IV A -olut kauppoihin niinkuin euroopassa yleensä vai eikö suomi halua tehdä niinkuin euroopassa?
suomi tämä holhous ja kyttäys valtio, kehitysmaa vailla vertaa.
III-olut, tuo vesilitku joutaa viemäriin
IV A -olut kauppoihin
12
177
Vastaukset
- Nuoriso liian raitis
KYLLÄ! Nuorison kännäystä on syytä tehostaa, kolmosella nyt teini vielä juo itsensä alkoholimyrkytykseen, mutta nelosella sekin olisi paljon helpompaa.
- paska maa
"eikö suomi halua tehdä niinkuin euroopassa?"
Haluaa, nimittäin kaikissa negatiivisissa asioissa. Kaikki eu:n hyvät puolet jätetään suomessa aina huomiotta.- Mitä hyvää eu on
tuonut normikansalaisel? mainitse edes yksi.
- alkoholiakansalle
Käytännön totuus on se että ainoastaan alkoholin käytön lisäämisellä voidaan vähentää huumeiden käyttöä. Alkoholin käyttö asetettava pakolliseksi kaikille yli 14 vuotiaille vähintään kerran viikossa.
- SystemBålaket
Siis ei IV A-olut pelkästään vaan väkevämmätkin alkoholijuomat.
Euroopan paissa alkaa olla jo vähän jokaisessa maassa alkoholin myynti sijoitettuna ruokakauppoihin.
Mä en ymmärrä, että miksi sitä ei tehdä Suomessa.
Ilmeisesti Alko haluaa kynsin ja hampain pitää kiinni alkoholin myynnistä ja valtio tukee sitä verotuksellisista syistä.
Mutta näin ei enää pitäisi olla.- ...................
Ei vapaassa maassa rajoiteta, MUTTA SUOMESSA.....VOI VITTU
- Olen Eurooppalainen!
Euroopassa (olutmaat Saksa, Itävalta Tsekki) etunenässä "normiolut" on aika tarkalleen meikäläistä keskiolutta alkoholipitoisuudeltaan. Toki erikoisoluissa löytyy vahvempia ja esim Belgialaisten itse tuottamat ovat sitä. Mutta kun niitä kaikkia viinit väkevät saa ruokakaupasta, aika helppoa. Ja ruokakassin hinta on viikonlopulle esim Saksassa on pienempi kuin Suomessa vaikka kohtuullinen määrä viiniä ja olutta on mukana...Kyllä meitä Suomalaisia kusetetaan aina ja kaikessa!
- Lager paras mietona
Tsekkiolut on perinteisesti miedompaa, 3.7% vahvaa. Eli ruotsalaisen kakkosoluen vahvuista. Ja niin vain Tsekki on arvostetuin lagerin tuottaja. Luulisi siis kelpaavan 3.5-3.9% vahvuiset meillekin, kunhan ne kunnolla tehdään.
(Sittemmin ovat tehneet Tsekkioluista vahvempia versioita ulkomaan vientiin, mm. Urquelista ja Budvarista, mutta aiemmin näitäkin vietiin ulkomaille vain alle neljäprosenttisina).
Ihminen ei muuten maista sen alkoholin makua noin vähäisinä pitoisuuksina, siis luokkaa alle 6-prosenttisina tms, tutkitusti. Käymisprosessia vahvuus muokkaa toki, mutta lagerin suhteen ei edes HALUTA niitä sikunoita joita vahvemmissa pitoisuuksissa syntyy (eikä niistä useimmat edes tykkääkään - maistakaa vaikka vahvoja belgejä, eivät ne enemmistön makuun edes ole, niissä sikunoita on runsaasti). - madmen
Ei herranjestas näitä hyysäreitä jotka olisivat viemässä 3-olutta alkoon ja 2 olut kaupoihin. Juokoo normi Budweseria aivan kaameaa litkua, toisin 4 on hyvää. Jos lähdevesi ja 2-olut olisivat vieretysten valitsisin lähdeveden, syystä että maistuu paremmalle. No tästäkö hyysärit olisi riemuissaan...
- MIKÄ OLI TODISTETTAV
Et tiedä mistä puhut.
On olemassa KAKSI olutta joiden molempien nimet ovat Budweiser Budvar, mutta niillä on keskenään tekemistä VAIN NIMI.
Toinen niistä on jenkkiläistä, ja se on todellakin karmeaa litkua (siihen käytetään osin maissia).
Toinen taas on yksi parhaista lager-oluista, tsekkiläinen Budweiser Budvar, jota täällä nykyään myydään nimellä Budjevickj tms., vaikea muistaa, ja tämä on se ALKUPERÄINEN ja ainoa oikea Budweiser Budvar.
Noista tuo jenkkiolut on siis karmeaa litkua. Ja se on myös alkoholipitoisuudeltaan VAHVEMPAA kuin tsekkikaimansa, joka on (jotain nykyisiä exportversioita lukuunottamatta) vahvuudeltaan 3.7% luokkaa.
Barcelonassa maitokaupasta saa mitä vain. Viinaa vitosen litra ja nelosta ~2,5€/12 pack.
Juoppoja ei näy missään.- huoraa turpaan
Johtuu varmaankin siitä, kun siellä ei ole näitä nyrkillätapettavia hyysäreitä... Kaikki älykkäät sen tajuaa että kiellot ja rajoitukset vain lisäävät ongelmia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2774722Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452941Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k412911Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061694Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531- 641471
- 971322
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271222