Venäjän pelko kasvaa Ruotsissa

http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/2013/05/1763775/venajan-pelko-kasvaa-ruotsissa

No mutta! Mitä pelättävää Ruotsilla muka on, kun kerran aikanaan saivat luotua tähän väliin keinotekoisen valtion keinotekoisella ja keksityllä historialla.
Kyllä Suomi huolehtii jälleen kerran Ruotsinkin turvallisuudesta. Onhan se nyt jo nähty.
1263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Jos ei edes slummeistaan pysty huolehtimaan.

Äänestä

Niin kauan kun Suomi on välissä, ei ruotsalaisilla ole mitään pelättävää. Kyllä me pikkuveljestä huolta pidetään. :)

Äänestä
  • Nörtti Westling lähtee seipäällä ja levistää viisisataa 160 senttistä pallopäätä. Putin on lyhyt ja pallopäinen. Medvedev on lyhyt. Venäjän johto on 165.

    Äänestä

  • Ei se nyt ihan noin ole mennyt, ruotsalaiset ovat kautta historian käyneet ärsyttämässä idän karhua, paenneet sitten pelastavan meren taakse, jättäen vihaisen karhun raatelemaan suomalaista köyhää kansaa.
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Pitkä_viha

    Että siitä vaan liittoutumaan ruotsin kanssa, niin saadaan taas turpaan, kyllä meri välissä ne pelastaa, ei me suomalaiset.

    Äänestä

  • älä luule turhia kirjoitti:

    Ei se nyt ihan noin ole mennyt, ruotsalaiset ovat kautta historian käyneet ärsyttämässä idän karhua, paenneet sitten pelastavan meren taakse, jättäen vihaisen karhun raatelemaan suomalaista köyhää kansaa.
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Pitkä_viha

    Että siitä vaan liittoutumaan ruotsin kanssa, niin saadaan taas turpaan, kyllä meri välissä ne pelastaa, ei me suomalaiset.

    Pallopää on polttanut puiset hökkelinsä ja perääntynyt lyhyillä jaloillaan tasankoille aroille puollustusasemiin. Ainoastaan mongooli orjana Aleksanteri Nevalaisen alaisuudessa ei perääntynyt.

    Äänestä

Suomalaiset ne on jotka on taannu ruotsalaisten lintukodon. Siihen tämä koko suomenmaa kehitettiin. Ruotsin turvaksi ja puskuriksi.
Ettekö typerykset jo hahmota?

Äänestä
  • Ja aasialaisten venäläisten kasvojen säilymisen Tukholman kesäolympialaisissa 1912. Olihan se toisaalta pallopäiselle maaorjalle nöyryyttävää, että Suomi pudotti jalkapallon mitallipeleistä.

    Äänestä

loi kyllä Venäjä, ei Ruotsi.

Itsenäistymisestäkin vastasimme itse. Ruotsi oli vain haittana. Kyllähän ne Talvisodassa hieman auttoivat.

Äänestä

"http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/2013/05/1763775/venajan-pelko-kasvaa-ruotsissa"

Artikkelista poimittua: "Poliittinen kehitys Venäjällä on menossa väärään suuntaan, katsovat ruotsalaiset poliitikot. Autoritaariset otteet ovat lisääntyneet, ihmisoikeuksia rajoitetaan ja kansallismielisyys nostaa päätään." Kuinka ironista, että tuon voisi oikeasti sanasta sanaan todeta Amerikan Yhdysvalloista, Naton johtavasta maasta, josta käsin tämä "asiantuntijoiden", median ja poliittisen eliitin länsimielisen osan harjoittama kampanja Ruotsin JA SITÄ KAUTTA MYÖS SUOMEN ajamiseksi Natoon on käynnistetty. Ja Suomi on menemässä vipuun.

Suomessa ainakin kansanedustaja Jyrki Yrttiaho on käsittänyt kunnolla asioiden oikean laidan:

"Aivan viime vuosina Suomi on kuitenkin monin tavoin mm. lukuisin ja tihenevin sotaharjoituksin (Pohjoismaissa ja Baltiassa) antanut osaltaan perusteita laajalle kansainväliselle keskustelulle alueelle muodostumassa olevasta, Natoon integroituvasta uudesta (Pohjoismaat-Balttia) sotilaspiiristä. Yhdessä Naton järjestelmiin tapahtuneen integroitumisen kanssa monet poliittiset toimijat näkevät tämän merkitsevän Suomen tosiasiallista Nato-yhteyttä.

Naton kumppanuusyhteistyön kehittämistä ja monitasoista verkottumista myös Pohjolassa ohjaavat Yhdysvaltojen strategiset intressit. Vuosi sitten 20.–21.5.2012 Suomen valtiojohdon osallistuessa Naton Chicagon huippukokoukseen Islannin ilmatilan valvontaan osallistumista koskeneissa lausunnoissa korostettiin Nato-ulottuvuutta. Yhdysvaltojen puolustusministeri Panetta kiitti Suomea luotettavaksi ja teknologisesti edistyneeksi kumppaniksi tavatessaan puolustusministeri Wallinin huippukokoukseen liittyen. Suomi ja Ruotsi nähdään (USA) pohjoismaisbalttilaisen yhteistyön vetureina. Tässä suhteessa Suomen osallistuminen Islannin ilmatilan valvomisen yhteydessä toteutettavaan harjoitustoimintaan avaisi uudenlaisen kumppanuuskytkennän Naton toimintaan ja vastuunkantoon Norja-Islanti-alueella sekä Baltiassa ja Itämeren alueella. Samalla valmistellaan Suomen ilmavoimien ja sen uusien ohjushankintojen luomien suorituskykyjen (ilmasta maahan ja ilmasta ilmaan) Nato-johtoista käyttöä kaukana kotimaan rajojen ulkopuolella asettautuneena monikansallisiin tukikohtiin. Nämä tavoitteet on kerrottu puolustusministeriön toimesta asiantuntijakuulemisissa."

http://jyrkiyrttiaho.fi/2013/3177

Ja tässäkin Yrttiaho osuu suoraan maaliin:

"Suomen turvallisuusympäristö ja Venäjän luonteissuunnan turvallisuustilanne on myös venäläisten arvioiden mukaan vakaa. Sitä edistää parhaiten laaja naapuriyhteistyö ja itsenäisen Suomen pysyttäytyminen sotilasliitto Naton ulkopuolella. Venäjä näkee itseensä kohdistuvana uhkana ennen muuta Naton strategisen puolustuskyvyn rakentamisen, ohjuspuolustuskyvyn rakentamisen, jonka keskeisinä osina tulevat toimimaan Yhdysvaltojen kansallisen ohjuspuolustusjärjestelmän Eurooppaan sijoitettavat osat. Naton laajentuminen ja ohjuspuolustuksen rakentaminen heijastuvat kielteisesti ja haitallisesti myös Suomen ja koko Pohjolan turvallisuustilanteeseen."

http://jyrkiyrttiaho.fi/2013/3144

Kuin suoraan allekirjoittaneen suusta.

Äänestä
  • Koroljov, miten PUOLUSTUS on uhka muuten kuin hyökkääjää vastaan? selitä

    Äänestä

  • eduskunnan viimeisiä äärivasemmistolaisia.Mielipiteet ovat sen mukaisia eli kaukana totuudesta.


    #Suomessa ainakin kansanedustaja Jyrki Yrttiaho on käsittänyt kunnolla asioiden oikean laidan:

    "Aivan viime vuosina Suomi on kuitenkin monin tavoin mm. lukuisin ja tihenevin sotaharjoituksin (Pohjoismaissa ja Baltiassa) antanut osaltaan perusteita laajalle kansainväliselle keskustelulle alueelle muodostumassa olevasta, Natoon integroituvasta uudesta (Pohjoismaat-Balttia) sotilaspiiristä. Yhdessä Naton järjestelmiin tapahtuneen integroitumisen kanssa monet poliittiset toimijat näkevät tämän merkitsevän Suomen tosiasiallista Nato-yhteyttä.#


    Suomella on oikeus harjoittaa kansainvälistä yhteistyötä haluamallaan tavalla.

    Sekä Suomessa erttä Ruotsissa on hyvin vähäinen kannatus Nato-jäsenyydelle.

    Uhkana ei nähdä Natoa, vaan Venäjä.

    Äänestä

Lyhyet huonot geenit omaavat läskit venäläiset väärä sääri pallopäät kuolevat yleensä ennen keski-ikää. Venäjän väestö putoaa heikkouden takia seuraavan viidentoista vuoden aikana sataan miljoonaan. Jo nyt Venäjällä on vaikeuksia korvata esimerkiksi vanhentuvia ikääntyviä urheilijoita. Kuka tällaista pelkäisi? Nooh ehkä svedu pellet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Älä hätäile Åke kirjoitti:

http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/2013/05/1763775/venajan-pelko-kasvaa-ruotsissa

No mutta! Mitä pelättävää Ruotsilla muka on, kun kerran aikanaan saivat luotua tähän väliin keinotekoisen valtion keinotekoisella ja keksityllä historialla.
Kyllä Suomi huolehtii jälleen kerran Ruotsinkin turvallisuudesta. Onhan se nyt jo nähty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu