Markka aikana sai kaikki

laskekaa markkoina

järjellisillä hinnoilla.

Nyt maksat 6 x hinnan kaikesta. Enää et mene kahville kahvilaan tai osta lapsille jäätelökioskilta jäätelöä, et ostele kaupasta karkkia tai hedelmiä yhtä pajon kuin markka aikana.

Jos omppukilo maksaa 2,99 eli 18 markkaa, ja markka aikana sait sen 1 mk 50 p niin kauppaan jää.

Kun laskette kaupassa kikki markoiksi, niin ette varmaan osta tuotetta, eruoina se tuntuu niinhalvalta,.

Hopeiset korvikset kultasepän liikkeessäkin on halvemmat kuin romukorvikset halpahallissa. Ajatelkaa miten euro huijaa!!!! Kun laskee markoiksi hinnnat, huomaa todella mitä tuote maksaa, euroissa ei koskaan tiedä mitä se maksaa, sitä vaan ostaa.

Hinnat kun nousee ne nousee paljon enempi kerralla kuin markka aikana.

49

2307

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • imimerk

      Olen samaa mieltä, käsittämättömän kallista on! Olen pari kertaa erehtynyt ostamaan lihatiskiltä kinkkuleikkelettä. pieni paketillinen maksoi 8 euroa. Ei vaan riitä rahat tuollaiseen. Juuston hintakin on kohonnut pienen ajan sisällä kaksinkertaiseksi.
      Ruokavaliomme on yksipuolinen ja sellaisena pysyykin.

    • --------

      Samaa mieltä.
      Nykyhinnat ovat eurossa hivutettu aivan utopistisen korkeiksi.
      Kupillinen kahvia on melkein joka paikassa vajaa 2 euroa.
      Lähiräkälässä 0,4 L tuoppi kaljaa 6 euroa.
      Sikamaisen kallista verrattuna markka-aikaan.

      • hmmm...

        No enpä tiedä. Tänään maksoin kahvista 1.20 euroa ja 0,5 litran tuoppi oli 3 euroa... Ja helsingissä siis.....


      • Ajatelkaa vähän

        Aika hieno räkälä jos 0,4 litran tuoppi maksaa kuusi euroa, se kalliimpaa kuin lähes kaikissa Helsingin keskustan ravintoloissa. Kerro missä tuo Suomen hienoin räkälä oikein sijaitsee?

        Eipä silti, vaikka tuoppi maksaisi kympin niin ei se ole hullu joka pyytää vaan se joka maksaa. Helsingissä ja varmasti muuallakin Suomessa 0,4 litran tuopin saa kolmella eurolla, allekin.


    • euro tekee köyhiä

      Yks päivä Lidlissä oli munkkeja 0,89 senttiä/kpl, eli 5 mk 29 p.
      Markka aikana sait yhden munkin 1 mk
      10 munkkia maksoi siis 10 markkaa, nyt maksat kymmenestä munkista 8,90 e eli 52 mk 89 p!!!!!!!!!!1
      Eikö tuo ole huijausta???? Meillä ei ole munkkeja ostettu enää markka ajan jälkeen lainkaan.

      • markan munkit

        Muistan toki ne markan tuoreet munkit. Taisi olla vuonna 1983 tai 1984. Ostettiin niitä useita kerralla... No 30 vuodessa muuttuu moni asia.


      • JöllinMunkit
        markan munkit kirjoitti:

        Muistan toki ne markan tuoreet munkit. Taisi olla vuonna 1983 tai 1984. Ostettiin niitä useita kerralla... No 30 vuodessa muuttuu moni asia.

        Omasta lapsuudesta muista paikallisen kaupan ja leipomon hillomunkit jotka maksoivat 25 penniä eli noin 4 senttiä! Nykyään hinta taitaa olla noin 1 euro per munkki eli hinta on 25-kertaistunut vajaassa neljässäkymmenessä vuodessa.


      • Saksan Aldissa

        maksaa 8 isoa ja hyvää Berlineriä (hillomunkkia) pari euroa. Hinta-laatusuhde on vieläkin kohdallaan. Samoin kätevät ja säilyvät valmisruoka-annokset alle euron. Oma suosikkini tällä hetkellä Puten Medaillons.


      • ..................

        Muistan vielä, kun sai munkkeja 50 pennillä. Nyt on vähintään 0.80 e.


    • ,v.kjbn

      Haloo, olisivat nyt hinnat nousseet vaikka olisi markka vieläkin.

      • pientä rajaa

        No on, mutta jos munkkeja sain 10 markalla 10 kpl, niin ei ne varmaan maksaisi veiläkään 52 markkaa!!!

        Markka aikana hinnat nousi hiljalleen.

        !0 mk saattoi nousta 11,50 asti, mutta eurohinnat nousee julmasti enemmän kerralla


      • hmmm...
        pientä rajaa kirjoitti:

        No on, mutta jos munkkeja sain 10 markalla 10 kpl, niin ei ne varmaan maksaisi veiläkään 52 markkaa!!!

        Markka aikana hinnat nousi hiljalleen.

        !0 mk saattoi nousta 11,50 asti, mutta eurohinnat nousee julmasti enemmän kerralla

        Markka aikana hinnat tuplaantuivat 10 vuodessa mutta euro aikana ei. Joidenkin tuotteiden ja palveluiden hinna toki monikertaistuneet. Kuten pullakahvit kahvilassa. Muuten ruuat edullisia eivätkä ole nousseet samaan tahtiin kuin euroaikana...


    • Vanhempi herra

      Kummasti silti nykyään ihmisillä on enemmän.

      Asunnot ovat isompia ja paremmin varusteltuja, ennen astianpesukone oli luksusta eikä köyhillä ollut varaa edes vanhaan telkkariin. Keskiluokka ajeli 15 vuoden ikäisillä autoilla ja haaveili että joku päivä vuosien päästä mennään viikoksi etelään. Vaatteita oli vähemmän, ei todellakaan samaa tilannetta kuin nyt että kirpparit ja huuto.net pursuaa merkkikamaa jota kukaan ei huoli edes muutamalla eurolla. Tietokoneeseen tai kännykkään ei ollut varaa kuin rikkailla, niitä tavallisen duunarin lapset ihmettelivät suu pyöreänä käydessään vierailulla rikkaan perheen 150 neliön jättitalossa.

      Ja vaikka ruuan hinta onkin noussut, tilastollinen fakta on että olit sitten töissä tai tuettuna, ruokaan menee pienempi osa rahoista kuin silloin "kultaisina aikoina" ennen lamaa.

      Ilmeisesti kouluissa ei opeteta enää inflaation vaikutuksesta, eikä kukaan viitsi muistella palkkoja/tukia kymmeniä vuosia sitten. Myytti hienosta markka-ajasta elää ja voi hyvin...

    • jkOPk

      vain iiinn

    • Vielä vanhempi herra

      Ja ennen ihmiset elivät pitkään ja onnellisina terveinä ja tyytyväisinä. Jos eivät kuolleet hampaattomina horisevina vanhuksina umpisuolentulehdukseen 28v iässä. Moniko tietää miten aikoinaan vanhat ihmiset oikeasti elivät, moni veti itsensä jojoon kun näkivät nälkää. Niin ja yhteiskunta oli rauhan tyyssija, seesteinen dreamland. Jos ei oteta huomioon keskitysleirejä joissa tapettiin nälkään ja tauteihin 30000 suomalaista. Ja aivanko huvikseen ameriikkaan lähti paikoitellen 15% väestöstä? Tämä oli kauan sitten mutta eipä ole kauan siitä kun kokonaiset toivottomien kylät muutti ruotsiin gummitehtaalle tai maraboulle moskaa sekoittamaan.

    • laki kun luetaan

      http://pre20031103.stm.fi/suomi/pao/julkaisut/lapsilisa/muistio1_5.htm
      Suomessa lapsilisää on maksettu vuodesta 1948 lähtien.
      Lain perusteella alettiin valtion varoista maksaa rahallista tukea alle 16-vuotiaan lapsen elatusta varten.
      Lapsilisää maksettiin samansuuruisena jokaisesta lapsesta.
      Lapsilisä maksettiin 4 x vuodessa 1948-1989.
      1989 alkaen kerran kuukaudessa, summa nousi, on nyt 6 kuusi kertanen.

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/020708161610HL?OpenDocument
      1. lapsilisään oikeutetusta lapsesta 104,19
      2. lapsilisään oikeutetusta lapsesta 115,13
      3. lapsilisään oikeutetusta lapsesta 146,91
      4. lapsilisään oikeutetusta lapsesta 168,27
      Jokaisesta seuraavasta lapsilisään oikeutetusta lapsesta 189,63

      Työeläkelaki 1961
      Annettu Helsingissä 8. päivänä heinäkuuta 1961

      Sairausvakuutuslaki 1963
      Annettu Helsingissä 4. päivänä heinäkuuta 1963
      Sairaanhoito- sekä raskaus- ja synnytyskustannukset.

      Laki lasten päivähoidosta 19.1.1973

      Suomi otti käyttöön oppivelvollisuuden vuoden 1921 oppivelvollisuuslailla Peruskoulujärjestelmään koko maassa, vuonna 1978 Koulu on täysin ilmainen

      Sosiaalihuoltolaki 17.9.1982 > eli nykyinen toimeentulolaki

      Elatusturvalaki 1976 joka turvaa avioliiton ulkopuolella syntyneille lapselle elatustuen syntymästä alkaen.

      Työttömyysturvalaki uusittiin 1970-luvun alussa. Vuonna 1971 säädetyt uudet säädökset lopettivat työttömyystyöt ja siirtotyömaat.

      Avioliittolaki 13.6.1929/234 4. luku, 46 § (16.4.1987/411):
      ”Kummankin puolison tulee kykynsä mukaan ottaa osaa perheen yhteiseen talouteen ja puolisoiden elatukseen.
      Puolisoiden elatus käsittää puolisoiden yhteisten sekä kummankin henkilökohtaisten tarpeiden tyydyttämisen.”

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/031106122032AK?OpenDocument
      1937 Ensimmäinen kansaneläkelaki hyväksyttiin, ja Kansaneläkelaitoksen toiminta alkoi joulukuun 16. päivä.
      1939 Kansaneläkelaki tuli voimaan. Kansaneläke perustui säästövakuutukseen. Kansaneläkevakuutusmaksut maksettiin henkilökohtaiselle tilille Kelaan, jonne kertyvät maksut korkoineen kasvattivat eläkkeen määrää.
      .

    • Rahan vähyys

      Ihmisillä menee nykyään vaan niin hyvin ja rahaa on. Ei kukaan kattele jotain muutaman euron hintaeroja kaupassa..ihan sama oikeesti maksaako se munkki 1 vai 3e mitä väliä sillä oikeesti on..ei mitään. Enemmän tuntuu se kun tankkaa 8 koneiseen mersuun 120e tankkiin ja se tankki pitää täyttää n.3 päivän välein..on ihmisten oma syy jos ei hoida asioita niin ettei tarvii rahaa tai ainakaan rahan vähyyttä miettii..

      • 20+12

        Näin on näreet. Kyllä ne munkit suuhun lipsuu, mutta tankki pitää täyttää ja sehän onkin halpaa hubaa.

        Kuka sitä nyt hintoja tiirailee? Aivan hullua meininkiä! Järkevät ostavat kaiken aivan sokeana, koska se on tyylikästä ja kertoo vauraudesta.

        Miten sitä markka-aikana, johan se on lahja EU:lta että me maksamme kuusinkertaisesti kaikesta ja meitä käskettävät tietävät herrat.


    • justiinsa joo

      Älä valehtele. Markka-aikana et todellakaan saanut enempää kuin nyt. On katsos kuitteja tallessa. Kahvia voi keitellä kotona, lapsille ostaa jäätelöt kaupan pakasteessa isoissa pakkauksissa jne. Markka-aikana leipä oli tarjouksessa n. 30 mk eli viisi euroa, nautasika-jauheliha 400 g halvimmillaan n. 28 mk, eli siis ruoasta puhutaan ei muusta.

      Ja palkat vuokrat on nousseet markka-ajasta joten jos et itse samaan hintaan lähde töihi niin älä odota ilmaista.

    • Y.H. kaksi lasta

      http://www.kysy.fi/kysymys/haluaisin-tietaa-mita-maksoi-maito-litra-jauheliha-kilo-sekaleipa-1984en

      Keskimääräisiä hintatietoja löytyy mm. Suomen tilastollisesta vuosikirjasta 1985/86 ja Helsingin kaupungin Tilastollisesta vuosikirjasta 1984. Seuraavat tiedot ovat joulukuulta ja lähteenä on jälkimmäinen teos (koko maa):

      kulutusmaito (litra) 3,26 mk
      jauheliha, ei paisti (kilo) 38,34 mk
      sekahiivaleipä (500 g) 6,21 mk
      ranskanleipä (400 g) 5,15 mk
      sianliha, keskikylki (kilo) 24,75 mk
      lauantaimakkara (kilo) 28,24 mk
      silakka (kilo) 6,33 mk
      emmentaljuusto (kilo) 37,50 mk
      kananmunat (kilo) 16,00 mk
      meijerivoi (500 g) 17,62 mk
      appelsiinit (kilo) 8,11 mk
      perunat (2,5 kiloa) 6,04 mk
      hienosokeri (kilo) 8,62 mk
      kahvipaketti (500 g) 18,86 mk

      Joitakin hintatietoja vertailun pohjaksi löytyy myös Rahamuseon rahanarvolaskurin avulla

      http://www.rahamuseo.fi/arvo_laskuri/laskuri_web.html

      • sen ajan romantiikka

        No muistatko mitkä palkat oli tuolloin ? Esim. "Huuskonen sairastui syöpään ja oli sairauslomalla keväällä 1984. Palkkataso oli tuolloin 4.058 markkaa (1.276,29 euroa vuoden 2008 rahassa)." Tuosta löytyy sen ajan palkka taso, joten käteen jäi n. 135 markkaa/ pv, josta ei siis ole vähennetty asumiskuluja, ei sähkö ei mitään. Purkki maitoa tekee päivässä tekee jo lähemmäs 100 markkaa /kk. Noihin ostoksiin olisi mennyt n. 245 markkaa, joten samat ostokset olisi tehnyt koko palkalla 16 kertaa, ja sitten olisi pitänyt asua veneen alla.


      • mahtavaa upeeta

        "1984
        Työttömyyspäivä raha oli 75 mk / päivä = 5 pv / vk ja 21,5 pv / kk jokaisesta lapsesta sai 1,5 mk lisää, joten aikuinen 2 lasta oli 78 mk / pv ja 1677 mk / kk." ja tuollaista löytyi jos euron kurssi olisi sen 5,95, kahden lapsen vanhempi saisi 281 euroa ja ilman lapsia 271 euroa. Noilla hinnoilla sitten osteltiin ruokaa.....Ei paljoa jäänyt ylimääräistä, suoraan sanottuna sai olla syömättä usean päivän. Leipää jos osti, ei voinut ostaa voita enää.


      • voipyhäyksinkertaisu
        sen ajan romantiikka kirjoitti:

        No muistatko mitkä palkat oli tuolloin ? Esim. "Huuskonen sairastui syöpään ja oli sairauslomalla keväällä 1984. Palkkataso oli tuolloin 4.058 markkaa (1.276,29 euroa vuoden 2008 rahassa)." Tuosta löytyy sen ajan palkka taso, joten käteen jäi n. 135 markkaa/ pv, josta ei siis ole vähennetty asumiskuluja, ei sähkö ei mitään. Purkki maitoa tekee päivässä tekee jo lähemmäs 100 markkaa /kk. Noihin ostoksiin olisi mennyt n. 245 markkaa, joten samat ostokset olisi tehnyt koko palkalla 16 kertaa, ja sitten olisi pitänyt asua veneen alla.

        Vieläkö syöt pullapuppua?

        http://www.rahamuseo.fi/arvo_laskuri/laskuri_web.html

        keskituntiansio 1984 33,50 €

        Pyyhitkö edes pyllysi kun käyt kakalla?


      • lerppukatkis
        mahtavaa upeeta kirjoitti:

        "1984
        Työttömyyspäivä raha oli 75 mk / päivä = 5 pv / vk ja 21,5 pv / kk jokaisesta lapsesta sai 1,5 mk lisää, joten aikuinen 2 lasta oli 78 mk / pv ja 1677 mk / kk." ja tuollaista löytyi jos euron kurssi olisi sen 5,95, kahden lapsen vanhempi saisi 281 euroa ja ilman lapsia 271 euroa. Noilla hinnoilla sitten osteltiin ruokaa.....Ei paljoa jäänyt ylimääräistä, suoraan sanottuna sai olla syömättä usean päivän. Leipää jos osti, ei voinut ostaa voita enää.

        Tulimme ihan hyvin toimeen, koska päivärahasta ei mennyt veroa JA sai ansaita 1250 mk joka EI VAIKUTTANUT päivärahaan. Minulla oli postinaamujako (sitä ei ole enää)

        Kun lasket markkoja laske myös hinnat sillä ja samalle ajalle.

        Olen aina leiponut sekä tehnyt ruuan itse.
        Jauho kilosta tulee kaksi kiloa leipää.

        Mutta kun ainoaksi syyksi tulee tehdä siksi ettei muuten saa ruokittua perhettään itsetunto katoaa ja mieli masentuu.
        Tosin ei uutta alla auringon silloin elatusvelvollinen kävi tekemässä inventaaria kotonani ja kaikkeen oli löydyttävä kappale tai annos hinta.
        Uusi Pyyhe nosti hirveän metelin... Vedin rajan kynnyksen ulkopuolelle, tuosta et enää tule pidemmälle.


      • Y.H. kaksi lasta
        lerppukatkis kirjoitti:

        Tulimme ihan hyvin toimeen, koska päivärahasta ei mennyt veroa JA sai ansaita 1250 mk joka EI VAIKUTTANUT päivärahaan. Minulla oli postinaamujako (sitä ei ole enää)

        Kun lasket markkoja laske myös hinnat sillä ja samalle ajalle.

        Olen aina leiponut sekä tehnyt ruuan itse.
        Jauho kilosta tulee kaksi kiloa leipää.

        Mutta kun ainoaksi syyksi tulee tehdä siksi ettei muuten saa ruokittua perhettään itsetunto katoaa ja mieli masentuu.
        Tosin ei uutta alla auringon silloin elatusvelvollinen kävi tekemässä inventaaria kotonani ja kaikkeen oli löydyttävä kappale tai annos hinta.
        Uusi Pyyhe nosti hirveän metelin... Vedin rajan kynnyksen ulkopuolelle, tuosta et enää tule pidemmälle.

        En kertonut asumistukea, koska en muista sitä.
        Ainoa mitä muistan varmasti, oli että maksoin itse saman kuin samankokoisesta asunnosta tuttavapariskunta maksoi yhtiövastiketta.
        meillä / 3 henkeä oli 3 h k ja parveke lähiössä 10 km keskustorilta.
        Sähkölasku ja puhelin laskun maksoin itse.
        Lapsilisän sai joka 3kk ja sillä sai toiselle lapselle talvihaalarin eli vuoden lapsilisällä sai talvihaalarin ja kengät lapselle ei muuta.

        Nykyään lapsiperheet valittaa vaikka kuukauden lapsilisällä ostaa jo talvihaalarin ja SEN SAA JOKA KUUKAUSI.


      • 1+4

        Että hä? Kuunaan ei sekahiivaleipä maksanut noin paljoa, eikä muukaan . Mistä ongit tiedot, vain sekundalaskuri tietää.


      • koettu on
        lerppukatkis kirjoitti:

        Tulimme ihan hyvin toimeen, koska päivärahasta ei mennyt veroa JA sai ansaita 1250 mk joka EI VAIKUTTANUT päivärahaan. Minulla oli postinaamujako (sitä ei ole enää)

        Kun lasket markkoja laske myös hinnat sillä ja samalle ajalle.

        Olen aina leiponut sekä tehnyt ruuan itse.
        Jauho kilosta tulee kaksi kiloa leipää.

        Mutta kun ainoaksi syyksi tulee tehdä siksi ettei muuten saa ruokittua perhettään itsetunto katoaa ja mieli masentuu.
        Tosin ei uutta alla auringon silloin elatusvelvollinen kävi tekemässä inventaaria kotonani ja kaikkeen oli löydyttävä kappale tai annos hinta.
        Uusi Pyyhe nosti hirveän metelin... Vedin rajan kynnyksen ulkopuolelle, tuosta et enää tule pidemmälle.

        postin jaosta EI MENNYT VEROA kun oli työtön, se oli valtion hommaa....kaverini jakoi ja siksi sen tiedän.Ei mennyt siitä työttömyyskorvauksestakaan vaan oli kaikille sama.


    • Ajatelkaa vähän

      Isäukko kertoi että hänen ensimmäisessä kunnon työssään hän sai markan tunti palkkaa, silloin kaikki oli paljon halvempaa kuin nykyään. Tulotason nousua eikä etenkään inflaatiota pidä tietenkään ottaa huomioon, verrataan vain entisajan hintoja ja tämän päivän palkkoja tai yhteiskunnan tukia, kyllä kauhisteltavaa riittää...

      • Y.H. kaksi lasta

        Menin Suomen Trikoolle syksyllä 1967 tuntipalkka oli 1.95 mk ja lauantain oli vielä työpäivä 5 tuntia.
        Alivuokralaishuone ilman kalustusta n. 12 neliötä maksoi 120 mk /kk sähkö kuului vuokraan, mutta ei jääkaappia suihkussa sai käydä kun ilmoitti siitä vuokra emännälle.
        Työmatka oli 5,4 km oli pakko kävellä otin energian sokerista se oli halvinta...


      • mennyt
        Y.H. kaksi lasta kirjoitti:

        Menin Suomen Trikoolle syksyllä 1967 tuntipalkka oli 1.95 mk ja lauantain oli vielä työpäivä 5 tuntia.
        Alivuokralaishuone ilman kalustusta n. 12 neliötä maksoi 120 mk /kk sähkö kuului vuokraan, mutta ei jääkaappia suihkussa sai käydä kun ilmoitti siitä vuokra emännälle.
        Työmatka oli 5,4 km oli pakko kävellä otin energian sokerista se oli halvinta...

        vero % en muista silloin oli vielä kaikki vain uutta ja ihmeellistä.
        (Netto oli 2 vk tileinä 120-145 mk joka toinen tili meni vuokraan)

        _ Ostaa _ ruoka kaupasta, huoneessa oli sähkölevy.. ei jääkaappia
        Tein maidon aina viiliksi säily seuraavaan päivään, voi pidin purkissa johon tein suolavettä päälle.
        Halvin oli reikäleipä ja kaurapuuro...
        oli 2 litran kattila ja paistin pannu toisen tilin ostokset ensimmäisen tili meni vuokraan, siitä jäi 2 kg kauraryynipussin ja sokeri kilon hinta niillä elin seuraavat kaksi viikkoa.
        Paino putosi sai työkaverilta vyön että pysyi housut matkassa..sekä kattilan lainaksi..
        Sosiaalihuoltolaki 17.9.1982 > ELI TOIMEENTULOTUKI
        ei ollut silloin vielä olemassakaan...enkä olisi ymmärtänyt edes kysellä.. Vuokra emäntä ihmetyttää vieläkin kaikki oli kerrottava ja otti vuokran kerralla joten rahaa ei jäänyt kun 20 mk kahden viikon ruokaan ratkaisin asian sokerilla.


      • 6+17
        mennyt kirjoitti:

        vero % en muista silloin oli vielä kaikki vain uutta ja ihmeellistä.
        (Netto oli 2 vk tileinä 120-145 mk joka toinen tili meni vuokraan)

        _ Ostaa _ ruoka kaupasta, huoneessa oli sähkölevy.. ei jääkaappia
        Tein maidon aina viiliksi säily seuraavaan päivään, voi pidin purkissa johon tein suolavettä päälle.
        Halvin oli reikäleipä ja kaurapuuro...
        oli 2 litran kattila ja paistin pannu toisen tilin ostokset ensimmäisen tili meni vuokraan, siitä jäi 2 kg kauraryynipussin ja sokeri kilon hinta niillä elin seuraavat kaksi viikkoa.
        Paino putosi sai työkaverilta vyön että pysyi housut matkassa..sekä kattilan lainaksi..
        Sosiaalihuoltolaki 17.9.1982 > ELI TOIMEENTULOTUKI
        ei ollut silloin vielä olemassakaan...enkä olisi ymmärtänyt edes kysellä.. Vuokra emäntä ihmetyttää vieläkin kaikki oli kerrottava ja otti vuokran kerralla joten rahaa ei jäänyt kun 20 mk kahden viikon ruokaan ratkaisin asian sokerilla.

        70- luvulla sossuissa kävi kai vain paljon parjatut mustalaiset. Silloin ei ollut työtä, ja sosiaalihuoltolaki oli mitätön. Nälkä oli aina vieraana.

        1980 luvulla oli hienosti asiat. Varat riittivät, töitä oli paljon tekeville ja palkkaa sai hyvin ja se riittä kaikkeen mitä tarvitsi ja oli vara vielä matkustaa, ostaa kivoja tavaroita kuten kodin sisustamista ja vaatetta. Autoakin pystyi pitämään, ja hoitamaan terveyttään sekä harrastamaan muutakin kuin "uimahalleja tai kävele raput ylös" ym. köyhille suunnattua hyötyliikettä. Työ antoi kunnon tilin, josta iloitsi.

        1980 luvulla töistä sai alkaa tapella, ja hinnoissa alkoi olla tuhon enteitä. Veroja keksittiin lisää, ja porvarit nostivat osakkeitaan.

        Lopulta tultiin vuosituhannen vaihteseen. Suomalaisilla oli äänestysoikeus, mutta epäilen; ettei se tullut kuulluksi. Euro tuli, tilit menivät se sileän tien.

        Olin töissä hyväpalkkaisena silloin, ja huomasin; että samantien talous romahti. Hinnat nousivat ja ihmiset eivät ymmärtäneet eurolaskurit käsissään kuinka joku viilaa linssiin.

        Tänään on vielä rajumpaa kuin koskaan, pelataan jopa ihmisillä.

        Palaamme takaisin juurillemme, historia toistaa itseään.

        Meillä ei ole kansalaisoikeutta enää, kiitos EU:n.

        Onko täällä nyt hyvä olla, holhokkeina ja kaiken menettäneenä?


    • euron syytä

      Euro on tehnyt suomalaisista köyhiä. Markka aikana ei koskaan ollut 1 milj ihmistä köyhänä suomessa.

      Nyt niitä on ja lisää tulee.

    • ,issä leipäjonot

      Euro aikana ei koskaan jää rahaa pakollisten menojen jälkeen. Palkka on niin pieni että nälkä jää aina. Leipäjonoja pitäisi olla enemmän, ja joka päivä. Olisi kiva saada joka päivä ruokaa, eikä vaan kerran kuussa.

      • Kuka uskoo

        Joo-o, markka-aikaan Suomessa ei ollut köyhiä, kaikki oli paljon paremmin, kaikilla oli rahaa paljon enemmän...


      • Köyhät läskejä

        Suomalaiset ns. köyhät ovat pääsääntöisesti lihavia, osa suorastaan sairaalloisen lihavia. Olisi hyvä jos näkisivät nälkää, laihtuisivat.


      • 11+6
        Köyhät läskejä kirjoitti:

        Suomalaiset ns. köyhät ovat pääsääntöisesti lihavia, osa suorastaan sairaalloisen lihavia. Olisi hyvä jos näkisivät nälkää, laihtuisivat.

        Johtuu osittain siitä, että ei ole vara ostaa muuta kuin e-koodattua paskaa.

        Kaikki tuotteet ovat niin geenimanipuloituja, ettei kohta kukaan jaksa tavata koodeja ja meille syötetään teknokemian myrkkyjä jotka turvottaa.

        Edes vihannekset ja hedelmät eivät ole terveellisiä koska mitä vain voi olla missä vain.

        Elämää ei ole tekovihanneksissa, lääkefirmat hoitaa loput.


    • 2+14

      ihan pakollisia menoja ei ole KUIN
      - sähkö
      - ja yhtiövastike tai vuokra. (sisältää vesimaksun)

      Mikään kulutus ei ole pakollista vain ruoka on ja siinä saa tehtyä myös edullisemmin.

      • 10+13

        Vai niin. Miksi kulutus bosuille on oikein? Miksi johtajat saavat mitättömistä työpanoksistaan hyvin palkaa, usein suhteilla?

        Pakollisia menoja on toki muutakin kuin vuokranhoito ja sähkö plus vesi. Mietin, miten paljon julkinen sektori vie vettä ja sähköä.

        Ruoka on äärettömän kallista tänään. Silti on usein nälkä.

        Miksi yhteiskunnan johtajat sitten eivät säästä misssään? Miksi he eivät käy kirppareilla? Miksi heillä on aina uusi puku yllä joka päivä?

        Ymmärtäisin tämän asian, jos he tosiaan tekisivät töitä itsensä piippuun palkkansa eteen; mutta luulen etteivät he sitä tee.


    • hih hoh hih

      Aika kultaa teidän muistonne. On ihan faktaa, että on myös asioita, jotka ovat halventuneet esim. kodin elektroniikka. Samoin puhelimet. Ennen oli pakko hommata Elisan osake ja maksaa siitä kiinteää kuukausimaksua, vaikkei olisi puhunut yhtään. Samoin esim. kunnallinen hammashoito koskee nykyään koko väestöä, kun taas mummonmarkka-aikana aikuiset joutuivat maksamaan itsensä kipeäksi hammashoidosta.

      Ruokaa saa halvallakin. Juuri nyt mainostetaan Citymarketissa jauhelihaa 250g hintaan 1 e/rasia. Ei ole pahan hintaista. Sen kanssa kun ostaa yhden kaalinpään, niin siitä tekee kaalilaatikkoa, joka riittää useiksi päiviksi. Kyllä tuollaiseen riittää rahat kenellä tahansa työttömällä tai toimeentulotuen saajalla.

      • 5+11

        Syö tarjouslihaa joka päivä, ja mieti; mistä se on jauhettu. Näin elimistösi ilmeisesti saa välttämättömät vitamiinit, kivennäisaineet ja kuidut sekä paksunsuolensyöpä on taattu.

        Ei se kaali siinä ole autuas tekijä.

        Ihminen tarvitsee monipuolistaa einestä.


      • mävaa//

        ei sitä elektoniikkaa ja puhelimia joka päivä osteta... ei silloin eikä nyt... onhan niitä kyllä nykyisin jotka vaihtaa puhelinta väh. 3kk välein ja telkkua 6kk välein... joo se telkku kun ostetaan sitä halvinta mitä löytyy... pakko vaihtaa kun rikki menee ja takuusta ei tietoakaan,,, korjata ei kannata kun uusi maksaa vähemmän kuin korjaus... no nää nyt on taas niitä ihmisiä....puh. osake oli kannattava sijoitus , aina sai omansa pois moninkerroin...kunnalliseen hammashoitoon ei voi mennä jos haluaa hampaansa pitää, jonot on yli 6kk... pääset arviointiin 4kk kuluttua kun soitat ja lääkäriin siitä 6kk eteenpäin... johan on entiset hampaat. Yksityisellä pääset heti, ehkä jo samana päivänä.... siitä maksan ilolla sen suuremman hinnan.Parasta sisäpaistia 2kg pekonipaketti lisäksi, itse jauhettuna yht.35e... siitä ruokaa 2 henkilölle seuraavasti 6 kertaa lihapullat 3 kertaa kastike tai jauhelihakeitto, joka vielä riittää kahdeksi päiväksi jokainen..siis 12pv ruoka 2 henkilölle 35e... tulikohan jotain 1,5e/pv...ei paha... ja on taatusti parempaa kuin jokin kaupan tarjous...


    • ELämä on

      Isä jakso aina hehkuttaa että hänen lapsuudessaan, 50-60 luvulla esim irtokarkit maksoivat YHDERN PENNIN. Mun lapsuudessa, 80-luvulla, samoista karkeista sai maksaa 10-20 penniä.
      Hinnat olivat siis 20-kertaistuneet!!!!!!! AIVAN KÄSITTÄMÄTÖMÄTÖNTÄ!!!!
      Karkkikaupan setä veti aivan varmasti välistä!!!



      ...Tai olikohan sittenkin kyse infaaltiosta ja yleisestä hintakehityksestä, elintason noususta...?

    • Ääni Soinille

      Joo-o, aloittaja on oikeassa, nykyään kaikki on kuusi kertaa kalliimpaa, se on euron vika. Ainoa toivo on perussuomalaiset ja Soini. Jos heitä äänestetään eroaa Suomi eurosta, markka tulee takaisin ja hinnat pikkuhiljaa halpenevat.

    • soinia ikävä tulee

      Roivon mukaan soini ei mene sinne europarlamenttiin, suomelle se olisi suuri menetys täällä sisäpolitiikassa. Ilman soinia työäiset ja köyhät köyhtyy enemmän eikä kukaan pidä meidän köyhien puolta.

      Mistä saamme uuden soinin???

      • djuupadjuu

        Mikä ihmetyttää on se että jos Soini kertoo miten olisi irrottauduttava eurosta se on populistista vaarapuhetta mutta jos Suomen pankin ex-dirika sanoo saman asian se on asiapuhetta.

        Soinilla lienee jo valmiina juttu. Hän on systeemin ja rahan vallan toimimattomaksi havainnut ja sen ettei se tule pitkällä matkalla toimimaan (globalisaaation kestävä kehitys) eikä periksi tässä aiheessa anna.

        Ennustelisin Eurooppaan suuria mielenosoituksia ja kaikkinaista hajaannusta tulevaisuudessa. Sääliksi kävi Kreikan pienituloisimpia joidenka 400-eurosta ollaan taas ottamassa ja monilta on jo sähköt poikki kun kuukausittainen sähkölasku on jo 150 egee ja Suomi seuraa perässä. Samalla kroisospennoset eivät maksa olllenkaan veroja. Ennenvanhaan rikkaatkin maksoivat veroja!!!


      • 45879
        djuupadjuu kirjoitti:

        Mikä ihmetyttää on se että jos Soini kertoo miten olisi irrottauduttava eurosta se on populistista vaarapuhetta mutta jos Suomen pankin ex-dirika sanoo saman asian se on asiapuhetta.

        Soinilla lienee jo valmiina juttu. Hän on systeemin ja rahan vallan toimimattomaksi havainnut ja sen ettei se tule pitkällä matkalla toimimaan (globalisaaation kestävä kehitys) eikä periksi tässä aiheessa anna.

        Ennustelisin Eurooppaan suuria mielenosoituksia ja kaikkinaista hajaannusta tulevaisuudessa. Sääliksi kävi Kreikan pienituloisimpia joidenka 400-eurosta ollaan taas ottamassa ja monilta on jo sähköt poikki kun kuukausittainen sähkölasku on jo 150 egee ja Suomi seuraa perässä. Samalla kroisospennoset eivät maksa olllenkaan veroja. Ennenvanhaan rikkaatkin maksoivat veroja!!!

        siellä brysselissä sitä on helppo vastustaa sitä mikä palkkansa kuitenkin maksaa, eli vaan samaa populismia kaikki tyynni. Sekaan mahtuu aina muutama kaikesta erimieltä oleva, ja on helppo olla erimieltä koska se ei ikinä miksikään muutu. Palkkaa saa turhasta vastustamisesta niin kauan kuin äänestäjät sinne kenetkin haluaa. Aivan turhaa, niin turhaa, niin kallista.Turhaa palkan maksua sellaisille jotka ei mitenkään osallistu kehittämään järjestelmää vaan vain ja aina vastustaa kaikkea.No, eihän siinä ole rarkoituskaan muu kuin ihan oman elintason ja palkan nostaminen.Hyvät puheenlahjat on suotu ja niitä hoksattu hyödyntää omiin tarkoitusperiin.


      • kestäväkehityseitoim
        45879 kirjoitti:

        siellä brysselissä sitä on helppo vastustaa sitä mikä palkkansa kuitenkin maksaa, eli vaan samaa populismia kaikki tyynni. Sekaan mahtuu aina muutama kaikesta erimieltä oleva, ja on helppo olla erimieltä koska se ei ikinä miksikään muutu. Palkkaa saa turhasta vastustamisesta niin kauan kuin äänestäjät sinne kenetkin haluaa. Aivan turhaa, niin turhaa, niin kallista.Turhaa palkan maksua sellaisille jotka ei mitenkään osallistu kehittämään järjestelmää vaan vain ja aina vastustaa kaikkea.No, eihän siinä ole rarkoituskaan muu kuin ihan oman elintason ja palkan nostaminen.Hyvät puheenlahjat on suotu ja niitä hoksattu hyödyntää omiin tarkoitusperiin.

        Hyvät puhelahjat ne on melkein kaikilla politiikoilla ja kuka äänesti ketäkin en minä ainakaan. Kyse on paljon laajemmasta ilmiöstä kuin Soinista ellet ymmärtänyt.


    • 6+6

      koskas on äärioikea köyhien ja pienituloisten asialla ollut.... paitsi puheissaan on kaikkien kuulijoitten 'puolella' mutta teoissaan vain ja ainoastaan omalla asialla.

    • ultrabra1878

      Lasken mielumin euroina.

      Eli kun oli nk.markka-aika niin kerrostalo kolmio maksoi
      25 567 € ja kun se myytiin raha-ajan taitteessa siitä sai jo 50 000 €.

      Ensimmäisen auton ostin ja se maksoi 504 €,
      kun taas palkkani oli suvi-Uunona 2600 €/kk.
      Munkkeja sai 10 kappaletta 2 € :lla ja kahvikuppi maksoi 84 snt,
      gsm (sen ajna kuumin malli) 150 € (liittymän kera).
      Vuokraa saunallisesta kaksiosta maksoin yhdessä
      välissä 302 €/kk.

      Kun tätä tuossa lukee niin huomataan nyt kun palataan
      takaisin nykyaikaan, että kun presidentti paketti maksaa
      23 markkaa tarjouksessa plussakortilla ja kuppi kuraa kahvilassa
      14 mk 88 penniä , niin aika Ilmapää saat olla kun saisit 1 € ja 39 snt
      lisäämällä koko hemmetin paketin kaupasta.Eli kun juot kaksi kuppia saat jo paketin kaupasta normaali hintaisenakin. Eilen kun täällä kaupungissa
      tulvi niin jengi ryykäs sateenvarjoja ostamaan Koskarista,
      ja maksoivat parkumatta 6,80 € per sateenvarjo.
      Se tarkoitti markka-aikana 40 markkaa ja hilut päälle sateenvarjosta =D
      Olis saattanut jäädä varjo ostamatta =D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      74
      7617
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      128
      3037
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1884
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      69
      1709
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      126
      1540
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1482
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1202
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      48
      822
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe