"Suomessahan pitäisi saada palvelua kahdella kielellä."
Ei, ei pidä. Yksityinen firma voi tarjota palvelujaan vaikka ainoastaan urdun kielellä, jos niin haluaa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013052717072990_uu.shtml
Taas väärää informaatiota serviisistä
7
107
Vastaukset
Yhteiskunnalliset palvelut tulee saada molemmilla kotimaisilla kielillä, yksityisillä ei sellaista palveluvelvollisuutta tietenkään ole.
Tuo Iltalehden jutussa kerrottu tapa on aidosti tehokas keino päästä puhelinmyyjistä eroon, itsekin sitä käytän usein. Vaan eipä minua se häiritse että tulee luuria korvan, päin vastoin, sitä juuri toivon.- nej tack
Det är ett utmärkt trick att få slut på telefonförsäljning,jag har använt det i många år.Man frågar bara :Talar du svenska ?
- Maan kielellä kiitos
nej tack kirjoitti:
Det är ett utmärkt trick att få slut på telefonförsäljning,jag har använt det i många år.Man frågar bara :Talar du svenska ?
Mitä?
- Täh?
Maan kielellä kiitos kirjoitti:
Mitä?
Se oli maan kieltä. Va ittelles!
Täh? kirjoitti:
Se oli maan kieltä. Va ittelles!
Maanpa hyvinnii, naapurimaan nimittäin.
Jag brukar också använda det för jag har ingen lust att köpa något via telefon och om dom ringer upp mej på min privata telefon så är det deras sak att tala mitt språk.
- hallå,hallå....
twervig kirjoitti:
Jag brukar också använda det för jag har ingen lust att köpa något via telefon och om dom ringer upp mej på min privata telefon så är det deras sak att tala mitt språk.
Precis !Ibland kan någon också svenska och det är trevligt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3564135Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1303652Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92381Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei92213Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1471845- 1181769
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181748Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241389Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1511038Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79915