Suomalaisia vai ulkomaista työvoimaa

Kysyn vaan

Yhteiskunnalle olisi halvempaa saada suomalainen työvoimareservi töihin kuin että maahan tuodaan lisää ulkomaista työvoimaa. Työntantajat työllistävät.
Miksi kotimainen työvoima pysyy reservissä, "vilttiketjussa"?

3

204

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysy pois vaan

      Tuota juu. Saada siis mihin töihin?
      Katsos kun niitä töitä ei taida olla enää tarjolla oikein kenellekään.
      Nuoretkin ohjataan työpajoihin.
      Jos et ole sattunut huomaamaan.

      Yhteiskunnalle halvempaa olisi saada toimiva ja viisas hallitus.

    • Vastauksia4

      Edellinen kommentti "...toimiva ja viisas halitus" - Aika fiksu hallitus meillä kyllä onkin, joka uskaltaa tehdä vaikeitakin päätöksiä ja ottaa niistä vastuun. On siellä kyllä muutama aika heikko ministeri ollut, mutta pääosin hyvää. Hallitus ei työntekoa jarruta. Oppositiosta räksyttäminen vastuuttomasti ei vie eteenpäin.

      Suomalaisia työpaikkoja on määrätietoisesti omilla toimillaan ajanut ulkomaille ammattiyhdistysliike luomalla kalliin ja joustamattoman systeemin. Ammattiliitot ovat kiinnostuneita erityisesti työttömien asemasta, korkeista palkoista ja alhaisesta eläkeiästä. Totuus on, että VAIN työnantajat luovat uusia työpaikkoja ja antavat töitä parhaaksi katsomallaan tavalla ja parhaaksi katsomassaan paikassa. Parasta työsuhdeturvaa on yrityksen hyvä kannattavuus. Yrittäjät pyrkivät tähän hyvään kannattavuuteen ja jatkuvuuteen. Sitä ei saisi jarruttaa vaan kaikkien pitäisi auttaa asiassa.

    • Onko vielä toivoa?

      Just oli telkkarissa tutkimustuloksia, joissa laaja yritysjohtajakunta pitää heikkoutena joustamatonta ja kallista työvoimaa.
      Ennenkuin alkaa halveeraamaan kyseistä mielipidettä, kannattaa muistaa, että tätä mieltä olevat henkilöt päättävät työpaikoista.
      Keskustelussa tuli esiin, että yritysjohtajat olisivat luovuttaneet ja siirtävät työpaikkoja ulkomaille. Näin ei ole. Selvästi viime keväänäkin esitettiin liittojen välisissä neuvotteluissa keino päästä kilpilukykyisempään tulokseen: palkkojen korotuksesta pidättäyminen, jolla Saksalle ja Ruotsille menetettyä kilpiluetua voidaan kuroa kiinni. Ei kelvannut työntekijäjärjestöille. Jos ei kelpaa, niin sitten Suomessa on edelleen joustamaton ja kallis työvoima. Yritysjohtajat päättävät työpaikoista sen mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      762
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      710
    3. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      102
      686
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      667
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      27
      651
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      629
    7. 47
      590
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      535
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      531
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    Aihe