Fear of the dark

Anki

markkinoidaan kait nimellä pimeänpelko. oletteko nähneet? vähänkin pimeää kammoksuville (kyllä, pelkään pimeää ikuisesti myös aikuisena)on liikaa. veri ei lennä ja idea kuulostaa varsin idiootilta : kaksi poikaa jää kotiin kun isi ja äiti lähtevät juhlimaan. pikkuveli pelkää pimeää ja sanoo siellä olevan olentoja. isoveli yrittää vakuuttaa että eihän sellaisia ole olemassakaan eikä pimeässä ole mitään sellaista mitä ei valossakaan..mutta kuinkas käykään..niin, no jokatapauksessa sen leffan jälkeen nukuin kuukauden valot päällä. ei muuten, mutta se aivan erittäin mahtava loppu..katsokaa se.

2

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jere

      Noita tietenkin katselee eri silmällä jos itse kärsii jostain fobiasta mistä filmi ammentaa aiheena. Pakko kyllä silti sanoa että parin viime vuoden sisään yksi huonoimmista edes teinikauhuelokuviksi luokiteltavista joita olen itse katsonut, eikä ole kyllä pitänyt yksi ainut tuttukaan joka on katsellut.

      Muistan kun yksi ehtoo sitä aloimme porukalla katselemaan, alussa oli 7, lopussa 3...:) Itselleni jäivät lähinnä mieleen että alussa pikkupojan veti jonnekin kellariin tms. "varjo-olio" kun meni palloa hakemaan, ja leffan aikana sitten joku kumiukon näköinen varjoukkeli hyppeli sieltä sun täältä pelästytellen nuorimmaista eikä vanhempi veli tai vanhemmat meinanneet uskoa. Tai eikös vanhemmat olleet koko leffan ajankin jossain pippaloissa.

      Siinä loppupuolella eikös kuvattu kahta koiraa jotka varjoista hyökkäilivät jonkun niskaan, oliko juuri sen isoveljen. Siinäpä nuo jotka äkkiseltään itse tuosta muistan.

      Jäi vaan mieleen yhtenä mieleenpainuvimpana leffaehtoona tuo "huippujen" valintojen ansiosta. Tuli toiseksi valittua sitten niin huipputekele kuin Dark wolf -ihmissusileffa.

      Siitä nyt ei sitten kyllä enää leffa voi huonontua. 2tähteä/kymmenestä katsojien äänestyksessä makuunin sivuilla ei kyllä todellakaan ole väärässä, tuo pimeän pelko on saanut sentään jotain 5 mitä viimeksi katselin kauhupätkiä.

      Mutta makunsa kullakin, eipä siitä voi kiistellä.

    • Anonyymi

      voiko vappu piniää pelätä ..


      ...jos ite haluaa ???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      180
      11289
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      56
      5371
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2620
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2296
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1725
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1383
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1309
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1216
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1129
    Aihe