Kuinka paljon pottuämpäreitä pitää kastella. Ei saa olla märkänä, pitää olla kosteana.Ämpäreissä on neljä reikää ja noin viisi senttiä lekasoraa pohjalla. Espoossa potut. Varret nyt n 30cm, Sopivasti ei mielestäni ole vastaus tähän pulmaan.
Ämpäripottujen kastelu parvekkeella.
1
112
Vastaukset
- Pioni
Lecasora päästää veden helposti läpi, se on hyvä juttu. Itse kastelin niukasti kukintaan saakka. Sormi multaan n. 2 cm. Jos on kostea, ei vettä, jos kuiva, kastele reilusti, niin että hetken aikaa koko ämpärin multapinta on veden peitossa. Kun vesi on imeytynyt, liika vesi tulee aukoista pois. Ei tarvitse jokapäiväistä kastelua, ellei paikka ole suorassa auringossa.
Omat pottuni kovat kukkineet toista viikkoa, varret tosin hirmuisen pitkät. Eka potut jo syötiin. Ämpärissä multaa oli enää vain kourallinen, kaikki oli kulunut kahden siemenperunan tarpeisiin uusien kasvattamiseksi. Siksi olen nyt lisännyt kastelua joka aamuiseksi, sama menetelmä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663432Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463262Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1423137- 522688
- 311993
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271890- 481656
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä881559Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401515- 391360