Poliisin "älykkyys"?

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194813157083/artikkeli/kahvelsiko poliisi sakkorahoja tapaus jai tutkimatta koska epailtyja poliiseja oli liikaa.html

Ehheh, mitäs ihmettä tekee kassakaapilla, joka on kenen tahansa avattavissa? "Kassakaappi on lukossa, mutta avain on aina paikoillaan"

Tuohon sopii erään yrittäjän toteamus, että tyhmyydestä sakotetaan. Hänkään ei pitänyt kassakaappia lukittuna ja rosvot veivät 30 donaa. Vakuutus ei korvannut mitään, ulko ovien lukituskin oli "retuperällä".

2

67

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .,.,.,,..,.,..

      Erästä miestä syytettiin murhasta. Hän puolustautui oikeudessa:
      - Kerroin vain vitsin, ja uhri kuoli nauruun.
      Tuomari ei tietenkään uskonut miestä. Tuomari vaati kuulla vitsin. Syytetty varoitteli tuomaria:
      - Tekin kuolette, jos vain ymmärrätte vitsin.
      Hän suostui lopulta. Syytetty meni takahuoneeseen tuomarin ja kahden poliisin kanssa. Kun hän oli kertonut vitsin, kuului oikeussaliin äänekästä naurua. Tuomari kuoli. Viikon kuluttua iltapäivälehdessä oli otsikko: "Kaksi poliisia kuoli nauruun".

    • haIIava_hevonen

      On jonkin verran fakta asia, että liian älykästä ei aina huolita poliisiksi, koska työ turhauttaisi hänet.
      Googlaamalla tästä löytyy jonkin verran tietoa. Nyt en itse ehdi, joten jos kiinnostaa, googlatkaa itse.
      Ainakin englanniksi löytyy jotain.

      Ei siinä kauaa mennytkään. Olkaapa hyvät http://bot.fi/7ca

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2628
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1668
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1600
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1461
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1222
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1005
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      969
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      867
    9. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      63
      859
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe