Faraday päähineitä

Häkistä toiseen

Meilläpäin eräs nainen alkoi valmistaa päähineitä joissa on mukana ohutta metallilankaa. Voi valita kuparia tai hopeaa, jatkossa muitakin metalleja.

Onko täälä kiinnostuneita Faradayn periaatteella toimiviin päähineisiin, esim pipoihin? Jatkossa varmaan avaa omat sivutkin, muttei vielä.

Ei tarvi viritellä foliota hattuun, se kun hiostaa ilkeästi. Ja 6mm välillä kuvottu ohut lanka pitää kyllä melkoisenkin säteilyn pään ulkopuolella.

14

743

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerro kerro

      Missä on sen fysikaalisen reaktion kaava jolla osoitat että säteily todellakin pysyy ulkopuolella eikä kyseessä ole antenni jolla vastaanotto ja lähetys tehostuu?

      • Älä osta.

        Vertikaalisesti- tai ylhäältä (HAARP säteily) tuleva aaltorintama ei läpäise tuollaista verkkoa, koska verkko heijastaa säteilyn poispäin. Maasäteilyn vaikutus voi nähdäkseni hyvinkin moninkertaistua. En suosittele missään tapauksessaa.

        Eikä siinä mitään "fysikaalisen reaktion kaavoja tarvitse". Käy lainaamassa Prof. Räisäsen "Antennitekniikka" (Otapaino) . Siellä perusasiat on hyvin selitettyinä.


      • Folio-oloasu

        Voisiko Faraday päähineiden sijaan alkaa tehdä Faraday-oloasuja, jossa vain silmien ja suun kohdalla reijät. Näin HAARP ja muut säteilytyskeinot eivät röntgeniä ja gammasäteilyä lukuunottamaatta purisi? Eikös Iljaakin ole epäilty pommitetun vahvistetuilla WLAN/WiFi-signaaleilla tai lähistön rakennuksen tai pakettiauton mikroaaltotykillä. Sopivalla annostuksella kun tarpeeksi kauan antaa mikroaaltoja niin eiköhän siitä solumuutoksia saa aikaan, jotka eivät paljastu murhayritykseksi kuten brutaali polonium- tai dioksiinimyrkytys.


      • OmaAvaruuspuku
        Folio-oloasu kirjoitti:

        Voisiko Faraday päähineiden sijaan alkaa tehdä Faraday-oloasuja, jossa vain silmien ja suun kohdalla reijät. Näin HAARP ja muut säteilytyskeinot eivät röntgeniä ja gammasäteilyä lukuunottamaatta purisi? Eikös Iljaakin ole epäilty pommitetun vahvistetuilla WLAN/WiFi-signaaleilla tai lähistön rakennuksen tai pakettiauton mikroaaltotykillä. Sopivalla annostuksella kun tarpeeksi kauan antaa mikroaaltoja niin eiköhän siitä solumuutoksia saa aikaan, jotka eivät paljastu murhayritykseksi kuten brutaali polonium- tai dioksiinimyrkytys.

        Tällä Faradayn kokoko-oloasulla myös maasta tuleva säteily kilpistyisi oloasun sukkaosaan, kun vain suun ja silmien kohdalla olisi reijät, silmiinkin voisi varmaan tehdä Faradayn linssit, onhan mikroaaltouunissakin lasinen mikroaaltoja läpäisemätön lasi. UV-suoja vielä päälle. Näin ulkoapäin tapahtuva aivoaaltojen manipulointi ja säteilytys saataisiin kuriin. Veikkaan ettei tällaisen joustavan Faraday-punotun oloasun suunnittelu ja toteutus olisi edes mikään vaikea juttu. Ja kun 3D-tulostus kehittyy myös metallitulostuspuolella, niin pian saadaan täysin istuvat ja muodinmukaiset Spiderman-tyyliset Faraday-suojaoloasut ihmisten turvaksi. Voi tapahtua heräämisiä ilman ulkoisia vaikutuksia.


      • hörhöjä

        Itse karttaisin jokaista henkilöä joka käyttäisi kyseistä asua.


      • sdfsdgfdh
        hörhöjä kirjoitti:

        Itse karttaisin jokaista henkilöä joka käyttäisi kyseistä asua.

        Eikö edes nelinkontin sauma auki?


    • Häkistä toiseen

      Maasäteilyä varten Saksalaiset ovat jo valmistaneet sukkia joissa on hopealankaa. Niitä olen käyttänyt. Hopea on sikälikin puhdistava alkuaine että kun kaivoon heitäthopearahan, niin sen vesi on aina puhdasta. Siksi kaivoista löytyy hopearahoja.

      Minusta tuo pipo/päähine idea on loistava koska se torjuu mm. kännykän säteilyä. Olkoonkin, että pidän kännykän 2GHz asennossa jolloin sen radioaaltojen läpäisy on pienempi.

      Mitä taas tulee kaupungeissa oleviin säteilyihin, niin sielähän joka puolella on kännyköitä ja tietokoneiden langattomia tukiasemia. Ei säteilyä torjuva päähine voi olla kovin huono juttu.

      Itse vein vanhan piponi mallin tekijälle ja sanoin että tuollainen. Siinä kun on mukava raitakuvio. Ja koko sekä paksuus vastaavat Suomen olosuhteita. Katsotaan kun saadaan uusi pipo.

      • Säteilypommitus

        Esim. yliopistossa työskentelevillä on todettu kohonneet syöpäriskit, miksiköhän?
        Ajattelepa: Tyypillisessä yliopistorakennuksesssa työskentelee n. 100-300 ihmistä keskimäärin 50×50 metrin sisällä. Jokaisella on nykyään työsuhdekännykkä siis tuolla alueella 100-300 kännykkää. Tämän päälle aika monella kannettava tietokone tai tabletti Wlan-yhteudellä. Wlan-tukiasemia rakennuksen joka kerroksessa useita joka käytävissä, auloissa, luentosaleissa, luokissa ja seminaarihuoneissa. Oppilaita voi rakennuksessa olla työaikaan 300-1000, joilla omat kännykät, tabletit ja läppärit Wlan-yhteydellä. 50x50 metrin sisällä on siis satoja ellei tuhansia mikroaaltoja säteileviä mobiililaitteita ja Wlan-tukiasemia. Ajatelkaa se kumuloituva säteilyvaikutus, on vähän kuin mikroaaltouunissa kypsyisi. Ei ihme että syöpä on yliopistomaailmassa yleisempää.


    • huolestuja

      Tuollainen päähine on vaarallinen ukkosenilmalla.

      • SähköäVastaan

        Mutta Faradayn kokopukuoloasu olisi turvallinen koska se johtaisi sähkön maahan ulkopuolelta kuin auton kuori konsanaan ja myös muut sähköiskut kuin faradayn häkki.


      • sähköä.ilmassa

        Tuota en usko jos salama iskisi koko asuun niin siinä kyllä kärventyisi.


    • Jessös

      Kyse on siis Faradayn häkistä.

      Vitun idiootit, menkää hirteen

    • VeritasAlicubiEst

      Onko jo myynnissä :) ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      53
      2483
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      55
      1747
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      38
      1696
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      25
      1478
    5. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1442
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      139
      1186
    7. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1092
    8. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      946
    9. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      243
      934
    10. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      17
      893
    Aihe