Palkka tulisi vasta muutaman päivän päästä, jääkaappi huusi tyhjyyttään ja taskunpohjalla vaivaiset 50senttiä. Olin onnistunut löytämään jostain kaapin pohjalta muutaman tölkin, niistä tulisi ruokabudjettiin huiman 30 sentin lisä. Menin siis lidliin aikeissa ostaa makaroonipussin tai kaksi, pullon palautus automaatin kautta. Toinen automaateista oli rikki ja toisella oli vanhempi mies kolmen pulloja täynnä olevan jätesäkin kanssa. Menin siis jonottamaan, ärsytti muutenkin koska en ollut koko päivänä syönyt yhtään mitään ja vähän kiirekin oli, tauko töistä, mutten silti kehdannut kysyä mieheltä että voisinko äkkiä välistä palauttaa omat tölkkini. Äkkiä mies kääntyi ja kysyi että voisiko saada tölkkini. Menin vähän hämilleni, koska en halunnut luopua ruokarahoistani. Mies kaivoi taskustaan jonkun lapun, se oli pullonpalautus kuitti ja siinä oli yli 2 euroa rahaa "Jäät voitolle", mies tokaisi hymyillen, joten annoin tölkit miehelle. Kiitin ja voi että oli hyvä fiilis, noin pienen eleen takia koko päiväni pelastui, sain töihin evästä ja kotiinkinvmakaroonia parempaa syötävää. Elämän pienet asiat ovat kaikkein tärkeimpiä, ei tainnut miehellä olla hajuakaan kuinka tuollainen "mitätön" ele oikeasti pelasti minun päiväni! :) Kiitos!
Vastaukset 2
- jkoop
niinkkö
- osteriossi12
heh
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051770
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä441247Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS461179Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231000Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita172849Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13800- 48722
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201713Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?14702Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.40636