Olen pitkään yrittänyt sinnitellä pienillä tuloilla, mutta nyt näyttää niin epätoivoiselta, että on pakko yrittää hakea tilapäisesti toimeentulotukea.
Siihen pitää liittää mm. pankin tiliotteet. Yritin tulostaa näitä, koska pankki ei enää ole lähettänyt paperiversioita. Mutta tulostetuissa tiliotteissa ei kaikki numerot ja tekstit näy selvästi. Kelpaakohan nuo epäselvät tiliotteen kopiot? Tulostin myös toimeentulotukihakemuksen ja sekin jää tulostettuna vähän vaaleaksi tekstien osalta. Se hakemuspaperi mielestäni on välttävä tulosteenakin.
Millä tavalla olette nuo tiliotteet ym. liitteet toimittaneet? Voiko ns. e-tiliotetta lähettää?
Siihen pitää liittää mm. pankin tiliotteet. Yritin tulostaa näitä, koska pankki ei enää ole lähettänyt paperiversioita. Mutta tulostetuissa tiliotteissa ei kaikki numerot ja tekstit näy selvästi. Kelpaakohan nuo epäselvät tiliotteen kopiot? Tulostin myös toimeentulotukihakemuksen ja sekin jää tulostettuna vähän vaaleaksi tekstien osalta. Se hakemuspaperi mielestäni on välttävä tulosteenakin.
Millä tavalla olette nuo tiliotteet ym. liitteet toimittaneet? Voiko ns. e-tiliotetta lähettää?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pankista saatavat viralliset tiliotteet, jotka tulevat postinmukana edelliseltä kuukaudelta alkukuukauden aikana. Pankkiin täytyy sanoa, että haluaa, että ne lähetetään kotiin.
Ja sitten pankki maksattaa ties mitä, kun erikseen pyytää tiliotteita. Minä nyt kuitenkin tulostin ne, tekstit kyllä ovat aivan selvästi luettavissa, mutta numerot ovat liian vaalealla. Soitin pankkiinkin asiasta, mutta siellä vain sanottiin että kyllä ne kelpaavat ne kopiot mitkä tulostin. Saa nähdä sitten kuinka käy.
Ei meillä kyllä ainakaan ennen tiliotteen kotiin postissa tuleminen erikseen maksanut mitään - nyt ehkä on euron kuukaudessa? Hyvä jos kopiot kelpaavat, mutta ohje sanoo, että kopiot eivät käy.
Enkä muuten ymmärrä, miksi pitäisi sinnitellä liian pienillä tuloilla, jos kerran on mahdollisuus hakea toimeentulotukea. Mitä eroa sen hakemisessa nyt muka muuta on, samalta se tuntuu kuin hakisi kelalta vaikka asumistukea? Kaikki tuet vaan haet mitä saat - olethan varmaan aikoinasi verojakin maksellut?
Kirjoitin näköjään itse kopioista aloituksessa. Mutta eivät kai verkkopankista tiliotteesta tulostetut paperit tarkalleen ottaen ole kopioita? Täytyypä selvittää tämä asia vaikka maanantai-aamuna kun on soittoaika sosiaalineuvojalle.
Mulle on joskus tullut pankista paperiset tiliotteet, mutta jossain vaiheessa joku virkailija ehdotti että muutettaisiin se niin että ne tiliotteet on verkkopankissa. Yleensähän en ole tarvinnut noita paperisia tiliotteita mutta nyt sitten niitä tarvitsisin. Olen vaan huomannut että Nordea ainakin osaa maksattaa vaikka mistä palvelusta.
Tulee varmaan kiire näiden papereiden kanssa jos täytyy odotella että pankki postittaa tiliotteita. En tiedä voisiko ne jotenkin sähköisesti siirtää, mutta sähköpostin kautta en uskalla lähettää.
En ole tottunut hakemaan tukia, muuta kuin pari kertaa vuosien varrella kun on ollut tosi hätä. Vaivalloistahan tuo on kaiken maailman tositteiden toimittaminen ja jotenkin nöyryyttävää tehdä joka centistä tiliä ties kelle. Olen halunnut itse tulla toimeen omillani, mutta se ei näköjään riitä että niin haluaa tehdä kun vaan rahat ei riitä.
Kyllä ne netistä tulostetut käyvät.Näkevät papruista kenen tilistä on kyse.Joissakin sossuissa on jopa netin käyttö mahdollisuus paikan päällä kunhan on ne verkkopankki tunnukset mukana.
Luulisi että nykyään käy skannaamalla myös. Ei tarvii paperitulostetta laittaa. Kannattaa kysyä käykö skannaamalla.