...joka osaisi asiallisesti vastata siihen, miksi keskusta halusi mennä SDP:n kanssa hallitukseen?
Kun keskusta kampanjoi itseään "valoisampana vaihtoehtona", se antoi ainakin minulle mielikuvan, että keskusta olisi vaihtoehto sosialidemokraateille.
Voisiko olla todellinen äänestäjien tahto, että kaksi suurinta puoluetta, monen tämänkin palstan keskustelijan mielestä pahimmat kilpailijat, liittoutuvatkin yhteen ja jättävät pienemmät puolueet oppositioon?
Eikö politiikan kuuluisi rakentua sellaiselle äänestäjien kunnioittamiselle, että suurin puolue muodostaa hallituksen haluamiensa pienpuolueiden kanssa ja toiseksi suurin, eli hävinnyt vaihtoehto, jätettäisi oppositioon?
Onko palstalla yhtään keskustalaista...
13
324
Vastaukset
- Oiva Härkönen
...hallitukset harjoivat äärimmäisen oikeistolaista politiikkaa. Hallituksen oikeistolaisin ministeri oli Lipponen. Kun kävi ilmi, että Lipponen ja hänen luottomiehensä demareista eivät tule (pääse) Jäätteenmäen hallitkseen, avautui siinä kepulle ahdollisuus rakentavaan hallituyhtedityöhön maltillisten sossujen kanssa.
Hallituyhteistyö on sujunut. Ei edes Lipposen varsinkin hallituksenn alkuaikoina harjoittama neuvojen jakaminen julkisuudessa hallitukselle horjuttannut sisäisesti eikä hänen kääynnistämä ajojahti päääministriä vastaan sitä suistanut pois raiteiltaaa.
Lisääksi Kokoomuus ei ollut oikein sopiva hallitukseen kärsitttyään suuren vaalitappion.- Kunhan kysyn
Osaisitko luonnehtia, mistä äänestäjä käytännössä huomaa Vanhasen hallituksen tekevän vasemmistolaisempaa politiikkaa vastoin Lipposen tahtoa kuin mitä Lipposen hallitukset tekivät?
- Oivan puolesta
Kunhan kysyn kirjoitti:
Osaisitko luonnehtia, mistä äänestäjä käytännössä huomaa Vanhasen hallituksen tekevän vasemmistolaisempaa politiikkaa vastoin Lipposen tahtoa kuin mitä Lipposen hallitukset tekivät?
Kun Oiva ei näy vastaavan (miksiköhän?), niin vastaan hänen puolestaan.
Ei sitä eroa äänestäjät mistään huomaakaan. Ai miksikö? Siksi, että sitä eroa ei ole. Miksi ei ole? Siksi, että Paavo Lipponen edelleen johtaa hallitustamme. Tulihan kai selväksi?
- Jorma Laitinen
Demarit ovat hyvä renki mutta huono isäntä. Tämän saimme kokea Lipposen ollessa isäntänä kahdessa edellisessä hallituksessa. Nyt kun kepu on isäntänä ja demarit renkinä kuvio tuntuu toimivan hyvin.
Demarien ollessa ökyisäntänä ja kokoomus laiskana renkinä kokonaista kahdeksan vuotta, sai kansa vihdoin tarpeekseen ja äänesti keskustan suurimmaksi puolueeksi. Tämä taas mahdollisti nykyisen kaltaisen hallituksen.- Kunhan kysyn
Lipposen hallituksissa kokoomus piti talous- ja veropolitiikan päätökset pois tupo-neuvotteluista, mutta Vanhanen alistaa ne työmarkkinajärjestöille.
Onko tämä keskustan vai SDP:n johtamaa politiikkaa? - Jorma Laitinen
Kunhan kysyn kirjoitti:
Lipposen hallituksissa kokoomus piti talous- ja veropolitiikan päätökset pois tupo-neuvotteluista, mutta Vanhanen alistaa ne työmarkkinajärjestöille.
Onko tämä keskustan vai SDP:n johtamaa politiikkaa?...on keskustan johtamaa politiikkaa. Matti Vanhanen on pääministeri, kepulla on kahdeksan salkkua plus RKP:n kaksi salkkua demarien kahdeksaa vastaan. Hallituspolitiikka on myös kompromissien tekoa, mutta hallituskokoonpanosta johtuen vahvasti kepupainoitteista. Lisäksi Matti Vanhasen kansan suosio antaa hänelle lisää painoarvoa.
- Kunhan kysyn
Jorma Laitinen kirjoitti:
...on keskustan johtamaa politiikkaa. Matti Vanhanen on pääministeri, kepulla on kahdeksan salkkua plus RKP:n kaksi salkkua demarien kahdeksaa vastaan. Hallituspolitiikka on myös kompromissien tekoa, mutta hallituskokoonpanosta johtuen vahvasti kepupainoitteista. Lisäksi Matti Vanhasen kansan suosio antaa hänelle lisää painoarvoa.
...mistä syystä Ihalainen kiittelee Vanhasen hallitusta, mutta aina niin kovasti moitti kokoomusta ja Niinistöä mm. siitä, että Niinistö yritti joka budjetissaan oikaista työttömyystuen maksatuksen jäykkyyksiä ja viedä veropäätökset hallituksen esityksiksi ilman tupo-neuvotteluja?
Monesta muusta saattaa näyttää nimittäin siltä, että keskustajohtoinen hallituspolitiikka on paljon SAK myönteisempää kuin Lipposen johtaman hallituksen politiikka oli. - näkyyhän toki
Jorma Laitinen kirjoitti:
...on keskustan johtamaa politiikkaa. Matti Vanhanen on pääministeri, kepulla on kahdeksan salkkua plus RKP:n kaksi salkkua demarien kahdeksaa vastaan. Hallituspolitiikka on myös kompromissien tekoa, mutta hallituskokoonpanosta johtuen vahvasti kepupainoitteista. Lisäksi Matti Vanhasen kansan suosio antaa hänelle lisää painoarvoa.
Kerroin tuolle kyselijälle Oivan puolesta vastauksen siitä, että miksi äänestäjä ei huomaa eroa tämän ja edellisen hallituksen politiikassa. Sanoin näin:
- Ei sitä eroa äänestäjät mistään huomaakaan. Ai miksikö? Siksi, että sitä eroa ei ole. Miksi ei ole? Siksi, että Paavo Lipponen edelleen johtaa hallitustamme. -
Mutta kun sinä välttämättä haluat pysyä kannassasi, että näkyy se kepunkin käden jälki siinä, niin myönnettäköön: näkyy se, se näkyy työllisyyspolitiikassa, jossa on menetetty kymmeniä tuhansia työpaikkoja ja tehty vielä suurempi määrä työttömiä Lipposen hallitusten kulta-aikoihin verrattuna.
- vaikeita
Ei palstan kepulaisten kyky riitä vastaamiseen ainakaan silloin, jos vastauksessa pitäisi puhua totta.
Keskusta halusi SDP:n kanssa hallitukseen, koska se kuvittelee SDP:n suostuvan kokoomusta helpommin tekemään sellaisia budjetteja, joissa maksimoidaan tulonsiirrot kaupungeista maaseudulle.
Keskusta on smalla tavalla sosialistinen kuin SDP:kin, että se kuvittelee hyvinvoinnin syntyvän ankarasta verotuksesta, runsaista tulonsiirroista ja siitä, että valtio puuttuu jatkuvasti markkinoiden toimintaan.
Keskusta on monissa talousasioissa jopa sosialistisempi kuin SDP, mistä syystä keskustalle ainoa hallituskumppani voi olla vain SDP, sillä kokoomus on keskustalle aivan liian oikeistolainen. - kysyvälle vastaillaan
demareita oppositioon, koska SDP on osannut hoitaa etujärjestönsä SAKn kanssa asiat niin, että demarien sanalla on myös painoarvoa!
Kepu ei ole MTKn kanssa onnistunut samalla tavalla ja siksi kepu on sidottu demaripolitiikkaan saadakseen edes nimellisesti johtaa hallitusta Vanhasen vetämänä.
Vanhasen, joka joutui pääministeriksi sattuman kautta, eikä oikein vieläkään näytä toipuneen tuosta sattumasta, että kykenisi mitään tekemään omin päin!
Ja kysymyksen voisi myös heittää siitä, miksi Jäätteenmäki niin kovasti halusi Lipposen hallitukseensa?
Ensin "kampesi tämä hento nainen" Lipposen sivuun, mutta saman tienkö huomasi, että tarvitseekin Lipposta yli kaiken?- Seuraavana
Lähtee demarit oppositioon.
- KMa
Kokoomus halua päästää demareita oppositioon, syy on sama kuin kepulla. SAK:n suuri valta päivänpolitiikan tekoon.
SAK:ta ja MTK:ta on turha verrata keskenään sillä tämän päivän politiikassa MTK:lla on statistin osa. Tämä perustuu siihen, että MTK:n kanssa ei hallituksen tarvitse neuvotella yhtään mistään asiasta.
- Xxx
Eikö molemmat kuitenkin saaneet suurimman kannatuksen? Ja siinä mielessä se oli "demokraattinen" ratkaisu. Vaikka olen kyllä sitä mieltä, että demukit on pirusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1222263Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n582197Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501875EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt311485Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan951437- 941407
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191171Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men661170Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311170- 691030