymmärtäisit olla solvaamatta, ainakin mun taustani ihmiset teki kaikkensa, että sinä ja sun mitkälie sut synnyttäneet vanhempasi olis voineet elää inhimillistä elämää, kun ei mun yli nelkytvuotta viitisenkymmentä vuotta putkeen työssä käynyt kahden vanhemman perhe maksanut lähes puolta rahoistaan veroihin siksi, että idiootti syyttelee keskiluokkaa tai köyhiä internetissä.

    Siis miten jonkun toisen lyhennysvapaat vaikuttavat sinun minimisosiaaliturvaasi?

    Äänestä

  • ilmaistatarjontaa kirjoitti:

    "Ei meillä Suomessa kukaan saa mitään ilmaista."
    Ja höpö höpö, jokaisessa kaupungissa ja kunnassa jaetaan leipää ja muutakin ruokaa ilmaiseksi EU-ruoka-apuna, jos vain sitä viitsii hakea. http://www.mavi.fi/fi/tuet-ja-palvelut/jarjesto-seurakunta/Ruoka-apu/Sivut/default.aspx
    Lisäksi vielä eri järjestöjen ja yhdistysten jakamat leivät ja ruuat. Muutakin ruokaa jaetaan ilmaiseksi, mm. osakaskunnat jakavat hoitokalastuksessa tulevaa kalaa ilmaiseksi halukkaille. http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2014/10/14/vesijarven-antimet-jakoon-ilmaiseksi---tarjolla-yli-kilo-kalaa-jokaista-asukasta-kohti
    http://www.keski-uusimaa.fi/artikkeli/243325-ilmaista-kalaa-suoraan-tuusulanjarvesta
    Eihän ne tietty antajilleen ole ilmaisia, mutta ei niistä saajien mitään tarvitse maksaa, riittää kun vääntäytyy paikalle noutamaan.

    _No_ jos _ ja kun maassa on_ köyhyysongelma, niin miksi ei kirjeillä jokaiseen maan talouteen tiedoteta, jos jossakin on ilmaista ruokaa jossakin? Olettaisin köyhimpien olevan lähinnä ihmisiä, joilla ei ole tietokoneita. Facebookpaska on paskaa, ja tietystikään _en_ henkilökohtaisesti ole kiinnostunut ruoka-avusta, mutta voin sanoa, että mistään enkä ikinä _ en ole_ myöskään saanut tietoa, jos jossakin olisi jotakin ilmaista. Minulle tulee opiskelukaupunkini tympäisevä ilmaisjakelulehti kotiini, jossa ylistetään ärsyttävyyteen asti asuinpaikkakuntani yrityksiä, siinä ei lue ruoanjakelupaikkoja. Mietin vaan, että jos olisin nälkään kuolemassa oleva köyhä, ei todellakaan olisi tietoa, että mistä voisin saada ilmaista ruokaa. Kalastajien riistoa muuten, jos tuollaistakin tapahtuu, että ilmaiseksi joutuvat jakamaan rikkaille ruokaa - ja ei, en ole katsonut yhtäkään linkkiä.

    Äänestä

  • EnYmmärrä_ kirjoitti:

    Siis miten jonkun toisen lyhennysvapaat vaikuttavat sinun minimisosiaaliturvaasi?

    Kansantaloudellisesti siten, että maan minimisosiaaliturvan taso on sitä alempi käytännössä mulle velattomalle veronmaksajalle jolla on ainoastaan pikkunen osa opintolainasta jäljellä, mitä hitaammin asuntovelkaiset lapsiperheet maksavat asuntolainojaan.

    Äänestä

"Liian helppoa on, joten moni on tahallaan työtön"

Eikö toi paranna niiden työnsaanti mahdollisuuksi jokka töihin haluaa syystä taikka toisestta mennä? (siis hyvä asia?)
Jos rahaa tulis niin vähän et olis pakko ottaa vastaan työ kun työ niin eikö se ois huono asia?
Jos sitä ei sit saisikaan työtä niin joutus myymään itseensä? taikka lapsiinsa? ruuan ja kulutushyödykkeiden takii?
Koittakaa nyt esin päättää onko hyvä vaikko huono asia?

Äänestä

Vanha ihminen luulee auttavansa ja lupautuu nuorelle takaajaksi .. Lopuksi käykin niin että joutuukin maksumieheksi ,siihen sitten oma asuminen , lääkkeet ja lääkärit ,toisinaan sairaalareissukin . Ei näitä asioita tarvitse kenekään leipäjonossa eikä muuallakaan muille selostaa.
Niin sieltä Kelasta tai sossusta kun ei saa mitään. Elä siinä sitten. Ihmetyttää moinen aloittajan kateus toisia kohtaan.

Äänestä

Minun paikkakunnalta ei ruokajonoa ilmeiseti edes löydy, en ole mistään saanut tietooni että sellaista olisi. Nyt olis kyllä jo tarve sellaiselle mutta kun ei niin ei. Toimeentulotukea en saa ja silti elän alle köyhyysrajan. En omista hienoja kännyköitä sun muita laitteita, se kyllä jo hankaluttaa elämää mutta kun ei ole varaa ostella. En juo, enkä tupakoi. Sairas olen, todellakin sairas, lääkkeet maksaa mansikoita ja sairaalassa jouduin käymään usein, sairaalatkin muilla paikkakunnilla joten kaliiksi tulee ja omasta pussista ne om maksettava. Arvatkaa mitä maksaa olla kun ei paikkakunnalla ole joukkoliikennettä ja itse olen näkövammainen joten ei ole oma autoa kun en saa ajaa. Kyll on sairaalla helvetin hyvät oltavat, töihin minua ei huolita kun eivät huoli edes terveitä ihmisiä.

Äänestä
  • Oletko etsinyt selaimen hakukoneella? Kirjoitat hakukenttään "EU-ruoka-apu" ja paikkakuntasi nimi, niin todennäköisesti tuloksia tulee.
    Itse kokeilin niin, ja löytyi. Totesin, että pitäisi soittaa (mpm-maksu) johonkin jeesus-seurakuntaan, josta kai sitten kerrottaisiin mistä ja milloin apua saa. Vielä ei kuitenkaan ole niin huono tilanne, että pitäisi mennä vieraan uskontokunnan tiloihin apua anelemaan.

    Kelan pitäisi maksaa 50 euron omavastuun jälkeiset sairaalamatkan taksikustannukset. http://www.kela.fi/matkat

    Äänestä

  • Pitkäaikatyötön kirjoitti:

    Oletko etsinyt selaimen hakukoneella? Kirjoitat hakukenttään "EU-ruoka-apu" ja paikkakuntasi nimi, niin todennäköisesti tuloksia tulee.
    Itse kokeilin niin, ja löytyi. Totesin, että pitäisi soittaa (mpm-maksu) johonkin jeesus-seurakuntaan, josta kai sitten kerrottaisiin mistä ja milloin apua saa. Vielä ei kuitenkaan ole niin huono tilanne, että pitäisi mennä vieraan uskontokunnan tiloihin apua anelemaan.

    Kelan pitäisi maksaa 50 euron omavastuun jälkeiset sairaalamatkan taksikustannukset. http://www.kela.fi/matkat

    Kela maksaa sairaalamatkat sitten kun on 300 euron omavastuu maksettu, se on toki jaoteltu pieniin osiin että yhdestä matkasta maksetaan 25 euroa kerralaan (edes-takaisin matka siis 50 euroa). Silti se on älyttömän iso summa maksaa, siihen kun vielä lyödään sairaalamaksut päälle ja kelataksin tilaaminen tulee yhdelle sairaalareissulle hintaa 100 euroa, lääkeet päälle ja summa on 150 euroa. Minulla menee sairaudenhoitoon n. 2500-3000 €/vuosi. Omasta pussista se on maksettava, siihen en saa toimeentulotukea.
    Katsos kun omavastuut on hilattu koko ajan ylöspäin (lääkkeet ja matkat yms), eläkettä sen sijaan on pienennetty. Kohta en suostu enää lääkärille enkä syömään lääkkeitä, pääsevät minusta eroon. Kaikkia vammaispalveluja supistetaan, ei enää kuljetuksia kun pitää pakolaisia kuskata joka paikkaan.

    Hain tietysti mistä sitä ruoka-apua voisi saada vaan ei löytynyt muuta kuin joku lehtiartikkeli vuodesta 2011, ei tämä pikkukaupunki jaa mitään ruoka-avustuksia.

    Töihin menisin viivana jos oma terveys siihen riittäisi vaan kun mua ei huolita minnekkään ja minulle on sanottu että minusta tulee yhteiskunnalle likkaa kuluja koska sitten pitää heidän järjestää minulle myös kuljetus työpaikalle ja kotiin. Työnantajat eivät huoli koska minun pijtää jatkuvasti ravata sairaalassa.

    Äänestä

  • köyhänäkivaaeikö kirjoitti:

    Kela maksaa sairaalamatkat sitten kun on 300 euron omavastuu maksettu, se on toki jaoteltu pieniin osiin että yhdestä matkasta maksetaan 25 euroa kerralaan (edes-takaisin matka siis 50 euroa). Silti se on älyttömän iso summa maksaa, siihen kun vielä lyödään sairaalamaksut päälle ja kelataksin tilaaminen tulee yhdelle sairaalareissulle hintaa 100 euroa, lääkeet päälle ja summa on 150 euroa. Minulla menee sairaudenhoitoon n. 2500-3000 €/vuosi. Omasta pussista se on maksettava, siihen en saa toimeentulotukea.
    Katsos kun omavastuut on hilattu koko ajan ylöspäin (lääkkeet ja matkat yms), eläkettä sen sijaan on pienennetty. Kohta en suostu enää lääkärille enkä syömään lääkkeitä, pääsevät minusta eroon. Kaikkia vammaispalveluja supistetaan, ei enää kuljetuksia kun pitää pakolaisia kuskata joka paikkaan.

    Hain tietysti mistä sitä ruoka-apua voisi saada vaan ei löytynyt muuta kuin joku lehtiartikkeli vuodesta 2011, ei tämä pikkukaupunki jaa mitään ruoka-avustuksia.

    Töihin menisin viivana jos oma terveys siihen riittäisi vaan kun mua ei huolita minnekkään ja minulle on sanottu että minusta tulee yhteiskunnalle likkaa kuluja koska sitten pitää heidän järjestää minulle myös kuljetus työpaikalle ja kotiin. Työnantajat eivät huoli koska minun pijtää jatkuvasti ravata sairaalassa.

    "Kela maksaa sairaalamatkat sitten kun on 300 euron omavastuu maksettu, se on toki jaoteltu pieniin osiin että yhdestä matkasta maksetaan 25 euroa kerralaan (edes-takaisin matka siis 50 euroa)."
    Ymmärsin kylläkin Kelan sivulta niin, että kun 300 euroa omavastuita tulee täyteen, Kela korvaa kokonaan. Mutta jo ennen sitä korvataan aina, kun 25 yhteen suuntaan ylittyy: 'Maksat yhteen suuntaan tehdystä matkasta 25 euron omavastuuosuuden (vuonna 2017). Kela korvaa sen ylittävät tarpeelliset matkakustannukset.'

    "Hain tietysti mistä sitä ruoka-apua voisi saada vaan ei löytynyt muuta kuin joku lehtiartikkeli vuodesta 2011, ei tämä pikkukaupunki jaa mitään ruoka-avustuksia."
    Kaupunki ei kai yleensä jaa, vaan jokin seurakunta, SPR tai muu yhdistys. Esimerkiksi Punainen Risti on kaksinkertaistanut Oulun ja Satakunnan piireissä ruoka-apua jakavien osastojensa määrän. https://rednet.punainenristi.fi/node/40165

    Äänestä

  • Jokaisella paikkakunnalla jaetaan tuota EU-ruoka-apua, koska Suomi on EU:n jäsen. Kaikissa jäsenmaissa ei tuota apua jaeta tuossa muodossa, koska se on neuvottelutjuttuja ja osana maataloustukea.
    Yleensä seurakunnat hoitaa tuota jakelua ja oman kunnan diakoni tietää jakeluun liittyvät asiat, että missä ja milloin. Joissakin kunnissa jakelu on järjestty jonkun muun toiminnan yhteyteen arkipäivisin tapahtuvaksi, joissakin kunnissa jakelu tapahtuu tiettyinä päivinä.
    Oman asuinpaikkani muuttotappiokunnassa jakelu tapahtuu nykyään tiettyinä päivinä, aiemmin jakelua oli jopa kahdessakin paikassa.

    Joten kehoitan katsomaan oman kotikunnan seurakunnan sivuilta tai googlettamaan ruoka-apu paikkakunnan nimellä . Jos ei löydy, pitää katsoa peiliin, sieltä löytyy sitten syyllinen, jos ei tuota ruoka-apua löydy.

    Äänestä

  • löytyyjokapaikasta kirjoitti:

    Jokaisella paikkakunnalla jaetaan tuota EU-ruoka-apua, koska Suomi on EU:n jäsen. Kaikissa jäsenmaissa ei tuota apua jaeta tuossa muodossa, koska se on neuvottelutjuttuja ja osana maataloustukea.
    Yleensä seurakunnat hoitaa tuota jakelua ja oman kunnan diakoni tietää jakeluun liittyvät asiat, että missä ja milloin. Joissakin kunnissa jakelu on järjestty jonkun muun toiminnan yhteyteen arkipäivisin tapahtuvaksi, joissakin kunnissa jakelu tapahtuu tiettyinä päivinä.
    Oman asuinpaikkani muuttotappiokunnassa jakelu tapahtuu nykyään tiettyinä päivinä, aiemmin jakelua oli jopa kahdessakin paikassa.

    Joten kehoitan katsomaan oman kotikunnan seurakunnan sivuilta tai googlettamaan ruoka-apu paikkakunnan nimellä . Jos ei löydy, pitää katsoa peiliin, sieltä löytyy sitten syyllinen, jos ei tuota ruoka-apua löydy.

    ...nyt pyydän anteeksi tuota loppukommenttia, en huomannut, että olet näkövammainen, jolloin peiliin katsominen ei oikein onnistu. Sorry!

    ps. näet kuitenkin kirjoittaa tänne näkövammaisena :)

    Äänestä

  • köyhänäkivaaeikö kirjoitti:

    Kela maksaa sairaalamatkat sitten kun on 300 euron omavastuu maksettu, se on toki jaoteltu pieniin osiin että yhdestä matkasta maksetaan 25 euroa kerralaan (edes-takaisin matka siis 50 euroa). Silti se on älyttömän iso summa maksaa, siihen kun vielä lyödään sairaalamaksut päälle ja kelataksin tilaaminen tulee yhdelle sairaalareissulle hintaa 100 euroa, lääkeet päälle ja summa on 150 euroa. Minulla menee sairaudenhoitoon n. 2500-3000 €/vuosi. Omasta pussista se on maksettava, siihen en saa toimeentulotukea.
    Katsos kun omavastuut on hilattu koko ajan ylöspäin (lääkkeet ja matkat yms), eläkettä sen sijaan on pienennetty. Kohta en suostu enää lääkärille enkä syömään lääkkeitä, pääsevät minusta eroon. Kaikkia vammaispalveluja supistetaan, ei enää kuljetuksia kun pitää pakolaisia kuskata joka paikkaan.

    Hain tietysti mistä sitä ruoka-apua voisi saada vaan ei löytynyt muuta kuin joku lehtiartikkeli vuodesta 2011, ei tämä pikkukaupunki jaa mitään ruoka-avustuksia.

    Töihin menisin viivana jos oma terveys siihen riittäisi vaan kun mua ei huolita minnekkään ja minulle on sanottu että minusta tulee yhteiskunnalle likkaa kuluja koska sitten pitää heidän järjestää minulle myös kuljetus työpaikalle ja kotiin. Työnantajat eivät huoli koska minun pijtää jatkuvasti ravata sairaalassa.

    Jokaisella on oikeus toimeentulotukeen, jos asumiskulujen, lääkkeiden, terveydenhuollon menojen yms. jälkeen jää vähemmän käteen kuin 480euroa.

    Jos jää esim. vain 400 euroa käteen, Kela maksaa loput 80 euroa. Jos jää esim. vain 10 euroa käteen, Kela maksaa loput 470 euroa.

    Miksi tätä joutuu vääntämään rautalangasta? Kerääntyykö tänne Suomen pohjasakka, jolla ei ole mitään tietoa eikä ymmärrystä?

    Tässäkin ketjussa on valehdeltu suut silmät täyteen, että Kelasta saisi terveydenhuollon korvauksia vasta sitten kun on omavastuu tullut täyteen - ja että sen takia pitäisi käydä leipäjonossa. Omavastuu koskee niitä, joilla on niin isot tulot, että oikeutta toimeentulotukeen ei synny. Jos on pienet tulot Kela maksaa aivan varmasti 2500-3000 euron sairaanhoidon vuosikustannukset pienituloiselle.

    Toinen valehtelija väitti, että vanhan ok-talon remppa veisi hänen ruokarahansa. Kaikki tarpeelliset asumiskustannukset otetaan huomioon toimeentulotuen laskelmassa yhtä poikkeusta lukuun ottamatta ja se on asuntolainan lyhennykset. Jopa korot hyväksytään asumiskustannusten menoina.

    Äänestä

  • löytyyjokapaikasta kirjoitti:

    ...nyt pyydän anteeksi tuota loppukommenttia, en huomannut, että olet näkövammainen, jolloin peiliin katsominen ei oikein onnistu. Sorry!

    ps. näet kuitenkin kirjoittaa tänne näkövammaisena :)

    Onhan sitä näkövammaa muutakin kuin sokeus; Nimimerkki 'köyhänäkivaaeikö' kertoi olevansa vain autonajokiellossa.

    V. 2011 säädökset muuttuivat:
    "Näöntarkkuusvaatimukset lievenivät, mutta näkökenttävaatimuksista säädetään aikaisempaa täsmällisemmin. Myös muihin näkötoiminnan häiriöihin, jotka voivat vaarantaa ajoturvallisuutta, kiinnitetään huomiota. Näitä ovat esimerkiksi hämäränäkö, häikäisy- ja kontrastiherkkyys ja kaksoiskuvat.
    Jos ryhmän 1 kuljettaja on menettänyt näön toisesta silmästä tai alkanut nähdä kaksoiskuvia, hänen tulee odottaa 6 kk sopeutumisaika, jona aikana silmä sopeutuu tilanteeseen ja sen jälkeen hänen tulee suorittaa hyväksytysti ajokoe."
    http://www.silmalaakariyhdistys.fi/fin/lainsaadanto/ajokorttilainsaadanto/

    Äänestä

  • luuserit_valehtelee_ kirjoitti:

    Jokaisella on oikeus toimeentulotukeen, jos asumiskulujen, lääkkeiden, terveydenhuollon menojen yms. jälkeen jää vähemmän käteen kuin 480euroa.

    Jos jää esim. vain 400 euroa käteen, Kela maksaa loput 80 euroa. Jos jää esim. vain 10 euroa käteen, Kela maksaa loput 470 euroa.

    Miksi tätä joutuu vääntämään rautalangasta? Kerääntyykö tänne Suomen pohjasakka, jolla ei ole mitään tietoa eikä ymmärrystä?

    Tässäkin ketjussa on valehdeltu suut silmät täyteen, että Kelasta saisi terveydenhuollon korvauksia vasta sitten kun on omavastuu tullut täyteen - ja että sen takia pitäisi käydä leipäjonossa. Omavastuu koskee niitä, joilla on niin isot tulot, että oikeutta toimeentulotukeen ei synny. Jos on pienet tulot Kela maksaa aivan varmasti 2500-3000 euron sairaanhoidon vuosikustannukset pienituloiselle.

    Toinen valehtelija väitti, että vanhan ok-talon remppa veisi hänen ruokarahansa. Kaikki tarpeelliset asumiskustannukset otetaan huomioon toimeentulotuen laskelmassa yhtä poikkeusta lukuun ottamatta ja se on asuntolainan lyhennykset. Jopa korot hyväksytään asumiskustannusten menoina.

    Tämä ei niin mene kuin kirjoitit. Ei ainakaan kaikille tasapuolisesti. Vaikka olisi takuueläkkeellä ja hirveät lääkemenot,sairaalakulut,ym.niin senttiäkään ei herunut kelasta. Niin se vaan on--todellisuus****

    Äänestä

Kaikki täytys saada ilmaiseksi näköjään teidän mielestä, jopa taximatkatkin vaikka ei ole oikeutettu toimeentulotukeen, kyllä varmaan ketuttaa maksaa

Äänestä
  • En väittänyt että pitäisi saada ilmaiseksi, kerroin millainen on tilanteeni. Voi sentään jos sua nyppii, mielelläni antaisin sairauteni pois ja paranisin näkövammastani, silloin voisin oikeasti vaikuttaa tähän tilanteeseen, eli köyhyyteen. Voisin nimittäin mennä töihin, mitä vaan tekisin ennemmin kuin olisin sairas. Kyllä sua varmaan ketuttaa köyhä elämäsi kun et voi muuta kuin haukkua ihmisiä. Palsta näköjään täynnä trolleja, hankkikaa elämä! Moidå!!!!!

    Äänestä

Eläkeläisenä voin sanoa että rahat eivät riitä ruokaan eivätkä lääkkeisiin,olen jättänyt niitä pois.Omistan 50luvulla rakennetun talon joka hajoaa milloin mistäkin,remonttilainaa on otettava aina uudestaan.Kukaan tätä ei osta että tässä on pysyttävä hamaan hautaan saakka.Miten ihmeessä joka puolella kirjoitellaan rikkaista eläkeläisistä,kyllä heitä varmaan onkin,minä en vaan tunne yhtään.Leipäjonossa on käytävä ja EUruokaa haettava,on se suuri apu ja olen siitä kiitollinen.Jonotan kyllä kiltisti paikallani enkä etuile vaikka jalkoja särkee.Suomi on kyllä kateellisia ihmisiä täynnä,on kai sitten kaikilla niin paha olla.

Äänestä
  • Unohda ne remontit siihen taloosi, jos niihin pitää vielä remonttilainaa ottaa. Asut eläkeläisenä siinä minkä asut ja kulutat talon loppuun, teet vain akuutit korjaukset. Niin teen minäkin! On kuule halpaa asumista tälläisessä 50-luvun rintamamiestalossa, kun ei turhia nipota. Biltemasta saa satasella lämminvesivaraajan, jos sellaista tarvitsee. Mitään kalliita remontteja viitsi alkaa tekemään, kun minun jälkeen taloa kukaan tarvitse ja täällä näillä taloilla ei saa mitään, oli kunnossa tai ei. Parempi vaan, että ei ole seuraavilla ongelmaa pähkäiltävänä, että palokunnalla poltattaa liian hyväkuntoista taloa.
    Hyvin pärjätään tässä, lämmintä on ja katto ei vuoda! Ruokaa käydään kyllä ilmaiseksi hakemaasa, kun sitä kerta saa ilmaiseksi, ei meillä tarvetta, mutta haetaan. Pullot ja tölkit kerään, niin ei juuri mene omaa rahaa ruokaan. On parikin asuntoa kaupungissa vuokralla, joten mennään sitten niistä jompaan kumpaan, jos ei pystytä tässä talossa enään asumaan. Toinen asunto on kerrostalossa ja toinen rivitalossa, että on valita. Kerrostalon lähellä olisi paremmat kalavedet ja palvelut ihan vieressä, mutta liikuntaesteet voi tulla ongelmaksi. Rivitalossa ei ole liikuntaesteitä, mutta ei pääse niin hyvin kalastamaan ja palvelutkin kauempana.

    Äänestä

Antaa niiden auttaa, ketkä haluavat. Sossuhan näissä jonoissa käy ja tukia myöntää mutkan kautta leipäjonossa käyville jos ei muut tuet riitä

Äänestä

Täällä ainakin yksi köyhä ja hänen lapsensa jolla valtavan suuret terveydenhoito menot ym. Eläke kun ei vaan riitä elämiseen ja ihmisarvoiseen elämään. Niin se vaan nyt kuule on. Kaikkeen tottuu jopa pakkasessa jonottamisessa muutamia tunteja/useita kertoja kuukaudessa. Sinne vaan jonon jatkoksi,on siellä yleensä noin 180 muutakin🤧

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


zzzssszzz kirjoitti:

Kenellä on "moraalinen" oikeus käydä ruokajonossa? Eihän Suomessa oikeasti ole niin köyhiä, joilla ei ole varaa ostaa ruokaa? Toimeentulotuki on kuitenkin 477/kk per ja sillä elää hyvinkin jos ei a) polta, b) juo, c) ostele jotakin älytöntä.

Ketä on ne oikeasti köyhät, jotka ei pärjää ilman ruokajonoja?

Onko Hurstin toiminta oikein? Eikö juoppoja pitäisi ohjata hoitoon, eikä mahdollistaa kännejä joka päivä tarjoamalla ruuat ilmaiseksi, joista voi osan myydä kaljan puutteessa?

Entäs jos ei juo eikä polta? Onko oikein käydä ruokajonossa, jotta voi säästää rahaa ulkomaanmatkaan? Vai onko vain juopot oikeita köyhiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu