Tappaako uupumusta vastaan taistelu?

Silmasä

Meinaan kun olo on välillä lihaksissa "kuoleman" väsynyt ja taistelet sitä vastaan esim, väkisin juoksulenkille lähdöllä, jonka jälkeen olen joskus huomannut että tavallaan "heikkohetki" osittain meni ohi.
Toisaalta on kyllä myös tullut seuraavan levon yhteydessä kaksinkertaisena takaisin.
Mutta onko se mm.pumpulle vaarallista, ainakin semmoinen tunne tulee kuin krapulassa olis. Elikkä olisko se parempi vaan kuin vanhukset harrastaa tuota liikuntaa? Kertokaa te viisaammat.

4

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie vain

      Mulla ihan sama. Olen ajayellut että parempi pitää peruskuntoa yllä, kun antaa sen repsahtaa. Maanantaina pääsen laktaatti testiin, jossa nähdään todellinen kunto.

    • Huolestunut6

      Onko tuo "lihaksissa kuolemanväsynyt olo" sellainen, että haluaisi liikkua ja touhuta mutta ei vaan PYSTY. Väsymys ja uupumus ovat eri asioita; uupumus ei mene levolla pois. Ovatko veriarvosi kohdallaan, mites hemoglobiini?

      Ite olin viime syksynä ihan rätti ja kuitti - hemoglobiini oli laskenu 94:ään joten ei ihme että lin uupunut. Söin rautakuurin ja sain Hg:n 125:een, mutta nyt taas lamaannusta pukkaa.

    • Silmäsä

      Moi ! Kiitos kun vastasit. Veriarvot on mitattu n, viimeks pari vuotta sitten,oli hyvät.
      Mulla myös metaboolinen oireyhtymä(sokerit reistailee, ei lääkkeitä koskaan. Olen hoikahko 45 ukko, kohtuu liikunnallinen) kuulostaa pian treffiilmoitukselta...Vois noihin tietysti kiinnittää enemmän huomiota.
      Mutta onko nuo numerot kaikilla ihmisillä vertailukelpaisuja?

    • Huolestunut6

      No veriarvot voi heitellä rajustikin jo yhden vuoden sisällä, joten mitäpä jos käyt uudestaan testeissä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4936
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3506
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2953
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2935
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2757
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2280
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      39
      1778
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1700
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1691
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1584
    Aihe