Raudun taistelu

rantakariiii

Elfvengrenilla oli ilmeisesti jotain hampaan kolossa rikkaitakin venäläisiä kohtaan. Ilmeisesti tieto joidenkin näiden tuesta oli suututtanut tyypin. Krimin tataarit muistaa Elfvengrenin oikein hyvin.

12

430

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tie auki

      Tuo voitto avasi tien Viipuriin ja sen puhdistamiseen kuonasta. Punaisia keljuttaa vieläkin. URAA!

    • Tässä jotain!!

      Wiki:"Raudun taistelu oli Suomen sisällissodassa 1918 Raudun aseman tienoilla Karjalan rintaman komentajan Aarne Sihvon johdolla käyty taistelu. Lähinnä Pietarista tulleet Raudun kirkonkylää kohti pyrkineet venäläiset joukot joutuivat 23. maaliskuuta kolmelta taholta saarroksiin. Apujoukkojen saavuttua asema saarrettiin täydellisesti, ja 4. huhtikuuta illalla alkoi voimakas mutta tulokseton hyökkäys. Seuraavana aamuna venäläiset yrittivät murtautua saarroksista Raasulin suuntaan, mutta yritys epäonnistui, ja Maaselän kylän lähellä ns. Kuolemanlaaksossa joutui n. 700 venäläistä vangiksi ja 400 kaatui; valkoisten tappiot olivat kaatuneina ja haavoittuneina n. 600 miestä.[2]"

      Erittäin raskaat tappiot koki jääkärikapteeni K.L. Oeschin komentama Jääkäripataljoona 8 menettäen yhteensä noin 250 miestä.

      • Kuinka pitkiä olivat

        Kuinka pitkiä olivat marssilaiset, jotka 1944 syksyllä kävivät antamassa Mannerheimille salaisen aseen suureen sotavoittoon? Olivatko pitempiä, kuin Uralin perhonen vai Mannerheimiäkin pitempiä?


      • viha oli kova

        Ei tykänneet Tsaarin hommat nähneet bolsuista. Armoa ei annettu.


      • ViaMortis

        <<Maaselän kylän lähellä ns. Kuolemanlaaksossa joutui n. 700 venäläistä vangiksi ja 400 kaatui<<

        Eräässä kirjassa kerrottiin kuinka valkoisten kk-ammukset oli niin vähissä että punaisten pakoaallon tärkeimpänä tulppana olleen kk:n viimeinen vyö oli jo yli puolivälin kun ryntäily loppui... Kaikki oli siis turhaan jo aiemmin kaatuneet ja loput antautuivat ihan turhaan. Yksi rynnäkkö vielä ja pako olisi onnistunut.

        Tätä samaa paikkaa Kianto kuvailee kirjassaan Kuoleman kentiltä.

        Kovin vähällä tuo veristen Veenuskiharoitten ihailija Ilmari Kianto (Aarni Suursalo, Elämän ja Kuoleman kentältä kertoo sivulla 202) päästetään uutuuskirjassa. Vain kolme mainintaa (sivut 134, 220 ja 270) ja tuo siteerattu lehtikirjoituspätkä yhtenä niistä kolmesta.

        Miksi Kianto oli niin sairaan kiinnostunut punaisten kaatuneista? Hän kuvailee kirjassaan yksityiskohtaisesti jopa ammuttujen punaisten naisten veren tahrimat "veenuskiharatkin".

        Kirjassa on sivulta 199 alkaen luku VIA MORTIS - TUONEN TIE ja siinä kuvataan ruumiita eri asennoissaan ja -paikossaan. Sivulla 202 on tuo kuuluisa "sysimustat, tuuheat veenuskiharat veren tahroissa..." -kuvaus.

        Heti perään on sivulta 206 alkaen luku HÄVITYKSEN KAUHISTUS ja sama meno jatkuu. Kuvaukset on 1918 keväältä Raudun ja Antrean rintamalta.

        Kirjassa kuvataan moneen otteeseen kuinka valkoiset ampui läjäpäin naisia, lapsia, vanhuksia ja haavoittuneita. Siis kaikkia joita pidettin punaisina.

        Kiannon kirja julkaistiin vasta 10 vuotta tapahtumien jälkeen ja sittenkin sitä piti kuulema "siistiä".

        Ilmari Kianto Elämän ja kuoleman kentältä.
        Sotarunoilija Aarni Suursalon vaikutelmia vapaussodasta, Otava 1928


    • Jaaralainen

      Osallistuin taisteluun Raudun koululla kevättalvella 1968. Kiikoisissa oli silloin viisi kansakoulua: Kirkonkylä, Jaara, Rautu, Myöntee ja Kuorsumaa.

      Raudussa taisteltiin koulujen välisten hiihtokilpailujen yhteydessä. Kuorsumaalaiset olivat tapansa mukaan pahimpia pukareita. En viitsi nyt nimiä mainita, mutta oli siellä Karjalan siirtoväen jälkikasvuakin nyrkkejä heiluttamassa.

      Tällä palstalle on tietenkin tärkeää mainita, että olen itse pitkää sukua. Mummoni vaari, seppä ammatiltaan, eli 1800-luvun puolivälissä ja oli lähes kaksimetrinen. Oli lapsuutensa viettänyt Närpiössä.

      • voi sentäs

        Sinä se vaan vapaana olet, vaikka laitokseen kuuluisit. Terveydenhuollon leikkaukset tätä teettää. Nooh koeta pärjätä sen dementiasi kanssa.


      • Anonyymi
        voi sentäs kirjoitti:

        Sinä se vaan vapaana olet, vaikka laitokseen kuuluisit. Terveydenhuollon leikkaukset tätä teettää. Nooh koeta pärjätä sen dementiasi kanssa.

        Sinä se hoitoon kuulut.


    • joensuunteloitukset

      Raudussa oli 2700 venäläistä. Viipurissa olleet venäläiset maksoivat kalliisti tästä saman kuukauden lopulla.

    • ViaMortis

      Kyllä valkoiset oli julmia lahtareita, oikein kirjaimellisesti. Kianto teki tyhmyyttään palveluksen jälkipolville kirjoittaessaan kaiken tuon näkemänsä muistiin. Suomessa kauhistellaan jotain Serbian joukkomurhia ja samalla unohdetaan kuinka täällä lahdattiin paljon raaemmin noin 70 vuotta aiemmin.

      Perusteen Kristuksen opin hylkäämiseen sodan ajaksi Kianto saa myös siitä, että myös papit, muun muassa Kiannon ystävä Arvi Järventaus, tarttuivat aseisiin: Me saimme äsken luvan – varmaankin sadaksi vuodeksi – luopua kristillisistä ihanteistamme: Suomen papit ovat siitä loistavimpina esimerkkeinä. Surmatkaa vihollisemme! he huusivat kuorossa ja vaihtoivat mustan kauhtanan harmajaan kenttäpukuun.

      Kiannolta lainattu lausuma: ”Sodassa täytyy nauttia tappamisesta – muuten ei sota menestykään.

      http://jultika.oulu.fi/files/isbn9789526209623.pdf

      Punaiset eivät ansainneet Kiannon ja Wilkunan mielestä edes suomalaisen nimeä. "Onko vielä tässä maassa yleistä mielipidettä, joka pitäisi punikeita ’omina kansalaisina’? Ei ole eikä olla saa”, Kianto kysyy ja samalla vastaa artikkelissaan ”Eläköön sota!” Kiannon mukaan valkoiset tappoivat rehellisesti, punaiset kiduttaen: Mikä ihana tappelu! Kerrankin ryssiä, noita maan lutikoita rökittämään! Toista sataa vuotta olivat kynnet syyhyneet – ei oltu uskallettu, jopas viimeinkin nap-sahti. [--.] Pois ryssäläisriena Pohjolasta ja selkäsauna kaikille, jotka sen kataliin veljeilyverkkoihin ovat eksyneet! [--.] Tottakai oli korkeata kostaa, kun silmin näki, minkälaisten susien kanssa oltiin tekemisissä. Vihollinen rääkkäsi ja nautti, kurja, kidutus-kostostaan – valko-kaartilainen ainoastaan nautti rehellisestä tappamisesta. Tottakai me siitä nautimme – mitä me häntä tässä silaamaan tai salaamaan? Sodassa täytyy nauttia tappamisesta – muuten ei sota menestykään. Sehän on selvää. Ne, jotka rintaman takana maalaavat soturin eräänlaiseksi pyhimykseksi ja taivaalliseksi enkeliksi, valehtelevat vastoin oikeampaa uskoansa. Miksi kaunistella sitä, mikä jo on kaunista?

      Miksi Kianto oli niin sairaan kiinnostunut punaisten kaatuneista? Hän kuvailee kirjassaan yksityiskohtaisesti jopa ammuttujen punaisten naisten veren tahrimat "veenuskiharatkin".

      Kirjassa on sivulta 199 alkaen luku VIA MORTIS - TUONEN TIE ja siinä kuvataan ruumiita eri asennoissaan ja -paikossaan. Sivulla 202 on tuo kuuluisa "sysimustat, tuuheat veenuskiharat veren tahroissa..." -kuvaus.

      Heti perään on sivulta 206 alkaen luku HÄVITYKSEN KAUHISTUS ja sama meno jatkuu. Kuvaukset on 1918 keväältä Raudun ja Antrean rintamalta.

      Kirjassa kuvataan moneen otteeseen kuinka valkoiset ampui läjäpäin naisia, lapsia, vanhuksia ja haavoittuneita. Siis kaikkia joita pidettin punaisina.

      Kiannon kirja julkaistiin vasta 10 vuotta tapahtumien jälkeen ja sittenkin sitä piti kuulema "siistiä".

      Ilmari Kianto Elämän ja kuoleman kentältä.

      Sotarunoilija Aarni Suursalon vaikutelmia vapaussodasta, Otava 1928

      http://personal.inet.fi/koti/kkoskela/kianto.htm

      "Sodan vainajaröykkiöissä kiteytyi Suursalon käsitys sodasta, hyvän ja pahan välisestä taistelusta, johon kuului myös seksuaalinen elementti. "Lisää! Ja vielä vähän lisää! Verisiä ruumiita, murskattuja kalloja, ulosvuotaneita aivoja, käryäviä ruumiita, tapetuita, alastomiksi raastettuja naisia... Tuossa lepää tyttö, kaula puhki, kintut paljaina... Tuossa nuori nainen kyljellään, miehen turkishousut säärissään, sysimustat, tuuheat veenuskiharat veren tahroissa... Tuossa on ilmetty Kristus-tyyppi, mustat kähärät, musta parta - vasen kätensä painaa ikäänkuin suojellen murskattuja sukuelimiä... Monella kaatuneella uroolla ovat häpyosat näkyvissä."

      • eivätansainneet.elää

        Tuo 'ei ansainnut suomalaisen nimeä' oli tärkeä keino vihmoa perintövihaa.


    • Punikeilla-on

      valtava kiinnostus Kiannon perversseihin kuvitelmiin. Mistähän se kertoo?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe