Suomeen on rantautunut kansainvälinen helluntailainen Empowered21-liike, jonka on kehitänyt yhdysvaltalainen helluntaijulistaja Billy Wilson.
Helsingin Saalemin johtaja Mika Yrjölä on lähtenyt viemään hanketta innolla eteenpäin ja siihen kutsutaan karismaattisia myös muista uskonyhteisöistä ekumenian hengen mukaan, mm. Evl-kirkon puolelta.
Kotimaa24 uutisoi helluntailaisten hakevan kadottamaansa Pyhää Henkeä:
http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/11476-helluntailaiset-haluavat-takaisin-pyhaen-hengen
Kysyisinkin onko Empowered21-liikkeellä Suomessa laajempi tuki, vai onko se vain helluntaikirkon toimintaa?
Uusi "Empowered21-liike"
13
145
Vastaukset
Pumppausapua ulkomailta?
Minulla on jatkuva kosketus Pyhhään Henkeen eikä siinä tarvita muuta kuin seurataan Kristuksen neuvoa ja autetaan palestiinalaisia:
http://www.eappi.fi/
Helppoa kuin heinänteko!
HYVÄ!* Heinän teko sinulle sopisikin paljon paremmin, koska et edes tunne Pyhää Henkeä, ei Hän ole huijattavissa, niikuin me ihmiset saatamme olla, joku voi jopa uskoa sinun tolituksiasi . Varo, ettet tee pahinta pilkkaa, jotta et menetä oikeiutta edes pyrkiä tuntemaan Herra Jeesus Kristus Jumalan Poika. Elät pahassa luulossa ja itsepetoksessa, jos todellakin luulet olevasi elävässä uskossa Kristukseen. Ei oikein natsaa, koska vihaat Jeesusken veljiä, juutalaisia, ja rakastat heidän vihaajia terroristi kansaa palestiinaa. Herra pelastakoon runsaasti myös palestiinalalsia, Hän on kuollut myös heidän puolsetaan, mutta on Jeesusken vastaista vihata Hänen kansaansa ja suosia israelin tuhoojia, jotka Aarafatin hengessä hamsin johdolla haluavat pyyhkiä israelin välimereen. Sitäkö sinäkin haluat, ja sitten sanot , että PH: on kanssasi joka päivä, olet suurhuijari ! Yrität pettää Pyhää Henkeä Ananiaan ja Safiiran tavalla.
- k.kiusaantunut
Sinulla on hyviä aloituksia...tällä ja kikupalstalla. Ja teemapalstalla oli.
Juu, olen jonkin verran kirjoitellu kikupalstalla.
Ei näytä helluntailaisilta tulevan vastausta siihen, mitkä tahot Suomen helluntailaisista on Empowered21-liikkeessä mukana.
Helsingin Saalem ainakin on mukana ja sehän on suurin seurakunta ja kuuluu Helluntaikirkkoon, joka on puolestaan pieni vähemmistö Suomen helluntailaisista.- häh?
Pe.ku kirjoitti:
Juu, olen jonkin verran kirjoitellu kikupalstalla.
Ei näytä helluntailaisilta tulevan vastausta siihen, mitkä tahot Suomen helluntailaisista on Empowered21-liikkeessä mukana.
Helsingin Saalem ainakin on mukana ja sehän on suurin seurakunta ja kuuluu Helluntaikirkkoon, joka on puolestaan pieni vähemmistö Suomen helluntailaisista.Mikä on kikupalsta?
- DoctorT
Helluntailiike on niin kadottanut harhaoppiseikkailuissaan yhteytensä kolmiyhteiseen Jumalaan ja Pyhään Henkeen, ETTÄ TAAS TUODA AMERIKANPELLET APUUN!
Jos liike on kuollut ja Pyhä Henki sen jättänyt, niin ei auta temput. Parannukseen, tosiparannukseen, nämä liikkeensaastuttajat eivät taivu! - "sara"
Olen henkilökohtaisesti kokenut ko.otsikon jotenkin outona. Pyhä Henki vuodatettiin Helluntaina ja Hän vaikuttaa edelleenkin kirkastaen Jeesuksen sovitustyötä. Olen miettinyt olisko ko.uutisen ja erään toisen, KMN "Siivosi sovituksen pois lähetysjulkilausumastaan", olla mitään yhteyttä? Ei sovitusta enää, no mitä Pyhä Henki sitten kirkastaa? Saadaanko se "toisen hengen vuodatus?Kun sovitus pois, niin onko "estekin" pois,Tess2 luku? Olen kuullut, että ko.kohta tarkoittaisi uskovia.Eikö kuitenkin Jeesus ole suurempi?
- ~~tähkäpää~~
Tuossa uutisessahan on vain yhden miehen lausuma ja mielipide asiasta.
Ei Mika Yrjölä ole = helluntailiike.
Hän on kuitenkin aika vähän aikaa ollut "toimijana" suomen helluntailiikkeessä ja hänellä on toki oikeus sanoa julki näkemyksensä, joka saatta osin paikoin olla tottakin, mutta kyllä jokaisella lukijalla tulisi olla sen verta medialukutaitoa, ettei nyt yhden miehen julkilausumalla lähdetä puhumaan koko helluntailiikkeen tämän hetkisestä tilasta ja suhteesta Pyhän Henkeen .Ei ole yhden miehen liike.
Asiasta uutisoitiin jo joulukuussa ja vetäjänä on vahva helluntailaisvaikuttaja Arto Hämäläinen, joka on johti Fidaa yli 20 vuotta.
http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/10007-helluntailiike-haluaa-karismaatikkojen-yhdistajaksi
Googlen tietojen mukaan Hämäläinen on käynyt esittelemässä Empowered21-liikkeen ainakin Porin helluntaikirkkoseurakunnassa.- ~¨tp~~
Pe.ku kirjoitti:
Ei ole yhden miehen liike.
Asiasta uutisoitiin jo joulukuussa ja vetäjänä on vahva helluntailaisvaikuttaja Arto Hämäläinen, joka on johti Fidaa yli 20 vuotta.
http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/10007-helluntailiike-haluaa-karismaatikkojen-yhdistajaksi
Googlen tietojen mukaan Hämäläinen on käynyt esittelemässä Empowered21-liikkeen ainakin Porin helluntaikirkkoseurakunnassa.En varsinaisesti puhunutkaan kyseisestä liikkeestä, vaan M.Y. antamasta lausunnosta.
Eli halusin tuoda esille, että kyseisen liikkeen tarkoitus ei ole:
>>...helluntailaisten hakevan kadottamaansa Pyhää Henkeä...>>
Tähän otin kantaa.
- copypaste
rommionsaatanasta
28.10.2016 16:27
On noidilla, wiccoilla, saatananpalvojilla ja uskonsanalaisilla vaikea valinta minne mennä.
Palvoako
shaatanaa shaalemissa
http://saalemconference.fi/
VAI
perskelettä energia-areenalla
http://www.missiomaailma.fi/index.php/uusivuosi
Onko ICEJ antanut suosituksensa humalasta? - capiche
Kiinnostaako ketään miksi näitä liikkeitä sikiää. Kun palasin ulkomaanvuosieni jälkeen Suomeen ja menin helluntaiseurakuntaan, niin minunkin eka reaktioni oli: kuka on poistanut helluntain helluntaiherätyksestä. Ei niin, että sitä lapsuuteni pahinta hihhulointia kaipaisin, mutta kuivaksi on mennyt monella tavoin.
- HerranHaltuun
Vakava asia, kuoleman vakava! Pyhä Henki on Jumala. Jos Hän on vetäytynyt seurakunnista, niiden Totuudelle (Sanalle eli Jeesukselle) uskottomuuden tähden...Jeesuksen seuraajat seuraavat Herraansa lähtien ULOS ulkopuolelle leirin, Hänen pilkkaansa kantaen, sinne minne Pyhä Henki johtaa (perille Kirkkauteen lopulta)!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611179- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että326657- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 93600
- 75566
- 56564