Esiav.seksin välttämisen riskit

11.

Käytännössä jos molemmat aikoo pidättäytyä seksistä ennen papin aamenta tarkoittaa mm:

Yhteenmuutto ja seksi vasta aviopareina, mitä riskejä?
- esim.toinen ei kykenekkään seksiin, toinen näyttää oikean luonteensa vasta sitten(luonnehäiriöinen ihminen), yhteiselämä ei sujukkaan jostain syystä...

Miten nämä riskit ja muut asiat mitä nyt en huomaa, voisi välttää mahdollisimman hyvin?
-kokeilla olla pitempään toisen luona kylässä vaikka yötäkin eri sängyissä
-puhua siitä että miten seksi tarpeet tyydytetään ennen avioa
-näyttäytyä toiselle alasti, ettei tule yllätyksiä, näkee toisen paikatkin että on normaali jne.
-keskustelua, puhumista, avautumista paljon että näkee toistensa luonteen ja persoonan mahdollisimman tarkasti
-seurustella mahdollisimman pitkään ennen avioliiton solmimista

Mitä muuta tulee mieleen teillä?

2

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antihihhuli

      No pitäisin järkevänä sitä että seurustelun aikana harrastettaisiin seksiä ihan ilman mitään pronssikautisia satukirjoja jotka luovat ihmisille keinotekoisesti syyllisyydentuntoa.

      Järjetöntä touhua rajoittaa ihmisten rakkautta ja hellyyttä. Hävetkää ajatusdiktaattorit.

    • kokemus-k

      "Mitä muuta tulee mieleen teillä?"

      Valitettavasti ei ole olemassa mitään muuta keinoa kokeilla seksuaalista yhteensopivuuttanne kuin se seksi. Kaikki muu on enemmän tai vähemmän arvailua vaikka kuinka yrittäisit asiaa pohtia etukäteen.
      Se on vain se riski joka sinun on otettava jos haluat harjoittaa tuota pidättäytymistä ennen avioliittoa. Et voi maistaa kakkua haukkaamatta siitä palaa.

      Toinen paradoksi pidättyvyydessä on se että vaikka se näennäisesti pyrkii vähentämään seksin merkitystä puolison valinnassa, se itse asiassa korostaa sitä toisella tavalla. Seksistä tulee nimittäin se keskeisin syy mennä naimisiin jos sitä ei saa harrastaa ennen avioliittoa. Toistensa kanssa seksiä jo harrastaneet taas menevät naimisiin vain siksi että haluavat vahvistaa liittonsa ja rakkautensa, eivät seksin takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      342
      2770
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      58
      2235
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1929
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1512
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1044
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1009
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      898
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      200
      815
    10. Milloin olet nähnyt hänet viimeksi?

      Missä??
      Ikävä
      36
      719
    Aihe