Mennariteologian harhojen paljastus

eagle's eye

14

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sykke33

      Jumala on voimallinen Herra!

    • heinoska78

      Yes.

    • HHHiltunen.

      Yess, mennarisetti on kusetusta tyhmille.

      Kenyon keksi JDS opin ja Hagin varasti sen....

      Karsimaattinen kristinusko on vain yksi spiritisimin muunnelma.


      Mennarisetin suomessa jo -80 luvulla paljasti Paavo Hiltunen. Torontolaisuus alkoi levittää mennarisettiä sitten ysärillä.

      http://www.kristitynfoorumi.fi/siunauksiasyvyys.htm

    • Elonkorjuun aika...

      Kaikesta on olemassa väärennös joka tulee hyvin lähelle aitoa tavaraa. Niihin lipsahtaa vain jos lahja tulee lahjan antajaa tärkeämmäksi.
      Uskon armolahja on väkevä. Siinä kuitenkin Jumala antaa uskon siihen mitä Hän haluaa tehdä tai antaa. Sen asian julistaminen uskossa on profetoimista, ja se tapahtuu varmasti. Menestysteologia taas menee pieleen siinä, kun eksytään luulemaan että usko itsessään saa aikaan. Mikään ihmisestä lähtöisin ei saa aikaan Jumalan tekoja. Jumala tekee, ja jolla on kuulevat korvat tietää mitä Jumala tekee. Niitä voi julistaa.
      Me olemme Kristuksen sovitustyön kautta Hengestä täydellisiä, mutta lihan puolesta vajavaisia, ja kasvun ja parannuksenteon tarpeessa. Sitä oppia ei tarvitse teorioista tutkia, riittää kun tutkii sydämensä.

    • nekkurilainen

      Kantsii lukea avauksen linkki.

    • jarska83

      Herran Jeesuksen ristin kuoleman kautta Herra Jeesus nousi kuolleista Isän oikealle puolelle. Risti ei julista pelkästään kuolemaa, vaan elämää kuoleman kautta. Herran Jeesuksen ristintyön kautta ja perusteella on mahdollisuus kuolla synnille sekä elää Jumalan tahdon mukaista elämää.

      Herran Jeesuksen rististä tulee näin voima, jonka kautta ja perusteella uskova voi kuolla itselleen ja synneille sekä ojentautua uskossa Raamatun sanan totuuden mukaisesti. Herran Jeesuksen risti on näin kaiken perusta ja kaiken keskipiste, siksi apostolit julistivat ristiinnaulittua ja ylösnoussutta Herraa Jeesusta.

      Se täytyy kuitenkin muistaa ettei uskovasta tule tässä ajassa täydellistä. Siksikin lihan kuoleminen on jatkuva uskon kasvuprosessi, eikä sellainen olotila että tässä ajassa uskova pystyisi elämään koko ajan kuolleessa tilassa syntiä kohtaan.

      teksti kopsattu. http://koti.phnet.fi/petripaavola/nakokulmiauskossakasvamisesta.html

    • * Petri Paavolan opetus ei ole raitista, eksyy mm. esgatologisissa totuuksissa , ja se antaa ymmärtää, että on muutakin epäraamatullista, se niiku liippaa ja sivuaa totuutta, mutta ei ole sitä ! Paavali sanoisi hänelle, sinä tiedät, mutta et niinkuin tietää tulee ! Ja uskon, että Petri ei ole kokenut Pyhän Hengen voitelua, Raamatullisella tavalla, on niin monia, jotka kieltää PH:n kasteen saamisen vain sillä yhdellä tavalla, mutta kun se on totuus, PH:n kaste saadaan vain yhdellä ainoalla tavalla, samoin kuin 120 opetuslasta KAIKKI saivat samalla tavalla voitelun, kielillä puhumisineen. Muut tuntemukset ja väristykset ja konttailut ja vapisemiset, epämääräiset ääntelyt itsekaatuilut joita suurin osa kaatumisista lienee, on joku aivan muu henki aiheuttajana kuin Pyhä Henki !

      • "Mohikaani"
        Tulkitsenko oikein, että et hyväksy myöskään helluntaiseurakunnissa esiintyviä "väristyksiä, konttailua, vapisemista, epämääräisiä ääntelyjä" Pyhän hengen aiheuttamiksi?

        Olen nähnyt ainakin Seinäjoen helluntaiseurakunnasta ohjelmaa Timo Närhen johdolla, jossa tällaista tapahtui.


    • hansu komi
    • tuomarismies

      Ei kannata antaa väärää todistusta jos ei tunne miehen opetusta.

    • pentekostaali

      mohikaanin sietäis tehä parannus ku aina mollaa toisia aiheetta. Mistäköhä se johtuu. Eikö tutki vai eikö ymmärrä mitä lukee.

    • Yksi kaikista Korkei

      Mohis saanee nyt tehdä pikkuisen parannusta. Meidän eskatologinen ymmärryksemme on vajavaista, myös mohiksen. Sen perusteella ei jaotella kuka on uudestisyntynyt ja kuka ei. Yksi on Tuomari. Se samainen joka päättää kuinka kenetkin kastaa. Kukkulat alennettakoon ja laaksot ylennettäköön, Kunnian Kuninkaan tulla!

    • ossi Kuopiosta

      Hyvin kiteytetty.

    • totuuson777

      Mennariteologia on paha harhaoppi. Varokaa sitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      84
      1359
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      987
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      370
      808
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      769
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      699
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      123
      692
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      604
    Aihe