– Då det andra inhemska språket försvann som obligatoriskt språk i studentskrivningarna 2005 minskade också de som skrev franska och ryska med hälften. Studenterna har inte nappat på den möjlighet som gavs att läsa andra språk då svenskan slopades.
– Det att man lär sig ett språk hindrar bevisligen heller inte att man lär sig flera.
http://hbl.fi/nyheter/2013-05-26/454616/motparterna-mottes-i-sprakdebatt-mellan-ungdomsforbund
Motparterna möttes i språkdebatt
3
125
Vastaukset
- וואלה
Persujen juutalaissiiven Simon Elo on hintelä videopelejä pelaava sivari?
Ei näytä kovin urheilulliselta tämä juutalainen persu, jonka elopaino on n. 55 kiloa!
Mahtaako olla pojalla armeijasta passi vai vapautuspassi, vai meneekö pelien peluuksi koko Simonin siionismi?
Simon tuntuu olevan kokoajan päänä ja pasuunana huutamassa oli millainen persujen kohu sitten milloinkin!
Simon: jos Suomi hapottaa, niin Israel on olemassa kaltaisillesi!, siellä ei ole somaleita, kai? - muistakaa faktat
Pakkoruotsifanit jaksavat toistella, ettei pakkoyoruotsin poisto lisännyt kielivalintoja muissa kielissä. Ei tietenkään, koska pakkoruotsi jäi ja vie edelleen yhden kielen paikan lukujärjestyksessä ja ajankäytössä!
Pakkoyoruotsia ei poistettu siksi, että luettaisiin muita kieliä, vaan siksi, että kirjoitettaisiin enemmän matemaattisia aineita ja että opiskelijoilla, jotka tulevat ammatillisen linjan kautta, olisi paremmat mahdollisuudet. Ja siksi, että reppuja tulisi vähemmän ja opintoajat eivät enää kasvaisi. Tässä onnistuttiin.
Helsingin yliopiston nykykielten laitokselta on vuosi sitten tullut hyvä tilannekatsaus kieltenopiskelusta. Siinä professorit eivät hauku suomalaisnuoria laiskuudesta, he tietänevät, että Suomessa luetaan kieliä eurooppalaisittain paljon. Syy kielten osaamattomuuteen tuli ranskan kielen professorin suusta: "kurssivalikoima on lukiossa laajentunut, ja pakollinen ruotsi syö tilaa muilta kieliltä". Siis asiaosaamisen painotus on valtava (syystä) ja kielipaletti vaihtoehdoton.
Muistakaa faktat, kun joudutte keskustelemaan asiasta! Jos virallinen kaksikielisyys olisi oikeasti rikkaus, niin Ahnevanmaa ja Ruotsi takuuvarmasti olisivat virallisesti kaksikielisiä. Mutta kun kaikki tietävät, että kaksikielisyys Suomen malliin on äärettömän kallis rasite rahallisesti ja haitallinen henkisesti, niin sitä ei missään nimessä haluta missään ruotsia tai sen lähisukukieliä puhuvissa maissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi124023Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2393840Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos622354Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt411783Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi691666- 1051397
Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva111281Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont11268Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221265Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa511104