Sana vapaa
Mikä on hurjin romaani minkä olette lukenu
lkfhjdlf
24582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kätilö romaani
romaani nimeltä "yksikään romani ei varastanut" aivan loistava satukirja!!
Rommaani etsii työkinnasta.nim KÄNSÄ kännyssä.
Allu on paikkakunnan kovin, varsinki siihen aikaan kun treenas ja otti matsia !
Joo pitää paikkansa, Allu oli kyllä rautainen äijä silloin kun oli huippukunnossa ja nyrkkeili.....
Kooninkadun romaani
Romaaniväestön työperäiset sairaudet, on ihan sopivan pitkä luettava.
Turina aina syyttömästä ravivalmentajasta poliisin mielivallan kourissa..
Ehdottomasti kirja nimeltä Romani pojan elämänkaari; Syntyyn ja kuolee vahingonlaukaukseen Forssan raviradan parkkipaikalla.
Meniköhän eräällä romaanilla hermot perässä ajaneeseen vanhempaan herraan Vuohiniityntiellä...romaanin nulikka pomppi sen verta nopeesti autostaan...
Täällä tämä keskustelun taso ei oikein pysy. Pieni on kankaanpää :) kävelin kohdalla salesta päin, harmaan koirani kanssa jos huomasit :) Tuo herra tööttäili ja näytteli käsimerkkejä niille jotka ohittivat , toisena ohitti tummalla henkilöautolla mies jolle herra taas viittoi ja tööttäsi.
Auto pysähtyi ja nuori kaveri kysyi syytä käsimerkkeihin ja tööttäilyyn, ja kuulin vanhempi mies sanoi että ohittaa ei saa, tumma mieshenkilö sanoi että ajat 20km/h niin totta kai ohitin ettei liikenne pakkaudu. Jotain sananvaihtoa nopeasti vielä kävivät ja mielestäni sovussa poistuivat kun joku nyökkäysmorjestus tais vaihtua. No enpä tiedä tuntuu että aika matalat ovat uutiskynnykset. Tosin huomauttaisin että sivunpaan olisi tumma auto pitäny pysähtyä vaikka villkkua siinä käytteli. :)
Jessus mitä lässytystä ja selittelyä!
Heh, on kankaanpääläisillä murheet :D
Ehdottomasti teos " emme tappele kapakoissa ja jätämme puukkomme kotiin". Sellainen vitsikirja jonka lukee paskalla käydessä.
Eipä nämä meidän paikkakuntalaiset puukoilla taida sohia. Ihan käsipelillä pelaavat ja rehdisti. Eli tuosta en pääse moittimaan.
Eihän hurjia romaaneja olekaan - kaikki, lukemani ja näkemäni ovat olleet sellaisia nyyhkyttäviä ruikutustarinoita että oikein verenpaine nousee.
Eräskin loppui kysymykseen, miksi naista täytyy lyödä? Siihen kun joku romaani vastaisi ihan rehellisesti.
Sitä se on kun muu ei enää nousekaan, kuin verenpaine.
"Romaani" jäikö äidinkielentunnit väliin?
Koitas apina katsoo, mikä on tämän ketjun otsikko!
"Meniköhän eräällä romaanilla hermot"
Nii eli siinä viitataan henkilöön hyvä ihminen. Vai kirjallako meni hermot? :)
Älähän nyt menetä malttiasi, kaikki hyvin.
Täällä on ilmeisesti myös suomenkielen asiantuntijoita, jotka seulovat oikeikirjoituksia.
Miten moni tämän foorumin viesteistä sisältää kirjoitusvirheitä - esim. nopeasti näppäilty romaani vai romani?
Ei tämän foorumin takia kukaan hermojansa menetä, uskoisin näin - ellei sitten...
Ei tarvitse asiantuntijaa tunnistamaan kahta eri sanaa keskenään. Tietysti tuo voi omalle kapasiteetillesi olla liikaa..
Ihan sama nuo kirjoitusvirheet minulle ovat, asiavirheestähän onkin kyse. Selkeästi tarkoitettuja yksilöitä nimetään asioiksi.
Niinisalon bileistä kertova romaani joka ei enää kerro...................
Kissatalon kissojen villistä elämästä kertova kirja " kohdusta hautaan ".