Toki ymmärrän, että hän on ihastuksissaan lapsensaannista, mutta välillä tuntuu, että hän saa sen itse.
Puuttuu kaikkeen, on jo vaatimassa osahoitoa itselleen. Kuka vastasyntyneen äiti antaisi muualla asuvan isukin hoitoon vauvaansa?
Tuntuu ostavan kaikki lähikauppojen lelut ja muut tilpehöörit. Kalustaa ja kaakattaa.
Aikuisella on yleensä jokin hienotunteisuuden raja, kovin tuntuu lapselliselta ja ajattelemattomalta, niin innoissaan kuin onkin.
Rhonan ilmeistä on huomannut, että on keittänyt jo usein.
Millä muutenkaan joku kuppilan kokkipoika ostelisi, kuin lähes kaikki muut tuntuvat olevan pa.
Puuttuu kaikkeen, on jo vaatimassa osahoitoa itselleen. Kuka vastasyntyneen äiti antaisi muualla asuvan isukin hoitoon vauvaansa?
Tuntuu ostavan kaikki lähikauppojen lelut ja muut tilpehöörit. Kalustaa ja kaakattaa.
Aikuisella on yleensä jokin hienotunteisuuden raja, kovin tuntuu lapselliselta ja ajattelemattomalta, niin innoissaan kuin onkin.
Rhonan ilmeistä on huomannut, että on keittänyt jo usein.
Millä muutenkaan joku kuppilan kokkipoika ostelisi, kuin lähes kaikki muut tuntuvat olevan pa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Marlon on aina ollut tuollainen. Innostunut asioista ääriään myöten.
Rhona jossain vaiheessa lupasi, että lasta hoidetaan puoliksi. Ei kai Rhonakaan ajatellut, että se vaihto alkaisi heti imetysaikana.
Kelly antoi vauhtia Marlonin hulluudelle, mutta on sittemmin unohtanut tämän lastenhuoneprojektin.
Tulossa on paljon aikaa ja voimia vaativa lapsi - luulisi Rhonan okevan pelkästään iloinen, että saa hoitoapua ja "vapaailtoja" säännöllisesti. Itse olisin arvostanut hoito apua aikoinaan. Ja lapselle on vain hyväksi kun on useita aikuisia välittämässä.
Tiedän, mutta antaisi Marlon äidin päättää, eikä itse päältä päsmäröisi kaikkea.
Toki Marlon säälittää, niin kauan on odottanut, mutta jokin raja silti.
Säälittää sekin, kun vihdoin tulee isäksi, ei saa olla kokopäiväinen isä.
Musta on ollut aivan ihana katsella Marlonin paneutumista asiaan. Kerrankin joku mies on noin vinksallaan lapsen saannista ennenkuin se lapsi on maailmassa.
Varmaan varustelua ja hössötystä lisää se, että hänen pitää pärjätä siellä toisessa taloudessa vastaavasti yksin, kun taas lapsen äiti ja tämän uusi mies tekee kotia... missä? Muuttiko se Rhona Paddyn luo?
Rhona tänään sai onneksi sanottua Marlonille, ettei tämä saa lasta niin usein asumaan luokseen kuin olivat kumpikin luulotelleet. Hyvä niin. Terveenkin vauvan kanssa alku- ja imetysvaiheet ovat toisinaan hankalia.. ehkä sitten muksun ollessa isompi Marlon saa lapsen useammin yöksi. Ellei erityislapsen tarpeet ole kovin erilaisia. Aikahan sen sitten näyttää.
Paddy kerrankin kasvatti munat siinä tilanteessa, kun oikeasti piti ja oli mies. Käski Rhonan mennä Marlonin kanssa kaksin ultraan, vaikka Rhona taas vaan ajatteli omaa napaansa ja ruikutti, että tarvitsen sua siellä.
Mua on enemmän tässä raskaudessa ärsyttänyt Rhonan omanapaisuus, hänen raskautensa, hänen mahansa, hänen downin syndroomansa.. Mun mielestä isälläkin on oikeuksia lapseen ja ihan oikein Marlon teki, kun oli downista avautunut. Hänelläkin on oikeus omiin tunteisiinsa ja kokemuksiinsa ja ystäviin. Muihinkin kuin tähän heidän kolmen kimppaansa. Vaikka Rhona lasta kantaakin, niin Marlon on isä ja tässä tapauksessa vielä Paddyllakin on isäpuolena omat oikeutensa. Raskaus ei ole vain naisten juttu.
Rhona näyttää ja liekin olisi aika vanha ensisynnyttäjä, epäsiisti.
Ehkäpä jo liian kauan yksineläjänä saanut elon polkua astella.
Marlon lapsellinen, lipsahti kerran, jos toisenkin, vaikkei Rhona halunnutkaan lapsensa erityisyyttä toitottaa.
No, saippuaahan kaikki, mutta voisihan se olla tällainkin.
Paljon parempaa, ihmisyyttä sivuavaa on tämäkin, kuin moni muu.
Paddyn isyystaivalta on melenkiintoista havainnoida.
Paddy on mielestäni aina ollut ainakin piirun verran äidin poika.
Komppaan edellistä! Rhona nimenomaan vaati Marlonilta ja Paddyltä tukea lapsen kanssa, eikä sillä perusteella mm keskeyttänyt raskautta.
Marlon on hyväsydäminen,ihana,höpsö,rakastava kaikkensa antava mies,joita on harvassa. Toki tuo höösääminen voi naisen hermoille käydä,mutta asiasta voisi Marlonille sanoa nätistikin,eikä olla niin helvetin itsekeskeinen kuten Rhona on.
Ja Marlonillakin on ollut surua ja murhetta nimenomaan naisten kanssa...Trician kuolema ja avioero mm. Rakastan Marlonia ja olisin ikionnellinen tollasesta miehestä,niitä ei joka okaslla kasva. Ja ulkonäölleen ja pituudelleen Marlon ei voi mitään..älytöntä haukkua *ohukaiseksi* :)
En nyt nähnyt, kuka oli sanonut ohukaiseksi.
Itse olen joskus, ja moni muukin, kirjoittanut, että Marlon on Ohukaisen näköinen ja oloinenkin.
Minä en sillä ainakaan tarkoita mitään pahaa, onhan heissä ihan selvää yhdennäköisyyttä.
Marlon on sukunsa parhaimpia edustajia. Toivoisi hänen löytävän laisensa hyvän vaimon.
Kovin lyhyitä vain ovat romanssit sarjssa. Tuntuu, että häitä tai hääyrityksiä on vähän väliä.
Minusta Rhonan hiukset on siistiytyneet.
Ja jos on eläinlääkäri, niin vissiin ne kampeet on sitä luokkaa että voi äkkiä rynnistää navettaan?
Ja se pukulook...itse olen hieman viherpiiperön oloinen :D
Helppoa ja liehuvaa.
Miksi Rhona yleensä oli Marlonin kera, sitä en edes koskaan kässännyt.
En oikeastaan pidä Marlonia lapsellisena vaan jotenkin epätavalisen intoilevana.
Vaikka Marlon onkin niin ihana joidenkin mielestä, niin on myös itsekeskeinen.
Muistelkaapa kuinka oli rakastunut Moiraan ja olisi ollut valmis rikkomaan Bartonien perheen saadakseen Moira itselleen.
Entäpä tuleva romanssi toiseen naimisissa olevaan naiseen. Siinäkään Marlon ei ajattele perhettä jonka tuhoaisi, vaan itseään.
Tietysti toivon, että Marlon viimein löytäisi rakkaan vierelleen.
Mutta jospa Marlon onkin niin tunneihminen,että heittäytyy tilanteeseen ihan täysillä ja varsinkin kun rakastuu/ihastuu ( esim Moira ja jatkossa Laurel?) ei tule ajatelleeksi seurauksia. Marlon vaan rakastuu täysillä ja elää sydämellä ja tunteella, ei järjellä;)
Totta.
Kyllä Marlon on itsekäskin.
Vastoinkäymisten aikana käpertyy ja julistaa huonouttaan ja kääriytyy itsesääliin.
Miksi Marlon-rooli on aina ja ikuisesti, kuin Ohukainen.
Aina naurattaa, aina pitää vetää vitsiä, Rhonankin kanssa.
Koko kolmikko on kuin jostain narrien pajasta.
Useinmiten Marlon on puettu ruutuhousuihin, kokkipojaksi.
Ikävä rooli.
Onneksi Paddy sai hävittää tupeensa.
Ymmärrän toki yskän. Mutta normaalisti aikuisten ihmisten elämä on arkista realismia. Onni, jos siihen vitsi ja huumorikin sisältyy, mutta satua, että vain sitä se olisi.