Espooseen rakennetussa luontokeskus Haltiassa on otettu käyttöön lämmön varastointi kiveen.
Luontokeskus Haltia
10
128
Vastaukset
- vesivoimaa
Onko liiketaloudellisesti kannattavaa. Jos on, niin hyvä juttu... Esimerkiksi tuulivoiman "kannattavuuden" jokainenhan tietää...
- Tyhjä aloitus
"varastointi kiveen". Minkälainen kivi on kysymyksessä ja mihin se kivi on sijoitettu? Liittyykö jotenkin takkaan ja jälkilämpöön?
- tallennustapa...
Tyhjä aloitus kirjoitti:
"varastointi kiveen". Minkälainen kivi on kysymyksessä ja mihin se kivi on sijoitettu? Liittyykö jotenkin takkaan ja jälkilämpöön?
Kesäisen jäähdytysenergian syöttäminen maalämpöpiiriin kautta maan alle näyttää olevan kysymyksessä.
- 4+12
tallennustapa... kirjoitti:
Kesäisen jäähdytysenergian syöttäminen maalämpöpiiriin kautta maan alle näyttää olevan kysymyksessä.
Eli kyseessä on kaksisuuntainen maalämpöpumppu. Tavallisessa talossa ei taida paljon kannattaa, sillä kesäinen jäähdytystarve on niin vähäinen.
- Ehkä paras
4+12 kirjoitti:
Eli kyseessä on kaksisuuntainen maalämpöpumppu. Tavallisessa talossa ei taida paljon kannattaa, sillä kesäinen jäähdytystarve on niin vähäinen.
Ei nuo ainakaan aloituksesta selviä. Kyseessä lienee hyvin varaava takka.Vuolukivitakka on ainakin yksi esimerkki tuollaisesta ja toimii käytännössä hyvin.
- ei se aloitus...
Ehkä paras kirjoitti:
Ei nuo ainakaan aloituksesta selviä. Kyseessä lienee hyvin varaava takka.Vuolukivitakka on ainakin yksi esimerkki tuollaisesta ja toimii käytännössä hyvin.
Ei ole takka, katso tuolta:
http://www.haltia.com/haltia-suomen-luontokeskus/ekoteknologia/ - Kulutusseuranta
ei se aloitus... kirjoitti:
Ei ole takka, katso tuolta:
http://www.haltia.com/haltia-suomen-luontokeskus/ekoteknologia/Siis kyseessä on nykyaikainen versio Keravan aurinkokylästä.Kuitenkin siten että myös ulkopuolista energiaa on mukana noin 25%.Yhdenlainen versio maalämpöpumpusta "kesälatauksella" lisättynä.
- ulkosuomalainen3
Niin, ja ydinvoiman kannattavuus on tarkoin tiedossa, paitsi että ydinjätteen käsittely ja loppusijoitus jäävät viime kädessä yhteiskunnan kannettavaksi ja ydinonnettomuudet tottakai myös. Se ydinenergia sitävastoin, sitä myydään voitollisesti.
Tuo on sama kuin että maidosta otettaan vain kerman ja loput "loppusijoitetaan", viemäriin.- Perehtyneisyyttä
Kun maidosta otetaan kermat jää jäljelle kurri.Nykyään sitä myydään kaupoissa rasvattoma maitona ja siitä jopa jotkut maksavat.Menneinä vuosina sitä juotettiin vasikoille, eikä sitä koskaan viemäriin ole kaadettu ja nykyisiin sellaista ei sallittaisikaan.
- vanhassa vara paremp
Lämnmön varastointi kiveen oli entisaikoina yleisin talojen lämmitysmuoto, kun käytettiin muurattuja puilla lämmitettäviä tulisijoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1431614
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!541524Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka681133Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r1031057- 108960
Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa53860Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa
Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s88825Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...57743- 59705
- 34676