Willan parkkiajan pidentäminen

Olen huomannut, ettei nykyinen 3tunnin parkkiaika riitä ollenkaan koko keskuksen kiertämiseen. Ilmeisesti parkkipirkot käyvät vielä tiuhaan sakottamassa parkkihallissa autoja. Esimerkiksi Espoon sellossa parkkikiekolla saa asioida 5tuntia.

Mihin asiasta voisi ottaa yhteyttä? Ei huvittaisi aina shoppailun välissä sitä kiekkoa käydä pyörittämässä
14213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Olet ehkä oikeassa, mutta eikö toisaalta hyvä ole siinä välissä viedä ostoksiaan autoonsa, kun käy kääntämässä kiekkoon uutta aikaa. Niin ei tarvi raahaa ostoksia mukana ympäri kauppakeskusta. Jos tälleen positiivisesti asiaa ajattelee.

Käy Willan kotisivuilla ja anna palautetta sinne. Laitan suoran linkin tähän yhteyteen. Huomasin muuten, että sivuilla on ilmeisesti nyt tällä hetkellä toimintahäiriöitä, kun ilmoittaa jostain virheestä. http://www.kauppakeskuswilla.fi/fi/Palaute

Äänestä

On koko päivän ollut willan sivut poissa käytöstä onko jollain tietoa

Äänestä

Ettei kolme tuntia riitä !!!! Kuinka jollain on aikaa pyöriä yli kolme tuntia jossain kauppojen ympärillä ???

Äänestä
  • Kyseessä lienee trolli, mutta aika hyvin tehty.Ei kukaan normaali tollain vapaa-aikaa vietä.

    Äänestä

Ai miksei? Miettikää nyt itse. Ensin käyt vaikka kampaajalla leikkauttamassa ja värjäämässä hiukset (1-2h). Sitten onkin jo nälkä, joten menet syömään ravintolaan. Ei mihinkään Picnicciin, mistä saat patongin lautaselle suoraan tilattuasi (0,5-1h). Sitten shoppailemaan. Ehkä tarviit uuden mekon viikonlopun juhliin. Tähän etsimiseen saattaa hyvinkin kulua tunti tai kaksi. Tämän lisäksi voi olla, että haluat vielä käydä kahvilla tai/ja ruokakaupassa. Kyllä tähän saa hyvinkin tuntikausia kulumaan.

Ja tämmösiä esimerkkejä voidaan kehittää satoja muitakin. Helposti saa tuon kokoisessa kauppakolossissa kulutettua useampiakin tunteja. Eli samaa mieltä olen kuin aloittajakin, parkkiaikaa tulisi pidentää.

Äänestä
  • Älä jaksa jauhaa. Jos katsot hyvinkääläisten naisten pukeutumista niin kyllä ne capritcapritrikoot ja keltaiset krossit ostetaan prismasta. Ja ei tukanlaittamista ponnarille voi sanoa kampauseksi. Kolme tuntia riittää varmasti.

    Äänestä

  • rukantakki kirjoitti:

    Älä jaksa jauhaa. Jos katsot hyvinkääläisten naisten pukeutumista niin kyllä ne capritcapritrikoot ja keltaiset krossit ostetaan prismasta. Ja ei tukanlaittamista ponnarille voi sanoa kampauseksi. Kolme tuntia riittää varmasti.

    Eikä normaalit miehet vietä parturissa aikaa kuin 15 min. ja värjäystouhut vähän "semmoisten" touhua. Kaupassa saattaa ruuhkasta riippuen puolikin tuntia mennä.Aloituksessa ei tosin puhuta onko asialla mies vai nainen.

    Äänestä

Kepeästi kuluu viisi tuntia ja ylikin kun johonkin kauppakeskukseen lähden shoppailemaan. Tuo mainittu ravintolassa syöminen kuuluu kuvioon.

Eri asia silloin kun käyn vain ruokaostoksilla, mutta varsinaiset ostosreissut ovat kyllä pitkiä, "paras" taisi olla toissa vuonna Itäkeskuksessa, aikaa meni matkoineen reilut kahdeksan tuntia.

Äänestä
  • Jo on kullakin tapansa käyttää vapaa-aikansa.

    Äänestä

  • Sveitsin lenkki kirjoitti:

    Jo on kullakin tapansa käyttää vapaa-aikansa.

    Ei me missään amerikassa olla. Kyllä se villa on äkkiä pyörähdetty.

    Äänestä

  • Et ole tosissas ? Miten joku saa vietettyä kauppakeskuksessa tunti tolkulla ? Eikö ole muuta tekemistä ? Esim, lukemista, käsitöitä, remontin tekoa, puutarhan/ parvekkeen hoitoa (talvella lumityöt, kesällä puutarha), käydä tanssimassa, niitähän on vaikka mitä. Kun se viikoloppu on ainut jolloin on sitä vapaa-aikaa, lähteä nyt maleksimaan k, keskuksiin.

    Äänestä

  • järjenkäyttösallittu kirjoitti:

    Et ole tosissas ? Miten joku saa vietettyä kauppakeskuksessa tunti tolkulla ? Eikö ole muuta tekemistä ? Esim, lukemista, käsitöitä, remontin tekoa, puutarhan/ parvekkeen hoitoa (talvella lumityöt, kesällä puutarha), käydä tanssimassa, niitähän on vaikka mitä. Kun se viikoloppu on ainut jolloin on sitä vapaa-aikaa, lähteä nyt maleksimaan k, keskuksiin.

    Tämä uus´avuttomuus on sellaista että ihmisten on pakko notkua näissä suuriissa markkinapaikoissa. TV - mainoksetkin on suunnattu juuri heidänlaisilleen hömppäohjelmien mainoskatkoilla.Vuosia sitten näistä kerrottiin mainoskatkottomalla TV - kanavalla.

    Äänestä

En nyt todellakaan "notku" kauppakeskuksissa joka päivä kahdeksaa tuntia:D Tuo oli vain esimerkki shoppailupäivästä. Kerran pari kuukaudessa, riippuen vuodenajasta, elämäntilanteesta (esim. onko tiedossa peräkkäisiä juhlia joihin on kätevä ostaa lahjat yhdellä kertaa) ja muusta tällaisesta. Seuraan vuodenaikojen trendejä, kiva etsiä kotiin uusia sisustustavaroita ( käyn paljon myös kirpputoreilla, helposti vierähtää sellaisessakin pari tuntia).

On toki muutakin elämää, mielekäs vakityö ja perhe, mutta en koe kummaakaan hoitamista niin raskaaksi ettenkö jaksaisi kiinnostua kauppakeskuksista. Willa on jo läpituttu, tulkoon tänne muut niinkuin minäkin haen virkistystä muiden kaupunkien vastaavista. Joten kokemuksiini vedoten yhdyn aloittajan mielipiteeseen; kolmen tunnin parkkiaika on liian lyhyt.

Äänestä
  • Et käy täysillä..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Turhautunut kirjoitti:

Olen huomannut, ettei nykyinen 3tunnin parkkiaika riitä ollenkaan koko keskuksen kiertämiseen. Ilmeisesti parkkipirkot käyvät vielä tiuhaan sakottamassa parkkihallissa autoja. Esimerkiksi Espoon sellossa parkkikiekolla saa asioida 5tuntia.

Mihin asiasta voisi ottaa yhteyttä? Ei huvittaisi aina shoppailun välissä sitä kiekkoa käydä pyörittämässä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu