Uskovaisten tollous taas huipussaan. Etelä-Afrikassa ainakin 34 poikaa on kuollut lyhyen ajan sisällä uskonnollisen pippelinsilpomisrituaalin, joka kuuluu osana pitkällisiin initiaatioriitteihin, aiheuttamiin komplikaatioihin. Koska tämä hulluus saadaan loppumaan ja miten?
34 poikaa kuoli y-leikkaukseen E-Afrikassa
ylälevee
1184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
http://www.reuters.com/article/2013/05/16/us-safrica-circumcision-idUSBRE94F0U320130516
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/africaandindianocean/southafrica/10073918/33-men-die-in-South-African-circumcision-ceremonies.html
Kannattaa tosiian lukea nuo lähteet niin saa vähän paremman kuvan asiasta.
Jep.
"Deaths are often caused by blood loss or infection when circumcisions are poorly performed by traditional practitioners."
Kuolema seuraa siis verenhukasta ja infektioista. No selvähän se.
Mutta onneksi tuollaista tapahtuu siis vain kehitysmaiden oloissa, eikö niin?
http://www.circinfo.org/USA_deaths.html
Tutkimuksen mukaan ympärileikkaus aiheuttaa myös noin 100 poikalapsen kuolemantapausta vuodessa USA:ssa. Joka ei taida olla kehitysmaa.
VALITETTAVAA! Understatement of the year.
USAssa on raportoitu tapauksista joissa MOHEL, juutalainen uskonnollinen puoskari, on imenyt juuri silpomaansa poikavauvan vertavuotavaa pippeliä, vauvan huutaessa täyttä kurkkua naama punaisena pelosta ja kivusta,ja tartuttanut poikaan herpeksen. Kuvakin netistä löytyy tällaisesta rituaalista, mohel kiba-päineen poikavauvan haaroissa.
Herpes-virus aiheuttaa monen moisia seurauksia. Muutamassa em. kaltaisessa tapauksessa seurauksena on ollut vauvan kuolema tai pysyvä aivovamma.
Riski ei ole tarpeeksi konkreettinen. Ajatelkaapa jos se olisi konkreettinen. Vaikkapa jättimäinen revolveri, jossa tilaa miljoonalle luodille, yksi luoti ladattaisiin rullaan. Sitten isälle ja äidille sanottaisiin että meidän uskontomme mukaan on välttämätöntä, että vanhemmat pyörittävät sattumanvaraisesti revolverin rullaa, ja asettavat sitten aseen piipun poikavauvansa ohimolle ja painavat liipasimesta. Monikohan suostuisi?
Ihan sama tupakan suhteen. Jos riski toteutisi niin että muutama tuhat yksittäistä välittömästi tappavaa savuketta, laitettaisiin sattumanvarausesti yhtä moneen vuoden aikana Suomessa myytävään tupakka-askiin, niin saattai tupakointi vähentyä aika lailla.
Tai rokotukset, siinäkin on riskin arviointi aika hankalaa. Tilastollisuus, tilastitieide, vaikea laji. Vaikka tietyn rokotteen edut olisivat kiistatta, niin kai sentään (ainakin liki) aina on, suuremmat kuin sen haitat, niin ei se paljon lohduta jos ne ikävät vaikutukset osuvat omalle kohdalle, tai omalle lapselle. Silloin on konkreettinen, ainakin omasta mielstä, syyllinen osoitettavissa, rokote ja THL. Jos sen sijaan jättää rokotuksen väliin ja sairastuu, niin taudinaiheuttaja, bakteeri, on sen verran abstrakti, että sitä on vaikea syyttää, ja itseäkään ei mielellään syytä rokotteen ottamattomuudesta.
Todella kummallista, kun minulle tuota rituaalia puolustelleet uskovat ovat aina kiivaasti vakuuttaneet, että toimenpide on täysin vaaraton eikä aiheuta kenellekään mitään haittaa, päin vastoin. Eivät kai nuo uskovat olisi valehdelleet minulle? Valehteleva uskova, ei kai nyt sellaista voi edes ollekaan, ennenkuulumatonta...
Ja valitettavasti tuollaista idioottimaisuutta ei saada koskaan loppumaan niin kauan kuin uskovat idiootit pitävät jumalallisena oikeutenaan silpoa lastensa sukuelimet. Minkä toimenpiteen pitäisi olla yksiselitteisesti rikollista ja rangaistavaa, kuten muukin lasten terveiden ruumiinosien tarpeeton silpominen.
Yleensä luoja tai evoluutio - valitkaa jompi kumpi vakaumuksesta riippuen- ei ihmiselle turhia osia kasvata. Esinahallakin on tarkoituksensa, joten sen pitäisi antaa siinä olla.
No mutta esinahan pyhä tarkoitushan on tulla leikatuksi pois Luojan kunniaksi.
Vakavasti puhuen sukuelinten silpominen taitaa juontaa uskontojen jyrkkään seksikielteisyyteen. Naisiltahan poistetaan ympärileikkauksessa klitoris, jotta nainen ei voisi enää kokea seksuaalista nautintoa, jota naisen ei tietenkään kuulukaan kokea, irstasta syntiähän sellainen on. Myös miehillä esinahan poistaminen vähentää tuntoherkkyyttä ja ehkäisee seksuaalista nautinta - kuten lukuisat ympärileikatut miehet ovat aikuisina kertoneet.
"Usein suurimpana juutalaisena filosofina pidetty keskiajalla elänyt Moses Maimonides perusteli ympärileikkausta seksuaalisen halun ja kyvyn vähentämisellä moraalin korjaamiseksi sekä ryhmään sitouttamisella."
Kaiken takana on siis se kamala seksimörkö, uskisten pahin painajainen.
Jos naiminen ei edelleenkin olisi (lähes) ainoa tapa tulla raskaaksi ja saada jälkeläisiä, olisivat uskovat kieltäneet sen jo ajat sitten kokonaan ja julistaneet rikokseksi, josta seuraa kuolemanrangaistus.
Ympärileikkaaminen on väärin lasta kohtaan vaikkei yksikään kuolisi.
Se on peruuttamaton toimenpide jolla kajotaan ilman lääketieteellistä syytä puolustuskyvyttömän ihmisen ruumiseen.
Kulttuuri joka ei voi hyväksyä ympärileikkaamatonta joukkoonsa, saa poistua näyttämöltä takavasemmalle. Sellaiselle ei pidä suoda elintilaa!
Mutta joissain kulttuureissa on kikkeli tapana halkaista kokonaan niinkun makkara. Se se varmaan käy kipeää.