Vaikuttaako vihreä tee univaikeuksiin?

1ukko

En nuku koskaan yhtäjaksoisesti kuin 3-5 tuntia, vaikka olisin käynyt pitkällä lenkilläkin.
Tunti pari pitää tepastella pystyssä, taas mentävä nukkumaan 2-3 tunniksi, ja herää kuin kankkusessa.
Sekalaista tullut luettua vihreästä teestä ja sen ominaisuuksista.
Eilen illalla tuli juotua mukillinen vihreää noin tunti ennen nukkumaan menoa.
Liekö lumevaikutusta vaiko todellista, mutta ensimmäisen kerran ties kuinka pitkään aikaan nukuin 7 tuntia heräämättä. Jatkan tietenkin kokeilua.
Onko muilla kokemuksia, havaintoja?

2

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dooble1

      Vihreä tee voi varmasti parantaa unta, koska siinä on rauhoittavia ainesosia. Hyvä juttu jos se itselläsi toimii noin päin, minulla usein tee liian myöhään vie unet! Vihreässäkin teessä on suhteellisen paljon kofeiinia, mutta muidein ainesosien takia se voi vaikuttaa lähinnä rauhottavasti.

    • natinati

      kokeile myös täysin kofeiinitonta esim. sleep well teetä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      4002
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe