Tiedon sanat ja sanoma

nijhgt

Epäiletkö tiedon sanojen olevan tietäjähengen puhetta vai kokokaan sydämen näkyjä jotka mahdollisesti tuottavat tuloja köyhälle helluntaiyhteisölle?

12

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • otataasselvää

      Kokokaan, mikä ihmeen kokokaan? Selvennä nyt vähän viestiäsi???

    • nijhgt

      No se oli painovirhepaholainen ei painovirhepakolainen
      Eikö sinulla ole tulkitsijaa siellä jossain?
      Siirrä kynttilä lähemmäksi.
      Älä polta korsua.

      • otataasselevää

        Eli mikä oli pointtisi???


    • Kolmas vaihtoehto

      Avaus esittää kaksi vaihtoehtoa "tietäjähenki" tai "sydämen tuloja seurakunnalle tuottavia näkyjä". Siitä puuttuu kokonaan raamatullinen, hengellinen aspekti. Kristitylle uskovalle "tiedon sanat" ovat yksi armolahja monien joukossa ja sen on nähdäkseni suhteellisen yleinen. Raamatun mukaan jokaisella uskovalla on jokin armolahja tiedosti hän sitä sitten tai ei.
      1.Kor.7:7 "mutta kullakin on oma lahjansa (charisma = armolahja) Jumalalta, yhdellä yksi, toisella toinen."

      Siinä ei ole mitään väärää, jos mielessään epäilee jonkun välittämien tiedon sanojen olevan vaikkapa sielullisia, jolloin sanat eivät tule Pyhästä Hengestä vaan ihmisen omista tunteista ja ajatuksista. Kaikki armolahjat on koeteltava seurakunnassa. Lisäksi on muistettava, että armolahjat ovat aina vajavaisia, joten armolhajojen kohdalla kaikki ei aina ole pyhää ja puhdasta.

      Tiedon sanat eivät voi tuottaa tuloja sen paremmin helluntai- kuin muillekaan kristillisille yhteisöille. Oikeisiin tiedon sanoihin liittyy Jumalan pyhyyden kokemista, jossa kehotetaan, rohkaistaan, mutta myös muhdellaan tarpeen mukaan. Jotta kaikkii olisi armosta, Jumala haluaa pitää armolahjan saajan nöyrällä paikalla. Pyhä Henki ei anna tiedon sanoja ihmiselle, joka suostuu elämään näkyvässä synnissä tekemättä parannusta Jumalan edessä. Armolahjan saajalla on myös omat "kivet repussa", jokin Jumalan antama taakka, jotta hän ei ylpistyisi. Tiedon sanoja ei tuoda julki ylhäältä päin, korskeasti kuulutellen, vaan alhaalta - vaikka kyseessä olisi nuhde, armolahjaan liittyy aina Jumalan rakkaudellinen kosketus.

      Jumala on antanut minulle tiedon sanojen armolahjan.

      • koko karisma

        Kullakin on oma KARISMANSA, se on selvällä suomenkielellä sanottuna karisma, koska kr. kantasana on 'charisma'.

        Ja minullahan on sitten tietenkin suurinpiirtein kaikki lahjat, mitä nyt sitten kenelläkään voi olla, vai mitä.


    • leeviläinen

      Koetelkaa kaikki.

      Pitäkää se, mikä hyvä on, mutta karttakaa kaikenlaista pahaa.

    • body2

      Tiedon sanat,
      Se on ihmisen saama kyvykkyys, intuitio, älykkyys, lahjakkuus,koulutustaso sekä elämänkokemus, sitä joko on ihmisessä tai sitä ei ole ja ihminen sisin käyttää näitä elementtejä. Se on siinä.

      • se on siinä*

        Se on siinä. Ja kun jumalaloinen on korvien välistä poissa, tarkoitan siis, että kun siellä ei kaiu antikristillinen valhe, niin > SE ON SIINÄ.


    • koettu on.

      helluntailaiset toimivat aivan samoin kuin selvännäkijät ja monet panevat päästään suuhunsa sen minkä muille ilmoittavat.

    • Kyllä "tiedonsanoissa" saatta olla kymmenyksiinkin liittyviä asioita sekä kehoitus mennä kuuntelemaan jotain tiettyä puhujaa esim. menestysteologeja. Heidän tilaisuuksissa saarnataan usein "uhraamisen" tärkeydestä.

    • älkää uskoko kaikkea

      Tiedon sanat oli apostolisena aikana tärkeä armolahja. Jumala antoi apostoleille ja profeetoille tiedon sanat, että he pystyivät opettamaan seurakuntaa. Heillä kun ei ollut silloin Uutta Testamenttia, vaan he itse kirjoittivat sen Pyhän Hengen johdolla, jossa myös he turvautuivat tiedon sanojen armolahjaan. Nykyisin ei tiedon sanojen armolahjaa enää oikeasti samassa muodossa ole, vaikka moni sellaista itselleen yrittää sovitellakin. Nykyään tiedon sanat on yleisemmin (oikeilla) pastoreilla ja opettajilla, että he voisivat paremmin ymmärtää ja opettaa kirjoitettua Jumalan sanaa, eli Raamattua.
      Moni karismaatikko ja hellari kuvittelee omaavansa tiedon sanat, ja jakelee tietojaan kuin entisaikojen oraakkeli tai meedio konsanaan. Heillä nämä "tiedot" koskevat poikkeuksetta ihan maallisia asioita ja ongelmia - ei siis ole ollenkaan Raamatun kanssa tekemistä! Tämä kuuluu taaskin siihen karismaattiseen vääristettyyn armolahja-oppiin!

    • body2

      Tiedon sanat eivät tule tyhjästä ja se on fakta.

      Ihmisellä itsellään täytyy olla ne eväät joita sitten käytetään.

      Ihminen oppii käytännössä ja niin tekivät myös opetuslapset.
      He havaitsivat alkuseurakunnan elämästä, yksilöistä,seurakuntalaisista kuinka he toimivat, ja siinä syntyi niitä aineksia joita sitten sovellettiin kirjoituksiin.

      Alkuseurakunnan elämä oli kuin pyörällä ajo. Sitä harjoiteltiin harjoiteltiin ja viimein opittiin ajamaan.

      Siinä ne viisauden sanat syntyivät kokemusten aihioista.

      Tyhjästä ei sunny muuta kuin .......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe