Ajettiin toisen auton kanssa rinnakkain kaksikaistaisella tiellä Transportterin tutkaan joka välähti. 69-alue ja mulla mittarissa jotain 66-68km/h. Vieressä kaveri ajoi about samaa nopeutta. Pystyykö poliisi märittelemään kumpi ylinopeutta ajoi? Kannattaisiko kiistää ylinopeus ja väittää että nopeus on viereisen auton ajama? Muutenkin kumman pienestä ylityksestä välähti.
Kaksin tutkaan.
Kumpi rikollinen?
254916
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Siis kyseessä 60km/h-rajoitus!
Voiko noin tyhmiä ihmisiä olla olemassa?
Niinpä mutta millä selvität kahdesta autosta kumpi niistä ylinopeutta ajaa kun ne rinnakkain ajavat?
Ei tarvi kummankaan mitään selittää, jos öpaut samaa nopeutta ajoitte. Jos sulla vaikka 68 mittarissa, ja vaikka oletettaisiin että sinulla ei olisi yhtään mittarivirhettäkään (suurin osa mittareista näyttää muutaman kilsan todellista suuremmaksi nopeuden), kun tuosta 68 lukemasta tehdään vielä tekninen vähennys 3 km/h, niin korkeintaan nuhdekirjelmä tulee. Ei välttämättä edes sitäkään.
Niin pointini oli se että jos kaksi autoa ajaa rinnakkain ja toisella on vaikka selvästi suurempi nopeus ( ei minun tilanteessani ) ja tutkankuvassa molemmat ovat rinnakkain niin pystyykö poliisi päättelemään kumpi sen ylinopeuden ajoi? Vasenta kaistaahan useimmiten ajetaan kovempaa mutta oikealtakin joskus jotkut menevät ohi myös.
Tämä on mutua, mutta käsittääkseni asfaltissa on erilliset anturit kummallekin kaistalle.
Sitä en sitten tiedä, miten tuo mittaa kaistanvaihtotilanteessa, tai jos on vaikka kolme rinnan. Siinä pähkäiltävää.
LUE mistä alettiin.
Kyseessä oli kamera-auto. Silloin asvaltissa EI ole mitään tunnistimia vaan kamera ottaa kuvan kun ylinopeus on havaittu.
Tottakai kannattaa yrittää venkoilla, jos eivät pysty selkeästi todistamaan molempien täsmällisiä nopeuksia.
Mitä väliä, jos ylitys on ollut lähelläkään noita lukemia mitä aloittaja mainitsee, niin sieltä mitään sakkoja ole edes tulossakaan.
Jaajaa... Hmm... Sen tiedän, että poliisilla on ollut koekäytössä kameroita, joista näkee useamman auton nopeuden kerralla (ja myös etäisyydet jonossa), mutta sitä en tiedä, miten nykyiset kamerat toimivat.
Perinteinen nopeustutka antaa vain yhden lukeman kerrallaan, mutta kuvasta varmaan näkee kumpaan se on suunnattu. Jos on kehittyneempää teknologiaa, sitten on.
Jos nyt unohdetaan ylinopeuden suuruus tai pienuus mutta pähkäillään sitä että pystyykö poliisi selvittämään kahdesta rinnakkain ajavasta autosta kumpi sen ylinopeuden ajoi jos vain toinen niin teki.ja kyseessä siis Transportterissa olleesta liikuteltavasta tutkasta.
Juu, arvaile sinä tö rotta taas.
Tilanteessasi ei liene tulossa sakkoa kummallekkaan osapuolelle, jos nopeusylitys on ollut korkeintaan 6-8 km/h. Mikäli noputta olisi ollut enemmän ja sakko tulisi, niin mielestäni se kannattaisi kiistää. Poliisilla on velvollisuus näyttää kiistattomasti toteen, että mitattu nopeus on nimenomaan sakoitetun auton nopeus.
Justiinsa maksoin peltipoliisin antaman ylinopeussakon, 7 km/h ylitystä 70 km/h alueella! Kyllä pikkuisen hatuttaa, kun samalla ulkomaalaiset päästelevät kolmatta sataa, eikä hieltä muka voida periä sakkorahoja.
Ei 7 km/h ylityksestä tule sakkoja. Ei edes rikesakkoa. Tai sitten sinulla on siinä jotain muuta mukavaakin, kännykkä korvalla tms... Nuo alla olevat rajat on tullut testattua useaan otteeseen, pienin huomautus on tullut 3 m/h ylityksestä, suurin 7 km/h ylityksestä, ja niissä on ollut huomioituna se 3 km/h tekninen vähennys.
http://www.poliisi.fi/poliisi/satakunta/home.nsf/pages/2AA5EBD4F8457D33C225763F00401D2E
Ylinopeuden seuraamuksen voidaan automaattisessa liikennevalvonnassa määrätä;
Kirjallinen huomautus kun nopeuden ylitys on ollut 3 - 7 km/h
ns. Ehdollinen rikesakko (postitetaan kotiin) kun nopeuden ylitys on ollut 8 - 20 km/h
Rikesakko kun nopeuden ylitys on ollut 8 - 20 km/h
Rangaistusvaatimus kun nopeuden ylitys on ollut 21 - km/h
Rikosilmoitus kun nopeuden ylitys on ollut yli 50 km/h
Yllä oleviin nopeuksiin on tehty ns. tekninen varmuusvähennys 3 km/h joka myös näkyy kaikissa seuraamuksissa.
Esimerkiksi jos poliisin mittauslaite mittaa ajoneuvolle 60 km/h rajoitusalueella nopeudeksi 71 km/h ja tästä tehdään tekninen varmuusvähennys 3 km/h, määrätään tästä ajoneuvon kuljettajalle rikesakko jossa näkyy nopeus 68 km/h
Voidaan periä, mutta ei ole pakko maksaa .... kun käteinen ei kelpaa, kyllä rahamiehillä pitäisi olla mahdollisuus latoa setelit kouraan.
Heh, kyll tulee, jos on mitattu 10km/h ylitys ja siitä se tekninen vähennys -3km/h = 7km/h ylitys.
Ei tule sakkoa kuin vasta mitattuna 11 km/h ylitys - 3 km/h = 8 km/h ylityksestä. Valitan. Voit sen lukea tuosta ylempää ja yrittää ymmärtää selvää suomen kileltä. Olen sen myöskin käytännössä testannut. 10 km/h mitatusta ylityksestä tulee vain huomautus, että olet ylittänyt 7 km/h paikalla olleen nopeusrajoituksen. Kahdella kielellä kerrottuna.
Isomman mukaan kummallekkin.. Tavatkaa hiukan lakia, etette jorise mutua..
Tulee korkeintaan huomautus ja jos ajoitte etukamerankin mukaan vielä samaa vauhtia rinnakkain on helppo lähettää lappu kummallekkin.
Ei kamerapakuissa olevat kiinteät tutkat osaavat ledillä tms kertoa onko mitattu nopeus nopeimman heikomman tutkakaiun nopeus vai vahvimman (lähimmän tai isomman auton) signaalin mitattu nopeus.
http://www.sarco.fi/index/index.php?option=com_content&task=view&id=83&Itemid=0
http://www.sarco.fi/index/index.php?option=com_content&task=view&id=95&Itemid=0
Taas google poika iskenyt.
Noita yllä olevia stalker tutkia käytetään normaaleissa partio autoissa.
Suomen poliisin kamera autot ovat varustettu multanovan c mallin kamera/tutka yhdistelmällä, käyttää niin kutsuttua k-bandia mittaukseen.
Multanovan c mittaa nopeimman tutkan alueella olevan. Kuvassa voi olla muitakin autoja.
Ja tuohon kun yhdistetään näiden pakujen kiinteä koelaudalla oleva jatkuvasti päällä oleva videokamera. Jää käytännössä mittamiehen päätettäväksi ottaako rinnalla ajaneen esitutkintaan.
Eli päättelee poliisipossun yleisen kokemuksen mukaan oliko nopeutta vai ei.
Beltronics sti toimii noin kilometrin ennen tämmöistä pakua oikein mukavasti.
Täsmennetään senverran vielä että kyseinen Transportteri oli perä meidän tulosuuntaa kohti ja takaovenlasin läpi salama välähti. Yhtäkään poliisia en autossa nähnyt,korostan etten siis nähnyt koska taka-ja sivulaisit olivat tummat. En siis nähnyt että oliko siellä pakun takaosassa videokameraakaan. Vain salamavalo vilahti todella hiomiotaherättävän kirkkaasti. Mittasiko minun vai vieressä ajavan nopeuden on epäselvää.
Sakko tulee sille autolle joka oli omalla kaistallaan, ohittaja pääsee kuin koira veräjästä, sen nopeutta ei mitattu, eikä sitä näy kuvassa.
Ei sakkoja voida määrätä sen mukaan millä kaistalla ajetaan. On tilanteita jossa kaksi kaistaa on täynnä autoja ja jonot etenevät samaa vauhtia eli "ohittajaa" eikä "ohitettavaa" silloin ole. Mielivaltaisesti ei voi sakkorangaistuksia jakaa kenellekään!
Ja höpö, höpö, kyllä voidaan sakottaa sitä autoilijaa, jonka nopeus on mitattu. Jos tutka on suunnattu oikeanpuoleista kaistaa ajavia kohti, niin sillä ajavaa voidaan sakottaa vaikka ohituskaistaa ajaisi 15 autoa vielä suurempaa nopeutta. Ei kaikkia ole pakko sakottaa, eikä toisten suurempi rikkomus poista kenenkään mitattua rikkomusta.
Totta kai sitä sakotetaan JONKA NOPEUS ON MITATTU! Väitinkö jotain muuta?