Kuinka vastaan?

Päivi

Jumala rakastaa minua.
Hän haluaa pitää minusta huolen.
Ei Hänen Sanansa suotta sano, että on turha murehtia leivästänsä, tahi suojastansa, jos ensin etsin Hänen Kirkkauttaan ja Valtakuntaansa.
Hän lähetti Poikansa Jeesuksen maailmaan lunastaakseen minut perimältäni synnin aiheuttamalta tuomiolta. Hän kaipaa minua yhteyteensä. Tien tuohon yhteyteen Jeesus avasi kuolemalla minulle määrätyn rangaistuksen mukaisen kuoleman.
Jos uskon sen ja otan tuon lunastuskuoleman tuoman vapautuksen vastaan, pyytämällä Jeesuksen elämäni Herraksi, Hän pitää minusta huolen.
Maailma johon olen syntynyt, on annettu paholaisen valtaan. Hän pitää vallassaan jokaisen, joka ei uudestisynny uskosta Jeesukseen.
Vaikka Jeesus jo on kuollut puolestani ja saattanut voimaan kaikki ne siunaukset, joista Raamattu puhuu, Hän ei voi toimia puolestani, ellen itse anna oman elämäni hallintaa Hänelle.
Niin ikävää kuin se onkin, eikä suoranaisesti minun syytäni, olen myyty synnin alaisuuteen. Perimäni epätäydellisyyden tähden olen yhtä lailla syntinen ihminen, kuin kuka tahansa muukin, enkä voi tehdä mitään itseni puolesta pelastuakseni synnin rangaistukselta.
Itse Jumala määräsi sen niin, ettei Hänen luokseen voi tulla kukaan muutoin, kuin Jeesuksen antaman uhrin perusteella. Mutta sen perusteella Hänen luokseen pääsee jokainen joka haluaa, heti kun Häntä elämässään avuksi pyytää ja haluaa osakseen sen Jumalan hyväksynnän, joka kuului Kristukselle.
Jos haluan tässä elämässäni Jumalan Isäkseni, joka pitää minusta huolen, voin milloin vain pyytää Jeesusta elämääni ja syntejäni anteeksi. Raamattu sanoo, että jokainen, joka ottaa Hänet vastaan, sille annetaan voima tulla Jumalan lapseksi.
Taivaallinen Isä on todella hyvä, rakastava Isä, joka ei koskaan jätä minua pulaan!
Kaikilla elämäni alueilla, minulla on mahdollisuus Hänen ohjaukseensa ja siunaukseensa.
Hänen kanssaan en tule koskaan jäämään paitsi mistään hyvästä elämässä, sillä Hän tietää paremmin kuin kukaan, mikä on minulle hyväksi ja millaista elämää varten Hän minut loi. Millaisia unelmia, lahjoja ja kykyjä Hän minuun on asettanut ja kuinka ohjata minut parhaalle paikalleni elämässä.
Hän halajaa palavasti saada osallistua elämääni ja siunata minua ja auttaa minua kaikessa tässä maailmassa ja selvitä koetuksista ja nauttia parhaasta mahdollisesta elämästä täällä.
Vaikka kohtaisin vaikeuksiakin, Hän on luvannut aina olla tukenani ja antaa voimaa kestää kaiken, mitä eteeni tulee.
Hän rakastaa minua enemmän kuin kukaan muu voi koskaan rakastaa. Hän antoi Poikansa kuolla, koska halusi palauttaa yhteyden välillemme ja pelastaa minut kuolemalta ja ikuiselta erolta Hänestä.
Hän kutsuu minua, mutta Hän ei koskaan pakota minua. Hän toivoo, että Hänen rakkautensa saa minut haluamaan tulla Hänen luokseen.
On oma valintani, haluanko elää elämäni täysin ilman Häntä, vai haluanko ottaa Hänen kutsunsa vastaan ja toivottaa Jeesuksen tervetulleeksi elämääni.

Jokainen henkäys, jonka otan, on Hänen armoaan. Käytänkö loput henkäykseni Hänen kunniakseen ja Häntä kiittääkseni, vai ilman Häntä?
Kukaan ei tiedä päiviensä määrää. Haluaisinko selvittää, kuinka paljon rikkaammaksi elämäni voisi Hänen kanssaan muuttua lopuksi ajakseni? Vai kuljenko mieluummin ilman häntä, pyrkien itse parhaani mukaan pärjäämään täällä ja tekemään elämästäni mielekkään? Valinta on minun.
Jeesus rakastaa minua.
Rakastanko minä Häntä?

3

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stress-free

      Heti rupes stressaamaan. Kristityt osaavat syyllistämisen jalon taidon.

      • 12+4

        LOISTAVA nimimerkkivalinta :D


    • merihuisku

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      252
      3834
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      3721
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      111
      3033
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      57
      2738
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      127
      2574
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2132
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2051
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1911
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      124
      1896
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1249
    Aihe