Itku tulee, kortti vanhenee

itku ilman korttia

Lyhytaikainen ajokorttini vanhenee parin viikon päästä. Sain sen siis kaksi vuotta sitten. En ole käynyt kakkosvaihetta. Ei ole rahaa, enkä enää edes ehtisi. Ajokortille oli pari vuotta sitten todellinen tarve. Kävin autokoulun, jotta työnsaanti helpottuisi. Töitä ei tullut, autoa en ole ajanut inssin jälkeen kertaakaan kun ei ole keltä lainata.

Autokoulurahat meni siis täysin hukkaan, itkettää lähinnä. Kortti menee vanhaksi ja jos haluan vielä joskus ajaa, joudun käymään ainakin teoriakokeen ja inssin uudelleen. Uuden lain tultua ties mitä muuta.

4

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 852147

      Jos sinulla ei ole työtä, ei autoa, miksi itku kun kerran se ajokortti on täysin hyödytön sinulla..

    • gtr rt tg

      Onneksi perustellusta syystä (eli syy joka ESTÄÄ kakkosvaiheen käymisen ja saat sen todistettua) saa ajokortille 2 vuotta lykkäystä uusimalla sen muovikortin, ei vaadita kokeita tms lainkaa

      • Kiki fani

        Elä taas Kiki aloita.


    • Synder

      Ilmoittaudu autokouluun missä voit maksaa osamaksulla! Nyt kun pidät kiirettä niin kerkeet vielä pakolliset osuudet käydä ennenkun kortti vanhenee ja sit sulla oli kai puol vuotta aikaa maksaa ja toimittaa todistus poliisille ilman et joudut mitään uusimaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      263
      593
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      466
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    Aihe