Kreationistit kiistävät järjestelmällisesti radiometriset, luminesenssi, vuosilusto ja kaikki muutkin ajoitusmenetelmät, vaikka ne oikein käytettyinä ja kalibroituina antavatkin yhdenmukaisia ajoituksia. He väittävät niiden antamia tuloksia kehäpäättelyksi, vaikka nuo lukuisat menetelmät toimivat myös eri periaatteilla.
En tässä avauksessa aio väitellä noista ajoitusmenetelmistä, koska niistä on viime aikoinakin ollut tarpeeksi keskustelua, vaan aion keskittyä genomien sekvensointien analyysien yhdenmukaisuuteen muiden ajoitusmenetelmien kanssa.
Molekyylievoluution tutkiminen on kehittynyt huimasti 2000-luvulla parantuneen teknologian ja muiden innovaatioiden myötä. Molekyylikellojen epätarkkuudesta ollaan pääsemässä eroon yhä parantuvien kalibrointimenetelmien johdosta.
Uusimpien DNA-analyysien mukaisesti ennustetut erkaantumiset lajien kehityshaaroissa näyttävät sopivan täydellisesti löydettyihin fossiileihin ja niistä tehtyihin ajoituksiin.
Olen useammassa avauksessani tuonut tämän esille, mutta kreationistit ovat kiertäneet aiheeen, joten päätin tehdä oman avauksen tälle kysymykselle.
Miten voimme löytää molekyylitodisteiden ennustamista kerrostumista juuri oikeanlaisia fossiileja, jos molekyylikellot eivät olisi nykyisin luotettavia? Mikähän olisi todennäköisyys, että proteiinien rakenteesta tehdyt "ajoitukset" osuisivat sattumalta nykyisin aina sopivien ja sopivan ikäisten fossiilien kanssa yhteen?
Minua ei siis kiinnosta, että mitä valheita esittelette ajoitusmenetelmistä, vaan haluan selityksiä tuolle molekyylitodisteiden ja ajoitusmenetelmien yhteensopivuudelle. Salaliittoko?
Genomien sekvensointi ja "molekyylikellot"
4
104
Vastaukset
Näyttäisi siltä, että palstan pöljin evokki ei saa kaipaamiaan vastauksia kreationisteilta. Kreationismilla kun ei kyetä selittämään mitään.
"Kreationismilla kun ei kyetä selittämään mitään."
Sehän on selvä, ja avauksen tarkoitus oli juuri tuoda tämä esille. Vaikeahan tuotakin yhteensopivuutta on selittää, jos nuo menetelmät eivät toimisi.
"palstan pöljin evokki"
Tämä kunnia oli tietenkin vain sen yhden kreationistin mielipide ja uskonkin, että monen kreationistin mielestä sinä olet edelleen palstan ylivoimaisesti pöljin evokki :)- tieteenharrastaja
solon1 kirjoitti:
"Kreationismilla kun ei kyetä selittämään mitään."
Sehän on selvä, ja avauksen tarkoitus oli juuri tuoda tämä esille. Vaikeahan tuotakin yhteensopivuutta on selittää, jos nuo menetelmät eivät toimisi.
"palstan pöljin evokki"
Tämä kunnia oli tietenkin vain sen yhden kreationistin mielipide ja uskonkin, että monen kreationistin mielestä sinä olet edelleen palstan ylivoimaisesti pöljin evokki :)Diskvalifioitu:
"..sinä olet edelleen palstan ylivoimaisesti pöljin evokki :)"
M-h menetti hopeamitalinsakin, kun kilpaili teistinä atterievokkien sarjassa. Eikä päässyt ykköseksi edes vilunkipelissä, kun toinen kilpailija paljastui luteerilaiseksi. solon1 kirjoitti:
"Kreationismilla kun ei kyetä selittämään mitään."
Sehän on selvä, ja avauksen tarkoitus oli juuri tuoda tämä esille. Vaikeahan tuotakin yhteensopivuutta on selittää, jos nuo menetelmät eivät toimisi.
"palstan pöljin evokki"
Tämä kunnia oli tietenkin vain sen yhden kreationistin mielipide ja uskonkin, että monen kreationistin mielestä sinä olet edelleen palstan ylivoimaisesti pöljin evokki :)"Tämä kunnia oli tietenkin vain sen yhden kreationistin mielipide ja uskonkin, että monen kreationistin mielestä sinä olet edelleen palstan ylivoimaisesti pöljin evokki :)"
Olet armollinen. Niin mielelläni kuin ottaisinkin arvonimesi, niin kuten tieteenharrastaja toteaa, en ole oikeutettu siihen, joten se pysyy sinun itseoikeutenasi. Katsotaan jos ensi vuonna pääsisimme kilpailemaan samassa sarjassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32215641Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16210778Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369211Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307213Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2396811Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463