Haluan aloittaa keskustelun poliisin harjoittamasta teknisestä tarkkailusta, eli poliisin tekemästä kuuntelusta, katselusta ja seurannasta kun kohdehenkilöä _epäillään_ tietyistä rikoksista, tai hänen _epäillään_ liittyvän esim huumausainerikoksiin.
Jos seurattavalla kohteella on _mitään_ yhteyksiä (poliisin logiikalla sukulaisuus/perhepiiri käy tällaisesta) rikollisesti toimiviin henkilöihin, poliisilla on käytännössä mahdollisuus alkaa seurata kohteen yksityiselämää. Poliisi voi perustella seurantaa pelkällä epäilyllä, hankkiakseen kokoon näytön esim. laajasta huumausainevyyhdistä..
Kohdehenkilö voi elää täysin normaalia ja kunniallista arkielämää, ja silti häntä seurataan sillä perusteella, että esim hänen lähisukulaisensa entinen avopuoliso on narkomaani.
Tässä kohden vain poliisin mielikuvitus on rajana. Poliisi voi tehdä hypoteeseja, joiden perusteella tavallisten ihmisten yksityiselämää ja perusoikeuksia loukataan rajusti. Jos poliisi vetää kohdehenkilön tutkinnassa vesiperän, sitä ei tietenkään kerrota viattomalle kohdehenkilölle, vaan asia painetaan villaisella kaikessa hiljaisuudessa. Kukapa poliisin tutkinta-aineistoa pääsisi katsomaan? Ei kukaan muu kuin poliisi. Näin ollen puu saa kaatua syrjäisessä metsässä kenekään kuulematta, joten eipä se silloin ole päässyt kaatumaankaan.
Pidän hyvin ongelmallisena sitä, että oikeuskansleri ei pääse tutkimaan poliisin teknisen tarkkailun kokonaisuutta. Toki poliisi antaa vuosittaisen ympäripyöreän raportin tekemisistään, jossa selitetään musta valkoiseksi ja toiminta muotoillaan perusoikeuksien mukaiseksi. Tämä ei siltikään poista sitä rikosta, mihin poliisi itse syyllistyy tarkkaillessaan viattomia sivullisia esim. huumausainerikoksia tutkiessaan.
Lain mukaan poliisi ei saa kuunnella telekuuntelussa epäillyn ja läheisten välistä keskustelua, mutta kuka sitä valvoo, toteutuuko tämä kielto?! Ei kukaan. Puheluja voidaan kuunnella ihan pelkästä inhimillisestä uteliaisuudesta. Kertoohan Mika Myllylän tietojen urkkiminen poliisin sisällä siitä, että yksittänen poliisivirkamies on erittäin utelias asioista, jotka eivät hänelle kuuluisi.
Vaikkei amfetamiini -vainoharhoissa olisikaan, pieni epäilys on tullut mieleen monasti, kun ainoana "rikoksena" on ollut syntyä perheeseen, jossa perheenjäsenen entinen avopuoliso on huumehörhö.Tämä oikeuttaa poliisin loukkaamaan ulkopuolisen henkilön yksityisyyttä, yksityisyyden suojaa ja perusoikeuksia.
Eli kannattaa miettiä, mihin oloihin syntyy. Kaikki eivät ole yhdenvertaisia lain edessä ja kaikilla ei ole samoja perusoikeuksia, vaikka pyhä lakikirja niin toteaakin, 2010 -luvun Suomessa.
Poliisin tekninen tarkkailu ja sen moraali
79
3925
Vastaukset
- Miksi pelkäät
polliisia ? Taitaa omatunto olla enemmän tai vähemmän likainen, hyi.....
- kaikenkokenut1
En ole keskustelun aloittaja, mutta olen vakaasti sitä mieltä, että rikollisia poliiseja on syytäkin pelätä.
Sen tietää vasta sitten, kun on itse joutunut moisien ihmis-saastojen uhriksi. - noo sulla sitten on
kaikenkokenut1 kirjoitti:
En ole keskustelun aloittaja, mutta olen vakaasti sitä mieltä, että rikollisia poliiseja on syytäkin pelätä.
Sen tietää vasta sitten, kun on itse joutunut moisien ihmis-saastojen uhriksi.on niin puhdas omatunto että häikäisee... Niinku Intian hinduilla....
- kaikenkokenut1
noo sulla sitten on kirjoitti:
on niin puhdas omatunto että häikäisee... Niinku Intian hinduilla....
Ainakin minulla on omatunto.
- oho,
kaikenkokenut1 kirjoitti:
Ainakin minulla on omatunto.
siitä ei ole mitään todisteita... pelkkää paskanjauhantaa vaan....
- ap kirjoittaja
Omaan niin hyvän perusrehellisyyden että minun ei tarvitse pelätä poliisin taholta yhtään mitään.
Suosittelen samaa rehellistä toimintaa myös poliisina toimiville virkamiehille. Sillä se joka rikkoo lakia, kantaa riskin seuraamuksista. Luulisi että poliiseille opetettaisiin edes se ja miten virkavastuu aktualisoituu, jos jää kiinni.
Siitä vain rikoslain virkamiespykäliä kertaamaan, jos ne on päässeet unohtumaan. - Totuus on tarua ihm.
ap kirjoittaja kirjoitti:
Omaan niin hyvän perusrehellisyyden että minun ei tarvitse pelätä poliisin taholta yhtään mitään.
Suosittelen samaa rehellistä toimintaa myös poliisina toimiville virkamiehille. Sillä se joka rikkoo lakia, kantaa riskin seuraamuksista. Luulisi että poliiseille opetettaisiin edes se ja miten virkavastuu aktualisoituu, jos jää kiinni.
Siitä vain rikoslain virkamiespykäliä kertaamaan, jos ne on päässeet unohtumaan.Oikeasti olet vain tietämätön ja onnekas. Poliisin mielivaltaa voi joutua kokemaan aivan kuka vaan, kun tähdet sattuvat sopivaan asentoon ja joku kusipää harrastaa paskanjauhantaa poliisille.
Juuri sinunlaiset "kukkahattutädit" mahdollistavat hyväuskoisuudellaan poliisin mielivallan, koska eivät halua uskoa sellaista olevan olemassakaan. - ap kirjoittaja
Totuus on tarua ihm. kirjoitti:
Oikeasti olet vain tietämätön ja onnekas. Poliisin mielivaltaa voi joutua kokemaan aivan kuka vaan, kun tähdet sattuvat sopivaan asentoon ja joku kusipää harrastaa paskanjauhantaa poliisille.
Juuri sinunlaiset "kukkahattutädit" mahdollistavat hyväuskoisuudellaan poliisin mielivallan, koska eivät halua uskoa sellaista olevan olemassakaan.Mitä halusit viestittää? Että olen harrastanut paskanjauhantaa poliisille vai että olen hyväuskoinen kukkahattutäti?
Nuku rauhassa epäilyksinesi. - Totuus on tarua ihm.
ap kirjoittaja kirjoitti:
Mitä halusit viestittää? Että olen harrastanut paskanjauhantaa poliisille vai että olen hyväuskoinen kukkahattutäti?
Nuku rauhassa epäilyksinesi.Sitä, että olet "kukkahattutäti", joka uskoo kaikkeen mikä tehdään hyvää tarkoittaen. Olet sellainen, joka ei ymmärrä mitä seuraava lause tarkoittaa:
"Tie helvettiin on kivetty hyvillä aikomuksilla". Kuvittelet, että poliisi toimii aina oikein ja järkevästi parhaansa tehden. Et ymmärrä että poliisi käyttää valtuuksiaan myös väärin. Tutustu vaikka tapaus anneli aueriin niin ehkäpä opit jotain.
Siitä oletko harrastanut paskanjauhantaa poliiseille, en tiedä yhtään mitää. En ota siten siihen mitään kantaakaan. - nii1
oho, kirjoitti:
siitä ei ole mitään todisteita... pelkkää paskanjauhantaa vaan....
Sinä ja sinun todisteesi. ootahan vain.....
Taitaa se paskanjauhanta olla ihan omaa alaasi.
- kaikenkokenut1
Joo, ei tarvitse todellakaan olla itse minkäänlainen rikollinen, kun voi joutua rikollisten poliisien uhriksi.
Suomessa on useita ihmisiä, jotka ovat joutuneet rikollisten poliisien uhreiksi. Osa heistä on vielä hengissä, osa valitettavasti ei.
En kuitenkaan missään nimessä tarkoita sitä, että kaikki poliisit olisivat rikollisia, koska niin ei asia ole.
Suomessa on kuitenkin suurinosa poliiseista rehellisiä ja virkansa oikein suorittavia poliiseja.
Heille hatunnosto. Tekevät yhteiskunnallisesti tärkeää ja arvokasta työtä.
Mutta sitten on ne rikolliset poliisit, jotka hyödyntävät virkaansa ja asemaansa sumeilematta omiin taloudellisiin tarkoituksiinsa ja siinä pelissä ei ihmishenget/ihmiskohtalot merkitse yhtikäs mitään.
Väkisinkin mieleen tulee, kuinka kauan ja kuinka laajasti ne jotkut rikolliset poliisit voivat vielä jatkaa rikollista toimintaansa yhteiskunnassamme?- 2+18.000
****Suomessa on useita ihmisiä, jotka ovat joutuneet rikollisten poliisien uhreiksi. Osa heistä on vielä hengissä, osa valitettavasti ei.****
Miksi ihmeessä et laadi listaa niistä rikollisista poliiseista. Kerrot mihin rikokseen kukin on syyllistynyt ja toimitat sen jälkeen listan kanteluna oikeuskanslerille, tai Eduskunnan oikeusasiamiehelle ja myös medialle. Media saattaa vielä listasta maksaakin. Vai kuulutko samaan joukkoon, jotka täällä kirjoittelevat, että poliisit tappavat Suomessa vuosittain tuhansittain ihmisiä, mutta siitä ei vain puhuta ? - kaikenkokenut1
2+18.000 kirjoitti:
****Suomessa on useita ihmisiä, jotka ovat joutuneet rikollisten poliisien uhreiksi. Osa heistä on vielä hengissä, osa valitettavasti ei.****
Miksi ihmeessä et laadi listaa niistä rikollisista poliiseista. Kerrot mihin rikokseen kukin on syyllistynyt ja toimitat sen jälkeen listan kanteluna oikeuskanslerille, tai Eduskunnan oikeusasiamiehelle ja myös medialle. Media saattaa vielä listasta maksaakin. Vai kuulutko samaan joukkoon, jotka täällä kirjoittelevat, että poliisit tappavat Suomessa vuosittain tuhansittain ihmisiä, mutta siitä ei vain puhuta ?Niin, sitähän ei koskaan tiedä, minkälaisia listoja takataskustani on jo löydetty.
Senkin tiedän itsestäni varmuudella, että en kuulu mihinkään "joukkoon".
Seison kuitenkin järkähtämättä sanojeni takana, että suomessa on rikollisia poliiseja ja heidän uhrejaan, osa heistä on hengissä ja osa valitettavasti ei. - 6+6
kaikenkokenut1 kirjoitti:
Niin, sitähän ei koskaan tiedä, minkälaisia listoja takataskustani on jo löydetty.
Senkin tiedän itsestäni varmuudella, että en kuulu mihinkään "joukkoon".
Seison kuitenkin järkähtämättä sanojeni takana, että suomessa on rikollisia poliiseja ja heidän uhrejaan, osa heistä on hengissä ja osa valitettavasti ei.Tuon nyt tietää jokainen. Vuosittain erotetaan virastaan 5-6 poliisia, useimmat rattijuopumuksen vuoksi. Oikeuden tuomion perusteella harvemmin, kuin yksi vuodessa. Poliisit ja lääkärit taitavat olla ainoita, joitten rikokset tilastoidaan ammatin perusteella. Kokonaismäärään nähden molemmat ammattiryhmät ovat aika lainkuuliaista porukkaa.
- Valehtelet!
6+6 kirjoitti:
Tuon nyt tietää jokainen. Vuosittain erotetaan virastaan 5-6 poliisia, useimmat rattijuopumuksen vuoksi. Oikeuden tuomion perusteella harvemmin, kuin yksi vuodessa. Poliisit ja lääkärit taitavat olla ainoita, joitten rikokset tilastoidaan ammatin perusteella. Kokonaismäärään nähden molemmat ammattiryhmät ovat aika lainkuuliaista porukkaa.
"Poliisit ja lääkärit taitavat olla ainoita, joiden rikokset tilastoidaan ammatin perusteella."
Asia on juuri päinvastoin! He ovat ainoat ammattiryhmät, joiden rikollisuutta EI KIRJATA rikosrekisteriin. Siksi he ovatkin vastuuntunnottomia, joilta puuttuu oppimistaidot ja ammatillinen kasvu. He pitävät itseään jumalasta (huom. tekojumalasta, ei kristillisestä Jumalasta) seuraavina. He eivät tunne Jumalaa, koska he ovat satanisteja. - kaikenkokenut1
6+6 kirjoitti:
Tuon nyt tietää jokainen. Vuosittain erotetaan virastaan 5-6 poliisia, useimmat rattijuopumuksen vuoksi. Oikeuden tuomion perusteella harvemmin, kuin yksi vuodessa. Poliisit ja lääkärit taitavat olla ainoita, joitten rikokset tilastoidaan ammatin perusteella. Kokonaismäärään nähden molemmat ammattiryhmät ovat aika lainkuuliaista porukkaa.
Missä on ne julkiset tilastot rikollisista poliiseista, jotka ovat käyttäneet virka-asemaansa väärin?
Esimerkkeinä voisin mainita vain jäävuoren huipun:
-laittomat kotietsinnät rikosepäilyn varjolla
-laiton televalvonta/kuuntelu
-laiton seuranta/ahdistelu/kiusaaminen/tarkkailu
-kotietsinnän yhteydessä arvotavaroiden, rahan ja kaiken muun rahanarvoisen tavaroiden varastaminen.
-virka-aseman väärinkäytökset kaikella tavallla
-rikoksiin sekaantuminen taloudellista hyötyä tavoitellen
-asiakkaiden kiristäminen ja peloittelu
-lahjusten ottaminen
Jne.jne. On korkea aika putsata poliisin oma pesä ja saattaa vastuuseen rikolliset poliisit, jotka ovat syyllistyneet edellämainittuihin rikoksiin/rikokseen.
Kuten sanoin, kysymyksessä on vain jäävuoren huippu.
Odotellaan kuitenkin nyt rauhassa, miten koulukiusatuille rikollisille poliiseille käypi. - kevät sekoittaa
kaikenkokenut1 kirjoitti:
Missä on ne julkiset tilastot rikollisista poliiseista, jotka ovat käyttäneet virka-asemaansa väärin?
Esimerkkeinä voisin mainita vain jäävuoren huipun:
-laittomat kotietsinnät rikosepäilyn varjolla
-laiton televalvonta/kuuntelu
-laiton seuranta/ahdistelu/kiusaaminen/tarkkailu
-kotietsinnän yhteydessä arvotavaroiden, rahan ja kaiken muun rahanarvoisen tavaroiden varastaminen.
-virka-aseman väärinkäytökset kaikella tavallla
-rikoksiin sekaantuminen taloudellista hyötyä tavoitellen
-asiakkaiden kiristäminen ja peloittelu
-lahjusten ottaminen
Jne.jne. On korkea aika putsata poliisin oma pesä ja saattaa vastuuseen rikolliset poliisit, jotka ovat syyllistyneet edellämainittuihin rikoksiin/rikokseen.
Kuten sanoin, kysymyksessä on vain jäävuoren huippu.
Odotellaan kuitenkin nyt rauhassa, miten koulukiusatuille rikollisille poliiseille käypi.Yritä nyt vähän rauhoittua. Selvästi näkee, että olet taas vaarassa joutua valkotakkisten hoitoon.
- oikeudenmukaisuus3
kevät sekoittaa kirjoitti:
Yritä nyt vähän rauhoittua. Selvästi näkee, että olet taas vaarassa joutua valkotakkisten hoitoon.
sinäkö päätät tässä yhteiskunnassa, kuka päätyy hoitoon ja kuka ei?
sinulle kuuluisi pikku linnareissu rikoksistasi. - kaikenkokenut1
kevät sekoittaa kirjoitti:
Yritä nyt vähän rauhoittua. Selvästi näkee, että olet taas vaarassa joutua valkotakkisten hoitoon.
Hauska lukea kaltaisesi mielipidettä, se kun on, kuin rikollisella poliisilla yleensä.
"valkotakit", "lääkkeet", "hoitoon", "rauhoitu", "vaara".
Kuuleppas nyt arvoisa "kaveri", taidan olla selväpäisenpi, kuin sinä tulet tämän elämän aikana olemaankaan.
Mainitsemiesi "valkotakkisten" hoitoa en ole todistettavasti koskaan tarvinnut, miten on sinun itsesi laita?
Harkitse edes, apua saat, kun vain pyydät. - The Venkula
kaikenkokenut1 kirjoitti:
Hauska lukea kaltaisesi mielipidettä, se kun on, kuin rikollisella poliisilla yleensä.
"valkotakit", "lääkkeet", "hoitoon", "rauhoitu", "vaara".
Kuuleppas nyt arvoisa "kaveri", taidan olla selväpäisenpi, kuin sinä tulet tämän elämän aikana olemaankaan.
Mainitsemiesi "valkotakkisten" hoitoa en ole todistettavasti koskaan tarvinnut, miten on sinun itsesi laita?
Harkitse edes, apua saat, kun vain pyydät.Tuo kirjoittaja on täällä päivystävä poliisinpalvoja, joka "riemastuu" aina jos joku vähänkin sanoo poliisista jotain arvostelevaan sävyyn.
Usein se "riemastuu" niin paljon, että kirjoitukset poistetaan sääntöjen vastaisina. Osaa poistetuista kirjoituksista on kuitenkin pelastettu hauskalle poliisinpalvonnasta kertovalle sivustolle.
https://sites.google.com/site/poliisinpalvojat/system/app/pages/sitemap/hierarchy
Se on jopa niin typerä, että ei ymmärrä, että tällä palstalla ei ole luotsia. Se syyttää kuitenkin olematonta luotsia vainoamisestaan.
Tästä voit lukea hänen totuutensa vainoajasta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11308502#comment-60301567-view - 15+6000
The Venkula kirjoitti:
Tuo kirjoittaja on täällä päivystävä poliisinpalvoja, joka "riemastuu" aina jos joku vähänkin sanoo poliisista jotain arvostelevaan sävyyn.
Usein se "riemastuu" niin paljon, että kirjoitukset poistetaan sääntöjen vastaisina. Osaa poistetuista kirjoituksista on kuitenkin pelastettu hauskalle poliisinpalvonnasta kertovalle sivustolle.
https://sites.google.com/site/poliisinpalvojat/system/app/pages/sitemap/hierarchy
Se on jopa niin typerä, että ei ymmärrä, että tällä palstalla ei ole luotsia. Se syyttää kuitenkin olematonta luotsia vainoamisestaan.
Tästä voit lukea hänen totuutensa vainoajasta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11308502#comment-60301567-viewThe Venkulan kirjoittamat 136 kertaa, joita ylläpito/luotsi ei ole poistanut.
Haku: pikku poliisinpalvoja
Osumat 1-25. Yhteensä 136 osumaa
Kuten tällaisia.
***Voi voi pikkuista, palstan pikku...
.Poliisinpalvojan älykkyys, no sitä...
***Voi voi pikkuista, palstan pikku po...
voi,voi,voi 9.9.2011 17:19
Voi meidän pikkuista poliisipalvoja...
juurinäin. 9.9.2011 14:58
Voi voi voi, on se ikävää! Taas on ...
voi voi voi 2.8.2011 19:55
Haku: pikku poliisinpalvoja - tuitui.
15+6000 kirjoitti:
The Venkulan kirjoittamat 136 kertaa, joita ylläpito/luotsi ei ole poistanut.
Haku: pikku poliisinpalvoja
Osumat 1-25. Yhteensä 136 osumaa
Kuten tällaisia.
***Voi voi pikkuista, palstan pikku...
.Poliisinpalvojan älykkyys, no sitä...
***Voi voi pikkuista, palstan pikku po...
voi,voi,voi 9.9.2011 17:19
Voi meidän pikkuista poliisipalvoja...
juurinäin. 9.9.2011 14:58
Voi voi voi, on se ikävää! Taas on ...
voi voi voi 2.8.2011 19:55
Haku: pikku poliisinpalvojaKyseiset kirjoitukset (jos edes ovat olemassa) ovat kaksi vuotta vanhoja!
Kyseinen kirjoittaja tarvitsee mielenterveyshoitoa välittömästi. - tuitui.
tuitui. kirjoitti:
Kyseiset kirjoitukset (jos edes ovat olemassa) ovat kaksi vuotta vanhoja!
Kyseinen kirjoittaja tarvitsee mielenterveyshoitoa välittömästi.Siis 15 6000 kirjoittaja tarvitsee mielenterveyshoitoa välittömästi.
- The Venkula
15+6000 kirjoitti:
The Venkulan kirjoittamat 136 kertaa, joita ylläpito/luotsi ei ole poistanut.
Haku: pikku poliisinpalvoja
Osumat 1-25. Yhteensä 136 osumaa
Kuten tällaisia.
***Voi voi pikkuista, palstan pikku...
.Poliisinpalvojan älykkyys, no sitä...
***Voi voi pikkuista, palstan pikku po...
voi,voi,voi 9.9.2011 17:19
Voi meidän pikkuista poliisipalvoja...
juurinäin. 9.9.2011 14:58
Voi voi voi, on se ikävää! Taas on ...
voi voi voi 2.8.2011 19:55
Haku: pikku poliisinpalvojaNo, sinähän nyt uskot omiin satuihisi, jos siltä tuntuu. Sinähän uskot jopa palsta luotsiin, jota ei oikeasti ole olemassa. Joten laita vain tuokin kirjoitus minun piikkiin, vaikka se ei sinne kuulukkaan.
Mitä muuten kuuluu kantelullesi jsn:ään, jonka uhosit tekeväsi, kun kirjoituksiasi poistettiin? Joko se on edennyt uhoa pidemmälle? - 5+12
The Venkula kirjoitti:
No, sinähän nyt uskot omiin satuihisi, jos siltä tuntuu. Sinähän uskot jopa palsta luotsiin, jota ei oikeasti ole olemassa. Joten laita vain tuokin kirjoitus minun piikkiin, vaikka se ei sinne kuulukkaan.
Mitä muuten kuuluu kantelullesi jsn:ään, jonka uhosit tekeväsi, kun kirjoituksiasi poistettiin? Joko se on edennyt uhoa pidemmälle?Vankkurit kulkee, vaikka koirat perässä räksyttävät.
- se etenee
5+12 kirjoitti:
Vankkurit kulkee, vaikka koirat perässä räksyttävät.
"Mitä muuten kuuluu kantelullesi jsn:ään, jonka uhosit tekeväsi, kun kirjoituksiasi poistettiin? Joko se on edennyt uhoa pidemmälle?"
JSN nauroi vatsa kippurassa poliisinpalvojan valituksen ulos, mutta hiihtoliitto pohtii vielä poliisinpalvojan valitusta suomi24 palstasta.
Seuraavaksi poliisinpalvoja varmaan valittaa suomen luonnonsuojeluliittoon toisaalta demareillekin voisi valittaa:) - 6+12
se etenee kirjoitti:
"Mitä muuten kuuluu kantelullesi jsn:ään, jonka uhosit tekeväsi, kun kirjoituksiasi poistettiin? Joko se on edennyt uhoa pidemmälle?"
JSN nauroi vatsa kippurassa poliisinpalvojan valituksen ulos, mutta hiihtoliitto pohtii vielä poliisinpalvojan valitusta suomi24 palstasta.
Seuraavaksi poliisinpalvoja varmaan valittaa suomen luonnonsuojeluliittoon toisaalta demareillekin voisi valittaa:)Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa.
- 12+6
6+12 kirjoitti:
Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa.
Se poliisikoira älähtää, johon kalikka kalahtaa.
- 12+5
5+12 kirjoitti:
Vankkurit kulkee, vaikka koirat perässä räksyttävät.
Vankkurit kulkevat, vaikka poliisikoirat perässä räksyttävät.
- ...........
12+6 kirjoitti:
Se poliisikoira älähtää, johon kalikka kalahtaa.
Vakiohäirikkö käy taas kuumana.
- hopi hopi
........... kirjoitti:
Vakiohäirikkö käy taas kuumana.
Mene hullu hoitoon!
- 100+100
hopi hopi kirjoitti:
Mene hullu hoitoon!
Kovaa vääntöä ´poliisinpalvojan´ ja palstalle pesiytyneitten rikollisten välillä !!!!!
- hopi hopi
100+100 kirjoitti:
Kovaa vääntöä ´poliisinpalvojan´ ja palstalle pesiytyneitten rikollisten välillä !!!!!
Mene hullu hoitoon, HETI!!!
- ????????????
hopi hopi kirjoitti:
Mene hullu hoitoon, HETI!!!
Kas, kas, satuolento ja paskiainen on nyt kiivaana !
Rehellinen poliisi on paskiainen ja satuolento
Haku: satuolento
Keskustelut
Osumat 1-25. Yhteensä 3815 osumaa
Haku: paskiainen
Osumat 1-25. Yhteensä 4988 osumaa - hopiti hopiti
???????????? kirjoitti:
Kas, kas, satuolento ja paskiainen on nyt kiivaana !
Rehellinen poliisi on paskiainen ja satuolento
Haku: satuolento
Keskustelut
Osumat 1-25. Yhteensä 3815 osumaa
Haku: paskiainen
Osumat 1-25. Yhteensä 4988 osumaaMene hullu hoitoon!
- Näinhaän se menee!
12+5 kirjoitti:
Vankkurit kulkevat, vaikka poliisikoirat perässä räksyttävät.
Venkulat vedättää ja Beagle Boy* räksyttää nurkassa.
* Beagle Boy on poliisinpalvojan vanha nicki. - uaa uaa
Valehtelet! kirjoitti:
"Poliisit ja lääkärit taitavat olla ainoita, joiden rikokset tilastoidaan ammatin perusteella."
Asia on juuri päinvastoin! He ovat ainoat ammattiryhmät, joiden rikollisuutta EI KIRJATA rikosrekisteriin. Siksi he ovatkin vastuuntunnottomia, joilta puuttuu oppimistaidot ja ammatillinen kasvu. He pitävät itseään jumalasta (huom. tekojumalasta, ei kristillisestä Jumalasta) seuraavina. He eivät tunne Jumalaa, koska he ovat satanisteja.Poliisien tekemiä rikoksia ei oikein tilastoidakaan, koska heillä on niin paljon arvovaltaa. On mukavaa varastaa jokaiselta putkakävijältä kaksikymppinen, kun suurin osa ei sitä kaksikymppistä edes muista ja loputkaan eivät viitsi nostaa pikkusummasta juttua. On mukavaa liittyä poliisina muilutusjengiin ja kaapata ihmisiä aivopestäväksi kun aina voi vedota poliisin velvollisuuksiin. On mukavaa lavastaa järjestyshäiriöitä yhteistyössä esim portsareiden kanssa. On mukavaa kalibroida alkometrejä. Poliisina on ylipäänsä helvetin mukavaa tehdä rikoksia kun ei kukaan tohdi epäillä, eikä ainakaan syyttää kun poliisi voi aina vedota järjestyksenpitoon.
- Anonyymi
2+18.000 kirjoitti:
****Suomessa on useita ihmisiä, jotka ovat joutuneet rikollisten poliisien uhreiksi. Osa heistä on vielä hengissä, osa valitettavasti ei.****
Miksi ihmeessä et laadi listaa niistä rikollisista poliiseista. Kerrot mihin rikokseen kukin on syyllistynyt ja toimitat sen jälkeen listan kanteluna oikeuskanslerille, tai Eduskunnan oikeusasiamiehelle ja myös medialle. Media saattaa vielä listasta maksaakin. Vai kuulutko samaan joukkoon, jotka täällä kirjoittelevat, että poliisit tappavat Suomessa vuosittain tuhansittain ihmisiä, mutta siitä ei vain puhuta ?Vai vittu listaa poliiseista...Just niinku poliisin suusta voisi odottaa.Kulkevatko he isot nimikyltit rinnassaan uhrinsa perässä? Vittu mikä puupää.
- Anonyymi
kevät sekoittaa kirjoitti:
Yritä nyt vähän rauhoittua. Selvästi näkee, että olet taas vaarassa joutua valkotakkisten hoitoon.
Tää ön poliisi.
- kaikenkokenut1
Lisäykseni vielä edelliseen:
-kaikenlainen laajamittainen uhkailu ja kiusaaminen
-kotirauhan jatkuva rikkominen - Tilaisuus tekee
Niin.. rikollisen. Miltä tuntuisi saada tietää olleensa tarkkailussa. Kaikki perheen jäsentesi kotielämä ronkittuna . Et edes pieraise tai pyllistä , etteikö sekin talennu.
Käyhän se huvista sairaalle päälle, syyttömien kyttääminen.
Perverssiä touhua luvan kanssa.
On aika helvetin paha tunne, kun ihmisen perusturvallisuus murennetaan ja saa tällaisesta tarkkailusta vihiä . Edes kotona et voi olla rauhassa. Et yhtään missään.- kaikenkokenut1
Ymmärrän sinua.
Ei, kertakaikkinen ei, poliiseilla ei ole sitten minkäänlaista oikeutta tarkkailla saatika sitten ahdistella syyttömiä ihmisiä.
Meillä kaikilla on suomen lain mukainen oikeus yksityisyyteen ja turvallisuuteen.
Vaikka et olisi rikollinen, voit joutua rikollisen poliisin mielivaltaisen toiminnan uhriksi ja kärsit siitä niin kauan, kunnes joku instanssi uskoo sinua tai kuolet.
Suomessa toimii viroissaan joitakin psykopaattipoliiseja, joilla on valtaa ja jotka käyttävät valtaansa niin väärin kuin olla ja voi.
Niin kauan, kuin rikolliset poliisit saavat jatkaa viroissaan, jokaisen suomalaisen turvallisuus on uhattuna.
Suomalaiset rikolliset ovat lastenleikkiä verrattuna suomalaisiin rikollisiin poliiseihin.
Niillä rikollisilla poliiseilla kun on valta ja voima, kunniaa heillä ei ole eikä tule. - Positiivinen ajattel
Onhan se turvallista, jos poliisi tarkkailee koko ajan. Siltä varalta, jos joutuu itse rikoksen uhriksi. Poliisi ehtii ehkä pelastamaan tai ainakin saa syyllisen kiinni, kun murha on nauhoitettu.
- kaikenkokenut1
Jeps, painetaan villasella vaan kaikki poliisien suorittamat rikokset.
Kuka tai ketkä maksavat rikollisienkin poliisien palkat, kuin veronmaksajat?
Kuka enää uskoo tähän yhteiskuntaamme, kun poliiseistammekin löytyy rikollisia?
Eikös poliisien tulisi toimia jo virkansakin puolesta Suomen Lain oikealla puolella?
Miten voi olla mahdollista, että suomen poliisiin on pesiytynyt rikollisia poliiseja, jotka ovat vuosikausia tehneet, mitä heitä itseään on milloin mitä huvittanutkaan?
Miksi, kukaan ei ole puuttunut asioihin jo aikaisemmin, ettei tuonkaltainen poliisirikollisuus ole pysäytetty, eikä vaiennettu, kuten tähän päivään asti? - ÄLÄ sano mitään!
Poliisin äänirekisteri laajenee vuodenvaihteessa valtakunnalliseksi.
Poliisi kerää rikollisten äänet!
Poliisi voi salakuunnella rikollisten puheluita, mutta ei aina tiedä, kuka langanpäässä puhuu. Avuksi on kehitetty äänirekisteri, johon poliisi tallentaa rikoksesta epäiltyjen ääninäytteet.
Kun poliisi on tallentanut näytteen tuntemattoman ihmisen puheesta, tietokoneohjelma etsii rekisteristä mahdollisimman vastaavia ääninäytteitä. Samaan tapaan poliisi vertaa jo sormenjälkiä, dna:ta ja jalkineen jälkiä.
Sähköistä puheentunnistusjärjestelmää ja ääninäytteiden rekisteriä on testattu poliisilaitoksilla sekä keskusrikospoliisissa viime syksystä alkaen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013051817033673_uu.shtml- --------------------
Korjaus: poliisi ei kerää RIKOLLISTEN ääniä, vaan kaikkien mahdollisten. Rikoksesta epäilyyn ei tarvita mitään rikosta. Poliisin hallusinaatio tai perätön väite riittää.
- 5+8
-------------------- kirjoitti:
Korjaus: poliisi ei kerää RIKOLLISTEN ääniä, vaan kaikkien mahdollisten. Rikoksesta epäilyyn ei tarvita mitään rikosta. Poliisin hallusinaatio tai perätön väite riittää.
***vaan kaikkien mahdollisten. ***
Viikko takaperin oli mediassa uutinen, missä kerrottiin KRP:n perustaneen äänirekisterin, mihin kerätään rikoksesta epäiltyjen ääninäytteitä. Tuskin poliisi nyt lintujen äänijä rekisteriin kerään, vaikka edellinen väittää siihen kerättävän kaikkien mahdollisten äänet. - --------------------
5+8 kirjoitti:
***vaan kaikkien mahdollisten. ***
Viikko takaperin oli mediassa uutinen, missä kerrottiin KRP:n perustaneen äänirekisterin, mihin kerätään rikoksesta epäiltyjen ääninäytteitä. Tuskin poliisi nyt lintujen äänijä rekisteriin kerään, vaikka edellinen väittää siihen kerättävän kaikkien mahdollisten äänet.Poliisin harhoilla ja mielenvikaisuudella ei ole mitään rajaa.
- tiede1
-------------------- kirjoitti:
Poliisin harhoilla ja mielenvikaisuudella ei ole mitään rajaa.
Niinpä, on joitakin ihmiskohtaloita, jotka ovat joutuneet poliisin mielenvikaisuuden uhreiksi, osa heistä myös henkirikoksen uhreja.
- Krimnel
Minusta asiallinen tapa on tekeytyä rikolliseksi, kuitenkaan tekemättä mitään rikosta. Jos esitutkinnassa sitten löydetään rikos, on virhe helppo osoittaa, ja syyte kaatuu.
Näin poliisi oppii harkitsemaan rikosepäilyjensä järkevyyttä.
Tämä toki vaatii tiettyä kansalaisaktiivisuutta.- ............
Rikosoikeuden alkeistakaan ei ole nyt hajuakaan. Jokaisessa rikoksessa on seuraus ja useimmissa asianomistaja. Jos näitä ei ole, niin mitään rikosta ei ole tapahtunut, eikä esitutkintaa aloiteta, eikä ketään syytetä. Ei rikolliseksi voi tekeytyä, vaikka kuinka mieli tekisi.
- --------------------
............ kirjoitti:
Rikosoikeuden alkeistakaan ei ole nyt hajuakaan. Jokaisessa rikoksessa on seuraus ja useimmissa asianomistaja. Jos näitä ei ole, niin mitään rikosta ei ole tapahtunut, eikä esitutkintaa aloiteta, eikä ketään syytetä. Ei rikolliseksi voi tekeytyä, vaikka kuinka mieli tekisi.
Kyllä voi. Ruotsissa muuan tunnusti murhia, jotka joku muu oli tehnyt, sekä murhia, joita ei koskaan ollut edes tapahtunut.
Aivan analogisesti poliisi epäilee rikoksista, joita ei ole edes koskaan tapahtunut. - --------------------
............ kirjoitti:
Rikosoikeuden alkeistakaan ei ole nyt hajuakaan. Jokaisessa rikoksessa on seuraus ja useimmissa asianomistaja. Jos näitä ei ole, niin mitään rikosta ei ole tapahtunut, eikä esitutkintaa aloiteta, eikä ketään syytetä. Ei rikolliseksi voi tekeytyä, vaikka kuinka mieli tekisi.
Hulluinta asiassa on, että rikollinen käräjäoikeus uskoo poliisirikollista ja tuomitsee rikoksesta, jota ei koskaan edes tapahtunut.
Mutta Suomessa pääsee komisarioksi, syyttäjäksi ja tuomariksi täysin harrastelijamainen idioottikin, saati sitten mielenvikainen paatunut rikollinen. - rovaniemen marko
............ kirjoitti:
Rikosoikeuden alkeistakaan ei ole nyt hajuakaan. Jokaisessa rikoksessa on seuraus ja useimmissa asianomistaja. Jos näitä ei ole, niin mitään rikosta ei ole tapahtunut, eikä esitutkintaa aloiteta, eikä ketään syytetä. Ei rikolliseksi voi tekeytyä, vaikka kuinka mieli tekisi.
Kyllä sitä esitutkintoja on tehty niistäkin, jotka eivät ole millään tavalla syyllisiä rikoksiin. Esitutkintaan riittää pelkästään poliisin epäily ja tiedonhankinta. Esitutkintaa ei välttämättä edes kirjata mihinkään, joten epäilty ei saa koskaan tietää häntä seuratun esim. teknisellä tarkkailulla. Näin ollen hän ei voi myöskään valvoa yksityis- ja perhe-elämän suojaan liittyviä perusoikeuksiaan. Sillä tavalla nykyjepet toimivat.
Vielä voimassaolevan poliisilain 28 §:n mukaan tarkkailulla tarkoitetaan jatkuvaa tai toistuvaa tiettyyn henkilöön tai hänen toimintaansa kohdistuvaa tiedonhankintaa.
Saman lain 30 §:n mukaan poliisimiehellä on oikeus rikollisen toiminnan estämiseksi tai keskeyttämiseksi tarkkailla muualla kuin asunnossa olevaa henkilöä, jos tämän käyttäytymisen perusteella tai muutoin on syytä epäillä hänen syyllistyvän rikokseen.
Tarkkailua saadaan 1 momentissa säädetyssä tarkoituksessa kohdistaa lisäksi sellaiseen kotirauhan piirin ulkopuolella olevaan henkilöön, jonka on perusteltua syytä epäillä myötävaikuttavan rikokseen, josta säädetty ankarin rangaistus on enemmän kuin kuusi kuukautta vankeutta."
Esitutkintalain 5 luvusta löytyy lisää poliisin salaisista tiedonhankintakeinoista. Jos ne eivät ole esitutkintaa, niin mitä sitten? En usko millään, että poliisi osuu aina epäillyissään oikeaan eli että se seuraa tekniikan keinoin vain ja ainoastaan rikollisia. Kyllä siellä seurataan täysin ulkopuolisiakin henkilöitä, mutta tätä ei poliisi tietenkään myönnä, koska tietää perustettoman tarkkailun laittomaksi ja seurauksena potkut perseelle.
- viikko vähin aika
Joo äänen perusteella pollarit pian tunnistaa kohteen tähän asti on veetusti joutuneet tämän takia tekemään työtä ja taasen hyvän tekniikan takia pollarien työ helpottuu avaruudessa ja teillähän heillä on jo aivan pistämättömät vehkeet kaikki uskaliaat jotka viinan voimalla lähtevät liikenteeseen poimitaan poin, veetu kun on pollareilla vehkeet koska lie pelkka ajatuskin harharetkistä pistää pollarit liikenteeseen la näin kohde teljetään pönkäntaa kellaripimeään putkaan viikoksi.
- vaihde5
Kirjoituksesi on asiallinen ja samalla kiinnostava aihe kokonaisuudessaan.
Suomessa on liian kauan toiminut ns. virkamiesvalta.
Tarkoitan "virkamiesvallalla" sitä, että esimerkiksi poliisit suojelevat toistensa rikoksia.
Voiko moinen suojelu johtua kenties siitä, että useanpi poliisi on itsekin syyllistynyt rikokseen/rikoksiin, mitkä eivät ole koskaan tulleet päivänvaloon, saatika sitten oikeuskanslerin tai muiden virkaa tekevien tiedoksi?
Minusta on erittäin huolestuttavaa se, että poliisin virkoihin on pesiytynyt rikollisia. - what next ?
Hyvä, kun nyt viimeaikoina on jälleen vuotanut julkisuuteen tietoja rikollisen poliisin toiminnasta.
Aiheellinen kysymys kuuluukin, mitä seuraavaksi?- uuuuhhii
Seuraavaksi Ulvilan murhaajapoliisi rautoihin.
- Ammatti: Konna
uuuuhhii kirjoitti:
Seuraavaksi Ulvilan murhaajapoliisi rautoihin.
Lopettakaa paskanjauhanta, pedfiili ämmä tappoi miehensä ihan itse, siinä se. Ammattirikolliset ovat tienneet jo aikojen alusta, että kytät tutkiin ns. rikoksilla rikoksia, mutta eivät sentään murhaa ihmisiä. Nukkukaa rauhassa, teitä kaikkia tarkkaillaan.. Ja uskokaa tai älkää, mutta kaikkeen tottuu.. ;))
- Anonyymi
Ammatti: Konna kirjoitti:
Lopettakaa paskanjauhanta, pedfiili ämmä tappoi miehensä ihan itse, siinä se. Ammattirikolliset ovat tienneet jo aikojen alusta, että kytät tutkiin ns. rikoksilla rikoksia, mutta eivät sentään murhaa ihmisiä. Nukkukaa rauhassa, teitä kaikkia tarkkaillaan.. Ja uskokaa tai älkää, mutta kaikkeen tottuu.. ;))
Tämäkin naivi idiootti pienen elämän kuplassaan ei tajua että sota-ajan lahtarihenki on vielä voimissaan ja toimissaan ja vielä sen sanoo suoraan satumaa tangossa jossa päiväkirja tarkoittaa seuranta raporttia ja todellakin teloituksia tehdään jos vihattu yksilö erehtyy sopivasti hollille. Väitän että kattavan seurannan ja valvonnan ansiosta rikokset ovat useimmiten selviä reaaliajassa ja tekijä aina tiedossa ja kun jos henkirikos jää pimentoon ilman uutisointia herää väkisinkin epäilys heidän osuudestaan, pitkävihaisia ja kostonhaluisia kun ovat jos et heitä kumarra.
- Nextonestep
Poliisien toiminnan valvontaa on lisättävä.
Nykyinen valvonta on täysin riittämätöntä ihmisten oikeusturvan kannalta.
Rikoksiin syyllistyneet poliisit pitää erottaa lopullisesti virkatehtävistään ja heidän rikoksensa kuuluu sanktioida kovimman mukaan.
On tärkeää keskustella julkisesti virkaa suorittavien henkilöiden edesottamuksista, vaikeneminen ei heidän kohdallaan johda muuhun kuin entistä suurempaan salailuun ja kähmintään, virkarikoksista nyt puhumattakaan.- lukekaa ...
Täällä amatöörit puhuvat asiasta ja samalla tahallaan tai muuten sekoittavat poliisilain ja esitutkintalain pykälät. Kukaan ei viitsi selvittää lakien perustoja eli milloin tarkkailu tapahtuu poliisilain ja milloin esitutkintalain mukaan. On täysin turhaa käydä tätä keskustelua ellei peruslähtökohdat ole selviä.
- kerro....
lukekaa ... kirjoitti:
Täällä amatöörit puhuvat asiasta ja samalla tahallaan tai muuten sekoittavat poliisilain ja esitutkintalain pykälät. Kukaan ei viitsi selvittää lakien perustoja eli milloin tarkkailu tapahtuu poliisilain ja milloin esitutkintalain mukaan. On täysin turhaa käydä tätä keskustelua ellei peruslähtökohdat ole selviä.
Mistä alkaen suomen poliisi on alkanut noudattaa lakia? On täysin turhaa käydä tätä keskustelua ellei edes poliisi noudata suomen lakia!
- konnatpoispoliisista
kerro.... kirjoitti:
Mistä alkaen suomen poliisi on alkanut noudattaa lakia? On täysin turhaa käydä tätä keskustelua ellei edes poliisi noudata suomen lakia!
Jepulis, mutta lakeja noudattamattomat pollarit ansaitsevat potkut viroistaan.
Asian pitäisi olla harvinaisen selvä, myös päättäjille. - 12+1600
konnatpoispoliisista kirjoitti:
Jepulis, mutta lakeja noudattamattomat pollarit ansaitsevat potkut viroistaan.
Asian pitäisi olla harvinaisen selvä, myös päättäjille.Ei suomessa, täällä rikokseen syyllistyneet poliisit joskus irtisanotaan, mutta palkataan takaisin ja ylennetään.
Kaikki poliisit ovat suomessa rikollisia, mutta vain harva jää kiinni ja heitä kaikki poliisit kunnioittavat.
Lapsiin sekaantuneet poliisit ovat erittäin kunnioittuja poliisien keskuudessa, poliisit pitävät lapsista. - 12+1600
konnatpoispoliisista kirjoitti:
Jepulis, mutta lakeja noudattamattomat pollarit ansaitsevat potkut viroistaan.
Asian pitäisi olla harvinaisen selvä, myös päättäjille.Ei suomessa, täällä rikokseen syyllistyneet poliisit joskus irtisanotaan, mutta palkataan takaisin ja ylennetään.
Kaikki poliisit ovat suomessa rikollisia, mutta vain harva jää kiinni ja heitä kaikki poliisit kunnioittavat.
Lapsiin sekaantuneet poliisit ovat erittäin kunnioittuja poliisien keskuudessa, poliisit pitävät lapsista. - puistattavaa
12+1600 kirjoitti:
Ei suomessa, täällä rikokseen syyllistyneet poliisit joskus irtisanotaan, mutta palkataan takaisin ja ylennetään.
Kaikki poliisit ovat suomessa rikollisia, mutta vain harva jää kiinni ja heitä kaikki poliisit kunnioittavat.
Lapsiin sekaantuneet poliisit ovat erittäin kunnioittuja poliisien keskuudessa, poliisit pitävät lapsista.Vastenmielistä, suorastaan oksettavaa, että suomessa kaikenmaailman lapsiinsekaantujat, raiskarit sun muut rikolliset työskentelevät poliisissa.
Mielestäni poliisissa ei saa olla viroissa rikollisia. - Anonyymi
lukekaa ... kirjoitti:
Täällä amatöörit puhuvat asiasta ja samalla tahallaan tai muuten sekoittavat poliisilain ja esitutkintalain pykälät. Kukaan ei viitsi selvittää lakien perustoja eli milloin tarkkailu tapahtuu poliisilain ja milloin esitutkintalain mukaan. On täysin turhaa käydä tätä keskustelua ellei peruslähtökohdat ole selviä.
Tämä ei ole vielä tajunnut että laki ja pykälät ei merkkaa mitään ja sehän tässä se ongelman ydin on.
- Enoleroskapostirobot
Enimmäkseen poliisiin kriittisesti suhtautuvien näkemykset ovat oikeita. Poliisi tosiaan pelaa rikosepäilyillä halutessaan näyttää voimaansa ja pyrkiessään saamaan silmätikuikseen ottamansa kansalaiset huonoon huutoon. Hyvä tapa voimannäytöön on erilainen tekninen ja muuseuranta, jonka tavoitteena ei ole mitään rikoksen estämiseen tai selvittämiseen kuuluvaa. Sen tehtävänä on vain saada kohde huomaamaan, että hän on valvonnassa sekä alkeellisilla tavoilla pyrkiä nöyryyttämään häntä.
Silloin ei resurssipula vaivaa. :) Poliisin valtaoikeudet ovat sellaiset, että lähes mitä tahansa voidaan tehdä. Luodaan ensin rikosepäily, jonka jälkeen mitkä tahansa oikeudet tulevat automaattisesti.
Mikä käytännön neuvoksi. Itse käytän tekniikkaa, jolla pyrin maksimoimaan kyseisen valvonnan. Se voi tuntua udolta, mutta muuta keinoa ei oikeastaan ole kuin yrittää tulla mahdollisimman kalliiksi ja hankalaksi valvottavaksi. Itse ei pidä missään tapauksessa provosoitua vaan pyrkiä selittämään asiaa aina kun mahdollista. Se täysin ulkopuolinen ihminen nimittäin uskoo herkästi, mitä poliisi sanoo ja epäilee sinulla olevan jotain hämärää elämässäsi.
Mutta katsotaan syntyykö keskustelua ja jatketaan sitten.- Anonyymi
Harvinaisen osuvasti sanottu.Tää on niin totta kuin voi olla ja todellakin kaiken tämän kokeneena iloitsen etten ole ainoa.Tosin itse provosoidun naurettavan helposti ja silloin he myös ja saattavat antaa näyttöä itseään vastaan.mutta muuten kuin omasta elämästä. Pure soulbrother.
- tell more
Mielenkiintoista. Minkälaista tekniikkaa käytät?
- Näinkin voi käydä
Poliisit ovat enimmäkseen normaaleja ihmisiä. Kunniallisen taviksen suurin pelko on siinä että poliisi tekee väärän päätelmän ja hankki näyttöjä väärän (väärin perustein) tekemänsä päätelmän tueksi. Väärän päätelmän tuloksena kunniallista tavista voidaan epäillä vakavasta rikoksesta. Epäillyn asema on huono, vaikka olisi syytön.
Poliisi on viranomainen ja viranomaisilla on taipumus puolustaa päätelmiänsä ja toimenpiteitänsä viimeiseen asti. Viranomaisilla on halu yletä organisaatiossaan ja/tai saada näyttöjä ja kunniaa toiminnastaan jo ihan lähtökohtaisesti. Julkista valtaa käyttävälle henkilölle on nöyryyttävää jäädä kiinni tilanteesta jossa julkista valtaa on käytetty väärin perustein, väärien johtopäätösten seurauksena. Tilanne on sama kelan, sossun, poliisin ja kaikkien viranomamisten suhteen. Viranomaista voi erehdyttää ja ensiksi asiansa esittävää uskotaan lähtökohtaisesti.
Olen itse ollut oikaisemassa viranomaisen käsityksiä, joitka kriminaali yksilö oli lähipiiristään syöttänyt. Viranomainen oli ottanut kaiken totena ja ryhtyi juonimaan kunniallisia kansalaisia vastaan. Pitkien ja työläiden kirjallisten selvitysten jälkeen viranomainen viimein ymmärsi toimineensa väärin ja lopetti ajojahtina. Ei anteeksipyyntöä.- Anonyymi
Tämä aika alkaa olla kypsä vuosituhannenvaihteen "kaikki tietää" - totuuksien uudelleenarviointiin.
- Enoleroskapostirobot
Anteeksipyyntö, julkinen on vähintä, millä viranomainen voisi virheensä selvittää. Siitä olen lähtenyt myös omalla kohdallani.
Lukijoiden tulee huomata, että poliisi tarkkailee passiivisesti näitä palstoja ja usein myös hankkii oikeudet, joilla voi seurata reaaliaikaisesti henkilön tietokoneen käyttöä. Myös osa kirjoittajista on viranomaisia tai heidän bulvaanejaan. Joukkoon mahtuu tietysti myös typeryksiä, jotka eivät kykene arvioimaan asioita omalla järjellään vaan toistetevat, minkä uskovat tuottavan päänsislityksiä.
Kuinkahan on tapauksessa 'tell more'? Vastaan hänelle kuitenkin lyhyesti : poliisi kiinnittä huomiota kattavassa vlvonnassaan ihmisten käyttäytymiseen ja tekee erittäin pitkälle meneviä johtopäätöksiä. Valvonnan ja tiedonvälittämisen käyttäytymisestä hoitavat pitkälti "luotettavat" kansalaiset.
Kun on hoksannut tämän valvonnan periaatteet ja toteutustavat, onhelppo heittää pikkuisen "löylyä" lisää. Siis käyttää sopivia vieheitä noin kalastajatermein ilmaistuna. Etenkin näillä heltiellä varsin käyttökelpoinen tapa saada vahtijat liikkeelle siestan vietosta. Moraalisia tuskia ei kannata kärsiä, kun ei ole itse leikkiä aloittanut. - Targeted_Finn
Tekninen tarkkailu on keskeinen osa viattomien ihmisten organisoitua vainoamista. Itse olen joutunut luvattoman teknisen tarkkailun alle ja vainotuksi todennäköisesti siitä syystä, että olen ollut n. vuosikymmenen ajan poliittinen toisinajattelija ja aktivisti.
Vainoamisen kohdetta mustamaalataan ja hänestä levitetään väärää tietoa, että hän olisi vaarallinen henkilö, jota on syytä tarkkailla. Sitten kohdetta vainotaan poliisin "ennalta estävän toiminnan" verukkeella.
http://indietarget.blogspot.fi/2016/10/poliisin-ennalta-estava-toiminta.html - Anonyymi
Elä viitti höpöttää... se on sinulle vaan hyväksi!
- Anonyymi
Toi on niin totta. Mutta onko se muka miesten ongelma enemmän?
- Anonyymi
Tällä kylällä näyttää perässähiihtäjät ilmaantuvan lastensuojelun kautta. Klassikko on sellainen että nainen vieraannuttaa lapsia, lapsilla menee huonosti ja miestä seurataan.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1781911
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1591656Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461636- 1231433
Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1251150Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia501022Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen58970- 15859
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P26846- 69842