AVK ehd.korj ja korj

Mitä eroa on ehdollisella korjauksella ja korjauksella katsastus tilanteessa , joutuuko normaali korjauksessa antamaan mm.nelipyörä mittaukset?
72550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Normaalikorjauksessa viet auton korjauksen jälkeen rekisteröintikatsastukseen, ei muuta. Jos kaikki katsurin mielestä OK niin leima papereihin.

Ehdollisessa korjauksessa ehdot jotka sovittu trafin kanssa, mm. todistus alustanmittauksesta, varaosakuitit turvalaitteista, tarkastajan käynti ym. jotka tulee olla hyväksytty ennen rekisteröintikatsastusta.

Äänestä
  • Paljonkohan tuollaiset 4pistemittaukset maksavat. Yms muut tarkistuskäynnit?, jos ajattee lisähintana perus korjaukseen verrattuna...

    Äänestä

  • nnnnnnn3 kirjoitti:

    Paljonkohan tuollaiset 4pistemittaukset maksavat. Yms muut tarkistuskäynnit?, jos ajattee lisähintana perus korjaukseen verrattuna...

    Hinnat vaihtelee korjaanojen ja paikkakuntien välillä, mut nelipyöräsuuntausmittaus noin 60-100€, turvalaitemittaus 20-60€.

    Äänestä

sitten enää voida vaatia muita papereita??

Äänestä

ehdollinen korjaus tarkoittaa, että korjaukseen on asetettu ehtoja esim turvavarusteet, korinmittaus, varaosakuitit, korjattava valmistajan oheiden mukaan tai valvottu korjaus, jossa tarkastuksia tehdään korjauksen aikana.

Trafin kanssa niitä ei sovita vaan ne viedään trafin tietojärjeselmään vire tietona, josta katsastaja saa ne tietoon, mitä esim vakuutustarkastaja on hallunnut.

Katsastaja voi vaatia lisäksi haluamiaan lisätarkastuksia, vaikka niitä ei olisikaan ilmoitettu, koska katsastaja sen hyväksynnän tekee.

nelipyöräsuuntaus on perusmittaus ja se ei paljon maksa, korin mittaus joitakin satasia ja jos joudutaan koria korjaamaan niin sitten voi maksaa miim paljon ettei kannata enään korjata.

Äänestä

Aikoinaan joku "viisas" sanoi, että nokkakolarit kannattaisi kiertää kaukaa, ainakin jos kotikostein yrittää oikoo???
Mitäs mieltä olette katon kautta käyneistä, eli katon vaihto jutuista?

Äänestä

melkein aina kun joku kotelorakenne muuttanut muotoaan kannattaa harkita tarkkaan, varsinkun nykytekniikan autojen vauriot ovat hankalia koska vaurio voi olla hieman eri paikassa mihin kolarissa osunut, koska nyky rakenteet siirtää voimia melko kauas.

No hyvä että joku niitä romuja korjaa, jos vaikka vakuutusmaksut nousevat hieman vähemmän, mutta huonosti korjatut ovat ongelma markkinoilla. Käytetyn ostajat saavat olla tarkkana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mmmmmnv kirjoitti:

Mitä eroa on ehdollisella korjauksella ja korjauksella katsastus tilanteessa , joutuuko normaali korjauksessa antamaan mm.nelipyörä mittaukset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu