Eräässä ketjussa haetaan kaikkien aikojen suurinta helluntailaista.
Eräs helluntailainen sanoo viestissään Jeesuksen olleen suurin helluntailainen.
Onko tuo yleinen käsitys helluntailaisilla, että Jeesus oli helluntailainen.
Raamatussa Jeesusta pidetään uskoltaan juutalaisena.
Jeesusko helluntailainen?
19
67
Vastaukset
- Hengen Vuodattaja
Jeesus perusti helluntailaisuuden apt 2. luvussa Joh 14-16 lukujen sanojensa mukaan. Hän on helluntailaisuuden alullepanija ja helluntain Hengen vuodattaja.
- Hound Dog
Onko tällä ylimielisyydellä mitään loppua?
Mitä vielä? Jeesus oli sosiaalidemokraatti? - 0-0
Hound Dog kirjoitti:
Onko tällä ylimielisyydellä mitään loppua?
Mitä vielä? Jeesus oli sosiaalidemokraatti?Kristillisdemokraatti!
- tokkopa vain
0-0 kirjoitti:
Kristillisdemokraatti!
Ei Jeesus niin tyhmä nyt sentään ollut.
Hound Dog kirjoitti:
Onko tällä ylimielisyydellä mitään loppua?
Mitä vielä? Jeesus oli sosiaalidemokraatti?Helluntailaisuuden näkökulmasta siinä on sekin ristitiriita, että Jeesus ei olisikaan Jumala, vaan pelkkä ihminen, tai vaihtoehtoisesti helluntailaiset olisi Jumalia.
"Jeesus perusti helluntailaisuuden...."
Mohikaanikin on joskus sanonut helluntain nimetyn helluntailaisten mukaan eikä päinvastoin.
Jotensakin se on ihmeellistä kun helluntai-päivällä on pitkä perinne ja helluntailaiset ovat vasta 1900-luvulta.
Raamatussa helluntaita kuvaavat tapahtumat sattuivat šavuot-juhlassa, jota kristityt sittemmin alkoivat kutsua helluntaiksi.- Helluntain ystävä
Pe.ku kirjoitti:
"Jeesus perusti helluntailaisuuden...."
Mohikaanikin on joskus sanonut helluntain nimetyn helluntailaisten mukaan eikä päinvastoin.
Jotensakin se on ihmeellistä kun helluntai-päivällä on pitkä perinne ja helluntailaiset ovat vasta 1900-luvulta.
Raamatussa helluntaita kuvaavat tapahtumat sattuivat šavuot-juhlassa, jota kristityt sittemmin alkoivat kutsua helluntaiksi.>>>Jotensakin se on ihmeellistä kun helluntai-päivällä on pitkä perinne ja helluntailaiset ovat vasta 1900-luvulta.
- anon2356
No miksi tämä Jeesuksen "helluntailaisuus" ilmeni vasta 1900-luvulla?
Onko tuo itsensä ja oman porukan ylentämisen räikein muoto.
Kaiiki muut olisi jo lähtökohtaisesti Jumalan rakkauden ulkopuolella, paitsi itse jokin kuppikunta.Helluntailais-karismaattisten valhetta jälleen kertoa raamatun Jeesuksen olleen helluntailainen. Helluntailaisuutta ei raamatun aikaan ollut edes olemassa.
Tuo väite kuvastaa juuri helluntailaisten ylpeyttä ja kuvittelujaan olevansa "ainoa oikea uskonto".
Ihmettelen kyllä miten Mohikaanikin kehtaa väittää tuollaista. Vaikka lakihenkinen onkin, en sentään tuota häneltä odottanut.
Helluntailaisuus on paljon myöhempää tekoa, amerikkalaisperäinen liike. Voihan tietenkin olla Jeesus -nimisiä henkilöitä tänäkin päivänä eri helluntailais-karismaattisissa seurakunnissa ympäri maailmaa, mutta tässä olikin kyse raamatun Jeesuksesta.- Noviisitar vielä
Jeesus oli katolinen, älä siis suotta hermostu.
- Diakonimän
Noviisitar vielä kirjoitti:
Jeesus oli katolinen, älä siis suotta hermostu.
Väärin, Jeesus oli evankelisluterilainen, sitä alkuperäistä luterilaisuutta hän edustaa edelleenkin.
- Noviisitar vielä
Diakonimän kirjoitti:
Väärin, Jeesus oli evankelisluterilainen, sitä alkuperäistä luterilaisuutta hän edustaa edelleenkin.
Kyllä katolilaisuus on alkuseurakunnasta saakka ollut kristillinen kirkko, Pietari oli ensimmäinen paavimme.
- Ilman Jeesusta
Ilman Jeesusta ei olisi helluntaita eikä helluntailaisuutta eikä mitään muunkaanlaista.
- anon2356
Niin ei olisi ilman Jeesusta helluntailaisuutta, mutta kristillisyys oli ilman helluntailaisuutta 1700 vuotta.
- joka uskoo ja..
Mikä Apostolien teoissa ja sen jäkeisissä UT:n kirjoituksisa ei ole helluntailaisuutta?
- anon2356
joka uskoo ja..
"Mikä Apostolien teoissa ja sen jäkeisissä UT:n kirjoituksisa ei ole helluntailaisuutta? "
Väität siis, että kaikki apostolit oli helluntailaisia jo 1700 vuotta ennen helluntailaisuuden syntyä?- helluntalaisuutta.
Helluntailla on merkitys. Kun Pyhä Henki tulee teihin, mitä Ap.t. 1:8 kertoo, se antaa voiman olemaan toidtajani, sekä Jerusalemissa, että koko Juudeassa ja Samariassa ja aina maailman ääriin saakka.
Näin ollen kaikki apostolit olivat helluntalaisia. jae 4 samaa lukua, oli kielto olla lähtemättä, ennenkuin tämä "Helluntaihenki" Pyhä Henki, oli tullut.
Se oli lupaus. Ja näin ollen he odottivat yläsalissa ja ketkä odottivat?
jae 13 kertoo.
Ja kun he olivat tulleet kaupunkiin, menivät he siihen yläsaliin,
Pietari ja Johannes ja Jaakob ja Andreas, Filippus ja Tuomas, Bartolomeus ja Matteus, Jaakob Alfeuksen poika ja Simon, kiivailija, ja Juudas Jaakobin poika.
Nämä kaikki pysyivät yksimielisesti rukouksessa vaimojen kanssa ja Marian, Jeesuksen äidin, kanssa ja Jeesuksen veljien kanssa..Apt 1:13-14..
Saman luvun viimeinen jae kertoo, kuinka valittiin yhdentoista kanssa apostolien joukkoon Mattias. Seuraava luku kertoo, kuinka he kaikki olivat yhdessä koolla. 2:1
ja tuli tämä humaus taivaasta 3 jae, kuinka nämä tuliset kielet jakaantui heidän itsekunkin päälle. Ja he tulivat kaikki, siis apostolit Pyhällä Hengellä täytetyiksi.
ts. helluntai- ja Henki. se antaa armolahjat työhön, mitä evankeliumin kentällä tehdään tänäänkin.
Helluntalaisuus on kylvön ja leikkuun juhlaa. Se on Hengen työ, sitä on helluntalaisuus.
Mitä ajan saatossa on pimeätä keskiaikaa, niin moni helluntaihengen kokenut joutui uskonvainojen alle. Kun uskoivat ja heidät kastettiin Jeesuksen nimessä Baptisti kasteena, upostuskasteena, joutuivat marttyyrikuoleman kohteeksi.
Heitä teloitettiin, hukutettiin jne. uskonvainoissa.
Heidän verensä huutaa maasta, kun uskonnollisuuden miekka tappoi heitä.
- Piste
Joka teistä tahtoo olla suurin, se olkoon kaikkien palvelija.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata892538Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2011622- 1161560
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411431Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641172Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻73953- 56949
- 45827
- 61815
- 63799