Lähden tästä viikonlopuksi mökkeilemään - en kuitenkaan Jaanan kanssa :-)
Tässä silti pohdittavaa:
- Kirkon oppien mukaan sellaiset ihmiset, jotka eivät elämässään kuule evankeliumia saavat silti mahdollisuuden pelastukseen - ja nimenomaan selestiseen kirkkauteen.
- Olemme täällä maan päällä koetusajassa oppimassa ja kehittymässä, jotta sitten voisimme ottaa vastaan korkeimman kirkkauden.
- Täällä maan päällä uskominen on todellakin uskonasia, koska mitään kouriintuntuvia todisteita ei ole edes elämän jatkumisesta kuoleman jälkeen. Täällä on helpompi kieltää koko Jumala kun ei ole todisteita.
Eikö ole niin, että sellaisilla ihmisillä on paremmat mahdollisuudet pelastua, jotka eivät maan päällä eläessään kuule halaistua sanaakaan Jeesuksesta tai Jumalasta? Jos me olemme täällä nimenomaan kehittymässä, ja kirkon lain noudattaminen ohjaa meitä oikeaan kehitykseen, niin eiväthän nämä pimeimmän viidakon asukit kehity siinä mielessä lainkaan (tosin he saavat ruumiin). Silti heillä on ovat auki selestiseen kirkkauteen. No se on sinänsä minusta hieno asia, mutta mikä on sitten sen tarkoitus, että pistämme itsemme likoon täällä maan päällä, kun voisimme hoitaa koko homman vasta sitten taivaassa?
Sitten vielä yksi pikku yksityiskohta: pimeimmän viidakon asukithan ovat kirkon mukaan Kain jälkeläisiä... miksi heille annetaan parempi mahdollisuus pelastukseen kun meille?
Mielestäni seuraava järjestelmä olisi järkevämpi:
- Kaikki pelastuvat Kristuksen sovituksen kautta, niin viidakon asukit kuin muutkin (paitsi Pyhän hengen kieltäjät ja saatanan palvelijat).
- Ne, jotka joutuvat elämässään taistelemaan eniten uskonasioiden kanssa / pistävät eniten itsensä likoon, pääsevät ponnisteluitaan vastaavaan päämäärään taivaassa.
- Ennen syntymää meiltä kysyttiin, että mikä on päämäärämme ja mistä uskomme selviävämme: pelkkä pelastuminen vaiko korkein kirkkaus. Teimme silloin valinnan siitä millaisiin olosuhteisiin pääsisimme maan päälle. Kainin jälkeläiset olisivat valinneet helpoimman reitin yksinkertaiseen pelastukseen ja kunnianhimoisemmat sitten vaikkapa mormoniperheeseen syntymisen. Kyllä Kainin jälkeläinen pääsee helpolla tavoitteeseensa vain syntymällä ja kuolemalla vaikkapa AIDSiin. Mormoni joutuisi sitten vaikkapa kiusaamaan vuosikausia itseään kirjoittelemalla tänne Suomi24:ään :)
Tällaisella periaatteella jokainen saisi suunnilleen sitä mitä haluaisivat ja se selittäisi eriarvoisuutta maailmassa. Se avaisi myös Kainin jälkeläisille pääsyn selestiseen valtakuntaan omien ponnisteluiden kautta, mutta tällöin heiltä vaadittaisiin taas enemmän.
Disclaimer: Haluan korostaa, että en itse usko yllä mainittuun järjestelyyn, mutta se olisi suhteellisen looginen.
pohdittavaa...
5
228
Vastaukset
- kirkkaus?
Onko kysymyksessä selektiivinen kirkkaus? Miten sinne pääsee?
- Tapani
ja niistä pohdiskeluista ei tule selvää niin kauan, kuin ei anneta uusia ilmoituksia. Jos kirkon taholta johtavassa asemassa sanoo oman mielipiteensä, niin siitä syntyy vain vääriä käsityksiä kirkon kannasta.
Yksi noista vääristä käsityksistä on se, että olisimme jo edellisessä elämässä ansainneet sen olotilan, johon synnymme. Tämä käsitys on oikaistu ja sanottu, että meidän on ajateltava, että tulemme tänne kaikki yhtä viattomina. Muuten voi syntyä kaikenlaisia enakkoluuloja. Saamme toki ajatella eri vaihtoehtoja, mutta meidän on tyydyttävä odottamaan lisäilmoituksia.
Kirkon kanta ei tietääkseni ole se, että ne, jotka eivät eläessään ole saaneet kuulla evankeliumista, olisivat paremmssa asemassa ja saisivat selestisen kirkkauden ilman muuta. Henkimaailmassakin on erilaisia henkiä, joiden vallassa ihmiset ovat. Ei sielläkään ole itsestään selvää, että kaikki hyväksyvät evankeliumin. - Ent.mormoni
Jos uskonto pyrkii hallintaan ja tietoon, kaikkea tuollaista joudutaan pohdiskelemaan loputtomiin.
Tosiasiaksi jää, että emme voi tietää mitään.
Usko on lahja.
Uskossa oleva elää hetkestä hetkeen armon kokemisen tilassa ja ilossa.
Siksi minulle on samantekevää, mitä tapahtuu kuolemani jälkeen vai tapahtuuko mitään, koska olen juuri nyt armahdettu ja pelastettu.
"Hänen armossaan on minulle kylliksi".
Omavoimainen "tietäminen" vain lisää tuskaa, sillä elämä on juuri nyt. Vain tämä päivä meille on annettu, hetki kerrallaan. Ei mitään muuta yhtä todellista.
On hieno loppukesä, menkää ja "katsokaa kedon kukkia" ja seuratkaa Kristuksen neuvoa.- ...
Hieno kirjoitus.. Kiitos :)
- Exmoro
Oletko nykyään "vapaa-uskovainen" vai kuulutko johonkin kirkkoon?
Muistaakseni luokittelit itsesi tällaiseksi vapaaksi uskovaiseksi, kuten pilkkumieskin. Jos olisit ollut aina ns. vapaa uskovainen, niin miten luonnehtisit kastetta? Onko kasteella merkitystä ja kuka sinut kastaisi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3411291- 609098
- 1375445
- 1443754
- 753680
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373599- 403338
- 602698
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak722420Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal142073