Järkyttävää tietoa vakuuksista
voihan vee
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ja vielä kako selittää tätä.
Ei senttiäkään rahaa, vaikka demarit niin valehtelee.
Lepomäki ei ota tässä huomioon sitä, etteivät vakuudet laukea, ellei Suomi valtiona myötävaikuta niiden laukeamiseen. Kuten Sixten Korkman oikein oivalsi, vakuudet antavat meille vain paremman selkänojan vaatia Suomen asettamia ehtoja täytäntöönpantavaksi. Jos velkoja annettaan Kreikalle anteeksi, se edellyttää eduskunnan päätöstä, missä ehdoksi voidaan asettaa se, että vakuusehtoja muutetaan. Eihän Suomi olisi voinut mitenkään varautua sellaista riskiä vasten, että velkoja annetaan anteeksi. Sehän olisi tarkoittanut sitä, että Suomi kertoo etukäteen politiikastaan suostua tällaiseen velkojen anteeksiantoon. Nyt suojaudutaan tietysti sitä vastaan, ettei Kreikka maksa velkojaan.
Suomen kokonaistaloudellista asemaa voidaan punnita vasta sitten, kun nähdään mitä tulevaisuus tuo mukanaan. Vakuussopimus ei sellainen kiveen hakattu sopimus, että sitä ei voitaisi muuttaa muiden liikkuvien osien muuttuessa. Yhtä kaikki voisi väittää, että koko vakuusjärjestelmä on väärää politiikkaa, jos kuitenkin on ollu jo alunperin tarkoitus antaa velat Kreikalle anteeksi.
Kapitalismi ja markkinatalous ovat vakuusjärjestlyistä kaukana. Siinä Lepomäki on oikeassa. Mutta hän ei halua sitten miettiä sitä, mitä seuraisi, jos kapitalsimille ja markkinataloudelle annettaisiin valta sanella päätökset. Jos niin olisi alunperin tehty, koko Eurooppa painisi todennäköisesti uuden finanssikriisin kourissa ja saisimme tiedotusvälineistä seurata, miten sisällisodat Kreikassa, Portugalissa ja espanjassa etenevät. Työn tarjonta meillä kasvaisi, kun pakolaisia alkaisi virrata näistäkin maista yhä enemmän Suomeenkin.
HARHAUTETTIINKO EDUSKUNTAA ?
kyllä