Hetken luettuani näitä ketjuja alkoi ahdistamaan jatkuva vääntäminen ja toisten tuomitseminen helvettiin. Joku puolustaa ratkaisukristillisyyttä, joku taas vastustaa...joku puolustaa armosta pelastumista ilman tekoja, joku tekojen merkitystä. Ja kukin perustelee näkemystään jollain Raamatun paikalla ja kokee, että vain hän on Raamatun mukainen ja oikeassa uskossa, se toinen on harhaoppinen valheenlevittäjä, jonka tuomio on tietenkin helvetti.
Kauheeta vääntämistä
13
78
Vastaukset
- xx ' xx
Älkää tuomitko ettei teitä tuomittaisi - sanoo Jumalan sana aivan selvästi.
Ne siis, jotka täällä edes yhdenkin kerran ovat tuominneet toisen kirjoittajan helvettiin, ovat tuominneet itsensä, omaan kadotukseensa.
Aivan selvä homma. - Mohikaani_27 ei kirj
* Älä nyt hyvä ihminen pilaa palstalaisten päivää, heti aamusta. Jos kuule sua ei huvita olla täällä palstalla, jos et ymmärrä sitä, niin nyt tiedät, täällä ei oo pakko olla, ei siis sinunkaan. Mutta asennoidu positiivisesti ja lue viestejä, siellä on enemmän hyvää kuin kaivamaasi ärsytystä ! Kas kun täällä voi jokainen ilmaista itseään, kirjoita sinä nyt oikein sellaista henkevää ja rakentavaa, kun kerran sinulla on varaa soimata, niin kaiketi myös jotain annettaavaa meille jokaiselle, ehkäpä meistä tulee sitten parempia ihmisä joka vaikuttaa sitten kirjoituksiimmekin . Hyvää huomenta sinulle !
- kljgl
No...hyvähän näistä asioista on keskustella ja vääntääkkin. Ja niin, kyllähän tuossa toin itsekkin esille vain oman näkemykseni asioista.
Mutta tuodaan lisää omaa näkemystä. Mielestäni tuo toisten haukkuminen eksyttäjiksi ja helvettiin "tuomitseminen" menee ylitse. Ja itse uskon, että Jumala kestää erilaisiakin tulkintoja Raamatusta. En usko, että on vain hyvin pieni joukko uskovia tai jokin lahko, jolla on se lopullinen totuus Raamatusta. Tai voi ollakkin, mutten usko, että vain he pelastuvat. - kljgl
kljgl kirjoitti:
No...hyvähän näistä asioista on keskustella ja vääntääkkin. Ja niin, kyllähän tuossa toin itsekkin esille vain oman näkemykseni asioista.
Mutta tuodaan lisää omaa näkemystä. Mielestäni tuo toisten haukkuminen eksyttäjiksi ja helvettiin "tuomitseminen" menee ylitse. Ja itse uskon, että Jumala kestää erilaisiakin tulkintoja Raamatusta. En usko, että on vain hyvin pieni joukko uskovia tai jokin lahko, jolla on se lopullinen totuus Raamatusta. Tai voi ollakkin, mutten usko, että vain he pelastuvat.Nojoo, tässä kun tarkemmin mietin asiaa, niin toki noissa erilaisissa tulkinnoissakin menee joku raja. Joistain asioista voidaan varmaan olla erimieltä ja olla silti molemmat menossa Taivaaseen, mutta jos vaikka jo esim. kielletään että Jeesus on Jumalan Poika, niin silloin mennään jo pahasti metsään. Ja itse en kyllä kannata esim. homoliittojakaan, ja en voi vilpittömästi sanoa uskovani, että homoliittoja puolustavat papit olisivat menossa Taivaaseen.
Eli kai se on myönnettävä, että jollain tasolla "pilkka" osui omaan nilkkaan. - kljgl
kljgl kirjoitti:
Nojoo, tässä kun tarkemmin mietin asiaa, niin toki noissa erilaisissa tulkinnoissakin menee joku raja. Joistain asioista voidaan varmaan olla erimieltä ja olla silti molemmat menossa Taivaaseen, mutta jos vaikka jo esim. kielletään että Jeesus on Jumalan Poika, niin silloin mennään jo pahasti metsään. Ja itse en kyllä kannata esim. homoliittojakaan, ja en voi vilpittömästi sanoa uskovani, että homoliittoja puolustavat papit olisivat menossa Taivaaseen.
Eli kai se on myönnettävä, että jollain tasolla "pilkka" osui omaan nilkkaan.Lisäyksenä vielä tuohon, että tarkoitan tuolla homoliitto jutulla, että se ylittää omasta näkemyksestäni sen rajan, etten uskalla varmuudella sanoa, että homoliittoja kannattava pappi olisi matkalla Taivaaseen. Voi olla että onkin matkalla sinne, mutten uskaltaisi itse kyllä siihen ketään kehottaa.
- nuhakuume
kljgl kirjoitti:
Lisäyksenä vielä tuohon, että tarkoitan tuolla homoliitto jutulla, että se ylittää omasta näkemyksestäni sen rajan, etten uskalla varmuudella sanoa, että homoliittoja kannattava pappi olisi matkalla Taivaaseen. Voi olla että onkin matkalla sinne, mutten uskaltaisi itse kyllä siihen ketään kehottaa.
Teidän taivaaseen ei pääse kuin pieni vähemmistö
- Roomalaiskirjeessä
kljgl kirjoitti:
Lisäyksenä vielä tuohon, että tarkoitan tuolla homoliitto jutulla, että se ylittää omasta näkemyksestäni sen rajan, etten uskalla varmuudella sanoa, että homoliittoja kannattava pappi olisi matkalla Taivaaseen. Voi olla että onkin matkalla sinne, mutten uskaltaisi itse kyllä siihen ketään kehottaa.
se on selvästi sanottu, sen ensimmäisessä luvussa, miten Jumala suhtautuu homoihin, samoin, kuin lesboihin ja viimeisessä jakeessa sanotaan näin:
"..jotka vaikka tuntevat Jumalan vanhurskaan säädöksen, että ne, jotka senkaltaisia tekevät, ovat kuoleman ansainneet, eivät ainoastaan itse niitä tee, vaan vieläpä osoittavat hyväksymistä niille, jotka niitä tekevät."
ja jossain kohdassa sanotaan jotenkin näin - ettette tulisi osalliseksi heidän synteihinsä.
Eli hyväksymällä jonkun syntitekoja mekin olemme osallisia heidän synteihinsä. - paljon nähnyt
Minä olen sitä mieltä, että useimmat "uskovaiset" eivät muutu parempaan suuntaan vaan ovat jämähtäneet paikoilleen tai muuttuvat pelkästään pahemmiksi. Siis useimmat heistä: ehkä jokin harva poikkeus mahtuu joukkoon, mutta tuskinpa heitä tällä foorumilla paljonkaan on.
- paljon nähnyt
kljgl kirjoitti:
No...hyvähän näistä asioista on keskustella ja vääntääkkin. Ja niin, kyllähän tuossa toin itsekkin esille vain oman näkemykseni asioista.
Mutta tuodaan lisää omaa näkemystä. Mielestäni tuo toisten haukkuminen eksyttäjiksi ja helvettiin "tuomitseminen" menee ylitse. Ja itse uskon, että Jumala kestää erilaisiakin tulkintoja Raamatusta. En usko, että on vain hyvin pieni joukko uskovia tai jokin lahko, jolla on se lopullinen totuus Raamatusta. Tai voi ollakkin, mutten usko, että vain he pelastuvat.Tunnen vain yhden ihmisen, jolla on melkein kaikissa opin kohdissa oikea totuus, eikä hänkään taida periä iankaikkista elämää, kun elää synnissä. Sen sijaan opillisesti väärässä olevien joukossa on muutamia, jotka perivät ikuisen elämän, sillä he tuottavat hyvää hedelmää ja he vaeltavat hengessä.
Eli ei tärkeintä ole tuntea kaikkia salaisuuksia ja ymmärtää opillisia asioita vaan tärkeintä on puhdas sydän ja pyhä vaellus, hyvän hedelmän tuottaminen ja vaellus hengessä (synnistä lakkaaminen ja syntielämästä erossa pysyminen). - k.kiusaantunut
Roomalaiskirjeessä kirjoitti:
se on selvästi sanottu, sen ensimmäisessä luvussa, miten Jumala suhtautuu homoihin, samoin, kuin lesboihin ja viimeisessä jakeessa sanotaan näin:
"..jotka vaikka tuntevat Jumalan vanhurskaan säädöksen, että ne, jotka senkaltaisia tekevät, ovat kuoleman ansainneet, eivät ainoastaan itse niitä tee, vaan vieläpä osoittavat hyväksymistä niille, jotka niitä tekevät."
ja jossain kohdassa sanotaan jotenkin näin - ettette tulisi osalliseksi heidän synteihinsä.
Eli hyväksymällä jonkun syntitekoja mekin olemme osallisia heidän synteihinsä.Se on jonkun kauan sitten eläneen paimentolaisen mielipide. Ei päde nykyaikana.
- k.kiusaantunut
paljon nähnyt kirjoitti:
Tunnen vain yhden ihmisen, jolla on melkein kaikissa opin kohdissa oikea totuus, eikä hänkään taida periä iankaikkista elämää, kun elää synnissä. Sen sijaan opillisesti väärässä olevien joukossa on muutamia, jotka perivät ikuisen elämän, sillä he tuottavat hyvää hedelmää ja he vaeltavat hengessä.
Eli ei tärkeintä ole tuntea kaikkia salaisuuksia ja ymmärtää opillisia asioita vaan tärkeintä on puhdas sydän ja pyhä vaellus, hyvän hedelmän tuottaminen ja vaellus hengessä (synnistä lakkaaminen ja syntielämästä erossa pysyminen).Voi-voi. Aloittajaa huokailuttaa kun kaikki ovat tuomitsemassa toisiaan helvettiin, ja nyt te jatkatte sitä tuomitsemista hänen ketjussaan.
Säällikää vähän meitä jotka ei tuollaista jaksasi lukea!
Tottakai tällä palstalla esiintyy "vänkäämistä", kun täällä on paljon helluntaiuskovia kirjoittamassa. Helluntailaisuuteen kuuluu "vänkääminen" jo heidän tiedustellessaan henkilön uskossaolemisesta. Uskossa olemiseen pitäisi antaa vastaukseksi "helluntailainen" vastaus. Kun näin ei tapahdu, helluntailainen alkaa "vängätä" asiasta.
Helluntailaisilta uskovina puuttuu toisten mielipiteiden kunnioittaminen ja lähimmäisenrakkaus eri mieltä olevia kohtaan. . He näyttävät meille "eihelluntaiuskoa tunnustaville" hyvän esimerkin tälläkin palstalla siitä miten "vängätään" asioista..- k.kiusaantunut
Tuosta olen hiukan eri mieltä, että aina on näin. Sinä olet ollut ilmeisesti koko elämäsi uskossa, mutta luonteeseesi kuuluu asioista valittaminen.
Et voi yleistää.
Olet yhtä tuomiohenkinen kuin vanhempasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1711111
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55539Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä295533Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37531Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215489- 49477
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45472